Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

Z Satelem jest ten problem, że w katalogu juz w 2007 roku widziałem INTERGE 128 WRL. Pod koniec tamtego pytałem w RAMARze jeszcze jej nie mieli. Więc jak się chwalili to gdzieś jeszcze z rok i wejdzie.

Mój dystrybutor sprowadza ją tylko na zamówienie -narazie śladowe zainteresowanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam jeszcze jedno pytanie: jakie kable najlepiej stosować do systemu alarmowego? W hurtowni widziałem takie specjalne, ale mój (przyszły) instalator mówi, że równie dobrze może być skrętka UTP, a może być nawet tańsza, no i lepsze wykorzystanie materiału (jeden rodzaj kabla). Co o tym myślicie?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze jedno pytanie: jakie kable najlepiej stosować do systemu alarmowego? W hurtowni widziałem takie specjalne, ale mój (przyszły) instalator mówi, że równie dobrze może być skrętka UTP, a może być nawet tańsza, no i lepsze wykorzystanie materiału (jeden rodzaj kabla). Co o tym myślicie?

Zależy jak będziesz prowadzić okablowanie centrala- czujnik czy centrala -czujniki (kilka czujek na przewodzie ).Polecam jednak przewody alarmowe np 6x0,5 do jednego czujnika.Według mnie skrętka jest trochę za krucha i przygruba żeby wprowadzać ją do niewielkich czasami czujników alarmowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w takim przypadku można by podłączyć więcej czujek znajdujących się w pobliżu. Z tego co się orientuję do podłączenia jednej czujki w konfiguracji 2EOL wystarczy 1 para przewodów?

Może faktycznie rozejrzę się za czymś typu 4x0.5 albo 6x0.5...

4x0,5 zostaw w spokoju, weż minimum 6 x0,5 (chyba że do kontraktronu) 2 żyły zasilanie, 2 linia DEOL, 2 żyły zapasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uffff - przeczytałem cały wątek (ok. 3 tygodnie).

Trochę późno trafiłem na ten wątek. Z informacji jakie wcześniej uzyskałem zaplanowałem sobie już system alarmowy w oparciu o Integra 64 + czujki PIR. Okablowanie pod czujki PIR i klawiatury zrobiłem przed tynkami.

 

Zbychu przez Ciebie mam teraz sporo więcej roboty :lol:. Nikt mi wcześniej nie podsunął koncepcji z kontaktronami i czujkami wibracyjnymi - Twoje argumenty mnie przekonały. Dzięki.

 

Aktualnie mam już tynki i nawet gładź gipsową na ścianach ale jeszcze dokładam okablowanie pod kontaktrony i czujki wibracyjne do okien i drzwi (ostatnia taka możliwość później to już tylko przy grubszych remontach). Potwierdzam, że można je zamontawoać po założeniu okien, parapetów i wykonaniu tynków. Problem w tym, że jest wtedy więcej roboty niż przed tynkami no i wszystko na nowo trzeba ładnie zaszpachlować.

 

Z własnych doświadczeń (całą elektrykę i okablowanie pod alarm robiłem sam) mogę stwierdzić, że większość instalatorów będzie odradzać rozwiązania Zbych-a. Powód? Montaż kontaktronów i czujek wibracyjnych pochłania znacznie więcej czasu niż montaż PIR-ów, a "jelenia" przecież trzeba naciągnąc na kasę, a nie na dobry system.

 

Z moich planowanych 14 wejść do wykorzystania (czujki PIR) zrobiło się już w sumie 42 (doszły kontaktrony i cz. wibracyjne). Zakupiłem wcześniej Integrę 64 z myslą, że będę miał spory zapas a teraz obawiam się że może mi w przyszłości zabraknąć wejść. Z wiedzą jaką posiadam po przeczytaniu tego wątku na pewno kupowałbym Integrę 128. Aktualnie Integra zmontowana jest na podłodze w jakiś prosty układ i testuję różne możliwości.

 

Dzięki wszystkim za fachowe rady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w takim przypadku można by podłączyć więcej czujek znajdujących się w pobliżu. Z tego co się orientuję do podłączenia jednej czujki w konfiguracji 2EOL wystarczy 1 para przewodów?

Może faktycznie rozejrzę się za czymś typu 4x0.5 albo 6x0.5...

Zdecydowanie lepiej tak jak pisze a.r.m. 6X 0,5 ( każda żyła w innym kolorze)

Skoro juz dałeś sie przekonać że skrętka to nie najlepszy w tym wypadku material to dobrze było by gdybyś sięgnł po jakis dobry kabel do których mogę zaliczyć technokabel elektrokabel czy madex. Zdecydowanie odradzam wiekszość sprzedawanych na allegro w cenie do 50 groszy za metr (zazwyczaj sprzedający podaje że jest to kabel renomowanej firmy zapominając jednoczesnie podac jej nazwy) Należy do nich niedzy innymi kabel firmy Merkor. Tanie kable mają za słabą jak pod tynk zarówno izolację wierzchnią jak i poszczególnych zył.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w takim przypadku można by podłączyć więcej czujek znajdujących się w pobliżu. Z tego co się orientuję do podłączenia jednej czujki w konfiguracji 2EOL wystarczy 1 para przewodów?

Może faktycznie rozejrzę się za czymś typu 4x0.5 albo 6x0.5...

Zdecydowanie lepiej tak jak pisze a.r.m. 6X 0,5 ( każda żyła w innym kolorze)

Skoro juz dałeś sie przekonać że skrętka to nie najlepszy w tym wypadku material to dobrze było by gdybyś sięgnł po jakis dobry kabel do których mogę zaliczyć technokabel elektrokabel czy madex. Zdecydowanie odradzam wiekszość sprzedawanych na allegro w cenie do 50 groszy za metr (zazwyczaj sprzedający podaje że jest to kabel renomowanej firmy zapominając jednoczesnie podac jej nazwy) Należy do nich niedzy innymi kabel firmy Merkor. Tanie kable mają za słabą jak pod tynk zarówno izolację wierzchnią jak i poszczególnych zył.

Pozdrawiam

Na stronie Elektrokabel: http://www.elektrokabel.pl/cennik.php cena za kabel YTDY 6 x 0.5 to 0.34 co daje 0.41 brutto. To także jest poniżej 0.50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dostałem projekt alarmu od jednego fachmana.

Czujki PIR i dualne tak jak na obrazkach. Dualne w salonie i kuchni (parter) oraz kotłownia w piwnicy.

http://img204.imageshack.us/img204/5341/parter2rj4.th.png

http://img216.imageshack.us/img216/2985/piwnica2xt0.th.png

http://img132.imageshack.us/img132/7350/poddasze2ox1.th.png

 

Do tego kontaktrony na oknach i drzwiach zewnętrznych no i albo inercyjne (coś drogo wychodzi) albo stłuczenia szkła.

 

Centrala oparta o Integrę 64. Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie dostałem projekt alarmu od jednego fachmana.

Czujki PIR i dualne tak jak na obrazkach. Dualne w salonie i kuchni (parter) oraz kotłownia w piwnicy.

 

Do tego kontaktrony na oknach i drzwiach zewnętrznych no i albo inercyjne (coś drogo wychodzi) albo stłuczenia szkła.

 

Centrala oparta o Integrę 64. Co o tym sądzicie?

 

Dualne w salonie raczej nie potrzebne, w kominku nie będziesz palił po wyjściu - przynajmniej nie powinieneś :)

Tą w lewym rogu w salonie dałbym albo między wyjscie tarasowe a okno albo w lewy górny róg, żeby lepiej widziała ten wykusz.

 

Na poddaszu darowałbym sobie w łazience, i tak masz obstawione wszystkie pokoje i schody na dole.

 

A poza tym po co tyle pirów, jak chcesz dać inercyjne ?

 

P.S. ostatnio jak w trakcie mrozów, rąbałem drewienka na szczapki to po wbiciu siekiery w klocka jak zacząłem nim ostrzej stukać o podłogę, to wzbudziła się czujka inercyjna w oknie, najbliżej miejsca gdzie stukałem :) czyli działa. Nawet jak ktoś chciałby się podkopać pod dom, to wykryje kucie w płycie betonowej ! ;) Dodam że mam płytę fundamentową, ten efekt nie powinien wystąpić przy tradycyjnych fundamentach, bo tam jest wylewka pływająca na wełnie lub styro, od dylatowana od scian!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro juz dałeś sie przekonać że skrętka to nie najlepszy w tym wypadku material to dobrze było by gdybyś sięgnł po jakis dobry kabel do których mogę zaliczyć technokabel elektrokabel czy madex. Zdecydowanie odradzam wiekszość sprzedawanych na allegro w cenie do 50 groszy za metr (zazwyczaj sprzedający podaje że jest to kabel renomowanej firmy zapominając jednoczesnie podac jej nazwy) Należy do nich niedzy innymi kabel firmy Merkor. Tanie kable mają za słabą jak pod tynk zarówno izolację wierzchnią jak i poszczególnych zył.

 

Elektrokabel - git. Okropny jest Bitner - cieniutkie g..wno - zdecydowanie nie polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w takim przypadku można by podłączyć więcej czujek znajdujących się w pobliżu. Z tego co się orientuję do podłączenia jednej czujki w konfiguracji 2EOL wystarczy 1 para przewodów?

Może faktycznie rozejrzę się za czymś typu 4x0.5 albo 6x0.5...

Zdecydowanie lepiej tak jak pisze a.r.m. 6X 0,5 ( każda żyła w innym kolorze)

Skoro juz dałeś sie przekonać że skrętka to nie najlepszy w tym wypadku material to dobrze było by gdybyś sięgnł po jakis dobry kabel do których mogę zaliczyć technokabel elektrokabel czy madex. Zdecydowanie odradzam wiekszość sprzedawanych na allegro w cenie do 50 groszy za metr (zazwyczaj sprzedający podaje że jest to kabel renomowanej firmy zapominając jednoczesnie podac jej nazwy) Należy do nich niedzy innymi kabel firmy Merkor. Tanie kable mają za słabą jak pod tynk zarówno izolację wierzchnią jak i poszczególnych zył.

Pozdrawiam

Na stronie Elektrokabel: http://www.elektrokabel.pl/cennik.php cena za kabel YTDY 6 x 0.5 to 0.34 co daje 0.41 brutto. To także jest poniżej 0.50.

 

Zgadza się ale to na stronie producenta w cennikach hurtowych, a ja odnosiilem sie do cen na allegro.Muszę sie przyznac że sam kupowałem go ostatnio nieco drożej. tak więc dzieki za info ( zazwyczaj producenci nie podaja cen na stronach więc nigdy tam też nie zaglądałem). Ale to dobrze . masz okazje kupic zupełnie przyzwoity kabel w zupelnie przyzwoitej cenie

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w takim przypadku można by podłączyć więcej czujek znajdujących się w pobliżu. Z tego co się orientuję do podłączenia jednej czujki w konfiguracji 2EOL wystarczy 1 para przewodów?

Może faktycznie rozejrzę się za czymś typu 4x0.5 albo 6x0.5...

Zdecydowanie lepiej tak jak pisze a.r.m. 6X 0,5 ( każda żyła w innym kolorze)

Skoro juz dałeś sie przekonać że skrętka to nie najlepszy w tym wypadku material to dobrze było by gdybyś sięgnł po jakis dobry kabel do których mogę zaliczyć technokabel elektrokabel czy madex. Zdecydowanie odradzam wiekszość sprzedawanych na allegro w cenie do 50 groszy za metr (zazwyczaj sprzedający podaje że jest to kabel renomowanej firmy zapominając jednoczesnie podac jej nazwy) Należy do nich niedzy innymi kabel firmy Merkor. Tanie kable mają za słabą jak pod tynk zarówno izolację wierzchnią jak i poszczególnych zył.

Pozdrawiam

Na stronie Elektrokabel: http://www.elektrokabel.pl/cennik.php cena za kabel YTDY 6 x 0.5 to 0.34 co daje 0.41 brutto. To także jest poniżej 0.50.

 

Zgadza się ale to na stronie producenta w cennikach hurtowych, a ja odnosiilem sie do cen na allegro.Muszę sie przyznac że sam kupowałem go ostatnio nieco drożej. tak więc dzieki za info ( zazwyczaj producenci nie podaja cen na stronach więc nigdy tam też nie zaglądałem). Ale to dobrze . masz okazje kupic zupełnie przyzwoity kabel w zupelnie przyzwoitej cenie

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Liczę sobie bilans prądów dla mojego systemu.

 

Wychodzi mi, że w przypadku gdy stosuję centralę + ekspandery bez zasilaczy (CA-64E) to będę miał tego prądu trochę mało :-(

 

Niestety nie wiem jak wyliczyć bilans w przypadku gdybym zastosował ekspandery z zasilaczem (CA-64 EPS). Jaki wpływ będzie miało ich użycie na bilans prądowy systemu ?

 

Czy ktoś z doświadczonych instalatorów może wytłumaczyć mi jak to wyliczyć, najlepiej na jakimś przykładzie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uffff - przeczytałem cały wątek (ok. 3 tygodnie).

Gratuluję wytrwałości :)

 

Trochę późno trafiłem na ten wątek. Z informacji jakie wcześniej uzyskałem zaplanowałem sobie już system alarmowy w oparciu o Integra 64 + czujki PIR. Okablowanie pod czujki PIR i klawiatury zrobiłem przed tynkami.

 

Zbychu przez Ciebie mam teraz sporo więcej roboty :lol:. Nikt mi wcześniej nie podsunął koncepcji z kontaktronami i czujkami wibracyjnymi - Twoje argumenty mnie przekonały. Dzięki.

Fajnie, że dałeś się przekonać :)

 

Z własnych doświadczeń (całą elektrykę i okablowanie pod alarm robiłem sam) mogę stwierdzić, że większość instalatorów będzie odradzać rozwiązania Zbych-a. Powód? Montaż kontaktronów i czujek wibracyjnych pochłania znacznie więcej czasu niż montaż PIR-ów, a "jelenia" przecież trzeba naciągnąc na kasę, a nie na dobry system.

Smutna prawda :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro juz dałeś sie przekonać że skrętka to nie najlepszy w tym wypadku material to dobrze było by gdybyś sięgnł po jakis dobry kabel do których mogę zaliczyć technokabel elektrokabel czy madex. Zdecydowanie odradzam wiekszość sprzedawanych na allegro w cenie do 50 groszy za metr (zazwyczaj sprzedający podaje że jest to kabel renomowanej firmy zapominając jednoczesnie podac jej nazwy) Należy do nich niedzy innymi kabel firmy Merkor. Tanie kable mają za słabą jak pod tynk zarówno izolację wierzchnią jak i poszczególnych zył.

 

Elektrokabel - git. Okropny jest Bitner - cieniutkie g..wno - zdecydowanie nie polecam.

Ilu instalatorów, tyle opinii :wink:

Co złego jest w przewodach YTDY Bitnera? Że nie mają pancerza jak skóra słonia? :lol:

Ja kupuję przewody Bitnera i właśnie za to je lubię, że są cieniutkie (dla wyjaśnienia dodam, że chodzi o średnicę zewnętrzną całego przewodu, a nie grubość żyły, czy izolacji żyły). Nigdy nie miałem z nimi problemów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w takim przypadku można by podłączyć więcej czujek znajdujących się w pobliżu. Z tego co się orientuję do podłączenia jednej czujki w konfiguracji 2EOL wystarczy 1 para przewodów?

Może faktycznie rozejrzę się za czymś typu 4x0.5 albo 6x0.5...

Zdecydowanie lepiej tak jak pisze a.r.m. 6X 0,5 ( każda żyła w innym kolorze)

Skoro juz dałeś sie przekonać że skrętka to nie najlepszy w tym wypadku material to dobrze było by gdybyś sięgnł po jakis dobry kabel do których mogę zaliczyć technokabel elektrokabel czy madex. Zdecydowanie odradzam wiekszość sprzedawanych na allegro w cenie do 50 groszy za metr (zazwyczaj sprzedający podaje że jest to kabel renomowanej firmy zapominając jednoczesnie podac jej nazwy) Należy do nich niedzy innymi kabel firmy Merkor. Tanie kable mają za słabą jak pod tynk zarówno izolację wierzchnią jak i poszczególnych zył.

Pozdrawiam

Faktycznie bitnera unikam chociaż to niby duża firma , technokabel jest jak dla mnie najlepszy chociaż cenę ma trochę wysoką -ostatnio płaciłem 42 gr netto za metr.Co ciekawe i smieszne dla mnie w jednej hurtowni pan sprowadza tylko bitnera a absolutnie nie technokabla ponieważ stwierdził że instalatorzy go nie chcą z powodu dużych krążków w które są zwinięte. :lol:

Co masz do merkora? Jak muszę to kupuję - mieszkam 300 m od fabryki merkora i maja fajne ceny 6x0,5 240 zł za km, 8x0,5 350zł za km 10x0,5 500zł za km netto

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dualne w salonie raczej nie potrzebne, w kominku nie będziesz palił po wyjściu - przynajmniej nie powinieneś :)

No ale jak będzie "się dopalał" w czasie gdy śpię u góry, to nie spowoduje to czasem wzbudzenia?

 

Tą w lewym rogu w salonie dałbym albo między wyjscie tarasowe a okno albo w lewy górny róg, żeby lepiej widziała ten wykusz.

Racja, powinno być lepiej.

 

Na poddaszu darowałbym sobie w łazience, i tak masz obstawione wszystkie pokoje i schody na dole.

To była moja koncepcja, bo na korytarzu nie ma żadnej czujki, no ale może faktycznie to przesada, bo niczego bardziej wartościowego raczej tam nie będzie...

 

A poza tym po co tyle pirów, jak chcesz dać inercyjne ?

Nad inercyjnymi to się zastanawiam. Czy nie przełożyć tego na później, albo nie zastąpić czujkami stłuczenia. Drogo to cholerstwo wychodzi. Naliczyłem 24 otworów do obstawienia, co po zaokrągleniu ceny czujki do 100PLN daje 2400PLN za same czujki inercyjne, a reszta? :(

Chyba że np. w wykuszu wystarczy jedna, ale nie jestem tego pewien...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nad inercyjnymi to się zastanawiam. Czy nie przełożyć tego na później, albo nie zastąpić czujkami stłuczenia. Drogo to cholerstwo wychodzi. Naliczyłem 24 otworów do obstawienia, co po zaokrągleniu ceny czujki do 100PLN daje 2400PLN za same czujki inercyjne, a reszta? :(

Chyba że np. w wykuszu wystarczy jedna, ale nie jestem tego pewien...

Czujka inercyjna przeważnie najwcześniej wykrywa próbę włamania (zanim złodziej pokona okno, czy drzwi i dostanie się do środka).

Co komu z alarmu, który włączy się już po wejściu do środka? :roll:

Wydasz kilka tysięcy na mało skuteczny alarm (czujki ruchu). Czujki inercyjne trochę kosztują, ale za to jak bardzo zwiększają skuteczność systemu!

Przemyśl to sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...