Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

mam pytanie zostało mi ok 100m skrętki kom. czy mogę ją ułożyć pod inst. alarmową?

Przekrój jest taki sam z tym że przewód alarmowy ma 6x0.5 a skrętka 2x4x0.5

Nie wiem co to według Ciebie "przewód alarmowy", ale skrętka się nada. Tyle, że jest nieco bardziej upierdliwa w układaniu (przynajmniej tak zeznają instalatorzy w tym wątku).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Wyluzuj, mój Mistrzu.

Ja myślę, że masz za mało wiary w możliwości człowieka (w tym swoje).

Jeśli konkretna odpowiedź w Twoim rozumieniu określa dokładne wskazanie modelu urządzenia i wersji oprogramowania które musisz użyc, to chyba pomyliłeś forum. Takie rzeczy raczej znajdziesz w katalogach (większośc firm przysyła je bezpłatnie, jeśli poprosisz).

Tak się składa, że z racji mojego zawodu nie jestem w stanie docenić wyższości rozwiązań zakupionych za grube $$$ od tych stworzonych samemu (być może dlatego, że zawodowo tworzę podobne rozwiązania, które być może właśnie Ty kupujesz - co ciekawe, zwykle oparte są one właśnie na linuksie, czego jednak nie zobaczysz) - tak wiec bardzo przepraszam, że nie jestem w stanie Ci pomóc.

Ale jeśli pochodzisz po sklepach i poszukasz w necie, napewno znajdziesz jakieś prawie-dobrze-działające, gotowe rozwiązania komercyjne. Powodzenia!

Masz problemy z identyfikacją ludzi i rozumieniem czytanego tekstu :lol:

To nie ja czegoś konkretnego tu szukam, tylko kolega Aleks, więc ja niczego od ciebie nie oczekuję i nie muszę ciebie o nic prosić :lol:

Kolega Aleks napisał, że jest laikiem i potrzebuje wskazania konkretnego rozwiązania.

Tak się składa, że niby się tym zawodowo zajmujesz, a nic konkretnego nie napisałeś poza tym, że można by to jakoś zrobić :roll:

Tyle, to wszyscy wiedzą.

Urządzenia gotowe zaproponowane przeze mnie i innych instalatorów są kosztowne, ale maja tą zaletę, że można je kupić od ręki i nie trzeba posiadać wiedzy specjalisty-programisty, aby coś z nimi zrobić. Ponad to trzeba mieć na uwadze, że owszem, część tych urządzeń pracuje na systemie linux, ale przecież nie kupujesz samego oprogramowania, tylko kawał sprzętu. Nie ma co się dziwić, że to kosztuje.

Od ciebie wiemy tylko tyle, że jakoś można to zrobić taniej...

Jakoś zupełnie nieprzydatna jest ta twoja informacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bigbeat być może Twoja wiedza informatyczna pozwala Ci na eksperymentowanie i tworzenie nowych rozwiązań . Musisz jednak pamietać że nie kazdy taką wiedze posiada . Orlen odpowiadał na konkretne pytanie i

pomijając fakt że nie potrzebnie wdał się w pyskówkę to ma rację . ALEKS potrzebuje gotowego rozwiązania a nie gdybania i wskazówek do "rzeźby"

Eksperymenty w naszej branży są dopuszczalne w laboratoriach bądź w ćwiczeniach na stole warsztatowym a nie w obiektach . System jeżeli jest założony to ma działać i nie ma tu znaczenia czy jest to mały domek czy duży obiekt . Podzielam opinie ORLENA że konfiguracje na tanich kartach i kamerkach z reguły są warte tyle ile kosztują . Inwestorzy jednak przekonują się o tym dopiero wówczas gdy musza odtworzyć konkretne zdarzenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ok, tylko powiedz mi gdzie to wpisać, mam manipulator taki z wyświetlaczem , i takim niby prościutkim menu przewijanym za pomocą strzałek , jedyna opcja jaką widziałem w tym menu to właśnie wspomniana przezemnie blokada wejść , a ten kod..i numer funkcji , nie mam pojęcia gdzie to wpisać...

wystukujesz:

[kod serwisowy] *

wklepujesz nr funkcji albo wybierasz strzakami

wchodzisz w funkcję strzałkami wybierasz czujkę strzałkami zmieniasz strzałkami, prosto jak po maśle

potem

[0]*

i masz

 

Zrobiłem tak :

 

wpisałem tzw. hasło master i *

 

pojawiło się menu i w nim jest po kolei :

- zmiana hasła

-nowy użytkownik

-kasowanie użytkown.

-blokada wejść

-czuwanie ciche

-program.czasu

-przełącz MONO

-przełącz BI

-reset zasilań

-start download

-przegląd zdarzeń

 

Jedyna opcja jaka deaktywuje czujki to - blokada wejść , tyle że po jej zastosowaniu po nastepnym włączeniu nie pamieta tych ustawień i znowu wszystkie czujki są aktywne , jak mogę dwie z nich odłączyć na stałe tak żeby po ponownym rozbrojeniu i uzbrojeniu alarmu pozostały nieaktywne? gdzie, w którą z opcji menu mam wejść ? centrala CA10

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bigbeat być może Twoja wiedza informatyczna pozwala Ci na eksperymentowanie i tworzenie nowych rozwiązań . Musisz jednak pamietać że nie kazdy taką wiedze posiada . Orlen odpowiadał na konkretne pytanie i

pomijając fakt że nie potrzebnie wdał się w pyskówkę to ma rację . ALEKS potrzebuje gotowego rozwiązania a nie gdybania i wskazówek do "rzeźby"

Eksperymenty w naszej branży są dopuszczalne w laboratoriach bądź w ćwiczeniach na stole warsztatowym a nie w obiektach . System jeżeli jest założony to ma działać i nie ma tu znaczenia czy jest to mały domek czy duży obiekt . Podzielam opinie ORLENA że konfiguracje na tanich kartach i kamerkach z reguły są warte tyle ile kosztują . Inwestorzy jednak przekonują się o tym dopiero wówczas gdy musza odtworzyć konkretne zdarzenie

Przytaczam wszystko, bo spróbuję ustosunkować się do całości.

Trudno nie przyznać Ci racji. Cały ten wątek w wątku w zasadzie wynikł niezbyt potrzebnie, bo - jak sam napisałeś - w tej branży obowiązują pewne standardy i normy, i w zasadzie nie jest istotne, co jest lepsze czy gorsze, tańsze czy droższe, bo wszystko w końcu sprowadza się do tego, czy coś jest zgodne ze standardem, czy nie.

W tym kontekście więc chyba nie mam racji.

 

Ale - pięści mi się zaciskają, kiedy ktoś z pewnością stwierdza, że:

1. rozwiązania kupne i typowe są lzawsze lepsze od dedykowanych (często robionych jednostkowo) - świadomie pomijam tutaj kwestię, czy to rozwiązanie dedykowane przygotuje firma, czy ktoś sobie zrobi sam, bo nadal sądzę, że jeśli ktoś umie i ma odpowiednie doświadczenie to nie ma tutaj różnicy.

2. jeśli ktoś robi coś na linuksie, najwyraźniej nie ma pieniędzy na porządny system i na porządne rozwiązanie na nim oparte

3. soft pisany samodzielnie jest zawsze gorszy, od kupnego

 

To są ewidentne bzdury, oparte na jakichś stereotypach z kosmosu.

Bo przecież idąc tym tokiem rozumowania można dojść do wniosku, że instalator alarmów nie może zakładać sobie alarmu w swoim domu - bo wtedy już nie robi tego profesjonalnie, dla kasy, tylko dla siebie, czyli znacznie gorzej (????!!!) Podobnie murarz nie powinien stawiać domu dla siebie, bo skoro nie robi tego w tym momencie zawodowo, to na pewno zrobi to gorzej, niż ekipa z zewnątrz.

 

Oczywiście nie popadajmy w skrajności - to nie jest tak, że każdy może sobie zrobić wszystko lepiej, niż profesjonaliści. Ale kreowany przez ORLEN-a wizerunek kogoś, kto robi sam coś dla siebie, bo jest biedny i nie stać go na dużo lepszy przecież produkt gotowy, jest bardzo dużym i nieco obraźliwym uproszczeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście nie popadajmy w skrajności - to nie jest tak, że każdy może sobie zrobić wszystko lepiej, niż profesjonaliści. Ale kreowany przez ORLEN-a wizerunek kogoś, kto robi sam coś dla siebie, bo jest biedny i nie stać go na dużo lepszy przecież produkt gotowy, jest bardzo dużym i nieco obraźliwym uproszczeniem

 

I to można uznać za puentę tego tematu :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie ukladania kabli do alarmu i mam pytanie jak rozwiazac opoznienie alarmu w garazu z pilota.

 

Podłączenie odbiornika pilotów możesz wykonać do dowolnego, wolnego wejścia (bez znaczenia, czy jest to wejście w centrali, module rozszerzenia, czy manipulatorze). Linię programujesz jako czasową blokadę wybranego wejścia (lub kilku wejść). Musisz mieć do tego osobny kanał w sterowniku radiowym, żeby blokada nie aktywowała się przy każdym otwieraniu bramy garażowej, bo w zależności od oprogramowania systemu, może mieć to niepożądane działanie. Do sygnalizacji zadziałania opóźnienia proponuję wykorzystać sygnalizację optyczną w sygnalizatorze zewnętrznym (pod warunkiem, że jest on widoczny od strony garażu) lub położyć od centrali osobny przewód do jakiejś lampki sygnalizacyjnej w okolicach garażu.

 

"osobny kanał w sterowniku" - czy dobrze rozumiem, że chodzi o włączanie oddzielnym przyciskiem w pilocie?

Czy można jakoś to zoptymalizować: otwieranie bramy wjazdowej, otwieranie bramy garażowej, opóźnienie alarmu - to 3 piloty? Mam nadzieję, że można do tego użyć jednego (z 3 przyciskami), ale to i tak 3 naciśnięcia klawiszy w konkretnej kolejności. Może nie jest to wielki problem, ale zastanawiam się czy jest jakaś opcja "zautomatyzowania" tego procesu :-).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

paweł,

Jeżeli po wprowadzeniu hasła i naciśnięciu gwiazdki nie otrzymałeś dostepu do funkcji programowania ( w menu nie pojawił sie tryb serwisowy) to oznacza że kod który posiadasz nie jest kodem serwisowym.

Pozostaje Ci więc spróbowanie czy przypadkeim instalator nie pozostawił fabrycznego kodu serwisowego ( 12345)

kontakt z instalatorem,

reset w celu przywrócenia kodów standartowych

mechaniczne zablokowanie czuników.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie ukladania kabli do alarmu i mam pytanie jak rozwiazac opoznienie alarmu w garazu z pilota.

 

Podłączenie odbiornika pilotów możesz wykonać do dowolnego, wolnego wejścia (bez znaczenia, czy jest to wejście w centrali, module rozszerzenia, czy manipulatorze). Linię programujesz jako czasową blokadę wybranego wejścia (lub kilku wejść). Musisz mieć do tego osobny kanał w sterowniku radiowym, żeby blokada nie aktywowała się przy każdym otwieraniu bramy garażowej, bo w zależności od oprogramowania systemu, może mieć to niepożądane działanie. Do sygnalizacji zadziałania opóźnienia proponuję wykorzystać sygnalizację optyczną w sygnalizatorze zewnętrznym (pod warunkiem, że jest on widoczny od strony garażu) lub położyć od centrali osobny przewód do jakiejś lampki sygnalizacyjnej w okolicach garażu.

 

"osobny kanał w sterowniku" - czy dobrze rozumiem, że chodzi o włączanie oddzielnym przyciskiem w pilocie?

Czy można jakoś to zoptymalizować: otwieranie bramy wjazdowej, otwieranie bramy garażowej, opóźnienie alarmu - to 3 piloty? Mam nadzieję, że można do tego użyć jednego (z 3 przyciskami), ale to i tak 3 naciśnięcia klawiszy w konkretnej kolejności. Może nie jest to wielki problem, ale zastanawiam się czy jest jakaś opcja "zautomatyzowania" tego procesu :-).

 

 

Twój tok rozumowania jest jak najbardziej poprawny. Oczywiście mozna zrobic to tak jak piszesz. jeden przycisk może stsreować kilkoma urzadzeniamii tak przykladowo naciśniecie przycisku nr 1 może otwierac obie bramy zapalać swiatło i opóźniać system alarmowy, drugi może otwierac tylko brame wjazdową a trzeci tylko garażową.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

paweł,

Jeżeli po wprowadzeniu hasła i naciśnięciu gwiazdki nie otrzymałeś dostepu do funkcji programowania ( w menu nie pojawił sie tryb serwisowy) to oznacza że kod który posiadasz nie jest kodem serwisowym.

Pozostaje Ci więc spróbowanie czy przypadkeim instalator nie pozostawił fabrycznego kodu serwisowego ( 12345)

kontakt z instalatorem,

reset w celu przywrócenia kodów standartowych

mechaniczne zablokowanie czuników.

Pozdrawiam

 

a jak to zresetować i przywrócić kody standardowe ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

dzisiaj na mojej budowie miałem pięciu złodziei. Nie wiem co chcieli. Może okna dachowe, może rusztowania na złom. Żadnych rur, instalacji, kabli nie ma więc pewnie chodziło o okna lub złom. Na szczęście niespodziewana druga wizyta na budowie (ok. 18ej!!!!) spłoszyła gnojków! Od strony południowej niestety budynek nie jest niczym oświetlony. Macie jakieś porady odnośnie halogenów z czujkami na ruch? Potrzebuje chyba dwa, dobre i tanie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Ale - pięści mi się zaciskają, kiedy ktoś z pewnością stwierdza, że:

1. rozwiązania kupne i typowe są lzawsze lepsze od dedykowanych (często robionych jednostkowo) - świadomie pomijam tutaj kwestię, czy to rozwiązanie dedykowane przygotuje firma, czy ktoś sobie zrobi sam, bo nadal sądzę, że jeśli ktoś umie i ma odpowiednie doświadczenie to nie ma tutaj różnicy.

2. jeśli ktoś robi coś na linuksie, najwyraźniej nie ma pieniędzy na porządny system i na porządne rozwiązanie na nim oparte

3. soft pisany samodzielnie jest zawsze gorszy, od kupnego

 

To są ewidentne bzdury, oparte na jakichś stereotypach z kosmosu.

Bo przecież idąc tym tokiem rozumowania można dojść do wniosku, że instalator alarmów nie może zakładać sobie alarmu w swoim domu - bo wtedy już nie robi tego profesjonalnie, dla kasy, tylko dla siebie, czyli znacznie gorzej (????!!!) Podobnie murarz nie powinien stawiać domu dla siebie, bo skoro nie robi tego w tym momencie zawodowo, to na pewno zrobi to gorzej, niż ekipa z zewnątrz.

 

Oczywiście nie popadajmy w skrajności - to nie jest tak, że każdy może sobie zrobić wszystko lepiej, niż profesjonaliści. Ale kreowany przez ORLEN-a wizerunek kogoś, kto robi sam coś dla siebie, bo jest biedny i nie stać go na dużo lepszy przecież produkt gotowy, jest bardzo dużym i nieco obraźliwym uproszczeniem.

To może i ja się ustosunkuję.

Pięści mi się zaciskają, jak ktoś nie odpowiada konkretnie na pytanie, tylko roztacza wizje nie mające wiele wspólnego z rzeczywistością.

Co mi tu imputujesz??! Wcale nie twierdzę, że:

1. rozwiązania kupne i typowe są zawsze lepsze od dedykowanych

2. jeśli ktoś robi coś na linuksie, najwyraźniej nie ma pieniędzy na porządny system i na porządne rozwiązanie na nim oparte

3. soft pisany samodzielnie jest zawsze gorszy, od kupnego

Po prostu nie jest to odpowiedź na zadane pytanie, tylko pisanie dla samego pisania. Powtarzam, co komu z takiej odpowiedzi, że można to zrobić tanio, tylko trzeba sobie napisać program??? Przecież zapewne 99,9% użytkowników tego forum (a szczególnie pytający o ten temat laik - Aleks) zupełnie nie wie, jak do tego podejść!

Wkurzyłem się i się uniosłem. Przepraszam, jeśli kogoś obraziłem.

Po prostu trzeba pisać na temat i tyle. Inaczej ten wątek dalej będzie rósł o niepotrzebne strony sporów, zamiast konkretów, jakich użytkownicy forum szukają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Twój tok rozumowania jest jak najbardziej poprawny. Oczywiście mozna zrobic to tak jak piszesz. jeden przycisk może stsreować kilkoma urzadzeniamii tak przykladowo naciśniecie przycisku nr 1 może otwierac obie bramy zapalać swiatło i opóźniać system alarmowy, drugi może otwierac tylko brame wjazdową a trzeci tylko garażową.

Pozdrawiam

Owszem, jeden przycisk może sterować kilkoma urządzeniami, ale z kilku powodów nie jest to wskazane, bo może znacznie utrudnić obsługę tych urządzeń (szczególnie osobom nie zaawansowanym technicznie, np. żonie :wink: ).

 

Jak zamierzasz zrobić w Integrze opóźnianie systemu alarmowego w garażu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyluzujcie. Pytający jest jeden, a poza tym zniknął... a forum przeglądają tysiące... szczególnie takie wątki te... nic się nie stanie jak padną różnego rodzaju rozwiązania pomimo, być może innych oczekiwań pytającego (choć i tu pewności nie ma co mu tak naprawdę leży).

Owszem, masz rację, nic się nie stanie, jak padną różnego rodzaju rozwiązania, ale pisanie, że można to zrobić, tylko trzeba napisać kawałek softu na linuksie, nie jest przedstawieniem rozwiązania, tylko dywagowaniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyluzujcie. Pytający jest jeden, a poza tym zniknął... a forum przeglądają tysiące... szczególnie takie wątki te... nic się nie stanie jak padną różnego rodzaju rozwiązania pomimo, być może innych oczekiwań pytającego (choć i tu pewności nie ma co mu tak naprawdę leży).

Owszem, masz rację, nic się nie stanie, jak padną różnego rodzaju rozwiązania, ale pisanie, że można to zrobić, tylko trzeba napisać kawałek softu na linuksie, nie jest przedstawieniem rozwiązania, tylko dywagowaniem.

Lenistwo z Ciebie bije na kilometry. Samo w sobie to nic złego, ale twierdzisz, że to nasza wina, że nie chce Ci się w googla wpisać "3gp linux streaming". Na podstawie tego co tam znajdziesz można zrobić "video na komórkę". No ale to nadal trzeba chieć...

Nie jest to rozwiązanie dla każdego i podanie konkretnej recepty jest bez sensu. Dla nie kumatych i ORLENa: szczegóły każdego konkretnego rozwiązania mogą się różnić niewiele, ale jednocześnie róznice to mogą powodować, że nie da się wprost przenieść jednej implementacji na inne warunki wprost - dlatego lepiej wiedzieć co się robi.

Wniosek jest tylko jeden: da się to zrobić w miarę prosto, ale trzeba chcieć się dowiedzieć jak to zrobić, gdyż w przeciwnym wypadku, to tylko "robienie sobie samemu na złość".

ORLEN - jeszcze raz i powoli, żebyś się już nie wygłupiał z tymi żądaniami konkretów - w Linuksie każdą rzecz można zrobić na 100 sposóbów. Każdy będzie dobry, ale praktycznie żaden nie zadziała w dowolnej konfiguracji sprzętowej (tj. rodzaju podłączonej kamery, spsobu połączenia komputera z komórką, czy też modelu komórki - a to ostatnie ma wbrew pozorom niebagatelne znaczenie, bo wiele rzeczy potrafi ułatwić ale i znacząco utrudnić). Żądanie więc podania jednego rozwiązania dobrego dla wszystkich jest zwyczajnie absurdalne.

Powtarzając po raz kolejny: trzeba chieć wiedzieć jak to się robi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...