Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Właśnie dostałem paczkę z magnesami neodymowymi.

Zamówiłem w 3 rozmiarach bo to tanie jest i trzeba było uzbierać jakąś kwotę przy zamówieniu. Ale mam radochę - jak dziecko :)

Silne te magnesiki niesłychanie są :)

Macie zdjęcie :D

http://www.ifb.pl/dandys/inne/magnesy.jpg

Trochę niewyraźne bo moja komórka coś kiepsko robi ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mam pytanie do fachowców z dziedziny INTEGRY.

Jak zrobić by korzystając z jednego włącznika chwilowego na wejściu i 2 przekażników na wyjściu otrzymać

 

stan wyjściowy - oba przkażniki rozwarte

1 klik - przekażnik A zwarty

2 klik - oba przkażniki rozwarte

3 klik - przekażnik B zwarty

4 klik - oba przkażniki rozwarte

 

Do sterowania napędem

 

lewo-stop-prawo-stop

 

Zrobiłem już na integrze sporo logiki ale na to jeszcze nie wpadłem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może nie na dwóch przekaźnikach tylko jednym takim bardziej wyspecjalizowanym?. Szukaj pod hasłem przekaźnik impulsowy, przekaźnik krokowy, wyłącznik krokowy. Firma finder cos takiego robi w necie jest firma astat: http://www.astat-przekaznik.com.pl/

Tam sa specyfikacje itp. Generalnie zasada jest taka że po podaniu impulsu następuje kolejny krok w sekwencji łączeniowej takiego przekaźnika. Występuja one w różnych wykonaniach (ilość styków) i z różnymi sekwencjami przełączeń tych styków (do 6 kroków) (np krok 1 styk nr 1 zwarty styk nr2 rozwarty, krok 2 oba styki zwarte, krok 3 styk nr 1 rozwarty styk nr 2 zwarty, krok 3 oba rowarte itd.).

Dla hobbysty jest układ oparty na scalaku od programatora UL 1958 z telewizora gdyby ci bardzo zalezało to poszukam z jakiej to strony ale to chyba nie warto.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o tym w innym watku ale pozwolę sobie i tutaj.

Chcę aby alarm przy uzbrajaniu i rozbrajaniu odcinał i załączał zasilanie w budynku. Łatwo to zrobić stosując styczniki przekaźniki itp ale maja jedna wadę: gdy obwód jest załączony pobieraja one cały czas prąd. Niewielki to fakt, ale za to przez większą część doby. Szukam zatem jakiegoś rozwiązania które ma odpowiednią obciązalność >16A i pobiera energię tylko w momencie przełączania: coś ala siłownik może coś co będzie samo podnosiło i opuszczało S-ki w rozdzielni lub jakiś inny patent najlepiej mechaniczny. Bliskie ideału sa przkaźniki impulsowe ale i one przy obciążeniu powoduja straty mocy choć pochodzące juz chyba z czegos innego bo cewka nie pracuje w nich ciągle.

 

W determinacji prawie jestem gotów rzeźbić coś z siłownika centralnego zamka do auta(są takie o uciągu 8 kg -do podnoszenia i opuszczania esek powinno starczyć. :roll: ale może da się inaczej? W rozsądnych pieniądzach oczywiście :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może nie na dwóch przekaźnikach tylko jednym takim bardziej wyspecjalizowanym?. Szukaj pod hasłem przekaźnik impulsowy, przekaźnik krokowy, wyłącznik krokowy. Firma finder cos takiego robi w necie jest firma astat: http://www.astat-przekaznik.com.pl/

Tam sa specyfikacje itp. Generalnie zasada jest taka że po podaniu impulsu następuje kolejny krok w sekwencji łączeniowej takiego przekaźnika. Występuja one w różnych wykonaniach (ilość styków) i z różnymi sekwencjami przełączeń tych styków (do 6 kroków) (np krok 1 styk nr 1 zwarty styk nr2 rozwarty, krok 2 oba styki zwarte, krok 3 styk nr 1 rozwarty styk nr 2 zwarty, krok 3 oba rowarte itd.).

Dla hobbysty jest układ oparty na scalaku od programatora UL 1958 z telewizora gdyby ci bardzo zalezało to poszukam z jakiej to strony ale to chyba nie warto.

 

No właśnie chciałbym to zrobić programowo a nie sprzętowo

bez dodatkowaych kabelków i kosztów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytałem o tym w innym watku ale pozwolę sobie i tutaj.

Chcę aby alarm przy uzbrajaniu i rozbrajaniu odcinał i załączał zasilanie w budynku. Łatwo to zrobić stosując styczniki przekaźniki itp ale maja jedna wadę: gdy obwód jest załączony pobieraja one cały czas prąd. Niewielki to fakt, ale za to przez większą część doby. Szukam zatem jakiegoś rozwiązania które ma odpowiednią obciązalność >16A i pobiera energię tylko w momencie przełączania: coś ala siłownik może coś co będzie samo podnosiło i opuszczało S-ki w rozdzielni lub jakiś inny patent najlepiej mechaniczny. Bliskie ideału sa przkaźniki impulsowe ale i one przy obciążeniu powoduja straty mocy choć pochodzące juz chyba z czegos innego bo cewka nie pracuje w nich ciągle.

 

W determinacji prawie jestem gotów rzeźbić coś z siłownika centralnego zamka do auta(są takie o uciągu 8 kg -do podnoszenia i opuszczania esek powinno starczyć. :roll: ale może da się inaczej? W rozsądnych pieniądzach oczywiście :wink:

 

Taki stycznik to wypali pradu za jakieś 80 groszy na miesiąc . Jest o co walczyć .

A eski to można używać jak wyłączniki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mam pytanie do fachowców z dziedziny INTEGRY.

Jak zrobić by korzystając z jednego włącznika chwilowego na wejściu i 2 przekażników na wyjściu otrzymać

 

stan wyjściowy - oba przkażniki rozwarte

1 klik - przekażnik A zwarty

2 klik - oba przkażniki rozwarte

3 klik - przekażnik B zwarty

4 klik - oba przkażniki rozwarte

 

Do sterowania napędem

 

lewo-stop-prawo-stop

 

Zrobiłem już na integrze sporo logiki ale na to jeszcze nie wpadłem

 

A nie możesz wykorzystać wyjść typu 105 i 106 i sterować to z klawiatury lub poprzez łącznik z dwóch wejść

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja podałem kwotę z czarnego scenariusza , Ty podałeś założenie normalne .

Tak czy inaczej warto się zdeterminować :D

 

No właśnie nie wiem czy warto.

Tzn. oczywiście warto to ograniczyć o 90 czy nawet 50%, ale pytanie jakim kosztem się to da ograniczyć. Nawet jeśli mamy ich dużo to rozwiązanie także może kosztować per sztuka. Wymyślimy coś taniej niż 30-40 zł? (koszt używania moich przekaźników na 20 lat).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało bierze bo jest miniaturowy.

Ale na takim gówienku powiesić cale zasilanie domu... nie bardzo.

 

No nie, ja wieszam na tym np. jedną żarówkę :)

To nie zrozumiałem o co chodzi.

No ale ok, nawet jeśli jakiś większy, taki na którym wieszamy całe zasilanie - to ile bierze - za 10 zł/rok? (nie wiem, nie sprawdzałem, takiego nie mam, możecie podać namiary na jakiś?). Oczywiście nawet o 10zł warto powalczyć, tylko znowu pytanie za ile... sam jestem ciekaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[

http://www.eph.pl/product/id/56,przekaznik-bistabilny-bis-411

 

Moze np taki (pierwszy link z Google) da rade?

 

Wspomniany RM85 w wersji na szynę - 20 zł brutto,

wspomniany bis-411 - 45 zł brutto. gdzie ta oszczędność? :)

(inna sprawa, jak komuś ta bistabilność w sensie funkcji potrzebna)

 

No i one chyba jednak mimo swojej funkcyjnej bistabilności biorą prąd cały czas - wg karty katalogowej 0,8W - po odłączeniu zasilania się resetują (! rzadko kiedy pożądany efekt). To jest przekaźnik elektroniczny. Ale mogę się mylić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...