Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

Gość SS
1. Jaka jest podstawowa rola sygnalizatora wewnętrznego ?

a -Obudzić cię jeśli jesteś w domu

b- Zdenerwować włamywacza - może mniej przegrzebie

 

4.Czy akumulator 17Ah/12V nie jest za mały (9 czujek podczerwieni,2 klawiatury 2 sygnalizatory wew/zew )?

Zadaj to pytanie projektantowi i dodaj mu informację ile najdłużej twój dom bedzie bez opieki?

 

5.I najważniejsze zaoferowano czujki EC 301 PI Encore wszystkie 9 jednakowe . Przed sporządzeniem oferty przekazywałem informacje , że na dole ogrzewanie podłogowe , kominek z turbinką i rozprowadzeniem na górę powietrza , kot i pies . Czy są one prawidłowo dobrane ? Jedna z nich ma być w garażu.

EC301 DP ?

Niemcy w zaleceniach VDS zakazują stosowania czujek pasywnych podczerwieni /2003 rok/ w pomieszczeniach z ogrzewaniem podłogowym

Przy tylu niekorzystnych zjawiskach jakie sam nagromadziłeś to tak chyba nikt ci nie będzie wstanie odpowiedzić jak to u ciebie wyjdzie

SJS

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

1. Jaka jest podstawowa rola sygnalizatora wewnętrznego ?

a -Obudzić cię jeśli jesteś w domu

b- Zdenerwować włamywacza - może mniej przegrzebie

Jak ja lubię takich teoretyków.

 

jaro150 -

Praktycznie - zewnętrzny też Cię bez problemu obudzi. Zdenerwować złodzieja - pewnie zdenerwuje więc ... go zerwie. Ale bardziej zdenerwuje twoją żonę jak się alarm załączy "przez pomyłkę".

 

Odnośnie SPL 2010 - własnego zasilania nie ma. To nie jest tylko sprawa akumulatora ale i elektroniki więc jak z własnym zasilaniem to po prostu inny model a nie rozbudowa tego. Własny zasilacz ma wtedy szczególnie znaczenie gdy nie ma monitoringu - po prostu taki z własnym zasilaczem zerwany ze ściany dalej wyje mimo przeciętych przewodów.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_ZBYCH_

 

ponieważ pojawia się coraz więcej przypadków złodziejstwa na "śpiocha" w celu np. kradzieży samochodu (kluczyki + dokumenty) proponuję napisać kilka rad od Ciebie (trochę ode mnie - bo doświadczyłem 2 próby na śpiocha) dla wszystkich forumowiczów.

Sądzę że można byłoby rady podzielić na pewne grupy:

a. proste (nie znaczy najtańsze)

b. skomplikowane (po zalecane konfiguracje alarmu stref, ochrony np. garażu i domu) etc.

 

Jeśli _ZBYCH_ dałby się namówić oczywiście. Ja z racji podejścia hobystycznego do techniki SSWiN a nie profesjonalnego - będe się starał też coś dorzucić.

 

"_Decyzja_ _należy_ _do_ _ZBYCHA_"

pozdrawiam,

W wolnej chwili pomyślę nad tym :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!

Po przeczytaniu wątku i otrzymaniu oferty od firmy mam kilka pytań do fachowców od alarmu :

1. Jaka jest podstawowa rola sygnalizatora wewnętrznego ?

Wg mnie, jak słusznie napisał _bogus_, sygnalizator wewnętrzny w domu, to nieporozumienie. Niepotrzebny stres domowników (i okrutna kara dla zwierząt!!), bo na wystraszenie złodzieja bym nie liczył...

 

2. Czy sygnalizator zewnętrzny SPL 2010 posiada swoje źródło zasilania , a jeżeli nie to czy jest to wskazane i dlaczego ?

Jak już _bogus_ napisał, ten model nie posiada własnego zasilania i nie jest do tego przystosowany. Polecam model SD 3001. Ładny i b. głośny sygnalizator z możliwością dołączenia akumulatorka (tzn. na początku może go nie być, ale w każdej chwili można go dołożyć). Polecam zastosowanie własnego zasilania w sygnalizatorze, bo poza zaletami, o których pisał _bogus_ spełnia jeszcze jedną ważną rolę. Przy długim braku prądu, po rozładowaniu się akumulatora centrali system pada i wtedy włącza się z własnego zasilania sygnalizator informując otoczenie, że cos jest nie tak.

 

3.Zaoferowano centralkę DSC PC-5010 z modułem rozszerzenia na 8 linii oraz dwoma klawiaturami LED PC-5516Z. W jakimś poście ZBYCH pisał , że jest ona nieco przestarzała i ma błędy w oprogramowaniu i polecał DSC PC-5020. Czy to jest duża różnica cenowa ?

Różnica w koszcie zakupu około 100 zł (brutto), ale poza lepszym oprogramowaniem (pozbawionym wielu wad występujących w PC 5010) ma ona cztery wyjścia programowalne (PC 5010 tylko dwa), a ma to znaczenie szczególnie przy podłączaniu do monitoringu (więcej sygnałów można wyprowadzić z centrali do nadajnika monitoringu).

 

Czy wystarczą klawiatury LED czy jedna z nich powinna być LCD ?

Różnica w koszcie zakupu około 120 zł (brutto). Uważam, że warto mieć jedną klawiaturę LCD, chociażby do przeglądania rejestru zdarzeń.

 

4.Czy akumulator 17Ah/12V nie jest za mały (9 czujek podczerwieni,2 klawiatury 2 sygnalizatory wew/zew )?

Tak, jak napisał SS, trzeba mieć na uwadze, przez ile czasu system ma pracować na zasilaniu awaryjnym. Nie ma też co popadać w skrajności, bo zakładając 14-sto dniowy wyjazd i przez ten czas pracę systemu na zasilaniu awaryjnym, to przy takim systemie, jak Twój trzeba by zastosować do podtrzymania pracy systemu trzy akumulatory o pojemności 65 Ah każdy! Przybliżony koszt akumulatorów i zasilaczy do nich: 3150 zł!!!

Proponuję założyć, że system musi mieć podtrzymanie 24 - 48 godzin (i tyle wytrzyma Twój akumulator). Centrum Monitorowania powinno otrzymywać trzy sygnały o stanie zasilania! 1 - brak zasilania sieciowego, 2 - słaby akumulator, 3 - brak zasilania czujek w systemie, tzw. brak AUX - czyli system padł. O wszystkich sygnałach Centrum Monitorowania musi informować użytkownika systemu! Użytkownik po otrzymaniu takiej informacji powinien podjąć odpowiednie działania, np. powiadomić serwis. Jeśli użytkownik wyjeżdża, np. na urlop, to zawsze powinna być na miejscu upoważniona osoba, która może przyjechać do obiektu i sprawdzić, co się dzieje lub wpuścić serwis.

 

5.I najważniejsze zaoferowano czujki EC 301 PI Encore wszystkie 9 jednakowe . Przed sporządzeniem oferty przekazywałem informacje , że na dole ogrzewanie podłogowe , kominek z turbinką i rozprowadzeniem na górę powietrza , kot i pies . Czy są one prawidłowo dobrane ? Jedna z nich ma być w garażu.

Z góry dziękuję za odpowiedzi. Jarek.

Nie, to nie są właściwe czujki. Przy tym, co napisałeś jesteś skazany na zastosowanie detektorów dualnych i to nie pierwszych lepszych, ale np. BOSCH DS 835 IT (235 zł/szt. :( ). Zastosowanie w Twoim przypadku czujek podczerwieni = fałszywe alarmy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ZBYCH ( i inni ;)

 

jakis cza stemu pisales o czujkach SATEL AQUA, ze sa nowe na rynku i jeszcze nie masz na ich temat zdania - a dzisiaj?

Wlasnie takie jedni mi proponuja a inni tylko sie usmiechaja z poblazaniem... nie bede mial zwierzakow, tam gdzie trzeba czujki dualne a w oknach kontaktrony.

 

Jaro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszła pora na montaż instalacji w moim domu. Niby coś wiem, ale własciwie nic nie wiem i jestem spanikowana :(

 

Dom składa się z piwnicy 60m2, parteru z podwójnym garażem - 200m2 i narazie nieuzytkowego poddasza - też 200m2. Na parterze są cztery pokoje, łazienka, wc, garderoba, spiżarnia, pralnia - wszystkie zamykane i z oknami. Do tego otwarta przestrzeń /korytarz, salon, jadalnia i kuchnia - 60m2/ z wielkim oknem /140x220/ i tak samo wielkimi drzwiami na taras /200x 220/. Po otwartej przestrzeni biegaja sobie zwierzaki - pies 60kg wagi :roll: i kot Tolek :wink:

 

Dostałam ofertę, proszę Was o przedyskutowanie jej specyfikacji.

 

Centrala Satel CA64, /to dobra centrala?/

2 x ekspander 8 wejść

1 x ekspander 8 wejść + zasilacz 2,2A

obudowa ekspandera - ma być tylko jedna????obudowa do centrali

klawiatura LCD do CA64 /czy ona jest zamontowana przy centrali?/

2xklawiatura strefowa LED /1 w garażu druga przy wejściu/

akumulator 17Ah / wystarczy?/

sygnalizator zewnetrzny AS510 + akumulator 1,3Ah

czujka dymu OSD23/gdzie ja zamontować i czy montować w ogóle?/

czujka czadu DDCO LS/ może to lepsze dla nas - mamy kominek z placzem wodym, czyli palimy codziennie

2 x czujka DIGIGARD 55 /co to za czujki? maja być w garazu i w salonie/

1x czujka udarowa IMPAQ /duże okno nieotwierane/ 16 czujek ruchu PRO PLUS - do pokoi, piwnicy i poddasza, czyli pomieszczeń gdzie nie włażą zwierzaki

16 x kontrakton na parter /nie znam nazwy, proponuja jakieś wkręcane za 9,76zł :roll: /

syntezator mowy do CA64 /potrzebne to?/=

radiolinia UMB50H /dwa piloty/ jako przycisk napad /duzy ten pilot?, do czego jeszcze sluzy? mozna im uzbroić alarm lub wezwać po cichu ochronę?

i oczywiscie różne akcesoria

 

jeżeli możecie wytłumaczcie mi różnicę pomiedzy użytymi tutaj nazwami dla czujek /dualna, inercyjna, ruchu, mikrofala/ :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czujka inercyjna (udarowa) reaguje na wstrząsy (np. stukanie w okno).

Czujka ruchu PIR reaguje gdy przejdzie koło niej obiekt (człowiek lub zwierzę) o innej temperaturze niż otoczenie. Reagują czasem na ruchy ciepłego powietrza (kominek, silnik samochodu).

Czujka mikrofalowa wykrywa poruszające się obiektu (wykrywa odbicia mikrofal chyba). Niewrażliwa na ruchy powietrza, ale za to przenika przez cienkie przegrody.

Czujka dualna to PIR+mikrofala - alarm się włącza gdy obydwie czujki wykryją ruch. Używana w garażach i ew. w okolicach źródeł ciepłego powietrza.

 

Satel CA64 to bardzo dobra centrala. Sam mam taką :)

Akumulator 17 Ah powinien wystarczyć.

O reszcie niech się wypowiedzą fachowcy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Specjalistą od alarmów nie jestem ale kilka zdań mogę rzucić:

1) Co do ilości obudów do ekspanderów - podejrzewam że dwa wejdą do obudowy centrali a jeden (ten z własnym zasilaniem) będzie w oddzielnej obudowie.

2) klawiatura LCD - łączy się z centralą przewodem. Czyli może być w dowolnym dogodnym miejscu - włącza/wyłącza alarm, można przejrzeć dziennik zdarzeń, włączyć tylko jedną strefę itd. itp.

3) syntezator mowy jest po to żeby jak centralka do Ciebie albo kogoś innego zadzwoni że jest alarm to żeby o tym powiedziała "ludzkim" głosem

4) pilot jest taki malutki, jak od alarmu samochodowego. Alarm napadowy to właśnie ciche wezwanie pomocy. A co do znaczenia przycisków to wszystko sprawa ustawień np. można drugim przyciskiem włączać/wyłączać alarm - jest to wygodne ale chyba trochę mniej bezpieczne (łatwiej ukraść pilota niż kod wyłączania alarmu - oczywiście zakładając że kodu nie zapiszesz ;-) ani klawiatury nie umieścisz w takim miejscu że z ulicy będzie widać jakie klawisze naciskasz)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję jeszcze informacji o kontraktonach montowanych w drzwiach wejściowych. Też mozna je ustawić na alarmowanie zwłoczne?

Czy na drzwiach garazowych tez taki powinien być? nie wystarczy detektor dualny?

Czy czujka na danej linii będzie włączała alarm od razu czy po określonym czasie - ustawia się w centrali dla każdej czujki (linii wejściwej) oddzielnie. Czyli zależy to od centrali a nie typu czujki. Myślę że w każdej centrali da się to zrobić. W takiej CA64 możesz oczywiście każdą linię zdefinować jako zwłoczną (dwa czasy:

- na wyjście - zaczyna odliczać od momentu włączenia alarmu - pozwala wyjść z domu po uzbrojeniu alarmu

- na wejście - zaczyna płynąć w momęcie naruszenia czujki - pozwala Ci wyłączyć alarm zanim zacznie wyć ;-) )

 

Takie ustawienie to jest standard. Jak Ci będą instalować to każ im zrobić trochę bardziej skomplikowanie: np. uzbrajasz alarm i w zależności od tego czy wyjdziesz przez dane drzwi (wychodzisz z domu) to włączą się jedne czujki (np. wszystkie) czy nie wyjdziesz przez dane drzwi (czyli włączasz alarm na noc i zostajesz w domu) to włączą się inne czujki (np. nie wszystkie - tylko te których w nocy nie będziesz naruszać). W takim rozwiązaniu Ty zawsze włączasz alarm w ten sam sposób - a co jest i w jaki sposób chronione - zależy od Twojego zachowania po uzbrojeniu alarmu. Tak naprawdę w miarę dobry instalator sam Ci powinien coś w tym guście zaproponować.

 

Przy tak rozbudowanym alarmie jak Ty planujesz to zdecydowanie bym na tym konktaktronie w drzwiach garażowych nie oszczędzał. Nie wiem jak Ty ale ja osobiście dopóki nie miałem kontaktronów we wszystkich otworach okiennych/drzwiowych to przed wyjściem obchodziłem wszystkie pokoje sprawdzając czy na pewno wszystko pozamykałem. Jak mam wszędzie kontaktrony to dodałem sobie dodatkową diodkę przy wyjściu i jak się świeci to od razu widzę że wszystko jest zamknięte (jeszcze nawet zanim uzbroję alarm).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy czujka na danej linii będzie włączała alarm od razu czy po określonym czasie - ustawia się w centrali dla każdej czujki (linii wejściwej) oddzielnie. Czyli zależy to od centrali a nie typu czujki. Myślę że w każdej centrali da się to zrobić. W takiej CA64 możesz oczywiście każdą linię zdefinować jako zwłoczną (dwa czasy:

- na wyjście - zaczyna odliczać od momentu włączenia alarmu - pozwala wyjść z domu po uzbrojeniu alarmu

- na wejście - zaczyna płynąć w momęcie naruszenia czujki - pozwala Ci wyłączyć alarm zanim zacznie wyć ;-) )

Bogus rozumiem, że masz takie "zwłoczne" czujki w swoim systemie?

Mam w związku z tym do Ciebie pytanie w jaki sposób zaprogramowałeś zachowanie się takiej czujki? Czy nie masz np takiego efektu (jak zaobserwowałem u niektórych):

- otwarta brama garażowa, uzbrajasz strefę z tą "zwłoczną" linią (kontaktron podłączony do bramy garażowej), alarm nie włącza się po załączeniu pomimo otwartej bramy.

Oczywiście, gdy strefa jest załączona i brama jest opuszczona, a ktoś ją podnosi, to rozpoczyna się odliczanie czasu na rozbrojenie.

 

Mam tu na myśli rozwiązania dostepne dla centralek Satela.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja już nic nie wiem :( Żeby tak ktoś za mnie podjął decyzję :wink:

Chociaż, chyba muszę sama, bo inaczej....................... 8)

 

Wiecie, ta ekipa chce 7tyś. za zrobienie u nas alarmu :roll:

Ja czytałem pierwszy post w tym wątku i nic z tego nie rozumiem. :D

 

(ps Majka; mąż wyjechał czy co?) :o

 

Teraz poważniej;

spodziewam się, że połowa kosztów alarmu to urządzenia a połowa to robocizna.

Chcąc zaoszczędzić można część prac zrobić we własnym zakresie a np montaż i uruchmienie samej centralki zlecić firmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie wszyscy spece od alarmów!

Potrzebuję szybkiej porady, a właściwie rozstrzygnięcia wątpliwości, bo na forum pojawiają się przeróżne informacje. Pytanie moje brzmi: w jakiej odległości kłaść kable instalacji alarmowej od kabli elektrycznych, komputerowych, sterujących (12/24V przyciski i czujki)?

A dodatkowo zastanawiam się czy można kable "alarmowe" puszczać po krokwiach na strych (jak je mocować?)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...