Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

Czy ktoś może widział gdzieś czytnik zbliżeniowy kart, albo jakowyś pastylek, ale taki o zasięgu ok. 30cm i to najchętniej przez drobną przeszkodę (np. drzwi lub bok szafki)? Znalazłem pare, ale wszystkie mają jedną niefajną cechę: cenę ;-) Może ktoś zna coś taniego i działającego? Może być nawet do samodzielnego montażu, byle dobrze opisane...

a do czego ma służyć? Czy ma działać z centralą alarmową?

Nie zaszkodziło by. ;-) Aczkolwiek wystarczy mi jakiekolwiek wyjście zwierane na moment jeśli wykryje uprawnioną kartę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Czy ktoś może widział gdzieś czytnik zbliżeniowy kart, albo jakowyś pastylek, ale taki o zasięgu ok. 30cm i to najchętniej przez drobną przeszkodę (np. drzwi lub bok szafki)? Znalazłem pare, ale wszystkie mają jedną niefajną cechę: cenę ;-) Może ktoś zna coś taniego i działającego? Może być nawet do samodzielnego montażu, byle dobrze opisane...

Zobacz na stronie firmy Corral czytnik Ranger Net (1225 zł brutto :) )

No to jest właśnie ta wada, o której wspominałem... ;-) Sam trafiłem nawet na takie, których ceny są 3 cyfrowe, ale i tak za blisko tego 1k PLN. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może widział gdzieś czytnik zbliżeniowy kart, albo jakowyś pastylek, ale taki o zasięgu ok. 30cm i to najchętniej przez drobną przeszkodę (np. drzwi lub bok szafki)? Znalazłem pare, ale wszystkie mają jedną niefajną cechę: cenę ;-) Może ktoś zna coś taniego i działającego? Może być nawet do samodzielnego montażu, byle dobrze opisane...

Zobacz na stronie firmy Corral czytnik Ranger Net (1225 zł brutto :) )

No to jest właśnie ta wada, o której wspominałem... ;-) Sam trafiłem nawet na takie, których ceny są 3 cyfrowe, ale i tak za blisko tego 1k PLN. ;-)

Myślałem, że przeraziła Ciebie cena tych markowych czytników (4 - 6 tyś.), ale 1000 zł? :roll: Nie spodziewaj się cudu...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ już wiem jak będą chodzi rolety w moich skrzynkach RKS postanowiłem dołożyć kable do kontaktronów na górze okna, na dole już mam.

 

Zrobiłem już 2 okna i naszły mnie wątpliwości. Kable YTDY będą leżały na ramie okiennej od góry.

 

Wszyscy twierdzą że temperatura w skrzynce RKS będzie taka sam jak na zewnątrz czy w zimę może być poniżej 0 stopni.

 

Jak będą się zachowywać kable YTDY wystawione na działanie mrozu?

 

Czy to dobry pomysł żeby do skrzynki RKS wkładać kabel YTDY, czy nie będzie tak że w zimę podczas mrozu będą fałszywe alarmy albo kontaktron wogóle nie będzie działał bo on też będzie wystawiony częściowo na działanie mrozu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

W przyszłym tygodniu będę tynkował dom i wpadłem na pomysł alarmu. Czasu mało a materiału do przeczytania od groma:) Instalacja nie musi być skomplikowana, a na razie planuję tylko zrobić okablowanie. W związku z tym prosze o ocenę mojego projektu. Gdzie coś dodać, przenieść, usunąć. Projekt zrobiłem podpatrując gotową instalację u znajomych.

 

Parter:

http://img245.imageshack.us/img245/3418/parter.jpg

 

Piętro:

http://img13.imageshack.us/img13/3014/pietro.jpg

 

kwadraciki czerwone to czujki podczerwieni,

kwadraciki zielone to kontraktrony

kwodraciki niebieskie to manipulatory

 

Proszę o poradę gdzie umieścić centralkę i czy dobrze myślę, że:

- zasilanie mam poprowadzić do centralki

- zasilanie z centralki poprowadzić do syreny i manipulatorów

- do każdego punktu (czujki, kontraktrona, manipulatora, syreny) poprowadzić kabel ytdy 4-żyłowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślałem, że przeraziła Ciebie cena tych markowych czytników (4 - 6 tyś.), ale 1000 zł? :roll: Nie spodziewaj się cudu...

No cóż, widziałem czytniki za 150-200 zł o zasiągu ok. 10-15 cm, a ja chcę ten zasięg "tylko" podwoić, więc miałem nadzieję, że i cena będzie góra 3 razy wyższa. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam male pytania do znawcow tematu

 

Czy sa jakies przeciwskazania, by centralka znajdowala sie na nieocieplanym strychu gdzie w lato bedzie goraco i duszno a w zime bedzie byc moze i mroz?

 

Aktualnie w domu zamiast drzwi i okien mam folie, w salonie wisi na scianie tani wyjec z pirem za 30zl wlaczany i wylaczany pilotem. Czujka jest skierowana na foliowe drzwi ogrodowe, juz pare razu sie zawyla jak sie przeszlo w odleglosci ok 2m od tych drzwi od strony ogrodu. Czy jak bedzie docelowa szyba i wyszacy PIR/Dual skierowany na te drzwi to tez takie akcje moga miec miejsce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze male pytanka :)

 

Drzwmie we mnie przekonanie, ze warto w kazdym oknie zamontowac po dwa kontraktony (na dole od otwarcia i na gorze od uchylenia), jest to tani i uwazam, ze dosyc skuteczny sposob zabezpieczenia. Czy warto? i czy centralka (zapewne Integra) moze nas poinformowac o tym, ze jakies okno jest otwarte/uchylone w momencie wlaczania alarmu?

 

Czujki, manipulatory itp. posiadaja zazwyczaj styki sabotazowe, warto pociagnac dodatkowy wspolny przewod jeden do wszystkich tych elementow i podlaczyc pod jedno wejscie jako ogolny sabotaz?

Jest mozliwosc wykorzystania tego nawet przy nieuzbrojonym alarmie i w razie sabotazu (np. nieuczciwego goscia) wlaczenie wewnetrznego alarmu bez powiadamiania firmy ochroniarskiej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można w integrze podłączyć do jednego wyjścia równolegle dwie rzeczy: nadajnik do monitoringu od agencji i swój moduł gsm (taki jak ropam/vidiaq)?

zazwyczaj do własnego powiadamiania gsm i do agencji wystawia się te same sygnały więc można by zaoszczędzić wyjść. czy są jakieś przeciwskazania?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Albert66, może nie jestem specjalistą od alarmów, ale kilka rzeczy zwróciło moją uwagę na Twoim planie.

Kontaktrony na dole. Masz niezabezpieczone wejście z tarasu ani okna. Chyba niepotrzebny kontaktron w drzwiach między garażem a pomieszczeniem 8 ale może ma jeszcze inną funkcję.

Na górze brak manipulatora. Wieczorem może i dasz radę włączyć alarm z klawiatury na dole ustawiając opóźnienie w uzbrojeniu, ale jak rano rozbroisz? Musisz przejść przez strzeżoną strefę. Chyba że zakładasz że alarm uzbrajasz tylko jak nikogo nie ma w domu.

Czy przy pokoju 3 jest balkon? Następne niezabezpieczone wejście.

Tyle mi się na razie rzuciło w oczy. Myślę że specjaliści alarmowi jeszcze coś dodadzą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

MAm do Was pytanko od kilku dni mam zalozony alarm satel ca-10 i do niego 10 czujek dsc-lc-100 i dom narazie bez tynkow dach nie ocieplony - czy moga sie zdarzyc falszywe alarmy przez to ze mam nieocieplony dach od srodka welna jeszcze i moze wiatr albo ( niewiem ptak ktory wleci ) uruchomi czujke - teoretycznie niby czujki sa na 25kg ale niewiem jak z czulascia - PAn instalator ustawil mi narazie ze niepowinno sie zalaczac , pozatym jak z oknami jak ktos podejdzie pod okno czy tez czujka moze sie uruchomic ? pozdrawiam
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ już wiem jak będą chodzi rolety w moich skrzynkach RKS postanowiłem dołożyć kable do kontaktronów na górze okna, na dole już mam.

 

Zrobiłem już 2 okna i naszły mnie wątpliwości. Kable YTDY będą leżały na ramie okiennej od góry.

 

Wszyscy twierdzą że temperatura w skrzynce RKS będzie taka sam jak na zewnątrz czy w zimę może być poniżej 0 stopni.

 

Jak będą się zachowywać kable YTDY wystawione na działanie mrozu?

 

Czy to dobry pomysł żeby do skrzynki RKS wkładać kabel YTDY, czy nie będzie tak że w zimę podczas mrozu będą fałszywe alarmy albo kontaktron wogóle nie będzie działał bo on też będzie wystawiony częściowo na działanie mrozu.

Nie masz się czym przejmować. Nic się nie stanie. Do czujek zewnętrznych też prowadzi się przewody YTDY. O kontaktrony też się nie martw :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ już wiem jak będą chodzi rolety w moich skrzynkach RKS postanowiłem dołożyć kable do kontaktronów na górze okna, na dole już mam.

 

Zrobiłem już 2 okna i naszły mnie wątpliwości. Kable YTDY będą leżały na ramie okiennej od góry.

 

Wszyscy twierdzą że temperatura w skrzynce RKS będzie taka sam jak na zewnątrz czy w zimę może być poniżej 0 stopni.

 

Jak będą się zachowywać kable YTDY wystawione na działanie mrozu?

 

Czy to dobry pomysł żeby do skrzynki RKS wkładać kabel YTDY, czy nie będzie tak że w zimę podczas mrozu będą fałszywe alarmy albo kontaktron wogóle nie będzie działał bo on też będzie wystawiony częściowo na działanie mrozu.

Nie masz się czym przejmować. Nic się nie stanie. Do czujek zewnętrznych też prowadzi się przewody YTDY. O kontaktrony też się nie martw :)

 

No to fajnie bo chciałbym jednak mieć kontaktrony na górze okna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam male pytania do znawcow tematu

 

Czy sa jakies przeciwskazania, by centralka znajdowala sie na nieocieplanym strychu gdzie w lato bedzie goraco i duszno a w zime bedzie byc moze i mroz?

Owszem, elektronika nie powinna pracować w podwyższonej temperaturze. Ponad to wysoka temperatura negatywnie wpływa na trwałość akumulatorów, a niska temperatura obniża pojemność akumulatorów.

 

Aktualnie w domu zamiast drzwi i okien mam folie, w salonie wisi na scianie tani wyjec z pirem za 30zl wlaczany i wylaczany pilotem. Czujka jest skierowana na foliowe drzwi ogrodowe, juz pare razu sie zawyla jak sie przeszlo w odleglosci ok 2m od tych drzwi od strony ogrodu. Czy jak bedzie docelowa szyba i wyszacy PIR/Dual skierowany na te drzwi to tez takie akcje moga miec miejsce?

Czujka może wykrywać ruch przez folię, ale przez szybę nie. Nie mniej jednak czujka dualna nie powinna być kierowana bezpośrednio na okno, bo mikrofale przenikają przez szyby. W niekorzystnej sytuacji przechodzenie przed oknem może wzbudzać czujkę dualną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To narysuj, bo jestem ciekawy :)

 

 

Zbychu obiecany rysunek.

 

http://images44.fotosik.pl/104/e2a93b337b169620.jpg

 

Wg. roleciarzy nawet jak ocieplenie przykryję całą prowadnicę przemarzanie będzie przechodzi przez przegrodę do drugiej komory i na ramę okna.

Ok :)

A teraz poproszę o rysunek, jak sprawa wygląda przy zastosowaniu prowadnicy uproszczonej. Co się zmieni w Twoim przypadku?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze male pytanka :)

 

Drzwmie we mnie przekonanie, ze warto w kazdym oknie zamontowac po dwa kontraktony (na dole od otwarcia i na gorze od uchylenia), jest to tani i uwazam, ze dosyc skuteczny sposob zabezpieczenia. Czy warto? i czy centralka (zapewne Integra) moze nas poinformowac o tym, ze jakies okno jest otwarte/uchylone w momencie wlaczania alarmu?

Jeśli Cię stać, to warto :)

Oczywiście, każda centrala może informować przy próbie uzbrojenia systemu, o naruszeniu wejścia.

 

Czujki, manipulatory itp. posiadaja zazwyczaj styki sabotazowe, warto pociagnac dodatkowy wspolny przewod jeden do wszystkich tych elementow i podlaczyc pod jedno wejscie jako ogolny sabotaz?

Jest mozliwosc wykorzystania tego nawet przy nieuzbrojonym alarmie i w razie sabotazu (np. nieuczciwego goscia) wlaczenie wewnetrznego alarmu bez powiadamiania firmy ochroniarskiej?

Czujki i czujniki należy podłączać w konfiguracji 2EOL (dwa rezystory parametryzujące linię). Klawiatury zgłaszają sabotaż przez cyfrową magistralę danych, więc jedynie sygnalizatory wymagają osobnej pary przewodów do sygnalizacji sabotażu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można w integrze podłączyć do jednego wyjścia równolegle dwie rzeczy: nadajnik do monitoringu od agencji i swój moduł gsm (taki jak ropam/vidiaq)?

zazwyczaj do własnego powiadamiania gsm i do agencji wystawia się te same sygnały więc można by zaoszczędzić wyjść. czy są jakieś przeciwskazania?

Nie można. Nigdy nie masz pewności, czy nadajnik agencji, lub moduł GSM nie przyblokuje wyjścia. Jeśli się tak zdarzy, to nie masz żadnego powiadomienia!

Jeśli nie masz wolnych wyjść, to lepiej dodać dodatkowy moduł wyjść i mieć gwarancję, że wszystko zrobiłeś ok :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co robicie z nadmiarowymi kablami po stronie centrali?

Mam na myśli np. kabel 6x0,5 od kontaktrona - potrzebne tylko 2 żyły - resztę obciąć "na krótko" czy zwinąć gdzieś na przyszłość (tylko gdzie? pod obudowę?)?

 

Drugie pytanko już zadawałem wcześniej, niestety bez odzewu :(

- czy do okien PCV lepsze będą kontaktrony w obudowie metalowej, czy plastikowej?

 

Z góry dzięki za odzew...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...