Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

Absolutnie nie jestem przeciwnikiem promowania polskiego produktu. Ale forum jest po to aby wymieniać właśnie opinie na temat sprzętu i naprawde nie wszystkim potrzebne są te wszystkie funkcje i równie zadowoleni byliby z zainstalowania wspomnianego systemu np. DSC i nie płacili za funkcje, których nigdy nie wykorzystają. Bo umówmy się że przeciętny kowalski nie potrzebuje sterowania roletami, podlewania ogrodu i całej tej automatyki tylko proste narzędzie typu ALARM. Inne firmy nie narzucają aby klawiatura w systemie była LCD i można pare groszy oszczędzić jeśli mówimy już o kryzysie;-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

A dzwoniłęś kiedyś do Satela z jakimś problemem technicznym?? Potrafili go rozwiązac?? Ja na forach to się dowiedziałem jakich niespodzianek po Satelu mogę się spodziewać i niestety kilka znich doświadczyłem na własnej skórze np. trafione moduły lipny firmwer w jednej z wersji oprogramowania itd. I kilka innych o których nie znalazłem informacji. Może poprostu miałem pecha i tylko mnie to spotkało.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co nie potrzebowałem dzwonić do Satela, bo wszystkie odpowiedzi znalazłem na forum :D dlatego polubiłem tą firmę, m.in. właśnie za ten specyficzny "support"... :wink:

 

Swoją drogą wydaje mi się, że inwestor który chce mieć tylko "alarm" raczej nie przekopuje się przez te kilkadziesiąt stron wątku - tylko dzwoni do firmy na "S" lub innej, przychodzi "czarny pan" :wink: montuje alarm, przypina na płocie tabliczkę i wszyscy są zadowoleni.

Jednak jeśli inwestor spędził ileś-tam-wieczorów na studiowaniu tego wątku - to raczej oczekuje (tak mi się przynajmniej wydaje) od swojego systemu czegoś więcej... :)

 

Ja sam jestem lekko "skrzywiony" :lol: bo mam całą instalację elektryczną wykonaną w gwiazdę (bez puszek, wszystkie przewody schodzą się w rozdzielni) - więc możliwości sterowania i automatyki Satela są dla mnie idealne.

Jednakowoż uważam, że nawet w prostych systemach (typu "tylko alarm") stosunek cena/możliwości platformy Integra jest bardzo dobra. Co oczywiście nie neguje innych producentów. Kiedyś np. zbudowałem system (który działa do dzisiaj!) na systemie C&K. Czy ktoś jeszcze pamięta taką firmę? :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co nie potrzebowałem dzwonić do Satela, bo wszystkie odpowiedzi znalazłem na forum :D dlatego polubiłem tą firmę, m.in. właśnie za ten specyficzny "support"... :wink:

 

Swoją drogą wydaje mi się, że inwestor który chce mieć tylko "alarm" raczej nie przekopuje się przez te kilkadziesiąt stron wątku - tylko dzwoni do firmy na "S" lub innej, przychodzi "czarny pan" :wink: montuje alarm, przypina na płocie tabliczkę i wszyscy są zadowoleni.

Jednak jeśli inwestor spędził ileś-tam-wieczorów na studiowaniu tego wątku - to raczej oczekuje (tak mi się przynajmniej wydaje) od swojego systemu czegoś więcej... :)

 

Ja sam jestem lekko "skrzywiony" :lol: bo mam całą instalację elektryczną wykonaną w gwiazdę (bez puszek, wszystkie przewody schodzą się w rozdzielni) - więc możliwości sterowania i automatyki Satela są dla mnie idealne.

Jednakowoż uważam, że nawet w prostych systemach (typu "tylko alarm") stosunek cena/możliwości platformy Integra jest bardzo dobra. Co oczywiście nie neguje innych producentów. Kiedyś np. zbudowałem system (który działa do dzisiaj!) na systemie C&K. Czy ktoś jeszcze pamięta taką firmę? :wink:

A myslełem że tylko ja tak mam , mieszkanie 140m i rozdzielnię 5x24.

U mnie satel steruje lampami w ogrodzie , częścią instalacji elektrycznej, akwarium (symulacja dnia za pomocą 5 świetlówek i 5 timerów integry),w furtce jest czytnik zbliżeniowy .Centrala ma może kilka wad , dodam że jest to mój 4 system w tym mieszkaniu, ale jakoś nadal nie widzę siebie stojącego przed np dsc seri power i włączającego kilka stref przy wyjściu z domu. Pozatym instalując systemy swoim kliientom (dosyć pomysłowym i wymagającym) raczej nie pada teraz stwierdzenie "Panie to sie nie da zrobić".

Przy integrze (i DSC ) chociaż tez się coś czasmi przydarzy odpoczywam po serwisie centralek Pyronix, Paradox ,Napco. Co do suportu Satela to jest on raczej skierowany do instalatorów a nie do użytkowników, użytkownik powinien szukać pomocy u swojego instalatora, a nie w satelu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam szybkie pytanie: ciągnę kabelki w wykopie do przyszłego garażu wolnostojącego. Na razie wrzuciłem w dołek kabel zasilający 5x2.5.

System będzie oparty na Stael Integra - jaki kabelek wyprowadzić aby później ew. podpiąć garaż do alarmu - będą tam dwie pary drzwi garażowych i jedna para zwykłych. okna jeśli będą to 2 małe nieotwierane i pewnie pod sufitem aby ograniczyć "wglądanie" do środka. Więc będą prawdopodobnie 3 kontaktrony, czujka dualna (albo dwie) i manipulator.

 

Tak więc jaki kabelek w ziemi i czy jakiś ziemny np. UTP żelowany czy zwykły w jakimś peszlu?

 

Dzięki z góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam szybkie pytanie: ciągnę kabelki w wykopie do przyszłego garażu wolnostojącego. Na razie wrzuciłem w dołek kabel zasilający 5x2.5.

System będzie oparty na Stael Integra - jaki kabelek wyprowadzić aby później ew. podpiąć garaż do alarmu - będą tam dwie pary drzwi garażowych i jedna para zwykłych. okna jeśli będą to 2 małe nieotwierane i pewnie pod sufitem aby ograniczyć "wglądanie" do środka. Więc będą prawdopodobnie 3 kontaktrony, czujka dualna (albo dwie) i manipulator.

 

Tak więc jaki kabelek w ziemi i czy jakiś ziemny np. UTP żelowany czy zwykły w jakimś peszlu?

 

Dzięki z góry.

Wrzuć ziemny np 7x2x0,5 , przykryj folią.Nawet jak nie starczy ci żył po jakiejś rozbudowie to zawsze mozesz zastosować ekspander linii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak optymalnie/funkcjonalnie podzielić instalację na strefy?

 

Jakoś nic mądrego mi do głowy nie przychodzi w tym temacie, a możliwości spore.

 

Mam Integre128WRL, kontaktrony w oknach, 1xdrzwi wej., brama garażowa, kilka czujek ruchu (1 garaż, 1-2 poddasze), jedna gazu. Manipulator główny i jeden strefowy (jeszcze nie wiem po co, ale mam).

Myślałem również o dodatkowych czujkach ruchu zewnętrznych i je pod jakąś strefę, ale jeszcze nie wiem czy to będzie miało sens?

 

P.S.

Przeszukałem ten wątek na 2 lata wstecz, ale odpowiedzi nie znalazłem :(

 

P.S.2

Super zabawka ta Integra, po 3h walki udało mi się opdalić połączenie RS232 i teraz już mi się podoba :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak optymalnie/funkcjonalnie podzielić instalację na strefy?

 

Jakoś nic mądrego mi do głowy nie przychodzi w tym temacie, a możliwości spore.

 

Mam Integre128WRL, kontaktrony w oknach, 1xdrzwi wej., brama garażowa, kilka czujek ruchu (1 garaż, 1-2 poddasze), jedna gazu. Manipulator główny i jeden strefowy (jeszcze nie wiem po co, ale mam).

Myślałem również o dodatkowych czujkach ruchu zewnętrznych i je pod jakąś strefę, ale jeszcze nie wiem czy to będzie miało sens?

 

P.S.

Przeszukałem ten wątek na 2 lata wstecz, ale odpowiedzi nie znalazłem :(

 

P.S.2

Super zabawka ta Integra, po 3h walki udało mi się opdalić połączenie RS232 i teraz już mi się podoba :D

Musisz coś napisać więcej o budynku: czy jest piętrowy? gdzie są sypialnie? itp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz coś napisać więcej o budynku: czy jest piętrowy? gdzie są sypialnie? itp.

Garaż z kotłownią na poziomie -0,5

Parter (salon, kuchnia) - poziom 0

Półpiętro (pokoje, łaz) - poziom +0,5

Piętro (pokoje, łaz) - poziom +1

Strych - poziom +1,5 i +2

 

Jedne drzwi wejściowe + brama garażowa.

3x drzwi balkonowe (parter, półpiętro i piętro).

 

Centrala alarmu albo na poziomie +0,5 w garderobie, albo w kotłowni (-0,5).

 

Co jeszcze pisać? 2 osoby dorosłe + 2 dzieciaków małych ale rosnących szybko, brak zwierzaków.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz coś napisać więcej o budynku: czy jest piętrowy? gdzie są sypialnie? itp.

Garaż z kotłownią na poziomie -0,5

Parter (salon, kuchnia) - poziom 0

Półpiętro (pokoje, łaz) - poziom +0,5

Piętro (pokoje, łaz) - poziom +1

Strych - poziom +1,5 i +2

 

Jedne drzwi wejściowe + brama garażowa.

3x drzwi balkonowe (parter, półpiętro i piętro).

 

Centrala alarmu albo na poziomie +0,5 w garderobie, albo w kotłowni (-0,5).

 

Co jeszcze pisać? 2 osoby dorosłe + 2 dzieciaków małych ale rosnących szybko, brak zwierzaków.

Jeśli masz kontraktrony we wszystkich oknach, to najsensowniej chyba będzie nie bawić sie narazie w strefy i włączać wszystko jak wychodzisz z domu , a na noc automatyczna blokada przy braku wyjścia na czujniki ruchu (te które bedziesz naruszał chodząc w nocy.Klawiatura strefowa może obsługiwać tylko jedną stefę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc jaki kabelek w ziemi i czy jakiś ziemny np. UTP żelowany czy zwykły w jakimś peszlu?

 

Dzięki z góry.

 

Niestety wersja droższa żelowany, peszel nie zawsze się sprawdza jako izolacja przeciwwilgociowa. Gdybyś planował domofon/ wideodomofon to podobny kabel do furtki.( no może niekoniecznie 14 żyłowy , ale to już zalezy od odległości, modelu domofonu, sposobu zasialnia rygla , dodatkowych rozwiązań jak otwieranie bramy, doświetlenia furtki itp) W naszych okolicach najczęsciej w hurtowniach mozna dostac bittnera- zupelnie niezły.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc jaki kabelek w ziemi i czy jakiś ziemny np. UTP żelowany czy zwykły w jakimś peszlu?

 

Dzięki z góry.

 

Niestety wersja droższa żelowany, peszel nie zawsze się sprawdza jako izolacja przeciwwilgociowa. Gdybyś planował domofon/ wideodomofon to podobny kabel do furtki.( no może niekoniecznie 14 żyłowy , ale to już zalezy od odległości, modelu domofonu, sposobu zasialnia rygla , dodatkowych rozwiązań jak otwieranie bramy, doświetlenia furtki itp) W naszych okolicach najczęsciej w hurtowniach mozna dostac bittnera- zupelnie niezły.

Pozdrawiam

 

ee nie są to takie odległości żeby sie rozpruć z kasy

do furtki planowałem dać UTP żelowany czyli 8

do garażu dam dwa (16) i będzie z zapasem

 

na allegro chodzą po ok 300 za rolkę Żelowany

 

Tak nawiasem - czym się różnią takie kabelki że taka różnica w cenie

1 kabelek

2 kabelek

 

Pozdrawiam,

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak więc jaki kabelek w ziemi i czy jakiś ziemny np. UTP żelowany czy zwykły w jakimś peszlu?

 

Dzięki z góry.

 

Niestety wersja droższa żelowany, peszel nie zawsze się sprawdza jako izolacja przeciwwilgociowa. Gdybyś planował domofon/ wideodomofon to podobny kabel do furtki.( no może niekoniecznie 14 żyłowy , ale to już zalezy od odległości, modelu domofonu, sposobu zasialnia rygla , dodatkowych rozwiązań jak otwieranie bramy, doświetlenia furtki itp) W naszych okolicach najczęsciej w hurtowniach mozna dostac bittnera- zupelnie niezły.

Pozdrawiam

 

ee nie są to takie odległości żeby sie rozpruć z kasy

do furtki planowałem dać UTP żelowany czyli 8

do garażu dam dwa (16) i będzie z zapasem

 

na allegro chodzą po ok 300 za rolkę Żelowany

 

Tak nawiasem - czym się różnią takie kabelki że taka różnica w cenie

1 kabelek

2 kabelek

 

Pozdrawiam,

Z tego co widziałem to droższy jest miedziany w 100% a drugi mieszanka miedzi i aluminium .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam alarm w trakcie montażu, ale jak już wszystko było sprawdzone, że jest w porządku przy wyjściu z domu i zaprogramowaniu okazało się, że czujka "łapie" nas przez jedno okno (nie mam firanek, zasłon itd). Czujka jest w odległości około 3 m od okna, typu Siemens IR 100B ustawiona na standardową czułość.

Co mam zrobić?????

Uprzedzam pytanie, nie da się zmienić położenia czujek bo w tym pomieszczeniu są dwa okna.

HELP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam takie pytanko: czy da się (pewnie tak) i czy jest sensowne wykorzystanie modułu radiowego INT_RX do sterowania bramą garażową (otwieranie/zamykanie)? Moduł + piloty służyłyby także do innych celów, a żeby nie nosić kilku ze sobą, pomyślałem, że warto by wykorzystać je także do otwierania bramy garażowej.

Co o tym sądzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam alarm w trakcie montażu, ale jak już wszystko było sprawdzone, że jest w porządku przy wyjściu z domu i zaprogramowaniu okazało się, że czujka "łapie" nas przez jedno okno (nie mam firanek, zasłon itd). Czujka jest w odległości około 3 m od okna, typu Siemens IR 100B ustawiona na standardową czułość.

Co mam zrobić?????

Uprzedzam pytanie, nie da się zmienić położenia czujek bo w tym pomieszczeniu są dwa okna.

HELP

To raczej wydaje się niemożliwe ir100B to czujnik Pir dla którego szyba powinna być barierą nie do przebycia.Może jest inny powód ? Czy czujka nie widzi cię czasmi jak wychodzisz z domu przez jakieś drzwi wewnętrzne?Może jakieś nieszczelności albo uszkodzona czujka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To widziałem, a w praktyce?

Jest duża różnica przy kładzeniu domowych sieci- ma ktoś doświadczenie?

Ten z domieszką aluminium jest dużo bardziej kruchy, ostatnio na budowie elektrycy kładli taki tani ( made in china) za 110 zł za 305 m i po wytynkowaniu okazało się że wszystkie żyły są sprawne tylko w jednym gniazdku (nie wiem jak bedzie z transferem danych).Ale kabel naprawdę wygladał badziewnie -nie zdecydował bym się go kłaść pod tynk, ale reguły nie ma - nie można generalizować. Z drugiej strony w dzisiejszych czasach instaluje się juz przewody 6 kat i czasami 7kat więc myślę że jeśli chcesz mieć sprawną sieć wewnętrzną to nie oszczędzaj i kup coś sprawdzonego :Krone, Technokabel, Madex.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z drugiej strony w dzisiejszych czasach instaluje się juz przewody 6 kat i czasami 7kat więc myślę że jeśli chcesz mieć sprawną sieć wewnętrzną to nie oszczędzaj i kup coś sprawdzonego :Krone, Technokabel, Madex.

 

Dzięki za konkretną odpowiedź :D

Wyznaję zasadę że "nie stać mnie na tanie rzeczy"

Ale nie mam doświadczenia w tej działce

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...