Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

Witam,

 

- zapalanie światła przed drzwiami i na korytarzu w momencie uruchomienia kontaktronu na drzwiach wejściowych

Proponuję przemyśleć sprzęgnięcie tego z czujnikiem oświetlenia - nic tak dziwnie nie wygląda (i nie świadczy o rozrzutności) jak światło zapalające się o godz 12.00 20 czerwca .... :roll:

 

To samo dotyczy pkt. 2 i 3 - raczej nie polegałbym na ustawieniach bazujących na zegarze - czasami może być ciemno i o 12.00 20 czerwca ... - jak burza idzie ....

 

słuszna uwaga - i dlatego kocham to forum :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

- przy uaktywnieniu alarmu zapalanie światła na stałe w głównych pomieszczeniach z jednoczesną blokadą możliwości wyłączenia światła jakimkolwiek wyłącznikiem oraz ominięcie wyłącznika głównego sprytnie ukrytym stycznikiem - (nie można sobie ot tak otworzyć skrzynki i wyłącznikiem głównym odłączyć zasilania w domu)

 

mógłbyś przybliżyć jak coś takiego zrobić - dać osobny obwód? ale jak ominąć wyłącznik główny...

A jak sami będziemy chcieli odciąć zasilanie to jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa pytania

a) kontraktron w dole okna

 

Pozdrawiam

 

A dlaczego wszyscy montują kontaktrony w dole, okna?

 

Po co zostawiać uchylone okno, jak się wychodzi z domu i załącza alarm - chyba tylko po to żeby złodziejowi życie ułatwić!

 

Po to masz reku żeby nie musieć zostawiać uchylonych okien! W zimie głupota, bo mase ciepła ucieknie, a w lecie masochizm, bo komary i inne takie nalecą ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwa pytania

a) kontraktron w dole okna

 

Pozdrawiam

 

A dlaczego wszyscy montują kontaktrony w dole, okna?

 

Po co zostawiać uchylone okno, jak się wychodzi z domu i załącza alarm - chyba tylko po to żeby złodziejowi życie ułatwić!

 

Po to masz reku żeby nie musieć zostawiać uchylonych okien! W zimie głupota, bo mase ciepła ucieknie, a w lecie masochizm, bo komary i inne takie nalecą ;)

 

Ale reku jak każde urządzenie może się spsuć - i co - będę spał przy zamkniętych oknach tylko dlatego że nie mogę włączyć ochrony obwodowej?

A taki Kubuś fatalista jestem .... niestety - mając do czynienia nader często z elektroniką nie wierzę w bezawaryjną pracę urządzeń ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

- przy uaktywnieniu alarmu zapalanie światła na stałe w głównych pomieszczeniach z jednoczesną blokadą możliwości wyłączenia światła jakimkolwiek wyłącznikiem oraz ominięcie wyłącznika głównego sprytnie ukrytym stycznikiem - (nie można sobie ot tak otworzyć skrzynki i wyłącznikiem głównym odłączyć zasilania w domu)

 

mógłbyś przybliżyć jak coś takiego zrobić - dać osobny obwód? ale jak ominąć wyłącznik główny...

A jak sami będziemy chcieli odciąć zasilanie to jak?

 

Jak będziemy sami chcieli to nie problem bo przecież alarm zdeaktywowany - więc zabezpieczenia nie działają

 

 

Aby zrobić myk z odłączaniem najlepiej zdobyć stycznik trójfazowy (ja mam z obrabiarki :-))

Łączymy go równolegle do istniejącego wyłacznika głównego - po wyzwoleniu alarmu (włamaniowego) centrala (lub PLC) podaje zasilanie na stycznik powodując jego załączenie czyli mamy dwa równoległe podłączenia - w takim wypadku wyłaczenie wyłącznika głównego nic nie da ..... bo obwody zasilające są zamknięte przez stycznik

Jeśli natomiast alarm nie działa (lub jest alarm dymowy lub gazowy) stycznik jest rozwarty i wyłącznik główny działa normalnie

 

Odnośnie śwaitła - przy zastosowaniu PLC jest to problem trywialny

 

PLC (wyjścia) sterują żarówkami w domu

wejścia np. 1-8 sterują włącznikami

wejście np. 9 wymusza na wyjściu przerzurników D w plc stan 1 (we ustawiające) powodując włączenie żarówek a - w takim wypadku przerzutnik przestaje reagować na zmiany stanu na wejściach 1-8 (czyli można se naciskać przyciski do bólu - nic nie da). Taką samą funkcjonalność można uzyskać korzystając z przerzutników bistabilnych z funkcją tzw. hotelową (tzn mających możliwość grupowego ustawiania i zerowania) - ale brak elastyczności .... i dość drogie rozwiązanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, że do współpracy z integrą zaprzągłem sterownik PLC

 

a mógłbyś tak w szybkim skrócie czym lepszy PLC od bistabilnego i waściwie jak działa PLC

 

Popatrz na wątek - Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów

 

Porównanie bistabilnego z PLC to jak porównanie abaka z komputerem ...

 

Spróbuj na bistabilnych i integrze zrealizować "standart schodiowy" tzn

 

Normalnie naciskasz dół wyłączasz góra - ok

i

jak nie wyłączysz to samo zgaśnie (np po minucie)

ale

jak niesiesz coś dużego to minuta mało ... to ten sam przycisk co ci światło na schodach normalnie włącza przytrzymujesz przez 10s i światło pali się póki go ręcznie przyciskiem nie wyłączysz

a na dokładkę

jak brak prądu to ten sam przyciisk zamiast włączyć główne światło włącza ci awaryjne ledy podświetlające schody

żeby było łatwiej czujnik światła pozwala lub nie pozwala zapalić światła na schodach jak za jasno

ale jak szybko klikniesz przycisk 2 razy to deaktywyje czujnik światła

 

I nie masz 50000 na eib

 

Zrób to na bistabilnych i integrze - sprawa się komplikuje .. :(

Ale Integra + PLC + przekaźniki zwykłe - niemal ideał (jak będziesz chciał to na wrl se wyślesz sms do centrali a centrala przez plc zapali światło w kibelku - ot tak dla sportu ) :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Minusy? hmm - trzeba się nauczyć programowania drabinkowego - i mieć trochę pojęcia o logice - no i trochę pogoglować i pomuratorować

 

Il wydałem? mniej

a dlaczego

 

sterownik plc plus rozszerzenia 1200 zł :-(

Przekażniki po 20/szt

kable i tak prowadziłem do każdego punktu ale

na parterze skrzynka parteru, następnie 5x4 na piętro do garażu oraz do ośw, zewn.

za to kabla dużo mniej - dodatkowe skrzyki / krótsze kable - wyszło na 0

dwie magistrale 10x2x0,5 pomiędzy skrzynką integry a elektrycznymi

przebij się przez wątek o którym wspomniałem jest tam sporo zarówno o integrze jak i o plc ....

Ja swojego pierwszego plc kupiłem za 300 w promocji - bidniutki 12 we /8 wy ale na początek wystarczył

kable kładłem sam to mam sporo w kieszeni

Ale to wątek o alarmach a nie o automatyce to się nie będę rozpisywał

 

Z pomysłow zrealizowanych - wychodzę z domu -

uzbrajam alarm

integra poprzez plc

gasiu światło we wszystkich pomieszczeniach

info o uchylonych oknach (pozwala uzbroić)

info o włączonym piekarniku (jw)

info o włączonej pralce (jw)

info o włączonej zmywarce (jw)

jeśli ciemno zapala światło w przedpokoju i jeśli otwarta brama to na podjeżdzie

po zamknięciu bramy głównej (kontraktron) i opuszczeniu posesji (cz. ruchu)

wyłącza światła dodatkowe i przechodzi do czuwania (nie wcześniej jak 2 min od uruchomienia)

 

Jak wykryje deszcz a okna uchylone to sms

 

jak wykryje gaz lub czad to reku na full i sms

 

itp itd

 

przycisk - dzieci lulu w salonie - gasi dzieciakom w pokojach światło i nie pozwala włączyć przez pół godziny:-)

integra wrl to cacko

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ale reku jak każde urządzenie może się spsuć - i co - będę spał przy zamkniętych oknach tylko dlatego że nie mogę włączyć ochrony obwodowej?

A taki Kubuś fatalista jestem .... niestety - mając do czynienia nader często z elektroniką nie wierzę w bezawaryjną pracę urządzeń ....

 

I dlatego ograniczasz sobie funkcjonalność o sprawdzanie czy wszystkie okna pozamykane przed wyjazdem ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie do forumowiczów -

 

nie mogę zmusić wrl do wysyłania sms-ów ...

odbierać - odbiera (choć w zdarzeniach mam - odebrano sms nie zawierający sterowań mimo iż zdefiniowałem rozkaz kontroli stanu pracy

 

podejrzewam iż coś z numerem centrum (może format?)

 

Jest ustawione

Obsługa GSM

pin wpisany

poziom sygnału 100%

format modemu auto

Numer centrum sms - wpisywałem

+48602951111

48602951111

602951111

 

numer do odbierania podobnie

 

przydział zdarzeń pozaznaczałem co się dało

i kupa - nie chce wysyłać (telefon abonamentowy więc nie dotyczy to konta

 

acha - dioda GSM na płycie mruga w długich odstępach czasu (czyli widzi sieć) ale

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie ograniczam a rozszerzam ...

O co rozszerzasz? O brak kontroli czy okna masz pozamykane ? O to że jak zostawisz uchylone to jest je dużo łatwiej wyważyć ?

 

Jak już koniecznie nie chcesz dawać inercyjnych, to daj dwa kontaktrony taniej wyjdzie a masz większą funkcjonalność, a przewodów i wejść wcale więcej nie potrzebujesz, bo możesz to ustawić jako EOL !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jak już koniecznie nie chcesz dawać inercyjnych..... !

 

Czy ja coś wspominałem o inercyjnych? :wink:

 

Jak będę wychodził na dłużej to moja w tym łeb coby pozamykjać .... ale jak będę leciał obok do somsiada na pół godziny leciał to nie będe latał po całym domu i zamykał okien - sąsiad tak ma i efekt jest taki że jak przylatuje na mnie na budowę to nawet nie włącza alarmu bo mu się nie chce po chałupie latać - na dokładkę nie ma rekuperacji więc jak ciepło to prawie wszystkie okna na uchylone

 

I też tak chce mieć jak ja ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pamiętajcie MONTUJCIE czujki ZEWNĘTRZNE

do nas przyszli 2 tyg po ZAMIESZKANIU, doszli do drzwi a potem to już tylko spieprzali :lol: :lol: :lol: :lol:

 

latem to będziesz miała te czujniki zewnętrzne,no chyba ze nie montowali ci z SS tylko prywatny instalator i założył te "droższe"

takie jest opinia w moim rejonie przynajmniej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...