Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

Nie obrażaj się - pamiętaj - OSTROŻNOŚĆ PRZEDE WSZYSTKIM !

 

Nie ufaj nikomu - a już wogóle czytelnikom publicznej listy dyskusyjnej !

Tutaj może wejść i przeczytać wszystko każdy .

Moim zdaniem nie ma to znaczenia i niepotrzebnie koledzy demonizują sprawę.

Przecież kolega kolorado pisze o zabezpieczeniu zwykłego domu, o niskiej wartości przechowywanego mienia. Nawet jeśli to forum czytają złodzieje, to co im z informacji tu podanych? :roll:

Przecież żaden profesjonalny złodziej nie będzie się bawił w odszukiwanie tego domu i przełamywanie systemu zabezpieczeń, bo i po co?

W obiektach typu dom złodzieje w zdecydowanej większości przypadków wchodzą "na ostro", czyli z wyjącym alarmem robią rundkę po domu i w ciągu 3 - 5 minut kradną kilka cennych rzeczy. Dlatego szczególnie ważne jest, aby w miarę możliwości zapewnić współpracę zabezpieczeń mechanicznych i elektronicznych. Trzeba projektować takie zabezpieczenia, żeby alarm został wywołany już przy próbie pokonania np. okna lub drzwi - zanim złodziej dostanie się do środka. Tu jest sedno sprawy.

Przykład współpracy zabezpieczeń mechanicznych i elektronicznych: okno z szybą P2 i okuciem WK1 + czujka inercyjna i kontaktron. W zdecydowanej większości przypadków alarm zadziała już przy próbie dobrania się do okna.

 

Odnośnie umieszczania tu na forum propozycji rozwiązań systemu alarmowego, to w sieci leży wiele projektów, a nawet całych, szczegółowych dokumentacji systemów zabezpieczeń poważnych obiektów (muzea, siedziby NFZ, urzędy celne, fabryki, itp.) i nic z tego nie wynika.

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę google odpowiednie hasło... 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zakupiłem akumulator SSB 18Ah. Na początek podłączyłem go pod Pulsara 2 (mikroprocesorowa ładowarka - http://www.elprog.com.pl/). Na pierwszy test akumulator oddał niewiele ponad 6Ah. Pomyślałem, że pewnie poleżał trochę na półce i dlatego ma taką małą pojemność. Zapuściłem mu formowanie akumulatora. Za drugim razem po naładowaniu oddał już ok 8,6Ah. Po 6 cyklach dobija do 12Ah. Podejrzewam, że jeśli w ogóle dojdzie do ok 15Ah to będzie super (deklarowanych 18Ah nigdy nie osiągnie).

 

Z doświadczenia mogę powiedzieć że większość akumulatorów w rzeczywistości posiada pojemność znacznie mniejszą od deklarowanej - zdarzają się "perełki" które mają bardzo zbliżoną. Jeśli chodzi o niefirmowe akumulatory to czasami nie mają nawet 25% deklarowanej pojemności (w końcu nadruk kosztuje tyle samo niezależnie czy jest 1Ah czy 8Ah).

 

Największym problemem jest to że taki jeden cykl formowania (rozładowanie - ładowanie) tego akumulatora trwa ok. 11godz. :(

Witam

 

Poruszyłeś dosyć ciekawy temat :)

Dysponujesz profesjonalną ładowarką (Pulsar 2). Pracujesz w serwisie akumulatorów, czy też masz jakiś inny związek z akumulatorami?

 

Ogólnie zajmuję się m.in. serwisowaniem sprzętu komputerowego i akurat taką ładowarkę posiadam w pracy. Nieraz wykorzystywałem ją do regeneracji baterii w laptopach, UPS-ach itd., ale czasem jeśli była wolna to podłączaliśmy z kolegami z ciekawości różne akumulatory aby je przetestować.

Ładowarka rzeczywiście jest bardzo ciekawa i posiada duże możliwości, chociaż mogliby ją rozwinąć o możliwość zarządzaniu z poziomu komputera (włączanie, wyłączaenie, zmiana opcji) - aktualnie na komputerze jest tylko podgląd parametrów baterii wraz z wykresami ładowania/rozładowania.

 

Opisywany wcześniej akumulator (SSB 18Ah) po kilku cyklach nie przekroczył nawet 12Ah, ale "męczony" był ciągłym prądem 2A. W rzeczywistych warunkach nie będzie pracował stale pod takim obciążeniem, a może i tak się zdarzyć (oby jak najczęściej) że w ogóle nigdy centralka alarmowa nie będzie pracować na zasilaniu awaryjnym.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po podłączeniu zasilania do modułu CA-64PP diody OUT1-8 mignęły i po chwili kondensator zaznaczony na rysunku wybuchł oraz przepalony został bezpiecznik na płycie (błąd przy montażu elementów i zamieniona polaryzacja kondensatora?).

http://images49.fotosik.pl/54/24cdd899bb5034be.jpg

Przelutowałem kondensator na taki sam jaki był (dało się odczytać z porozrywanej obudowy 220uF/16V) i ponownie podłączyłem zasilanie. Zasilanie podłączone do zacisków AC pod obciążeniem wskazuje napięcie 19V. Po kilkunastu sekundach kondensator także został uszkodzony jednak już bez wybuchu (rozerwało go z sykiem od dołu). Wlutowałem kondensator o tej samej pojemności ale na wyższe napięcie 220uF/25V.

Po podłączeniu zasilania AC do modułu diody OUT1-8 mrugną i po ok. 2 sekundach zaświecają się na stałe słychać przy tym, że przekaźniki zostają załączone oraz zaświeca się na stałe dioda D9. Napięcie zmierzone na zaciskach akumulatora (bez podłączonego akumulatora) wynosi 24,9V, napięcie pomiędzy zaciskami +12-COM wynosi 25V, pomiędzy CLK-COM - 23V, DAT-COM - 23V

Zgodnie z instrukcją napięcie na zaciskach akumulatora powinno wynosić ok. 13,7V, napięcie na zacisku +12V powinno wynosić ok.12V i takie napięcia mam w posiadanej centrali Integra64.

W zawiązku ze zbyt dużą różnicą napięć nie zaryzykowałem podłączeniem modułu do centrali.

Jutro odsyłam moduł do Satel-a.

Miał ktoś podobny przypadek?

 

Karta wróciła z serwisu - naprawa nieodpłatna. Bardzo dziękuję serwisowi Satel-a.

Do karty dołączono uwagę:

"W zasilaczu spalony element - wymiana elementu Tranzystory STP16NF06 (BUZ71A), zgodnie z instrukcją strona czwarta punkt dziewiąty nie wolno podłaczać urządzenia do tego samego transformatora z którego jest zasilana centrala lub inne urządzenia. Powoduje to uszkodzenie zasilacza, jak również nie wolno podłaczać dodatkowych urządzeń pod przewody akumulatorowe."

 

Uwaga dla wszystkich posiadaczy Satel-a:

NIE PODŁĄCZAĆ URZĄDZEŃ DO TEGO SAMEGO TRANSFORMATORA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Planuję system alarmowy w domu z 8 oknami na parterze ( w tym balkonowe ), dwoje drzwi, wejściowe i tylne do garażu, plus brama garażowa. Na poddaszu 4 okna ( w tym balkonowe ), i 5 dachowych. Wybrałem system oparty na:

 

Centrala Satel CA 10, 2 manipulatory ( jeden z LCD drugi zwykły diodowy), moduł GSM. Planuje zrobienie we wszystkich oknach na parterze czujniki sejsmiczno-magnetyczne Satel VD1, plus czujniki kontraktonowe w drzwiach i bramie, plus ew. czujka ruchu w garażu ( nie wiem czy potrzebna). U góry w 2 oknach i we wszystkich dachowych czujki elektromagnetyczne ( 2 oknach w ścianie szczytowej nie trzeba montować) plus jedna czujka ruchu u góry na holu.

 

Co myślicie o takim zestawie?

 

Nie wiem czy w dachowych nie zrobić zamiast zwykłych czujek też sejsmiczno-magnetycznych? ale to kolejne 500 zł więcej...

 

dzięki i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Planuję system alarmowy w domu z 8 oknami na parterze ( w tym balkonowe ), dwoje drzwi, wejściowe i tylne do garażu, plus brama garażowa. Na poddaszu 4 okna ( w tym balkonowe ), i 5 dachowych. Wybrałem system oparty na:

 

Centrala Satel CA 10, 2 manipulatory ( jeden z LCD drugi zwykły diodowy), moduł GSM. Planuje zrobienie we wszystkich oknach na parterze czujniki sejsmiczno-magnetyczne Satel VD1, plus czujniki kontraktonowe w drzwiach i bramie, plus ew. czujka ruchu w garażu ( nie wiem czy potrzebna). U góry w 2 oknach i we wszystkich dachowych czujki elektromagnetyczne ( 2 oknach w ścianie szczytowej nie trzeba montować) plus jedna czujka ruchu u góry na holu.

 

Co myślicie o takim zestawie?

 

Nie wiem czy w dachowych nie zrobić zamiast zwykłych czujek też sejsmiczno-magnetycznych? ale to kolejne 500 zł więcej...

 

dzięki i pozdrawiam

A nie lepjej dołożyć troche i mieć integrę? Przy ca10 masz maksymalnie 16 wejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do wejść podłączasz różne czujki np. kontaktrony, czujki ruchu, dymu, czadu itd. Zasada jest taka że do każdego wejścia podłączasz jedną czujkę więc wejść powinieneś mieć co najmniej tyle ile planujesz czujek. Dobrze jeśli przewidzisz jakiś zapas na przyszłość gdybyś chciał rozbudować system alarmowy. Można podłączać kilka czujek do jednego wejścia (oczywiście nie każde się da) ale nie jest to zalecane gdyż w przypadku np. fałszywych alarmów są problemy ze zlokalizowaniem przyczyny. Przy zastosowaniu zasady 1 wejście = 1 czujka możesz dokładnie sprecyzować źródło alarmu i np. wysłać odpowiedni komunikat.

Co do centrali polecałbym jednak Integrę Satel-a. Dodatkowe wejścia możesz uzyskać poprzez dodanie w przyszłości ekspanderów, jednak centrala musi obsługiwać odpowiednią ilość wejść. Integra jest nowszym rozwiązaniem niż CA-10 posiadającym znacznie większe możliwości. W przyszłości możesz ją rozbudować dokładając kolejne "klocki". Płytę główną np. do Integry 32 kupisz w cenie niewiele wyższej niż CA-10 a będziesz miał znacznie większe możliwości. To że instalator twierdzi że ludzie najczęściej biorą CA-10 wynika pewnie z tego że takie poleca bo wychodzi najtaniej, a jeśli inwestor nie jest zorientowany to wychodzi z założenia że alarm i tak ma a że trochę taniej to lepiej i nawet nie jest świadom możliwości jakie mógłby uzyskać dopłacając niewielką różnicę. Możesz to przyrównać do samochodu: kupisz jeden za 1000zł, a drugi za 60000zł - jeden i drugi będzie jeździł. Jeśli zależy ci tylko na tym aby jeździł i nic więcej kupisz ten tańszy.

Z drugiej strony nie ma sensu wydawać pieniędzy na system którego możliwości nie wykorzystasz, więc spróbuj na etapie zakupu dobrze przemyśleć co chciałbyś osiągnąć teraz oraz ewentualnie w przyszłości i dobrać produkt który spełniłby oczekiwania oraz twoje możliwości finansowe (tu przewagę mają systemy umożliwiające budowę z "klocków" - w przyszłości można je rozbudowywać).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupiłem integrę32, klawiaturę LCD( wejście ) i strefową( pietro). Zaprogramowałem ją tak, że w mam 2 strefy:

strefa1 z opóźnieniem na wejście i wyjście: kontaktrony, dualna w garażu

strefa2 bez opóźnienia: PIRy

Klawiatura strefowa przypisana do strefy1 - załączanie na noc.

Mam 2 użytkowników:

1 zał/wył strefę 1 - na noc

2 zał/wył strefę 1 i 2 - gdy nikogo nie ma w domu.

Zastanawiam się czy nie zrobić tylko jednej strefy, a PIRy ustawić jako wewnętrzne i wykorzystywać do uzbrojenia szybkie kody:

1#- pełne - przy wychodzeniu z domu,

2#- bez wewnetrznych - wieczorem, gdy wracam z pracy po nocce,

3#- bez wewn i czasu na wejście - na noc.

Mam pytanie do specjalistów jak to zrobić, aby było wygodnie i "profesjonalnie" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a do czego te wejścia? bo się nie znam. Instalator polecił mi CA 10 bo przeważnie ludzie to biorą. Do czego będę mógł wykorzystać integre? Czy tu chodzi o podłączanie dodatkowych urządzeń? typy czujki dymu, itp.? Czy 16 wejść tzn. że mogę mieć max 16 czujek podłączonych?

Oprócz tego o czym wspominał rzutnik można wspomnieć jeszcze o jednej przewadze platformy Integra wyposażonej w dużą ilość wejść/wyjść.

Mianowicie możesz w prosty sposób zreazlizować prostą (albo i bardziej zaawansowaną) automatykę budynku.

Przykładowo po wyjściu z domu i zakodowaniu alarmu system może automatycznie wyłączać ci pompę cyrkulacji CWU, zasuwać rolety zewnętrzne, wyłączać wszystkie niepotrzebne urządzenia elektryczne w domu, symulować obecność domowników, ..., i wiele wiele innych... :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...Opisywany wcześniej akumulator (SSB 18Ah) po kilku cyklach nie przekroczył nawet 12Ah, ale "męczony" był ciągłym prądem 2A.

Nie wiem czy wiesz, ale występują dwa typy akumulatorów SLA (Sealed Lead-Acid - szczelne ołowiowo-kwasowe):

1. AGM ( ang. AGM - Absorbent Glass mat) - posiadają elektrolit unieruchomiony w absorpcyjnej macie szklanej

2. Gel - posiadają elektrolit uwięziony w postaci żelu

 

Akumulatory AGM mają niższą rezystancję wewnętrzną.

Akumulatory żelowe mają wyższą rezystancję wewnętrzną.

Ma to bezpośredni wpływ na odczyt testerów pojemności. W akumulatorach żelowych tester wykazuje mniejszą pojemność, niż rzeczywista. W takim przypadku odczyt testera należy skorygować przy pomocy tabeli porównawczej lub użyć testera zaprogramowanego do testowania wyłącznie akumulatorów żelowych.

Ponad to bezpośrednio po ładowaniu akumulatora pęcherzyki tlenu powstałe na płytach akumulatora zwiększają jego rezystancję wewnętrzną. Powoduje to spadek jego pojemności. Po naładowaniu należy zostawić akumulator na kilka godzin, aby pozwolić na zniknięcie pęcherzyków tlenu.

Akumulatory SSB 18 Ah, to właśnie akumulatory żelowe. Być może z powyższych powodów otrzymałeś zaniżony wynik pomiaru pojemności akumulatora SSB.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykładowo po wyjściu z domu i zakodowaniu alarmu system może automatycznie wyłączać ci pompę cyrkulacji CWU, zasuwać rolety zewnętrzne, wyłączać wszystkie niepotrzebne urządzenia elektryczne w domu, symulować obecność domowników, ..., i wiele wiele innych... :)

 

Pompę wyłączyć praktyczznie każdy wystarczy PGM na zazbrojenie i przekaźnik.

Rolety oczywiści tak samo. Wyłączanie urządzeń dalej ten sam PGM. Symulowanie obecności coprawda wymaga troszkę więcej wyjść programowalnych i timerów ale umówmy się nie tylko satel ma te funkcje. Nie żebym był antysatelowcem ale są inne systemy, które potrafią płatać podobne figle. Nieraz tańsze od rozwiązań Satela, a w wiekszości przypadków integra jest niewykorzystana w 10% jeśli chodzi o domki jednorodzinne, ba nawet do mieszkaj już to polecają niektórzy gdzie są dwa piry jakiś kontaktron i syrenka. Jakie do tego funkcje potrzebne, a koszty razy 2 bo taka moda jakaś nastała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykładowo po wyjściu z domu i zakodowaniu alarmu system może automatycznie wyłączać ci pompę cyrkulacji CWU, zasuwać rolety zewnętrzne, wyłączać wszystkie niepotrzebne urządzenia elektryczne w domu, symulować obecność domowników, ..., i wiele wiele innych... :)

 

Pompę wyłączyć praktyczznie każdy wystarczy PGM na zazbrojenie i przekaźnik.

Rolety oczywiści tak samo. Wyłączanie urządzeń dalej ten sam PGM. Symulowanie obecności coprawda wymaga troszkę więcej wyjść programowalnych i timerów ale umówmy się nie tylko satel ma te funkcje. Nie żebym był antysatelowcem ale są inne systemy, które potrafią płatać podobne figle. Nieraz tańsze od rozwiązań Satela, a w wiekszości przypadków integra jest niewykorzystana w 10% jeśli chodzi o domki jednorodzinne, ba nawet do mieszkaj już to polecają niektórzy gdzie są dwa piry jakiś kontaktron i syrenka. Jakie do tego funkcje potrzebne, a koszty razy 2 bo taka moda jakaś nastała.

Owszem, w takich zupełnie najprostszych rozwiązaniach wystarczy PGM zaprogramowany na uzbrojenie i przekaźnik, ale... ile central potrafi łączyć funkcje logiczne i np. wyłączać pompkę C.W.U. w zależności od sposobu uzbrojenia (np. tylko przy wyjściu z domu)?

Ile central potrafi sterować roletami na kilka sposobów?

Ile central umożliwia sterowanie przy pomocy timerów?

Nie żebym był prosatelowcem, ale tak obiektywnie patrząc, to ile central umożliwia tak proste realizowanie wielu funkcji, jak Integra?

Owszem, zgadzam się, nie każdy potrzebuje Integrę, bo w wielu prostych systemach można ją zastąpić prostszą centralą (np. DSC) , ale czy jest coś złego w promowaniu polskiego produktu, który w dodatku jest dobry?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbychu,

już sobie odpowiedź przygotowałem - a Ty mnie uprzedziłeś :lol:

 

Moim zdaniem, jeśli inwestor nie potrzebuje wodotrysków - kupuje Integrę 32, dokłada do tego parę czujek, manipulator - i ma "tani, solidny system blokowy" (jak podejrzewam na poziomie cenowym prostego DSC czy Paradoxa).

Jak za jakiś czas najdzie go ochota "na coś więcej" - bez konieczności wymiany "core" jest w stanie bez problemu dokonać rozbudowy uzyskując całkiem zaawansowany system...

 

A swoją drogą w dobie kryzysu trzeba wspierać rodzimy przemysł 8)

No i nie ma co ukrywać - Satel ma chyba obecnie najlepszy "support" na forach :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbychu,

już sobie odpowiedź przygotowałem - a Ty mnie uprzedziłeś :lol:

 

Moim zdaniem, jeśli inwestor nie potrzebuje wodotrysków - kupuje Integrę 32, dokłada do tego parę czujek, manipulator - i ma "tani, solidny system blokowy" (jak podejrzewam na poziomie cenowym prostego DSC czy Paradoxa).

Jak za jakiś czas najdzie go ochota "na coś więcej" - bez konieczności wymiany "core" jest w stanie bez problemu dokonać rozbudowy uzyskując całkiem zaawansowany system...

 

A swoją drogą w dobie kryzysu trzeba wspierać rodzimy przemysł 8)

No i nie ma co ukrywać - Satel ma chyba obecnie najlepszy "support" na forach :D

 

Swoją drogą jeśli zajmujesz się systemami alarmowymi to powiedz ile takich systemów postawionych kilka lat temu miałeś potrzebę modernizować dla tych wszystkich bajerów? Niewielki odsetek jesli wogóle. Nie mówię tu o dołożeniu np czujnika dymu, którego wcześniej nie było,a zaistniała potrzeba po małym pożarze. Bo taką rozbudowę można zrobić na każdej centrali co ma wolne linie. I jak te wodotryski podłączysz w wykończonym domu bez demolowania go. O ile mi wiadomo bezprzewodówka satela nie pozwala na komunikację pomiedzy modułami bezprzweodowo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...