Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

Mój brat ma wielki problem z alarmem a właściwie z kotami.

 

Sąsiedzi wszyscy na około hodują koty, które nocami buszują po posesji brata skacząc po parapetach okna, po tarasie itd.

 

Niestety dotychczas zainstalowane czujki zewnętrzne wzbudzają za każdym razem alarm. Wszelkie próby ustawienia czujek nie pomogły, dlatego zostały odłączone.

 

Czy jest jakiś sposób lub rodzaj czujek które potrafiłyby sobie poradzić z całymi hordami kotów które skaczą i spacerują po elewacji domu jak chcą :lol:

 

 

Doradzono bratu aby zainstalował czujki firmy Optex LX-402 i VX-402.

 

Myślicie że dadzą sobie radę z kotami sąsiadów :)

LX-402 przy kotach to porażka murowana , z vx -402 jeszcze coś można popróbować ale bez gwarancjii powodzenia. Z całymi chrdami kotów najlepiej radzi sobie jednak dobry pies.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mój brat ma wielki problem z alarmem a właściwie z kotami.

 

Sąsiedzi wszyscy na około hodują koty, które nocami buszują po posesji brata skacząc po parapetach okna, po tarasie itd.

 

Niestety dotychczas zainstalowane czujki zewnętrzne wzbudzają za każdym razem alarm. Wszelkie próby ustawienia czujek nie pomogły, dlatego zostały odłączone.

 

Czy jest jakiś sposób lub rodzaj czujek które potrafiłyby sobie poradzić z całymi hordami kotów które skaczą i spacerują po elewacji domu jak chcą :lol:

 

 

Doradzono bratu aby zainstalował czujki firmy Optex LX-402 i VX-402.

 

Myślicie że dadzą sobie radę z kotami sąsiadów :)

LX-402 przy kotach to porażka murowana , z vx -402 jeszcze coś można popróbować ale bez gwarancjii powodzenia. Z całymi chrdami kotów najlepiej radzi sobie jednak dobry pies.

 

Był kiedyś doberman ale jak 2x popisał się agresją do dzieci to brak szybciutko oddał go w dobre ręce.

 

Co możecie polecić, jakieś rozwiązanie brat jest mocno zdeterminowany i chce zapłacić nawet za jakieś super-hiper drogie czujki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

w zwiazku z tym ze przymierzam sie do wykonania wlasnorecznie instalacji alarmowej prosze o komentarz dotyczacy rozmieszczenia PIRow (salon pom. 01/02 - w ktorym miejscu?).

 

parter

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1236f5176c34cf62.html

 

poddasze

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/263675c7c313a9d6.html

 

Oczywiscie planuje takze montaz kontaktronow i czujek uderzeniowych na okna. Bedzie to dla mnie jednak wieksze wyzwanie ze wzgledu na to, ze stolarka drewniana i zal byloby coskolwiek uszkodzic (montaz kontaktronow wpuszczanych w momencie montazu okien czy moze byc pozniej?).

Czy w zwiazku z tym macie jakies sugestie dotyczace montazy w oknach drewnianych (planuje montaz impaqow na gornej czesci ramy, bo wydaje mie sie ze latwiej bedzie schowac kable - myle sie?)? Czy ewentualnie mozliwosc przyklejenia bez wiercenie jest mozliwa?

Czujnik przeciwpozarowy gdzies w okolicach kominka i czujnik gazu w kotlowni (pom. 01/06). Cos dodac, o czyms zapomnialem?

Kabel YTDy 6x0,5 czy moze 8x0.5 - chyba latwiej dostepny?

Na jakie wysokosci przewody alarmowe na scianach - sa jakies normy?

Bardzo mile widzine wszelkie uwagi.

 

Jest ktos kto bylby w stanie mi podpowiedziec??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

quote="odaro"]

Mój brat ma wielki problem z alarmem a właściwie z kotami.

 

Sąsiedzi wszyscy na około hodują koty, które nocami buszują po posesji brata skacząc po parapetach okna, po tarasie itd.

 

Niestety dotychczas zainstalowane czujki zewnętrzne wzbudzają za każdym razem alarm. Wszelkie próby ustawienia czujek nie pomogły, dlatego zostały odłączone.

 

Czy jest jakiś sposób lub rodzaj czujek które potrafiłyby sobie poradzić z całymi hordami kotów które skaczą i spacerują po elewacji domu jak chcą :lol:

 

 

Doradzono bratu aby zainstalował czujki firmy Optex LX-402 i VX-402.

 

Myślicie że dadzą sobie radę z kotami sąsiadów :)

LX-402 przy kotach to porażka murowana , z vx -402 jeszcze coś można popróbować ale bez gwarancjii powodzenia. Z całymi chrdami kotów najlepiej radzi sobie jednak dobry pies.

 

Był kiedyś doberman ale jak 2x popisał się agresją do dzieci to brak szybciutko oddał go w dobre ręce.

 

Co możecie polecić, jakieś rozwiązanie brat jest mocno zdeterminowany i chce zapłacić nawet za jakieś super-hiper drogie czujki

 

Wielokrotnie i wyraznie już na tym forum pisano, że temat czujek zewnetrznych nalezy BARDZO ale to BARDZO dokładnie przemyśleć zanim sie je zainstaluje !!!! i żadne hiper czujki tu nic nie zmienią :wink:

 

A swoja drogą obserwuje jak rózni "elektrycy" i inni fachowcy ochoczo instaluja czujki zewnętrzne, kompletnie bez zastanowienia sie nad lokalizacja czujki, zasiegiem, czynnikami zakłócajacymi pracę czujki itd. Mało tego, spotkałem sie nawet z przypadkiem, że IR120C była zainstalowana na zewnątrz (pod daszkiem), a ponieważ w środku były PARADOXY więc podejrzewam, że za tą IR120C ten pseudo-instalator skasował jak za zewnętrzną :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

quote="odaro"]
Mój brat ma wielki problem z alarmem a właściwie z kotami.

 

Co możecie polecić, jakieś rozwiązanie brat jest mocno zdeterminowany i chce zapłacić nawet za jakieś super-hiper drogie czujki

 

Wielokrotnie i wyraznie już na tym forum pisano, że temat czujek zewnetrznych nalezy BARDZO ale to BARDZO dokładnie przemyśleć zanim sie je zainstaluje !!!! i żadne hiper czujki tu nic nie zmienią :wink:

 

A swoja drogą obserwuje jak rózni "elektrycy" i inni fachowcy ochoczo instaluja czujki zewnętrzne, kompletnie bez zastanowienia sie nad lokalizacja czujki, zasiegiem, czynnikami zakłócajacymi pracę czujki itd. Mało tego, spotkałem sie nawet z przypadkiem, że IR120C była zainstalowana na zewnątrz (pod daszkiem), a ponieważ w środku były PARADOXY więc podejrzewam, że za tą IR120C ten pseudo-instalator skasował jak za zewnętrzną :wink:

 

No dobrze a możesz teraz coś konkretnego poradzić

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

quote="odaro"]
Mój brat ma wielki problem z alarmem a właściwie z kotami.

 

Co możecie polecić, jakieś rozwiązanie brat jest mocno zdeterminowany i chce zapłacić nawet za jakieś super-hiper drogie czujki

 

Wielokrotnie i wyraznie już na tym forum pisano, że temat czujek zewnetrznych nalezy BARDZO ale to BARDZO dokładnie przemyśleć zanim sie je zainstaluje !!!! i żadne hiper czujki tu nic nie zmienią :wink:

 

A swoja drogą obserwuje jak rózni "elektrycy" i inni fachowcy ochoczo instaluja czujki zewnętrzne, kompletnie bez zastanowienia sie nad lokalizacja czujki, zasiegiem, czynnikami zakłócajacymi pracę czujki itd. Mało tego, spotkałem sie nawet z przypadkiem, że IR120C była zainstalowana na zewnątrz (pod daszkiem), a ponieważ w środku były PARADOXY więc podejrzewam, że za tą IR120C ten pseudo-instalator skasował jak za zewnętrzną :wink:

 

No dobrze a możesz teraz coś konkretnego poradzić

Brat może ewentualnie spróbować wymienić czujniki na watchouty, ale tak bez wizji lokalnej to raczej nikt nic nie poradzi, postaraj się znaleźć jakiegoś dobrego instalatora ze swojej okolicy,popytaj sąsiadów może kogoś polecą.Może spróbuj jakichś odstraszaczy chemicznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

w zwiazku z tym ze przymierzam sie do wykonania wlasnorecznie instalacji alarmowej prosze o komentarz dotyczacy rozmieszczenia PIRow (salon pom. 01/02 - w ktorym miejscu?).

 

parter

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1236f5176c34cf62.html

 

poddasze

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/263675c7c313a9d6.html

 

Oczywiscie planuje takze montaz kontaktronow i czujek uderzeniowych na okna. Bedzie to dla mnie jednak wieksze wyzwanie ze wzgledu na to, ze stolarka drewniana i zal byloby coskolwiek uszkodzic (montaz kontaktronow wpuszczanych w momencie montazu okien czy moze byc pozniej?).

Czy w zwiazku z tym macie jakies sugestie dotyczace montazy w oknach drewnianych (planuje montaz impaqow na gornej czesci ramy, bo wydaje mie sie ze latwiej bedzie schowac kable - myle sie?)? Czy ewentualnie mozliwosc przyklejenia bez wiercenie jest mozliwa?

Czujnik przeciwpozarowy gdzies w okolicach kominka i czujnik gazu w kotlowni (pom. 01/06). Cos dodac, o czyms zapomnialem?

Kabel YTDy 6x0,5 czy moze 8x0.5 - chyba latwiej dostepny?

Na jakie wysokosci przewody alarmowe na scianach - sa jakies normy?

Bardzo mile widzine wszelkie uwagi.

 

Jest ktos kto bylby w stanie mi podpowiedziec??

Co rozumiesz przez pir podwójny? Czujnik na zwierzęta czy czujnik dualny pir +mv? Jesli masz miejsce na zamontowanie czujek inercyjnych na dole to montuj na dole.Prawidłowo przeprowadzony przewód znajduje się raczej pod parapetem niż w nim. Czujek inercyjnych się nie przykleja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

w zwiazku z tym ze przymierzam sie do wykonania wlasnorecznie instalacji alarmowej prosze o komentarz dotyczacy rozmieszczenia PIRow (salon pom. 01/02 - w ktorym miejscu?).

 

parter

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1236f5176c34cf62.html

 

poddasze

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/263675c7c313a9d6.html

 

Oczywiscie planuje takze montaz kontaktronow i czujek uderzeniowych na okna. Bedzie to dla mnie jednak wieksze wyzwanie ze wzgledu na to, ze stolarka drewniana i zal byloby coskolwiek uszkodzic (montaz kontaktronow wpuszczanych w momencie montazu okien czy moze byc pozniej?).

Czy w zwiazku z tym macie jakies sugestie dotyczace montazy w oknach drewnianych (planuje montaz impaqow na gornej czesci ramy, bo wydaje mie sie ze latwiej bedzie schowac kable - myle sie?)? Czy ewentualnie mozliwosc przyklejenia bez wiercenie jest mozliwa?

Czujnik przeciwpozarowy gdzies w okolicach kominka i czujnik gazu w kotlowni (pom. 01/06). Cos dodac, o czyms zapomnialem?

Kabel YTDy 6x0,5 czy moze 8x0.5 - chyba latwiej dostepny?

Na jakie wysokosci przewody alarmowe na scianach - sa jakies normy?

Bardzo mile widzine wszelkie uwagi.

 

Jest ktos kto bylby w stanie mi podpowiedziec??

Co rozumiesz przez pir podwójny? Czujnik na zwierzęta czy czujnik dualny pir +mv? Jesli masz miejsce na zamontowanie czujek inercyjnych na dole to montuj na dole.Prawidłowo przeprowadzony przewód znajduje się raczej pod parapetem niż w nim. Czujek inercyjnych się nie przykleja.

Przez podwojny rozumiem czujnik dualny pir+mw - w garazu i salonie (kominek). A co sadzisz o rozmieszczeniu poszczegolnych PIRow? Zalezy mi na opini, gdyz niedlugo bede prowadzil przewody i nie chcialbym popelnic bledow. Wiem ze doswiadczonemu instalatorowi analiza rozmieszczenia zajmie chwilke :)

 

Dzieki i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

w zwiazku z tym ze przymierzam sie do wykonania wlasnorecznie instalacji alarmowej prosze o komentarz dotyczacy rozmieszczenia PIRow (salon pom. 01/02 - w ktorym miejscu?).

 

parter

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/1236f5176c34cf62.html

 

poddasze

http://www.fotosik.pl/pokaz_obrazek/263675c7c313a9d6.html

 

Oczywiscie planuje takze montaz kontaktronow i czujek uderzeniowych na okna. Bedzie to dla mnie jednak wieksze wyzwanie ze wzgledu na to, ze stolarka drewniana i zal byloby coskolwiek uszkodzic (montaz kontaktronow wpuszczanych w momencie montazu okien czy moze byc pozniej?).

Czy w zwiazku z tym macie jakies sugestie dotyczace montazy w oknach drewnianych (planuje montaz impaqow na gornej czesci ramy, bo wydaje mie sie ze latwiej bedzie schowac kable - myle sie?)? Czy ewentualnie mozliwosc przyklejenia bez wiercenie jest mozliwa?

Czujnik przeciwpozarowy gdzies w okolicach kominka i czujnik gazu w kotlowni (pom. 01/06). Cos dodac, o czyms zapomnialem?

Kabel YTDy 6x0,5 czy moze 8x0.5 - chyba latwiej dostepny?

Na jakie wysokosci przewody alarmowe na scianach - sa jakies normy?

Bardzo mile widzine wszelkie uwagi.

 

Jest ktos kto bylby w stanie mi podpowiedziec??

Co rozumiesz przez pir podwójny? Czujnik na zwierzęta czy czujnik dualny pir +mv? Jesli masz miejsce na zamontowanie czujek inercyjnych na dole to montuj na dole.Prawidłowo przeprowadzony przewód znajduje się raczej pod parapetem niż w nim. Czujek inercyjnych się nie przykleja.

Przez podwojny rozumiem czujnik dualny pir+mw - w garazu i salonie (kominek). A co sadzisz o rozmieszczeniu poszczegolnych PIRow? Zalezy mi na opini, gdyz niedlugo bede prowadzil przewody i nie chcialbym popelnic bledow. Wiem ze doswiadczonemu instalatorowi analiza rozmieszczenia zajmie chwilke :)

 

Dzieki i pozdrawiam.

 

Witam, pozwolę sobie na kilka uwag w tym temacie. Analiza rozmieszczenia czujek rzeczywiście może zająć chwilę ale raczej podczas wizji lokalnej, bo na rysunku wszystko łatwo zapłanować :-?

Na szczęście obecnie czujki PIR nie sa juz tak wrażliwe na zakłócenia jak jeszcze kilka czy kilkanaście lat temu i zagadnienie nie jest az tak krytyczne. Ja planując rozmieszczenie czujek staram sie brac pod uwagę cały szereg czasami wzajmnie sprzecznych czynników:

1. czujki PIR lepiej wykrywaja ruch w kierunku poprzecznym do pola widzenia

2. na ścianach z oknami moga pojwić sie zasłony, firany itd. czasami na całej scianie, a moda w tym zakresie co kilka lat się zmienia :cry:

3. staram sie przewidziec przyszle umeblowanie pokoi, że by czujki nie znalazły się np. tuz nad wysoka szafa lub regałem

4. zwracam uwagę na kierunek otwierania drzwi, żeby skrzydło drzwiowe nie przesłaniało czujki, (podobnie z oknami, ale te będą juz chronione kontaktronami i udarowymi)

5. zawsze planuje kontaktron na drzwiach wejściowych i bramie garażowej, pozwala to lepiej zorganizować fukncje systemu (lini warunkowo zwłoczne, automatyczne pomijanie itd.)

6. nie przekonuje mnie argument, że obecność kominka w salonie determinuje zastosowanie czujki dualnej, ponieważ mikrofala przenika przez ściany i przeszkody, więc w pewnych okolicznościach może być bardziej wrażliwa na zakłócenia niż dobrej klasy PIR (np. IR120C lub jeszcze lepsza IR200); ponadto w domach coraz częściej pojawia się klimatyzacja, z moich doświadczeń wynika, że IR200 potrafi sobie poradzić w takich warunkach a dualna czasami nie;

podobnie w garażu, nic tutaj nie przesądza o zastosowaniu duala, co więcej jeżeli w garażu jest tylko brama (brak okien, włazów strychowych itd) to może lepiej sie skupić na solidnym zabezpieczeniu bramy, a czujkę ruchu sobie podarować ??

7. prowadząc kable należy unikac prowadzenia ich wspólnie z elektrycznymi, ale na krótkich odcinkach oczywiście nic się nie stanie, w miejscach gdzie będą czujki należy tak wyprowadzic przewód, żeby można bezpiecznie wiercić mocując czujkę, po połozeniu tynków nic juz nie widać, dobrze jest sobie zrobić zdjęcia np. komórką

8. czujka dymu "gdzieś w okolicach kominka" czyli gdzie ?

czujki dymu nalezy instalować na suficie np. w korytarzu przed sypialniami, lub na klatce schodowej, dobre ilustracje pomocne w doborze miejsca instalacji czujek dymu były kiedyś w instrukcjach central DSC i innych z USA i Kanady, bo tam to zawsze było ważne (drewniane domy)

 

To tyle, mam nadzieję, że w czymś pomogłem :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Teraz ja proszę o pomoc. Starałem się przeczytać jak najwięcej z tego posta i wciąż nasuwają mi się fundamentalne pytania.

Ale na początek słowo wstępu. Zamierzam mieć założony system taki jak zaproponował Zbych w 2003 Tomkowi_J opcja I czyli pasywne czujniki podczerwieni, jedynie w garażu dualny detektor ruchu no i dwa kontaktrony na bramie garażowej i drzwiach wejściowych. Nie będę miał zwierzątek.

Moje pytania brzmia:

1) czy czujniki podczerwienia montować naprzeciw okna czy moze przy oknie - chodzi o ruch firanki przy otwartymn oknie

2) czy konieczne jest montowane kontaktronow jesli w pomieszczeniach sa juz czujniki podczerwieni?

Podkreślam, że ne będę sam montował tego alarmu a jedynie chcę być przekonany o słuszności swojej decyzji. Druga sprawa, że posty maja juz troche lat a technika się zmienia....

nie ukrywam, ze fenomenalnie byloby gdyby Zbych znalazl troszke czasu i zaprojektowal cos dla mnie

http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=211&IdKolekcji=&powierzchnia_od=&powierzchnia_do=&kondygnacja=&nazwa=&symbol=09&x=0&y=0&nr=4

 

Dziękuję za pomoc i odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

opcja I czyli pasywne czujniki podczerwieni, jedynie w garażu dualny detektor ruchu no i dwa kontaktrony na bramie garażowej i drzwiach wejściowych. Nie będę miał zwierzątek.

 

czy w garażu konieczny jest dual ? zapewne może być ale czy musi ?

 

Moje pytania brzmia:

1) czy czujniki podczerwienia montować naprzeciw okna czy moze przy oknie - chodzi o ruch firanki przy otwartymn oknie

 

a kto włącza alarm z czujkami ruchu przy otwartym oknie ???

 

2) czy konieczne jest montowane kontaktronow jesli w pomieszczeniach sa juz czujniki podczerwieni?

konieczne nie jest, znam mnóstwo instalacji gdzie instalatorzy nie zastosowali ani jednego kontaktronu (czyżby z lenistwa :wink: ) ale to bląd !!!! czujki kontaktronowe maja wiele zalet i zawsze warto rozważyć ich zastosowanie

 

Podkreślam, że ne będę sam montował tego alarmu a jedynie chcę być przekonany o słuszności swojej decyzji. Druga sprawa, że posty maja juz troche lat a technika się zmienia....

 

no tak technika sie zmienia, czujki PIR sa coraz lepsze ale o rewolucji nie można mówić, nie od 2003 r; niektóre nowe modele czujek to tak naprawdę tylko nowy design i konieczność pokazania "nowości", między innymi z tego powodu zmieniono okres targów SEXUREX na 2 lata;

postęp w tej chwili to kamery, technika wideo, i rozwiązania IP, czyli rzeczy mniej przydatne w małych domowych systemach (chociaż coraz częściej i tu stosowane !)

 

nie ukrywam, ze fenomenalnie byloby gdyby Zbych znalazl troszke czasu i zaprojektowal cos dla mnie

 

Zbych ma ogromne zasługi dla tego forum, ale rozumiem że nie może wszystkim projektowć systemów i to zapewne beziinteresownie :wink:

 

pozdrawiam

http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=211&IdKolekcji=&powierzchnia_od=&powierzchnia_do=&kondygnacja=&nazwa=&symbol=09&x=0&y=0&nr=4

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam takie pytanie... czy kable z czujek do centrali podłączacie bezpośrednio czy przez jakiś organizer pośredniczący - coś podobnego do patchpanela w sieciach lan ?

 

tych kabelków jest cholernie dużo a poza tym 1/3 z nich jest nadmiarowa i zastanawiam się jak to sensownie zorganizować.

 

zastosowałbym nawet taki właśnie patchpanel sieciowy ale obawiam się czy te styki będą odpowiednio dobrze się zachowywały po pewnym czasie...

 

chodzi mi po głowie też taka krosownica jak używa sie w sieciach telefonicznych - tam połączenie jest na takich nożach (kabele wciska się między taki noże które go nacinają i jest styk) - nie wiem jak się to fachowo nazywa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MIROMAX DZIEKI ZA ODP.

 

Witam

 

opcja I czyli pasywne czujniki podczerwieni, jedynie w garażu dualny detektor ruchu no i dwa kontaktrony na bramie garażowej i drzwiach wejściowych. Nie będę miał zwierzątek.

 

czy w garażu konieczny jest dual ? zapewne może być ale czy musi ?

 

POMYŚLAŁEM O DUALU PONIEWAŻ ZBYCH OPISAŁ, ŻE DOBRZE ŻEBY CZUJKA REAGOWAŁA NA RUCH A NIE NA CIEPŁO SAMOCHODU, KTÓRY POZOSTAŁW GARAŻU. CO O TYM MYSLISZ?

 

Moje pytania brzmia:

1) czy czujniki podczerwienia montować naprzeciw okna czy moze przy oknie - chodzi o ruch firanki przy otwartymn oknie

 

a kto włącza alarm z czujkami ruchu przy otwartym oknie ???

 

FIRANY RUSZAJĄCE SIĘ POD WPŁYWEM WIATRU...??? JEST TO MOZLIWE?

 

2) czy konieczne jest montowane kontaktronow jesli w pomieszczeniach sa juz czujniki podczerwieni?

konieczne nie jest, znam mnóstwo instalacji gdzie instalatorzy nie zastosowali ani jednego kontaktronu (czyżby z lenistwa :wink: ) ale to bląd !!!! czujki kontaktronowe maja wiele zalet i zawsze warto rozważyć ich zastosowanie

 

Podkreślam, że ne będę sam montował tego alarmu a jedynie chcę być przekonany o słuszności swojej decyzji. Druga sprawa, że posty maja juz troche lat a technika się zmienia....

 

no tak technika sie zmienia, czujki PIR sa coraz lepsze ale o rewolucji nie można mówić, nie od 2003 r; niektóre nowe modele czujek to tak naprawdę tylko nowy design i konieczność pokazania "nowości", między innymi z tego powodu zmieniono okres targów SEXUREX na 2 lata;

postęp w tej chwili to kamery, technika wideo, i rozwiązania IP, czyli rzeczy mniej przydatne w małych domowych systemach (chociaż coraz częściej i tu stosowane !)

 

nie ukrywam, ze fenomenalnie byloby gdyby Zbych znalazl troszke czasu i zaprojektowal cos dla mnie

 

Zbych ma ogromne zasługi dla tego forum, ale rozumiem że nie może wszystkim projektowć systemów i to zapewne beziinteresownie :wink:

 

TO FAKT ... ;-)

PRZYCHODZI MI DO GŁOWY JESZCZE JEDNO PYTANIE:

CZY CZUJKE PIR MONTOWAĆ W ŁAZIENCE GDZIE JEST WILGOĆ CZY W ZAMIAN LEPIEJ NA KORYTARZU, KTÓRY ŁĄCZY SIĘ Z ŁAZIENKA?

 

pozdrawiam

http://projekty.muratordom.pl/projekt?IdProjektu=211&IdKolekcji=&powierzchnia_od=&powierzchnia_do=&kondygnacja=&nazwa=&symbol=09&x=0&y=0&nr=4

[/b]
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POMYŚLAŁEM O DUALU PONIEWAŻ ZBYCH OPISAŁ, ŻE DOBRZE ŻEBY CZUJKA REAGOWAŁA NA RUCH A NIE NA CIEPŁO SAMOCHODU, KTÓRY POZOSTAŁW GARAŻU. CO O TYM MYSLISZ?

 

Wydaje mi sie, że mamy tu jakieś nieporozumienie; czujka PIR też jest czujką ruchu, wykrywa ruch ciepła, czyli np. obiektu różniacego sie od tła o 2*C poruszajacego się z predkością 2m/s (szczegółowe dane można wyczytać w kartach katalogowych czujek). Obiekt ciepły, ale nie poruszający sie i nie wywołujacy np. dużego ruchu termicznego powietrza nie włączy czujki PIR ! dlatego dla czujki "groźne" sa np. kratki wentylacyjne, a stabilnie grzejący kaloryfer znajdujacy sie w pewnej odległości juz mniej (tu znowu odsyłam do instrukcji montaży czujek PIR, w niektórych jest to dokładnie zobrazowane).

Natomiast czujka dualna ma tor mikrofalowy, który jest niewrażliwy na ruch ciepła czy ciepłego powietrza, ale już woda w rurze kanalizacyjnej czy rynnie z PCV może go włączyć, podobnie jak praktycznie dowolny odpowiednio duży obiekt poruszający sie w zasiegu MW tuż za scianą czy bramą (calowicie niewidoczny dla PIR-a) i tylko w tym kontekście radzę się zawsze zastanowić czy czujka dualna czy PIR, bo nie jest tak, że czujka dualna zastępuje PIR-a wtedy kiedy dla PIR-a są trudne warunki pracy, czasami dla obu torów czujki dualnej mogą być trudne warunki, a zwykle tor PIR w takich czujkach jest bardziej czuły lub mniej wyrafinowany niz w zaawansowanej czujce PIR

FIRANY RUSZAJĄCE SIĘ POD WPŁYWEM WIATRU...??? JEST TO MOZLIWE?

dawniej bywały nieszczelne okna, a pod nimi rozgrzany jak piec kaloryfer, no i czujki były gorsze, obecnie problem ten raczej nie występuje, ale .... z firanami i montażem czujek przy oknach trzeba uważać, podobnie zresztą jak z odwrotną sytuacja, czujka "patrząca" w okna może byś wrażliwa np. na światło słoneczne odbite od aluminiowych żaluzji, albo nawet od błyszczącej posadzki; to sa bardzo indywidualne sprawy i nawet dokładnie przemyślane instalacje mogą ujawnić różne słabe punkty dopiero w eksploatacji, tak to juz jest w tej branży :wink:

aha, żeby nie popadać w nadmiery pesymizm dodam, że nowsze czujki radzą sobie w takich sytuacjach znacznie lepiej niz starsze modele (te sprzed 5 - 10 lat), wiec jednak jest jakiś postęp :D

 

TO FAKT ... ;-)

PRZYCHODZI MI DO GŁOWY JESZCZE JEDNO PYTANIE:

CZY CZUJKE PIR MONTOWAĆ W ŁAZIENCE GDZIE JEST WILGOĆ CZY W ZAMIAN LEPIEJ NA KORYTARZU, KTÓRY ŁĄCZY SIĘ Z ŁAZIENKA?

 

ja staram się unikać elektroniki w łazienkach, i np tylko kontaktron na okno (zresztą często dość małe), ale czasami jednak instaluję PIR-a w łazience i nie miałem jakichś szczególnych problemów, ale uwaga! wilgoć na soczewce, zaparowane lustro itd. może czasowo bardzo osłabić czułość czujki lub ja całkowicie oślepić !

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatm

 

Mam problem z alarmem a dokładnie z zaśniedziałymi stykami w obwodzie sabotażowym syreny alarmowej SPL2010 firmy Satel.

1. Co proponujecie ?

2. Jaki środkiem przeczyścić styki ?

3. Jakim środkiem zakonserwować styki ?

 

Z góry dziękuję za odpowiedz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiatm

 

Mam problem z alarmem a dokładnie z zaśniedziałymi stykami w obwodzie sabotażowym syreny alarmowej SPL2010 firmy Satel.

1. Co proponujecie ?

2. Jaki środkiem przeczyścić styki ?

3. Jakim środkiem zakonserwować styki ?

 

Z góry dziękuję za odpowiedz.

 

proponuje wymienić mikrusa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

POMYŚLAŁEM O DUALU PONIEWAŻ ZBYCH OPISAŁ, ŻE DOBRZE ŻEBY CZUJKA REAGOWAŁA NA RUCH A NIE NA CIEPŁO SAMOCHODU, KTÓRY POZOSTAŁW GARAŻU. CO O TYM MYSLISZ?

 

Wydaje mi sie, że mamy tu jakieś nieporozumienie; czujka PIR też jest czujką ruchu, wykrywa ruch ciepła, czyli np. obiektu różniacego sie od tła o 2*C poruszajacego się z predkością 2m/s (szczegółowe dane można wyczytać w kartach katalogowych czujek). Obiekt ciepły, ale nie poruszający sie i nie wywołujacy np. dużego ruchu termicznego powietrza nie włączy czujki PIR ! dlatego dla czujki "groźne" sa np. kratki wentylacyjne, a stabilnie grzejący kaloryfer znajdujacy sie w pewnej odległości juz mniej (tu znowu odsyłam do instrukcji montaży czujek PIR, w niektórych jest to dokładnie zobrazowane).

Natomiast czujka dualna ma tor mikrofalowy, który jest niewrażliwy na ruch ciepła czy ciepłego powietrza, ale już woda w rurze kanalizacyjnej czy rynnie z PCV może go włączyć, podobnie jak praktycznie dowolny odpowiednio duży obiekt poruszający sie w zasiegu MW tuż za scianą czy bramą (calowicie niewidoczny dla PIR-a) i tylko w tym kontekście radzę się zawsze zastanowić czy czujka dualna czy PIR, bo nie jest tak, że czujka dualna zastępuje PIR-a wtedy kiedy dla PIR-a są trudne warunki pracy, czasami dla obu torów czujki dualnej mogą być trudne warunki, a zwykle tor PIR w takich czujkach jest bardziej czuły lub mniej wyrafinowany niz w zaawansowanej czujce PIR

 

czyli rozumiem ze moze lepiej dac np ir200 zamiast dualnej w garazu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zastosowałbym nawet taki właśnie patchpanel sieciowy ale obawiam się czy te styki będą odpowiednio dobrze się zachowywały po pewnym czasie...

 

chodzi mi po głowie też taka krosownica jak używa sie w sieciach telefonicznych - tam połączenie jest na takich nożach (kabele wciska się między taki noże które go nacinają i jest styk) - nie wiem jak się to fachowo nazywa

Patchpanela nie stosuj - rzeczywiście potrafią pojawiać się niekontakty. Trenowałem to praktycznie (przyjazdy w nocy itp.) w poprzedniej firmie - tam wpadliśmy kiedyś na (kiepski) pomysł, żeby włączyć okablowanie alarmu do okablowania strukturalnego.

 

Natomiast złącza stosowane w krosownicach telefonicznych jak najbardziej. Nazywają się LSA, kompletne bloki na 10 par wchodzących i 10 wychodzących do kupienia np. na warszawskim Wolumenie po ok. 10zł/szt, ponadto są np. tu: http://www.openetics.pl/index.php/pid_offer_lang_pl_id_35.html i tu: http://www.atel.com.pl/produkt.php?grupa=TEL10 i tu: http://www.alejahandlowa.pl/tr/produkt/laczowka-nierozlaczna-krone-lsa-plus-poznan_2594971.html i jeszcze w innych miejscach ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...