Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam taką sytuację.

Jest sobie pokój.

W drzwiach balkonowych jest zamontowany kontaktron wpuszczany.

Podłączony za pomocą rezystorów. W centralce linia podłączona do expandera.

Wszystko hulało ekstra do momentu gdy pokój został otynkowany.

Teraz raz dziennie Integra wykrywa sabotaż na tej linii.

Zaznaczam, że nikt tam już nie grzebie bo tynki już są a drzwi balkonowych się nie otwiera.

Wystarczy skasować to powiadomienie o sabotażu i wszystko działa znowu dobrze do następnego dnia.

Po skasowaniu sabotażu wszystko jest jakby OK. To znaczy mogę obserwować stan tego wejścia, mogę uzbroić alarm i nic mi nie pokazuje.

Ktoś mnie może naprowadzi gdzie mam szukać. Może gdzieś jest przetarty kabelek i coś z wilgocią ....

Ale czemu w takim razie to się objawia tak raz dziennie ?

Przecież centralka chyba monitoruje nonstop takie rzeczy jak sabotaż.

Na elektrodzie coś pisali o tym że zdażały się uszkodzenia expanderów lub płyty głównej.

Tylko w tamtych przypadkach dawało sabotaże na kilku liniach.

Na razie nie mam czasu na jakieś dodatkowe pomiary, ale może ktoś coś zasugeruje w międzyczasie :)

Z kolei nie wiem czy pomiary linii coś dadzą jak usterka występuje sporadycznie.

No chyba że Integra sprawdza sabotaże raz dziennie gdzieś koło południa ...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką sytuację.

Jest sobie pokój.

W drzwiach balkonowych jest zamontowany kontaktron wpuszczany.

Podłączony za pomocą rezystorów. W centralce linia podłączona do expandera.

Wszystko hulało ekstra do momentu gdy pokój został otynkowany.

Teraz raz dziennie Integra wykrywa sabotaż na tej linii.

Zaznaczam, że nikt tam już nie grzebie bo tynki już są a drzwi balkonowych się nie otwiera.

Wystarczy skasować to powiadomienie o sabotażu i wszystko działa znowu dobrze do następnego dnia.

Po skasowaniu sabotażu wszystko jest jakby OK. To znaczy mogę obserwować stan tego wejścia, mogę uzbroić alarm i nic mi nie pokazuje.

Ktoś mnie może naprowadzi gdzie mam szukać. Może gdzieś jest przetarty kabelek i coś z wilgocią ....

Ale czemu w takim razie to się objawia tak raz dziennie ?

Przecież centralka chyba monitoruje nonstop takie rzeczy jak sabotaż.

Na elektrodzie coś pisali o tym że zdażały się uszkodzenia expanderów lub płyty głównej.

Tylko w tamtych przypadkach dawało sabotaże na kilku liniach.

Na razie nie mam czasu na jakieś dodatkowe pomiary, ale może ktoś coś zasugeruje w międzyczasie :)

Z kolei nie wiem czy pomiary linii coś dadzą jak usterka występuje sporadycznie.

No chyba że Integra sprawdza sabotaże raz dziennie gdzieś koło południa ...

A nie możesz zamienić na expanderze z inną linią ? Będziesz wiedział czy exp. jest ok. Spotkałem się u mnie z innym przypadkiem gdy kontaktron był na max zasięgu magnesu. Raz po raz wyskakiwał alarm (ale nie sabotaż) i 2 dni trwało zanim udało się znaleźć przyczynę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zamontowane rezystory i mam jedno wolne miejsce w centrali, podlaczyc jest latwo gorzej z tym ze centrala na nie nie reaguje

Jeśli dobrze zrozumiałem:

Masz tylko jedną wolną linie w centrali?

Czy rezystory są w każdym kontraktronie?

Rezystory są EOL czy DEOL?

Spróbuj sprawdzić najpierw miernikiem przewody czy linia się zamyka czy nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taką sytuację.

Jest sobie pokój.

W drzwiach balkonowych jest zamontowany kontaktron wpuszczany.

Podłączony za pomocą rezystorów. W centralce linia podłączona do expandera.

Wszystko hulało ekstra do momentu gdy pokój został otynkowany.

Teraz raz dziennie Integra wykrywa sabotaż na tej linii.

Zaznaczam, że nikt tam już nie grzebie bo tynki już są a drzwi balkonowych się nie otwiera.

Wystarczy skasować to powiadomienie o sabotażu i wszystko działa znowu dobrze do następnego dnia.

Po skasowaniu sabotażu wszystko jest jakby OK. To znaczy mogę obserwować stan tego wejścia, mogę uzbroić alarm i nic mi nie pokazuje.

Ktoś mnie może naprowadzi gdzie mam szukać. Może gdzieś jest przetarty kabelek i coś z wilgocią ....

Ale czemu w takim razie to się objawia tak raz dziennie ?

Przecież centralka chyba monitoruje nonstop takie rzeczy jak sabotaż.

Na elektrodzie coś pisali o tym że zdażały się uszkodzenia expanderów lub płyty głównej.

Tylko w tamtych przypadkach dawało sabotaże na kilku liniach.

Na razie nie mam czasu na jakieś dodatkowe pomiary, ale może ktoś coś zasugeruje w międzyczasie :)

Z kolei nie wiem czy pomiary linii coś dadzą jak usterka występuje sporadycznie.

No chyba że Integra sprawdza sabotaże raz dziennie gdzieś koło południa ...

A ten sabotaż występuje o tej samej porze (godzinie)?

Czasami winne są też nadajniki do agencji ochrony, (test co 24h) .Miałem ostatno przypadek podobny do twojego, tynkarz przytarł przewód pacą w rogu pokoju do tego stopnia że jedna żyła raz stykała a raz nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze zrozumiałem:

Masz tylko jedną wolną linie w centrali?

Czy rezystory są w każdym kontraktronie?

Rezystory są EOL czy DEOL?

Spróbuj sprawdzić najpierw miernikiem przewody czy linia się zamyka czy nie.

 

Tylko jedna wolna linia

Rezystor ma kazdy kontrakton

EOL

Zamyka sie linia bo one dzialaly, nie chca dzialac na tej centrali, mysle ze to cos z ustawieniami :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dobrze zrozumiałem:

Masz tylko jedną wolną linie w centrali?

Czy rezystory są w każdym kontraktronie?

Rezystory są EOL czy DEOL?

Spróbuj sprawdzić najpierw miernikiem przewody czy linia się zamyka czy nie.

 

Tylko jedna wolna linia

Rezystor ma kazdy kontrakton

EOL

Zamyka sie linia bo one dzialaly, nie chca dzialac na tej centrali, mysle ze to cos z ustawieniami :-?

masz kilka kontraktronów ? , każdy posiada rezystor ? i masz ustawienia EOL tej linii? jeśli podłączysz je szeregowo to nie będą działały , możesz mieć tylko jeden rezystor 2,2 k na tej linii

A możesz podać jakie masz ustawienia tej lini?

Sprawdź czy linia jest wogóle widoczna w systemie, Zobacz czy jest obecna w menu blokowania .Może nie przypisałeś jej do żadnej strefy ?Jeśli wszystko jest ok w programie to spróbuj podłaczyć rezystor bezposrednio do tel lini i pozniej go odłączyć -może wejście na centrali jest uszkodzone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podpowiedzi :)

A nie możesz zamienić na expanderze z inną linią ? Będziesz wiedział czy exp. jest ok.

Dobry pomysł.

Spotkałem się u mnie z innym przypadkiem gdy kontaktron był na max zasięgu magnesu...

To też do sprawdzenia. To są drzwi balkonowe i mają dosyć dużą ramę. Miałem taki problem w innych drzwiach (przesuwne na taras). Tyle że przedtem działało dobrze ... ale sprawdzę też to.

A ten sabotaż występuje o tej samej porze (godzinie)?

Czasami winne są też nadajniki do agencji ochrony, (test co 24h) .Miałem ostatno przypadek podobny do twojego, tynkarz przytarł przewód pacą w rogu pokoju do tego stopnia że jedna żyła raz stykała a raz nie.

Nie jest to stała godzina. Kiedyś koło 12:00. Dzisiaj było dwa razy: o 13:30 i o 14:30. Mam też nadajnik Solida, ale miałem go już wcześniej.

Niestety chyba trzeba to łączyć z pracą tynkarza.

Chyba się skończy na zamianie żył w kabelku.

Dobrze, że słuchałem rad na forum żeby puszczać nadmiarowe.

Mam nadzieję, że nie uszkodził wszystkich.

Ale bawić się z tym będę dopiero w następny weekend :(

Na razie odłączyłem tą linię ... bo mi za dużo SMSów przychodziło :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U znajomego zauważyłem, że zewnętrzne czujki ruchu są powieszone na budynku, na wysokości ok. 1 (jednego) metra :o Drążąc temat dowiedziałem się że czujka emituje dwie wiązki: jedna w poziomej płaszczyźnie (czyli cały czas na wysokości 1 metra), druga skierowana pod kątem w dół do linii ogrodzenia (przy ogrodzeniu druga wiązka styka się z gruntem). Warunkiem wygenerowania alarmu jest wykrycie ruchu przez obydwie wiązki. Niestey nie dowiedziałem się czy są to czujki dualne lub jaki model. Podobno fałszywki zdarzały się w początkowej fazie aź do momentu precyzyjnej kilkukrotnej regulacji.

Co myślicie o takim rozwiązaniu?

Czy ktoś może spotkał się z takim rozwiązaniem?

Jakie czujki można zastosować?

Czy MW w czujce dualnej można ukierunkować w płaszczyźnie poziomej?

 

Dzięki za wszelkie opinie.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U znajomego zauważyłem, że zewnętrzne czujki ruchu są powieszone na budynku, na wysokości ok. 1 (jednego) metra :o Drążąc temat dowiedziałem się że czujka emituje dwie wiązki: jedna w poziomej płaszczyźnie (czyli cały czas na wysokości 1 metra), druga skierowana pod kątem w dół do linii ogrodzenia (przy ogrodzeniu druga wiązka styka się z gruntem). Warunkiem wygenerowania alarmu jest wykrycie ruchu przez obydwie wiązki. Niestey nie dowiedziałem się czy są to czujki dualne lub jaki model. Podobno fałszywki zdarzały się w początkowej fazie aź do momentu precyzyjnej kilkukrotnej regulacji.

Co myślicie o takim rozwiązaniu?

Czy ktoś może spotkał się z takim rozwiązaniem?

Jakie czujki można zastosować?

Czy MW w czujce dualnej można ukierunkować w płaszczyźnie poziomej?

 

Dzięki za wszelkie opinie.

Pozdrawiam.

Prawdopodobnie są to czujniki Optex vx 402 albo Spider

nie są to czujniki dualne tylko dwa czujniki pir.

zdjęcie:http://www.napad.pl/katalog/index.php?akcja=opis&iKatId=97&iProdId=616

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U znajomego zauważyłem, że zewnętrzne czujki ruchu są powieszone na budynku, na wysokości ok. 1 (jednego) metra :o Drążąc temat dowiedziałem się że czujka emituje dwie wiązki: jedna w poziomej płaszczyźnie (czyli cały czas na wysokości 1 metra), druga skierowana pod kątem w dół do linii ogrodzenia (przy ogrodzeniu druga wiązka styka się z gruntem). Warunkiem wygenerowania alarmu jest wykrycie ruchu przez obydwie wiązki. Niestey nie dowiedziałem się czy są to czujki dualne lub jaki model. Podobno fałszywki zdarzały się w początkowej fazie aź do momentu precyzyjnej kilkukrotnej regulacji.

Co myślicie o takim rozwiązaniu?

Czy ktoś może spotkał się z takim rozwiązaniem?

Jakie czujki można zastosować?

Czy MW w czujce dualnej można ukierunkować w płaszczyźnie poziomej?

 

Dzięki za wszelkie opinie.

Pozdrawiam.

Prawdopodobnie są to czujniki Optex vx 402 albo Spider

nie są to czujniki dualne tylko dwa czujniki pir.

zdjęcie:http://www.napad.pl/katalog/index.php?akcja=opis&iKatId=97&iProdId=616

Generalnie na rynku są trzy firmy produkujące tego typu czujki:

 

Optex VX 402:

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Czujki/vx40.jpg

 

AVS Spider (występują też jako dualne Spider Dual):

 

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Czujki/Spider1.jpg

 

TAKEX MS12

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Czujki/TAKEX_ms-12te.jpg

 

Wszystkie mają tą samą wadę - kosztują sporo, a łatwo je oszukać :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Sz. Kolegów 2 szybkie pytania:

 

- ZBYCH pisał, żeby nie ciągnąć kabli przy pomocy blaszek? Czemu? A jeśli nie blaszki to co? Wiem - pistolet na klej, ale nie mam takowego. Może USy?

 

- co dać na rolety? kontaktron? ale wtedy będzie trzeba za każdym razem zamykać roletę do końca. Nie ma innego sposobu? Podobno coś jest, ale gość od rolet nie był w stanie mi wyjaśnić o so chozi...

 

- elektryk podsunął mi pomysł, żeby przewody do czujek na piętrze poprowadzić poddaszem (nieużytkowym). Mam wszędzie dziury w stropie do wentylacji mechanicznej - mogę łatwo zrzucić te przewody do pokojów. Chyba niezły pomysł, nie?

 

- wychodzi mi Integra64 + 5 lub 6 ekspanderów. Gdzie to pomieścić? Obudowy są jakies małe - na maks 2 płyty. Nie ma czegoś większego?

 

- jestem idiotą, że wziąłem I64, zamiast 128... (to już nie pytanie, tylko zwierzenie ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Sz. Kolegów 2 szybkie pytania:

 

- ZBYCH pisał, żeby nie ciągnąć kabli przy pomocy blaszek? Czemu? A jeśli nie blaszki to co? Wiem - pistolet na klej, ale nie mam takowego. Może USy?

 

- co dać na rolety? kontaktron? ale wtedy będzie trzeba za każdym razem zamykać roletę do końca. Nie ma innego sposobu? Podobno coś jest, ale gość od rolet nie był w stanie mi wyjaśnić o so chozi...

 

- elektryk podsunął mi pomysł, żeby przewody do czujek na piętrze poprowadzić poddaszem (nieużytkowym). Mam wszędzie dziury w stropie do wentylacji mechanicznej - mogę łatwo zrzucić te przewody do pokojów. Chyba niezły pomysł, nie?

 

- wychodzi mi Integra64 + 5 lub 6 ekspanderów. Gdzie to pomieścić? Obudowy są jakies małe - na maks 2 płyty. Nie ma czegoś większego?

 

- jestem idiotą, że wziąłem I64, zamiast 128... (to już nie pytanie, tylko zwierzenie ;) )

Dlaczego nie zastosujesz kilku obudów ? Wydajesz trochę grosza na system alarmowy więc nie ma go co kisić w jednej skrzynce, obudowa kosztuje koło 100zł .Ostatnio przejmowałem obiekt w konserwację i poprzedni instalator zmieścił dsc 4020 , dwa zasilacze 4204 i 2 moduły 4116 w jednej obudowie , fakt że powiększonej ale całe wnętrze było osmalone od ciepełka, kable wisiały gdzie tylko mogły dobrze że przynajmniej akumulator był poza obudową.Weź dodatkowe obudowy, będzie ci łatwiej wszystko połaczyć i napewno twoja instalacja będzie miała jakiś wygląd.

Co do przewodów to możesz poprowadzić je poddaszem jeśli nie ma możliwości aby ktoś uszkodził tam przewody.Jeśli masz wentylacje mechaniczną to zastanów się nad czujkami -Piry raczej odpadają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz - myślałem o 2 obudowach (góra/dół). A taka masa pudełek to nie wiem, czy jest tak super estetyczna. I tak już mam sajgon w domu - zachciało mi się bajerów.... Jak dodam jeszcze jakieś VMG-16, jakieś powiadamienie, do tego radiolinie i skrzynkę SS, to właściwie już osobne pomieszczenie na te puszki z alarmem mógłbym wydzielić ;)

 

Oczywiście, że na poddaszu mogą też uszkodzić przewody. Ale myślę sobie tak - rzuce je teraz, pójdzie na to styropian i wylewka - jak przeżyją, to będzie już dobrze. Oczywiście końcówki moga zawsze uszkodzić, ale na to nie ma rady - jak będą szły dołem, to nie dość, że będa bardziej narażone na uszkodzenie, to jeszcze trudno będzie je poprowadzić tak, aby nie szły razem z elektryką (bo ta jest wszedzie!) albo nie przeszkadzały później.

 

Jeśli chodzi o PIR to i tak raczej się na nie nie nastawiałem. Chcę tylko w korytarzach dać może Aqua Luna Satela, żeby ew. oświetlało coś w dordze do kibla. Choć właściwie nie wiem, czy da sie to tak zrobić. Na razie kupiłem jedną do przetestowania. Głównie mają być kontaktrony i czujki zbicia, bo na inercje wszędzie nie starczy mi już linii (bo jak debil kupiłem 64 - może jeszcze uda mi się ją wymienić z dopłatą) - mam 23 otwory okienne, na każdym jeszcze roleta, to już min. 46 czujek :) Choć może nie tak źle - na fixy dam same inercje, bez kontaktronów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...