Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

Słuchajcie jak mam zamontować czujki inercyjne w oknach Oknoplast Kraków

gdzie na dole przy zamkniętych oknach rama ma tylko szerokość 3cm

 

Zmieści się tama jakaś czujka?

 

Impaq się zmieści o ile te 3cm to od parapetu a nie łącznie z grubością parapetu - ja mam na dole jeszcze mniej niż 3cm.

 

Jest gdzieś w necie instrukcja montażu tej czujki. Gdzie ją kupowałeś?

 

 

Doczytałem że Impaq ma 2,5cm szerokości czyli powinna się zmieścić.

 

A gdzie montowałeś inercyjne na oknach tarasowych na dole ramy raczej odpada.

 

Montaż poziomy tej czujki jak rozumiem jest dozwolony

Ipaq ma wymiary 25 mm (ale trzeba liczyć 26mm )na 86mm

Satel VD1 24-25 mm na 110mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

 

Jeśli chodzi o czujki - nadają się każde zasilane 12 VDC, z wyjściem przekaźnikowym (jest ich sporo na rynku, chyba nawet Satel ma takie w ofercie). Trzeba tylko pamiętać i zawczasu dociągnąć przewód w odpowiednie miejsce. Montaż nie jest skomplikowany - generalnie sprowadza się do umieszczenia sondy w odpowiednim miejscu (problemem może być jedynie estetyczne ukrycie tych czujek, zwłaszcza w pomieszczeniach wyłożonych płytkami).

 

 

Tutaj znalazłem fajny czujnik zalania wodą

 

http://napad.pl/katalog/index.php?akcja=opis&iKatId=257&iProdId=1272

 

A Ty masz jaki?

 

Jak taki czujnik zachowuje się podczas mycia podłogi 8)

A nie lepszy satel fd-1 ma dołaczaną sondę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie jak mam zamontować czujki inercyjne w oknach Oknoplast Kraków

gdzie na dole przy zamkniętych oknach rama ma tylko szerokość 3cm

 

Zmieści się tama jakaś czujka?

 

Impaq się zmieści o ile te 3cm to od parapetu a nie łącznie z grubością parapetu - ja mam na dole jeszcze mniej niż 3cm.

 

Jest gdzieś w necie instrukcja montażu tej czujki. Gdzie ją kupowałeś?

 

 

Doczytałem że Impaq ma 2,5cm szerokości czyli powinna się zmieścić.

 

A gdzie montowałeś inercyjne na oknach tarasowych na dole ramy raczej odpada.

 

Montaż poziomy tej czujki jak rozumiem jest dozwolony

Ipaq ma wymiary 25 mm (ale trzeba liczyć 26mm )na 86mm

Satel VD1 24-25 mm na 110mm

 

To super bo już myślałem że będę musiał zrezygnować z czujek inercyjnych a kable są już położone.

 

Gdzie montujesz czujki inercyjne na oknach tarasowych?

 

Które czujki inercyjne polecasz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jeśli chodzi o czujki - nadają się każde zasilane 12 VDC, z wyjściem przekaźnikowym (jest ich sporo na rynku, chyba nawet Satel ma takie w ofercie). Trzeba tylko pamiętać i zawczasu dociągnąć przewód w odpowiednie miejsce. Montaż nie jest skomplikowany - generalnie sprowadza się do umieszczenia sondy w odpowiednim miejscu (problemem może być jedynie estetyczne ukrycie tych czujek, zwłaszcza w pomieszczeniach wyłożonych płytkami).

 

 

Tutaj znalazłem fajny czujnik zalania wodą

 

http://napad.pl/katalog/index.php?akcja=opis&iKatId=257&iProdId=1272

 

A Ty masz jaki?

 

Jak taki czujnik zachowuje się podczas mycia podłogi 8)

A nie lepszy satel fd-1 ma dołaczaną sondę

 

A jak tą sondę zamontować w płytkach podłogi w łazience

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, to prawda. Kontaktronów z Anwisu nie da się zamontować w prowadnicach uproszczonych PU29, a jedynie w standardowych PP45 i pochodnych. Po prostu w tych PU29 nie ma na nie miejsca (brakuje tej dodatkowej komory, w której jest montowany czujnik.

Jest jakieś wyjście? Może jakiś inny kontaktron?

Może, ale musisz dokładnie wszystko opisać. Dlaczego zdecydowałeś się na te miniaturowe prowadnice? W jaki sposób będą montowane prowadnice? (do tynku, do okien, w glifie, na ścianie, jak?) Najlepiej narysuj i wrzuć tu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do zabezpieczenia rolet to polecam czujniki położenia rolet Elkron MF-02.

Działa on na zasadzie naciągu linki zainstalowanej do dołu rolety. Plusem jest to że można roletę pozostawić w dowolnej pozycji a każdy jej ruch wywoła alarm. Napewno jest trudniejsze do wykrycia inaczej niż w przypadku kontaktronu.

Cena to 36 zl netto sztuka. Do tego potrzebujemy modół transformacji szybkich sygnałów IV4Z 1 sztuka na 4 czujniki. koszt 79,20 netto sztuka

Pstryczku_elektryczku, a montowałeś takie czujniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, to prawda. Kontaktronów z Anwisu nie da się zamontować w prowadnicach uproszczonych PU29, a jedynie w standardowych PP45 i pochodnych. Po prostu w tych PU29 nie ma na nie miejsca (brakuje tej dodatkowej komory, w której jest montowany czujnik.

Jest jakieś wyjście? Może jakiś inny kontaktron?

Może, ale musisz dokładnie wszystko opisać. Dlaczego zdecydowałeś się na te miniaturowe prowadnice? W jaki sposób będą montowane prowadnice? (do tynku, do okien, w glifie, na ścianie, jak?) Najlepiej narysuj i wrzuć tu.

 

Bo wg firmy od rolet takie muszą być bo to RKS. Będą mocowane do ramy okiennej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś uczestniczłem w wizji lokalnej (jako analityk ) w bardzo podobnym domku (później się okazało że złodziej znał system)

(...)

klient miał reku z gwc - ale bez pewnej czujki ...

Ubezpieczyciel się wykręcił....

Można trochę jaśniej? Ktoś podpowie o co chodzi?

Chodzi o czujkę gazów usypiających. Nie wierzę, aby ubezpieczyciel z powodu braku takiej czujki wykręcił się od wypłaty odszkodowania. To irracjonalne. Przecież nie jest obowiązkowe stosowanie takich czujników. Ponad to samej czujce Satela (jak na razie jedynej dostępnej) też wiele brakuje do prawidłowego działania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Jakie czujki zalania stosowałeś? Czy montaż takich czujek jest mocno skomplikowany? Napiszesz coś więcej. A możesz podać konkretnych producentów czujek zalania i elektrozawórów.

 

Firmy monitorujące zgadzają się na takie zadania to monitorowania.

 

Czy masz ustawione jakiś sposób aby okresowo sprawdzić elektrozawór tzn zamknięcie i otwarcie podobno jest to konieczne?

Ja montuję czujki zalania TI01ZW, ale nieco przerobione. Fabrycznie te czujki mają elektrody szpilkowe od spodu, czyli aby wykrywały minimalną ilość wody, powinny być montowane poziomo na podłodze (kiepski pomysł). Mają też elektrody w formie ścieżek na płytce, ale czujka zamontowana na ścianie pionowo, tuż przy podłodze, wykrywa wodę dopiero na 4 - 5 mm, a to moim zdaniem zdecydowanie za późno! Ja je przerabiam dolutowując do tych elektrod spodnich elektrody pionowe i na tych elektrodach stawiam czujkę na podłodze (mocując oczywiście czujkę do ściany :wink: ). Te dorobione elektrody widać na drugim zdjęciu. Przy myciu podłogi nie ma problemu, bo elektrody są na tyle krótkie, że nie dosięga ich mop, czy szmata, a jak ktoś przy myciu wyleje na podłogę za dużo wody, no to po to jest ta czujka, żeby zadziałała :wink:

 

http://www.zbychdom.republika.pl/Alarmy/Czujki/Czujka_zalania1.JPG

 

http://www.zbychdom.republika.pl/Alarmy/Czujki/Czujka_zalania2.JPG

 

Każdy typ elektrozaworu kupisz tu: Elektrozawory

 

Firmy monitorujące działają dla Ciebie i nie mają prawa odmówić opisania jednego z wejść nadajnika monitoringu jako sygnał zalania. Jednak moim skromnym zdaniem jest kilka innych - istotniejszych sygnałów do monitorowania, niż sygnał zalania i te osiem wejść nadajnika trzeba wykorzystać na bardziej istotne sygnały.

 

Ja mam u siebie zaprogramowane automatyczne zadziałanie elektrozaworu raz na dobę. Uważam, że to zapobiega zarastaniu zaworu kamieniem i innym syfem. Mam elektrozawór z elektromagnesem (a nie siłownikiem, jak kolega P.e.t.e.). Ma tą zaletę, że działa natychmiast. Jest to zawór zasilany napięciem 230V, ale jest zamknięty przy braku prądu, czyli przy braku prądu automatycznie odcina wodę. Mam zrobiony ręczny by-pass i w razie potrzeby mogę sobie ręcznie otworzyć wodę. Kiedyś może zrobię czujnik otwarcia by-passu :wink:

Zawór odcina wodę automatycznie po uzbrojeniu systemu w trybie wyjścia z domu. Jest zamontowany za przyłączem systemu nawadniania ogrodu i za zmiękczaczem wody (ważne!).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie jak mam zamontować czujki inercyjne w oknach Oknoplast Kraków

gdzie na dole przy zamkniętych oknach rama ma tylko szerokość 3cm

 

Zmieści się tama jakaś czujka?

Tylko ??? :lol: Chyba AŻ! :)

 

Spokojnie zmieści się tam każda czujka inercyjna. Impaq ma 25 mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni nachodzą mnie kolejne pytania i wątpliwości alarmowe :)

 

Teraz z kontaktronami w oknach.

 

Jak mamy kontaktrony na dole okna i górze okna i na noc uzbrajamy alarm ale jest upał w nocy i chcemy uchylić okna co wtedy. Na noc w upały uzbrajamy tylko dolne kontaktrony a górne nie.

 

Czy może uzbrajamy wszystkie kontaktrony za wyjątkiem górnych kontaktronów które są w sypialniach.

 

Czy takie kombinację wogóle są możliwe

Przy Integrze, to pestka. Co sobie wymyślisz, to zrobisz :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchajcie jak mam zamontować czujki inercyjne w oknach Oknoplast Kraków

gdzie na dole przy zamkniętych oknach rama ma tylko szerokość 3cm

Zmieści się tama jakaś czujka?

Impaq się zmieści o ile te 3cm to od parapetu a nie łącznie z grubością parapetu - ja mam na dole jeszcze mniej niż 3cm.

Jest gdzieś w necie instrukcja montażu tej czujki. Gdzie ją kupowałeś?

Doczytałem że Impaq ma 2,5cm szerokości czyli powinna się zmieścić.

A gdzie montowałeś inercyjne na oknach tarasowych na dole ramy raczej odpada.

Montaż poziomy tej czujki jak rozumiem jest dozwolony

 

http://www.volta.com.pl/instrukcje/impaqplusiipl2006Sep22112754.pdf

Nie sugeruj się miejscami montażu podanymi w instrukcji :wink:

 

W drzwiach tarasowych najlepiej zamontować czujkę na dole,ale nie zawsze jest to możliwe, np. jeśli mamy drzwi z niskim progiem lub za wysoko mamy wykonaną szlichtę i po położeniu warstwy wykończeniowej podłogi, np. parkietu, czujka inercyjna się nie mieści. W drzwiach jednoskrzydłowych możemy zamontować na dole, w pionie,z boku skrzydła. W drzwiach dwuskrzydłowych jeśli czujka nie mieści się na dole, to ostatecznie można ją zamontować na górze, ale trzeba się liczyć z mniejszą skutecznością działania.

Czujkę można montować zarówno pionowo, jak i poziomo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tutaj znalazłem fajny czujnik zalania wodą

 

http://napad.pl/katalog/index.php?akcja=opis&iKatId=257&iProdId=1272

 

A Ty masz jaki?

 

Jak taki czujnik zachowuje się podczas mycia podłogi 8)

A nie lepszy satel fd-1 ma dołaczaną sondę

Ta dołączana sonda to i zaleta i wada. Jak dla mnie, to wada, bo żeby było ładnie, to trzeba to wszystko gdzieś ukrywać.

Do czujki zalania TI01ZW też można dołączyć zdalną sondę, np. kontrolującą inne pomieszczenie lub zalanie w szafce i poza szafką (ze zlewem lub umywalką) :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, to prawda. Kontaktronów z Anwisu nie da się zamontować w prowadnicach uproszczonych PU29, a jedynie w standardowych PP45 i pochodnych. Po prostu w tych PU29 nie ma na nie miejsca (brakuje tej dodatkowej komory, w której jest montowany czujnik.

Jest jakieś wyjście? Może jakiś inny kontaktron?

Może, ale musisz dokładnie wszystko opisać. Dlaczego zdecydowałeś się na te miniaturowe prowadnice? W jaki sposób będą montowane prowadnice? (do tynku, do okien, w glifie, na ścianie, jak?) Najlepiej narysuj i wrzuć tu.

 

Bo wg firmy od rolet takie muszą być bo to RKS. Będą mocowane do ramy okiennej

To zapytaj ich, dlaczego muszą być takie prowadnice :roll:

Wg mojej wiedzy, montaż rolet w skrzynkach RKS nie wymusza stosowania uproszczonych prowadnic.

Mam klientów, którzy mają rolety full antywłamaniowe w skrzynkach RKS i mają zamontowane prowadnice wzmocnione, czyli jeszcze większe od PP45.

Coś mi się wydaje, że Twój dostawca rolet oszczędza na prowadnicach. Te uproszczone prowadnice PU29 są tańsze, więc dzięki temu dostawca może zaoferować konkurencyjną cenę. Oczywiście diabeł tkwi w szczegółach, o czym właśnie się przekonałeś :(

Być może te oszczędności są jeszcze na innych elementach...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja montuję czujki zalania TI01ZW, ale nieco przerobione. Fabrycznie te czujki mają elektrody szpilkowe od spodu, czyli aby wykrywały minimalną ilość wody, powinny być montowane poziomo na podłodze (kiepski pomysł). Mają też elektrody w formie ścieżek na płytce, ale czujka zamontowana na ścianie pionowo, tuż przy podłodze, wykrywa wodę dopiero na 4 - 5 mm, a to moim zdaniem zdecydowanie za późno! Ja je przerabiam dolutowując do tych elektrod spodnich elektrody pionowe i na tych elektrodach stawiam czujkę na podłodze (mocując oczywiście czujkę do ściany :wink: ). Te dorobione elektrody widać na drugim zdjęciu. Przy myciu podłogi nie ma problemu, bo elektrody są na tyle krótkie, że nie dosięga ich mop, czy szmata, a jak ktoś przy myciu wyleje na podłogę za dużo wody, no to po to jest ta czujka, żeby zadziałała :wink:

 

http://www.zbychdom.republika.pl/Alarmy/Czujki/Czujka_zalania1.JPG

 

http://www.zbychdom.republika.pl/Alarmy/Czujki/Czujka_zalania2.JPG

 

 

Zbychu czy mogę wykorzystać Twój pomysł u Siebie

 

A jaki kabelek do tego potrzeba YTDY? Ile żyłowy jest potrzebny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja montuję czujki zalania TI01ZW, ale nieco przerobione...

 

Zbychu czy mogę wykorzystać Twój pomysł u Siebie

 

A jaki kabelek do tego potrzeba YTDY? Ile żyłowy jest potrzebny

Jeszcze nie opatentowałem tego rozwiązania :wink:

Zatem śmiało wykorzystuj ten pomysł :)

Przewód 6 x 0,5. Docelowo przewód musi być na wysokości 6 cm od podłogi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak policzyc ile wejsc/wyjsc powinna miec centralka, by wszystko bylo podlaczone jak powinno byc? Oto moje wstepne rozumowania:

 

Wejscia

Wszystkie otwierane okna i kontraktony x2

Drzwi i kontraktony x1

Czujki x1

 

Wyjscia

Zapalenie Swiatla o ile instalacja jest do tego przygotowana x1

...?

 

Dobrze rozumuje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Ja montuję czujki zalania TI01ZW, ale nieco przerobione...

 

Zbychu czy mogę wykorzystać Twój pomysł u Siebie

 

A jaki kabelek do tego potrzeba YTDY? Ile żyłowy jest potrzebny

Jeszcze nie opatentowałem tego rozwiązania :wink:

Zatem śmiało wykorzystuj ten pomysł :)

Przewód 6 x 0,5. Docelowo przewód musi być na wysokości 6 cm od podłogi.

 

Dziękuje

Zawsze lepiej zapytać :lol:

 

A może masz jakiś patnet na kontaktrony w roletach.

 

Jak na złość nie mogę znaleźć zdjęć ale profil ten taki wąski będzie mocowany do ramy okiennej zlicowany z zewnętrzną krawędzią ramy okna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

na wstępie chciałem podziękować za ten wątek - na jego podstawie właśnie ukończyłem instalację u siebie na Integrze 128 WRL - działa znakomicie

Muszę jeszcze się pobawić w ustawieniach itd. ale już wszystko podłączone - no może wszystko

 

Gazy usypiające - o których wcześniej była mowa - gdzie dać czujkę jeśli będzie GWC. Dałbym w rurze doprowadzającej powietrze z GWC - to mogą nawiercić okno i wpuścić tradycyjnie.

To co w każdym pomieszczeniu czy może w centrali reku 2 sztuki - na wlocie i wylocie. Jak coś wpuszczą tradycyjnie to wcześniej czy później - ale raczej to drugie - dotrze to do centrali i tam czujka to wyłapie. Jakie sa wasze metody?

 

i pytanie jeszcze mam - gdzieś wyczytałem że wyjścia w centrali jeśli nie używam to należy obciążyć rezystorami - jakimi i jak - połączyć z com?

 

poniżej zamieszczam zdjęcia moich central - wydaje mi się że podłączyłem dosyć jasno - mam na myśli w przyszłości użytkowanie tego i ew. serwis. Jeśli dałem z czymś ciała wytnijcie a poprawię (częściowo to chcę się pochwalić gdyż pierwszy raz takie coś miałem w ręncach i straśnie jestem zadowolony z tego co mi wyszło- a działa więc wyszło :))

 

Podcentrala i ekspandery

http://images45.fotosik.pl/99/1f9211720bcf3f3a.jpg

 

Integra i ekspander

Nie wiedziałem jak podłączyć wejścia które są w manipulatorach - wyprowadziłem je do obudowy i zlutowałem z kablem kontaktronu w tym przypadku - może stosujecie jakieś fajne zaciski lub coś - jakoś nie mogłem niczego znaleźć

http://images45.fotosik.pl/99/723ca251a212bc50med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...