Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

 

Nie wiem jak inni ale do tego sygnalizatora chyba trzeba mieć szczęście, kupiłem ostatnio 3 szt i optyka raz działa raz nie (stroboskop), w końcu sam przerobiłem to na leda.

 

 

A mi ise wydaje że to nie tylko ten sygnalizator coraz częściej zdarzają się buble Satelowskie np. niedolutowane ledy w klawiaturach, źle odlane formy (pastyki) klawiatur KLCD. Chyba przestali panować nad jakością za to ilości raczej mają megahurtowe.

Którąkolwiek gazetę nie otworzysz wszędzie reklama Satela czyba czas jaki powinni poświęcać na kontrolę jakości przeznaczyli na marketing.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Sz. Kolegów 2 szybkie pytania:

 

- ZBYCH pisał, żeby nie ciągnąć kabli przy pomocy blaszek? Czemu? A jeśli nie blaszki to co? Wiem - pistolet na klej, ale nie mam takowego. Może USy?

To są zbyt delikatne przewody, żeby je mocować blaszkami. Wystarczy zbyt mocne dociśnięcie blaszki, przewód się zgniata i między żyłami robi się zwarcie :(

Że nie wspomnę, co tynkarze potrafią z takimi blaszkami robić... :evil:

Proponuję kleić przewody klejem termotopliwym. Przy dużych instalacjach, to jedyne rozsądne wyjście :)

 

- co dać na rolety? kontaktron? ale wtedy będzie trzeba za każdym razem zamykać roletę do końca. Nie ma innego sposobu? Podobno coś jest, ale gość od rolet nie był w stanie mi wyjaśnić o so chozi...

Są jeszcze czujki naciągu. To czujnik z linką, którą mocuje się do końca rolety. Wykrywa zmianę naciągu tej linki, czyli można zostawić roletę w dowolnym położeniu i wykrywana jest zmiana tego położenia. Czujki tego typu praktycznie nie są stosowane, bo ich montaż jest dosyć kłopotliwy, a ponad to sa kosztowne. Produkuje je np. Honeywell - AS2080. Koszt czujki około 40 zł + analizator do niej około 110 zł (netto). Wygląda na to, że zostaje jednak tylko kontaktron.

 

- elektryk podsunął mi pomysł, żeby przewody do czujek na piętrze poprowadzić poddaszem (nieużytkowym). Mam wszędzie dziury w stropie do wentylacji mechanicznej - mogę łatwo zrzucić te przewody do pokojów. Chyba niezły pomysł, nie?

No właśnie nie. Uważam, że to zły pomysł. Okablowanie musi być dostępne, bo w razie uszkodzenia, jak się do niego dostaniesz?

 

- wychodzi mi Integra64 + 5 lub 6 ekspanderów. Gdzie to pomieścić? Obudowy są jakies małe - na maks 2 płyty. Nie ma czegoś większego?

Musisz mieć kilka obudów :) I nie upychaj w nich nie wiadomo ile, bo sam sobie szkodę zrobisz...

Integra + 5 lub 6 modułów, to duży system. Pomyślałeś również o odpowiednim zasilaniu awaryjnym? Może by tak zastosować moduł EPS lub PP + dodatkowy akumulator?

 

- jestem idiotą, że wziąłem I64, zamiast 128... (to już nie pytanie, tylko zwierzenie ;) )

Nie możesz wymienić u sprzedawcy? Może sprzedaj na Allegro i kup 128.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz - myślałem o 2 obudowach (góra/dół). A taka masa pudełek to nie wiem, czy jest tak super estetyczna. I tak już mam sajgon w domu - zachciało mi się bajerów.... Jak dodam jeszcze jakieś VMG-16, jakieś powiadamienie, do tego radiolinie i skrzynkę SS, to właściwie już osobne pomieszczenie na te puszki z alarmem mógłbym wydzielić ;)

Zaczepnie zapytam, rozdzielacze od ogrzewania też będziesz po cztery upychał do jednej szafki? :) :wink: :lol:

 

Oczywiście, że na poddaszu mogą też uszkodzić przewody. Ale myślę sobie tak - rzuce je teraz, pójdzie na to styropian i wylewka - jak przeżyją, to będzie już dobrze. Oczywiście końcówki moga zawsze uszkodzić, ale na to nie ma rady - jak będą szły dołem, to nie dość, że będa bardziej narażone na uszkodzenie, to jeszcze trudno będzie je poprowadzić tak, aby nie szły razem z elektryką (bo ta jest wszedzie!) albo nie przeszkadzały później.

Stanowczo odradzam takie prowadzenie przewodów!!!

 

...Głównie mają być kontaktrony i czujki zbicia, bo na inercje wszędzie nie starczy mi już linii (bo jak debil kupiłem 64 - może jeszcze uda mi się ją wymienić z dopłatą) - mam 23 otwory okienne, na każdym jeszcze roleta, to już min. 46 czujek :)

Zrób raz, a dobrze! Wymień Integrę na 128 i zrób inercyjne.

 

Choć może nie tak źle - na fixy dam same inercje, bez kontaktronów.

No jakoś nie mogę sobie wyobrazić kontaktronów na fixach :wink: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie zaszkodzi bo na peszlu się kiepsko układa styropian :) A zgnieciona miedz chyba też przewodzi prąd? Tzn kształt przewodu zasadniczo nie wpływa chyba na jego przewodność? :lol:

No raczej kształtu drutu, to nie zmienisz, ale możesz doprowadzić do przebicia izolacji na żyłach i zwarcia :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to po grzyba się toto do wysokoprądowego wyjścia centrali wpina? W ogóle jakoś te instrukcje Satela sa takie na odpier... się. Wiem, że to nie ma być dla laika, ale jak się miliony wydaje na skonstruowanie (w sumie fajnego i nietaniego) sprzętu, to poskąpić na porządną instrukcje to jest chyba przegięcie. Czy to tylko ja mam na ksero odbite?

 

Wracając do naszych baranów - to znaczy, że mam jeszcze dorzucić zasilacz 12V? I gdzie mam go podpiąć? Coś mi brak chyba zacisków...

No właśnie, instrukcja instalacji, to nie kompendium wiedzy dla laika...

W instrukcji sygnalizatora jest dokładnie opisany sposób podłączenia, więc w czym masz problem?

Zasilanie sygnalizatora podłączasz do wyjścia wysokoprądowego zaprogramowanego jako 41 - zasilanie czujek

Wyzwalanie akustyki i optyki podłączasz do wyjść wysokoprądowych lub niskoprądowych. Ten sygnalizator umożliwia zaprogramowanie każdego rodzaju wysterowania.

Odnośnie jakości instrukcji, to uważam, że lepsza nie jest potrzebna. Ogólnie Satel jest jedną z niewielu firm, które sprzedają swoje urządzenia tak zapakowane oraz wyposażone w różne akcesoria (np. konektory do akumulatora, płyta z oprogramowaniem, itp.)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

na początku chciałem podziękować wszystkim doradzającym na tym alarmowym subforum. Jest tu rzeczywiście zapisana masa gdzie indziej niedostępnych informacji.

 

Jestem na etapie instalowania Integry 128 (na razie do ochrony budynku w budowie) i mam szczegółowe pytanie związane z przygotowaniem okablowania i oprogramowaniem monitoringu dla agencji ochrony (Skorpion lub Juventus).

Z tego co wyczytałem w określonym miejscu powinno być doprowadzone zasilanie kablem wydzielonego obwodu 3x1,5 z zabezpieczeniem nadmiarowo-pradowym max 6A char.C oraz sygnały zdarzeń z Integry przewodem 10x0,5.

 

I dalej nie wiem ... czy należy oprogramować wyjścia odpowiednimi zdarzeniami czy wykorzystuje się jakoś funkcje monitorowania "telefonicznego" Integry... ?

 

Proszę o podpowiedź jak to się robi, żeby było dobrze, i jaka jest przygotowywana przez Was lista zdarzeń do monitorowania.

 

Dzięki, liczę na Waszą pomoc :)

Jacek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie zaszkodzi bo na peszlu się kiepsko układa styropian :) A zgnieciona miedz chyba też przewodzi prąd? Tzn kształt przewodu zasadniczo nie wpływa chyba na jego przewodność? :lol:

Proponuję doświadczenie podłacz sobie czujnik na przewodzie i podłacz do centrali, potem uderz czymś w ten przewód, nie chodzi o to że zgnieciona miedź nie przewodzi prądu tylko będziesz miał zwarcie.

Popieram kolegę arm.pl!

Depi, nie rób tego, bo będziesz żałował. Słuchaj praktyków, a nie głupawych pomysłów elektryka :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi ise wydaje że to nie tylko ten sygnalizator coraz częściej zdarzają się buble Satelowskie np. niedolutowane ledy w klawiaturach, źle odlane formy (pastyki) klawiatur KLCD. Chyba przestali panować nad jakością za to ilości raczej mają megahurtowe.

Którąkolwiek gazetę nie otworzysz wszędzie reklama Satela czyba czas jaki powinni poświęcać na kontrolę jakości przeznaczyli na marketing.

 

Rekordem w ostatnim czasie było chyba wadliwe oprogramowanie modułów E i EPS.

Owszem, zdarza się najlepszym, ale ukrywanie tego przed instalatorami nie jest ok.

Klient zgłasza fałszywe alarmy, instalator jeździ i szuka dziury w całym, a tu się okazuje, że to Satel wypuścił fajans.

Sam wymieniłem kilkadziesiąt modułów w wielu obiektach. Zrobiłem przy tym sporo kilometrów i straciłem sporo czasu. Napisałem w tej sprawie do Satela i nawet nie usłyszałem (przeczytałem) PRZEPRASZAMY!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

na początku chciałem podziękować wszystkim doradzającym na tym alarmowym subforum. Jest tu rzeczywiście zapisana masa gdzie indziej niedostępnych informacji.

 

Jestem na etapie instalowania Integry 128 (na razie do ochrony budynku w budowie) i mam szczegółowe pytanie związane z przygotowaniem okablowania i oprogramowaniem monitoringu dla agencji ochrony (Skorpion lub Juventus).

Z tego co wyczytałem w określonym miejscu powinno być doprowadzone zasilanie kablem wydzielonego obwodu 3x1,5 z zabezpieczeniem nadmiarowo-pradowym max 6A char.C oraz sygnały zdarzeń z Integry przewodem 10x0,5.

 

I dalej nie wiem ... czy należy oprogramować wyjścia odpowiednimi zdarzeniami czy wykorzystuje się jakoś funkcje monitorowania "telefonicznego" Integry... ?

 

Proszę o podpowiedź jak to się robi, żeby było dobrze, i jaka jest przygotowywana przez Was lista zdarzeń do monitorowania.

 

Dzięki, liczę na Waszą pomoc :)

Jacek

 

 

zaprogramuj sobie wyjścia niskoprądowe na następujące sygnały: włamanie, napad dla kodu pod przymusem (lub jeśli przewidujesz jakieś piloty, przyciski napadowe stacjonarne, ), jeśli masz życzenie to informacje o zalączeniu systemu, informacje o usterce jeśli monitoring ma być pożądny to jeszcze informacja o sabotażu tak żeby było wiadomo kiedy sabotaż a kiedy włamanie. Sygnał pożaru (jeśli masz jakieś czujniki dymu), sygnał gazu , gazy usypiające (jeśli takie czujniki posiadasz). Zalanie wodą taki sygnał możesz też zaprogramować jeśli posiadasz czujniki zalania wodą.

Co do kabelków to tak jak napisałeś zasilający i najlepiej 10x0,5 poniewaz standardowo nadajniki mają po 8 wejść więc więcej żył nie będzie potrzeba. Natomiast więcej informacji o alarmie uzyskasz z monitoringu telefonicznego. Do tego potrzebna będzie linia telefoniczna doprowadzona do centrali. Najlepiej jakby była ona przed wszystkimi odbiornikami (telefonami)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mi ise wydaje że to nie tylko ten sygnalizator coraz częściej zdarzają się buble Satelowskie np. niedolutowane ledy w klawiaturach, źle odlane formy (pastyki) klawiatur KLCD. Chyba przestali panować nad jakością za to ilości raczej mają megahurtowe.

Którąkolwiek gazetę nie otworzysz wszędzie reklama Satela czyba czas jaki powinni poświęcać na kontrolę jakości przeznaczyli na marketing.

 

Rekordem w ostatnim czasie było chyba wadliwe oprogramowanie modułów E i EPS.

Owszem, zdarza się najlepszym, ale ukrywanie tego przed instalatorami nie jest ok.

Klient zgłasza fałszywe alarmy, instalator jeździ i szuka dziury w całym, a tu się okazuje, że to Satel wypuścił fajans.

Sam wymieniłem kilkadziesiąt modułów w wielu obiektach. Zrobiłem przy tym sporo kilometrów i straciłem sporo czasu. Napisałem w tej sprawie do Satela i nawet nie usłyszałem (przeczytałem) PRZEPRASZAMY!

 

 

Akcja "moduły" chyba każdemu dała popalić......

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

na początku chciałem podziękować wszystkim doradzającym na tym alarmowym subforum. Jest tu rzeczywiście zapisana masa gdzie indziej niedostępnych informacji.

 

Jestem na etapie instalowania Integry 128 (na razie do ochrony budynku w budowie) i mam szczegółowe pytanie związane z przygotowaniem okablowania i oprogramowaniem monitoringu dla agencji ochrony (Skorpion lub Juventus).

Z tego co wyczytałem w określonym miejscu powinno być doprowadzone zasilanie kablem wydzielonego obwodu 3x1,5 z zabezpieczeniem nadmiarowo-pradowym max 6A char.C oraz sygnały zdarzeń z Integry przewodem 10x0,5.

 

I dalej nie wiem ... czy należy oprogramować wyjścia odpowiednimi zdarzeniami czy wykorzystuje się jakoś funkcje monitorowania "telefonicznego" Integry... ?

 

Proszę o podpowiedź jak to się robi, żeby było dobrze, i jaka jest przygotowywana przez Was lista zdarzeń do monitorowania.

 

Dzięki, liczę na Waszą pomoc :)

Jacek

Większość nadajników monitoringu posiada osiem wejść, z czego jedno jest wykorzystywane do sygnalizacji sabotażu nadajnika (podłączony mikrowłącznik obudowy nadajnika). Zostaje siedem wejść, do wysterowania których wykorzystujesz sześć wyjść niskoprądowych w centrali.

Dwie żyły z przewodu do nadajnika podłączasz do wyjścia wysokoprądowego zasilającego czujki. Do tego przewodu instalator nadajnika podłączy przekaźnik podający sygnał braku zasilania czujek, czyli padnięcia systemu po braku prądu i rozładowaniu akumulatora. Dodatkowo przewód COM będzie podłączony do COM nadajnika.

Sześć przewodów podłączasz do wyjść niskoprądowych w centrali i programujesz te wyjścia jako:

1 - Włamanie - typ wyjścia 1

2 - Napad - typ wyjścia 47 - Suma logiczna wyjść w której sumujesz wyjścia typu: 10 - Alarm "DURESS" - działanie pod przymusem i 12 - Cichy alarm,

3 - Pożar - typ wyjścia 3

4 - Brak zasilania sieciowego - typ wyjścia 81

5 - Słaby akumulator - typ wyjścia 31

6 - Sabotaż - typ wyjścia 8

 

Przy wszystkich wyjściach kasujesz zaznaczenie przy "polaryzacja +"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- elektryk podsunął mi pomysł, żeby przewody do czujek na piętrze poprowadzić poddaszem (nieużytkowym). Mam wszędzie dziury w stropie do wentylacji mechanicznej - mogę łatwo zrzucić te przewody do pokojów. Chyba niezły pomysł, nie?

No właśnie nie. Uważam, że to zły pomysł. Okablowanie musi być dostępne, bo w razie uszkodzenia, jak się do niego dostaniesz?

Może brakuje mi wyobraźni, ale co może się stać z kablem schowanym pod warstwą styropianu i wylewki? W zgniecenie i przebicie izolacji ciężko mi uwierzyć (do tego potrzebny byłby raczej dość duży nacisk punktowy - przykład z młotkiem), ale jak by nie było, ten problem można "obejść" używając peszeli. Pytanie co jeszcze może grozić kablom pod wylewką? Przecież to chyba jedyne miejsce, gdzie normalnie nie prowadzi się jakichkolwiek prac "po".

PS. Żeby nie było - nie uważam, że prowadzenie kabli po ścianie jest gorsze, ale zaskakuje mnie tak negatywna reakcja na położenie kabla pod wylewką...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To są zbyt delikatne przewody, żeby je mocować blaszkami. Wystarczy zbyt mocne dociśnięcie blaszki, przewód się zgniata i między żyłami robi się zwarcie :(

Że nie wspomnę, co tynkarze potrafią z takimi blaszkami robić... :evil:

Proponuję kleić przewody klejem termotopliwym. Przy dużych instalacjach, to jedyne rozsądne wyjście :)

 

No ale musiałbym kupić specjalnie pistolet. Czy coś zmienia fakt, że nie będzie tynków tylko płyty GK?

 

Są jeszcze czujki naciągu. To czujnik z linką, którą mocuje się do końca rolety. Wykrywa zmianę naciągu tej linki, czyli można zostawić roletę w dowolnym położeniu i wykrywana jest zmiana tego położenia. Czujki tego typu praktycznie nie są stosowane, bo ich montaż jest dosyć kłopotliwy, a ponad to sa kosztowne. Produkuje je np. Honeywell - AS2080. Koszt czujki około 40 zł + analizator do niej około 110 zł (netto). Wygląda na to, że zostaje jednak tylko kontaktron.

 

No ale to jest rozwiązanie do luftu. A jak będę chciał zostawić którąś otwartą, choćby dla kwiatków, to co? Alarm nie działa? Bez sensu... A inercja? Pewnie od wiatru będzie się załączać... Nie ma niczego tańszego? Może być jakąś czujkę ruchu między roletę a okno?

 

Czy może da się centralę zaprogramować tak, że sygnał "otwórz roletę" jednoczenie zdezaktywuję kontaktron w nią wbudowany? Jeźu, ale rzeżba...

 

No właśnie nie. Uważam, że to zły pomysł. Okablowanie musi być dostępne, bo w razie uszkodzenia, jak się do niego dostaniesz?

 

No to zatopione w tynku też raczej dostępne nie jest. Mogę jeszcze zrobić tak, że puścić te kable poddaszem, ale NA wylewce. Czyli dostępne będą w pełnej krasie - pytanie, czy nie za bardzo? Mogę je nawet poprzyklejać do instalacji wentylacyjnej.

 

 

Musisz mieć kilka obudów :) I nie upychaj w nich nie wiadomo ile, bo sam sobie szkodę zrobisz...

Integra + 5 lub 6 modułów, to duży system. Pomyślałeś również o odpowiednim zasilaniu awaryjnym? Może by tak zastosować moduł EPS lub PP + dodatkowy akumulator?

 

No myślałem o 2 - jedna na dole (centralka + eks + zasiłka + aku) i jedna na górze (EPS + eks + zas + aku). Ale wychodzi mi po ok. 30 linii na górze i dole, czyli np. dół to centr + min. 2 eks + jakieś bajery + radiolinia + nadajnik... Kurde - robi się naprawde dużo tego. A chodzi mi o to, żeby to zmieścić w 1 pojemniku - może być duży, ale 1.

 

 

Nie możesz wymienić u sprzedawcy? Może sprzedaj na Allegro i kup 128.

 

No spróbuję. Może ktoś z Was się jednak skusi? Nówka sztuka, nie śmigana :lol:

 

Wciąż nie mogę uwierzyć, że na te 100pln się połasiłęm...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

PS. Żeby nie było - nie uważam, że prowadzenie kabli po ścianie jest gorsze, ale zaskakuje mnie tak negatywna reakcja na położenie kabla pod wylewką...

 

No mnie też zaskoczyła - po tych wszystkich (dziesiątkach przecież!) historii o przewodach niszczonych w ścianach przez kolejne ekipy wydawałoby się, że alternatywa będzie przywitana pozytywnie, a tu taki ZONK...

 

Sam już nie rozumiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, instrukcja instalacji, to nie kompendium wiedzy dla laika...

W instrukcji sygnalizatora jest dokładnie opisany sposób podłączenia, więc w czym masz problem?

 

OK - i jak przeczytasz moje posty, to tak właśnie ja to interpretowałem ALE nie ma tam ani słowa expressis verbis nt. sytuacji z akumulatorem. W ogóle kwestia dość kluczowa dla modelu z aku jest właściwie pominięta. Po prostu chciałem się upewnić, ale jak było widać różnice zdań na ten temat występują, więc może nie jest to takie oczywiste? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...