Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

Rekordem w ostatnim czasie było chyba wadliwe oprogramowanie modułów E i EPS.

Owszem, zdarza się najlepszym, ale ukrywanie tego przed instalatorami nie jest ok.

Klient zgłasza fałszywe alarmy, instalator jeździ i szuka dziury w całym, a tu się okazuje, że to Satel wypuścił fajans.

Sam wymieniłem kilkadziesiąt modułów w wielu obiektach. Zrobiłem przy tym sporo kilometrów i straciłem sporo czasu. Napisałem w tej sprawie do Satela i nawet nie usłyszałem (przeczytałem) PRZEPRASZAMY!

 

Zbychu, czy możesz nieco rozwinąć tę informację :o Czy wadliwe moduły można poznać po numerach serii? Może po dacie produkcji?

Niedawno kupiłem na allegro trzy moduły E i jeden EPS, jeszcze ich nie podłączyłem i teraz się zastanawiam czy może ktoś "sprytny" puścił je na allegro :evil:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Po lekturze forum zrezygnowałem (niestety :( )z czujek zewnętrznych ale kładąc kabelki "na wszelki wypadek" (czytaj: jak technologia zabezpieczeń zrobi większy krok a ceny spadną) położyłem teź instalację do czujek zewnętrznych.

 

Ale teraz założyłem sobie coś co chyba przerasta :( :( :( moją wiedzę i tym bardziej praktykę, więc proszę o pomoc.

 

Mianowicie:

Chciałbym jednak powiesić jakieś tanie czujki zewnętrzne ale:

 

1. ich wzbudzenie nie powodowało by alarmu zasadniczego, tylko zawycie syreny przez krótki czas (1-3 sek) Tak żeby tylko poinformować "gościa", że system żyje i trochę go zaniepokoić :evil:

2. agencja ochrony oczywiście nie byłaby powiadamiana

3. i może jeszcze: pierwsze naruszenie zostało by zignorowane dopiero drugie i następne (w jakimś zadanym czasie) powodowałyby owo krótkie zawycie syreny (dotyczy to tylko czujek zewnętrzych).

 

Założenia niby proste ale realizacja...??? :o :o :o

 

Moje myślenie :roll: (jak narazie - czysto teoretyczne) zatrzymało się na drugiej partycji i dodatkowym sygnalizatorze, czyli przy pełnym uzbrojeniu (alarm zasadniczy + alarm zewnętrzny) musiałbym używać dwóch haseł. I przy rozbrojeniu też.

 

Czy nasuwa się Wam prostsze i wygodniejsze rozwiązanie ?? :roll:

 

Jak zrealizować punkt 3 ? :roll:

 

Aaa, zapomniałem - centrala integra 128

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pojawia się komunikat "nie uzbroiłeś to nie rozbroisz".

 

Fajnie, ze programiscie maja poczyucie humoru - powinien jeszcze nadawać dzwiękowy sygnał "a ti a ti! nununu!" :lol:

 

arm.pl - bedzie cegla i suporex (troche tego, troche tego). Przed klejem mnie ostrzegano - że jak zaczną robić tynki, to nic z tego nie zostanie.

klej faktycznie jak dostanie wilgoci to się odkleja, ja robię okablowanie na aluminiowe blaszki .Niektórzy je odradzają przy przewodach alarmowych i mają trochę racji -ja stosuję przewód o pogrubionej izolacji zewnętrznej (mam producenta w tej samej miejscowości)i nic złego się nie dzieje.Jest jeszcze jeden sposób przy cienkich przewodach: nakleić na taśmę aluminiową gumkę lub gąbkę -taką do uszczelniania starych okien .Niestety zwiększa to koszt.

Pamiętaj też aby w rogach wewnętrznych ścian trochę podkuć, nieraz tynkarze przy wyprowadzaniu rogów packą przecinają przewód .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po lekturze forum zrezygnowałem (niestety :( )z czujek zewnętrznych ale kładąc kabelki "na wszelki wypadek" (czytaj: jak technologia zabezpieczeń zrobi większy krok a ceny spadną) położyłem teź instalację do czujek zewnętrznych.

 

Ale teraz założyłem sobie coś co chyba przerasta :( :( :( moją wiedzę i tym bardziej praktykę, więc proszę o pomoc.

 

Mianowicie:

Chciałbym jednak powiesić jakieś tanie czujki zewnętrzne ale:

 

1. ich wzbudzenie nie powodowało by alarmu zasadniczego, tylko zawycie syreny przez krótki czas (1-3 sek) Tak żeby tylko poinformować "gościa", że system żyje i trochę go zaniepokoić :evil:

2. agencja ochrony oczywiście nie byłaby powiadamiana

3. i może jeszcze: pierwsze naruszenie zostało by zignorowane dopiero drugie i następne (w jakimś zadanym czasie) powodowałyby owo krótkie zawycie syreny (dotyczy to tylko czujek zewnętrzych).

 

Założenia niby proste ale realizacja...??? :o :o :o

 

Moje myślenie :roll: (jak narazie - czysto teoretyczne) zatrzymało się na drugiej partycji i dodatkowym sygnalizatorze, czyli przy pełnym uzbrojeniu (alarm zasadniczy + alarm zewnętrzny) musiałbym używać dwóch haseł. I przy rozbrojeniu też.

 

Czy nasuwa się Wam prostsze i wygodniejsze rozwiązanie ?? :roll:

 

Jak zrealizować punkt 3 ? :roll:

 

Aaa, zapomniałem - centrala integra 128

Zastosuj linię licznikową,co do modułów to kupiłeś nowe czy używane?Jeśli nowe to masz gwarancję .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosuj linię licznikową,

 

Rozumiem, że to się tyczy pkt.3 ? OK. Pokombinuję, dzięki :)

 

co do modułów to kupiłeś nowe czy używane?Jeśli nowe to masz gwarancję .

 

Tak, kupowałem jako nowe z gwarancją ale nie o to pytałem. Chciałem wiedzieć czy po wpięciu do sytemu mam w większym stopniu uważać na nie jako źródło fałszywych alarmów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastosuj linię licznikową,

 

Rozumiem, że to się tyczy pkt.3 ? OK. Pokombinuję, dzięki :)

 

co do modułów to kupiłeś nowe czy używane?Jeśli nowe to masz gwarancję .

 

Tak, kupowałem jako nowe z gwarancją ale nie o to pytałem. Chciałem wiedzieć czy po wpięciu do sytemu mam w większym stopniu uważać na nie jako źródło fałszywych alarmów.

Moze się wypowie ktoś inny -mnie to jakoś omineło , kupiłem niechcący wiekszą ilość ca 64e wcześniej i w tym okresie nie kupowałem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prosze o pomoc was, jaki kontaktron - typ, firma - polecicie do drzwi zewnetrznych stalowych typu KMT STAL ?

nie wiem co poradzą fachowcy, ja montowałem właśnie do drzwi tej firmy - kontaktron MC240 + adaptor MC200-S12. Minusem jest to, że trzeba mieć wiertło 19mm do stali które tanie nie jest (jak na jednokrotne użycie)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo proszę podpowiedzcie, co zrobiliśmy nie tak w Integrze.

 

Jest hasło 1 do zarządzania systemem. Wprowadziliśmy hasło 2 dla użytkownika.

Efekt jest taki, że alarm uzbrojony hasłem 1 nie daje się rozbroić hasłem 2 i pojawia się komunikat "nie uzbroiłeś to nie rozbroisz".

 

Założenie mieliśmy proste: hasło 1 - używamy my, hasło 2 - wykonawca. Alarm uzbrojony przez użytkownika 2 da się rozbroić użytkownikiem 1 i odwrotnie.

 

marta

Musisz dla 2 użytkownika włączyć uprawnienie: "Wył. za innego"

Kod administratora [*] Użytkownicy [#] Edycja użytkowników [#] Użytkownik 2 [#] Uprawnienia [#] Wył. za innego (musi być "T" - jeśli nie jest, to naciśnij [0] i pojawi się "T"), następnie [#] i [*] "Czy zapisać zmiany" [1] i na koniec [*]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekordem w ostatnim czasie było chyba wadliwe oprogramowanie modułów E i EPS.

Owszem, zdarza się najlepszym, ale ukrywanie tego przed instalatorami nie jest ok.

Klient zgłasza fałszywe alarmy, instalator jeździ i szuka dziury w całym, a tu się okazuje, że to Satel wypuścił fajans.

Sam wymieniłem kilkadziesiąt modułów w wielu obiektach. Zrobiłem przy tym sporo kilometrów i straciłem sporo czasu. Napisałem w tej sprawie do Satela i nawet nie usłyszałem (przeczytałem) PRZEPRASZAMY!

 

Zbychu, czy możesz nieco rozwinąć tę informację :o Czy wadliwe moduły można poznać po numerach serii? Może po dacie produkcji?

Niedawno kupiłem na allegro trzy moduły E i jeden EPS, jeszcze ich nie podłączyłem i teraz się zastanawiam czy może ktoś "sprytny" puścił je na allegro :evil:

Wadliwe moduły mają kwadratowe procesory SMD (miniaturowe, lutowane do płytki) i nie mają na procesorze białej naklejki z wersją oprogramowania.

Wadliwe moduły przez jakiś czas normalnie działają. Zaczyna się od wywołania fałszywego alarmu (często sabotażowego), po którym "wypada" z systemu kilka linii (system przestaje reagować na naruszanie kilku wejść!!!).

Wejście w tryb serwisowy i wyjście resetuje system i znowu wszystko przez jakiś czas działa.

ZGROZA!!! :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po lekturze forum zrezygnowałem (niestety :( )z czujek zewnętrznych

...

 

Chciałbym jednak powiesić jakieś tanie czujki zewnętrzne ale:

To, czy "niestety", to zobaczysz po zamontowaniu tych tanich czujek :wink: :lol:

 

1. ich wzbudzenie nie powodowało by alarmu zasadniczego, tylko zawycie syreny przez krótki czas (1-3 sek) Tak żeby tylko poinformować "gościa", że system żyje i trochę go zaniepokoić :evil:

2. agencja ochrony oczywiście nie byłaby powiadamiana

3. i może jeszcze: pierwsze naruszenie zostało by zignorowane dopiero drugie i następne (w jakimś zadanym czasie) powodowałyby owo krótkie zawycie syreny (dotyczy to tylko czujek zewnętrzych).

 

Założenia niby proste ale realizacja...??? :o :o :o

 

Moje myślenie :roll: (jak narazie - czysto teoretyczne) zatrzymało się na drugiej partycji i dodatkowym sygnalizatorze, czyli przy pełnym uzbrojeniu (alarm zasadniczy + alarm zewnętrzny) musiałbym używać dwóch haseł. I przy rozbrojeniu też.

 

Czy nasuwa się Wam prostsze i wygodniejsze rozwiązanie ?? :roll:

 

Jak zrealizować punkt 3 ? :roll:

 

Aaa, zapomniałem - centrala integra 128

Przy Integrze 128 to prościzna :)

Jeśli masz potrzebę osobnego uzbrajania systemu wewnętrznego i zewnętrznego, to stwórz osobną strefę (nie jak napisałeś partycję) i przypisz do niej czujki zewnętrzne.

 

Ad1. Zakładam, że masz tylko 16 wyjść na płycie centrali. Sygnalizator jest podłączony do wyjścia programowalnego - przyjmijmy, że to wyjście 1. Ustaw typ tego wyjścia jako 47 - suma logiczna wyjść, czas działania bez znaczenia, wyjścia sterujące np. 17 i 18. Po takim zaprogramowaniu, zadziałanie wyjścia 1 nastąpi po zadziałaniu wyjścia wirtualnego 17 lub po zadziałaniu wyjścia wirtualnego 18.

Teraz czas zaprogramować wirtualne wyjścia sterujące, czyli 17 i 18.

Wyjście 17 zaprogramuj jako typ 2 - Alarm pożarowo-włamaniowy, ustaw czas działania np. 2 minuty, ustaw wyzwalanie z wszystkich wejść, poza wejściami obsługującymi czujki zewnętrzne, z wszystkich manipulatorów, ze strefy 1, kasowanie we wszystkich strefach.

Wyjście 18 zaprogramuj jako typ 1 - Alarm włamaniowy, ustaw czas działania np. np. 5 sekund, ustaw wyzwalanie tylko z wejść obsługujących czujki zewnętrzne.

Teraz wywołanie alarmu z czujek zewnętrznych uruchomi sygnalizator na 5 sekund, a wywołanie alarmu z czujek wewnętrznych uruchomi sygnalizator na 2 minuty.

 

Ad2. W wyjściu podającym sygnał włamania na nadajnik monitoringu zaprogramuj wyzwalanie z wszystkich wejść, poza wejściami obsługującymi czujki zewnętrzne i po sprawie :) Alarm z czujek zewnętrznych nie będzie sygnalizowany z czujek zewnętrznych.

 

Ad3. Dla każdej czujki zewnętrznej ustaw typ reakcji linii jako 16 - Licznikowa L1 i ustaw parametry licznika (czas zliczania i ilość naruszeń, których przekroczenie wywoła alarm).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

jestem po wstępnej wycenie alarmowca....

 

co o tym myślicie?

 

 

 

 

WYSZCZEGÓLNIENIE MATERIAŁÓW j.m. ilość Cena Wartość netto

Centrala Integra 32 szt. 1 415,00 415,00

Manipulator KL LCD szt. 3 415,00 1245,00

Ekspander wyjść szt. 1 215,00 215,00

Ekspander wejść szt. 1 145,00 145,00

moduł dystrybucji napięcia szt. 1 88,00 88,00

sygnalizator zewnętrzny 4003 szt. 1 142,00 142,00

Obudowa z zasilaczem AWO 515 szt. 1 212,00 212,00

Akumulator 12V/17Ah szt. 1 192,00 192,00

Pasywny dualny czujnik podczerwieni kobalt plus szt 1 145,00 145,00

Czujnik otwarcia bram szt 2 75,00 150,00

Radiolinia stref Elmes UMB 100 szt 1 55,00 55,00

Pasywny czujnik podczerwieni pet szt 6 88,00 528,00

Czujnik otwarcia drzwi szt 2 18,00 36,00

Wskaźnik czuwania szt 2 40,00 80,00

Procesor mowy powiadomienie słowne szt. 1 166,00 166,00

Materiały montażowe kpl. 1 750,00 750,00

4564,00

Prace montażowe i uruchomienie systemu

kpl. 1 1100,00

 

 

 

suma NETTO materiały i prace 5664,00

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie, czy ktoś montował zamiast kontaktronów włączniki? Jeżeli tak to jakie?

A po co chcesz sobie komplikować życie? Co masz przeciwko czujnikom kontaktronowym?

Absolutnie nie mam nic przeciwko czujnikom kontaktronowym, sam mam takie zamontowane. Jednak ostatnio przekonałem się że dość łatwo je obejść i chciałbym dodać jeszcze włączniki bo mam wolne dwie pary przewodów w kablach do kontaktronów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...