Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

A wiesz może jaki kabelek położyć do manipulatora żeby później łączyć komputerem przez GuardX np z salonu albo innego pomieszczenia.

 

Takiego kabelka nie bede kladl bo zamierzam kupic modul ethernetowy ;)

 

Ale on jest drogi więc zanim kupisz już byś miał GuardX 8)

 

Zanim go kupie bede wtykal sie do centrali przez RS232 => USB ;)

 

 

No ale jak centrale masz np. na strychu to będzie to mało wygodne a tak siadasz w salonie i masz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jakiś czas temu napisałem że przetestuję i dam znać o efektach - czujniki VT-1 Satela .

Czujnik koncepcyjnie dobry choć moim zdaniem kontaktrony powinny umożliwić nadzór dwóch skrzydeł okiennych . Prosta przeróbka to umożliwia .

Niestety z perspektywy czasu wyszło że zastosowane przez producenta kontaktrony potrafią przestać reagować na pole magnetyczne i pozostają w pozycji otwartej :-? Dotyczy to jak na razie czujników gdzie kontaktron często pracuje np. drzwie wejściowe do domu .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkrótce więcej informacji na temat polskiego systemu alarmowego z panelem dotykowym . Produkt jest w fazie testu . W porównaniu do systemu Verso o którym nie dawno pisałem ten może być zakupiony w systemie otwartym . System umożliwia nadzór systemów SSWiN oraz CCTV.

Posiada bardzo duże możliwości programowania logiki potrzebnej do realizacji funkcji automatyki budynku. Przeznaczony głównie do domów jednorodzinnych .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wtedy tylko zostanie czytanie instrukcji ze zrozumieniem.

Zależy jakiej. Bo z instrukcji Satela to zbyt wiele się nie dowie... I nie mówcie, że to jest instrukcja dla fachowców. Teraz zająłem się sterownikami progrmowalnymi - niby sprzęt dla jeszcze większych fachowców, a instrukcja jest porządna. Od połączeń i podstaw po najbardziej skomplikowane funkcje wszystko opisane i wytłumaczone.

Już nawet nie wspomne, że normalnie wydrukowane, a nie to żałosne ksero.

Satelu - wstydź się! :evil:

A co - tak sobie ponarzekałem jak prawdziwy Polak ;) :lol:

Tutaj się zgodzę w 100%.

Troche się tym bawie i niestety pierwszym razem nie udało mi się uruchomić modułu ETHM-1 jak i GSM LT-1s bazując tylko na instrukcji, w której naprawde jest niewiele.

Powiem szczerze że do centrali instrukcji to nawet w ręku nie miełem więc nie powiem czy bazując na niej dałoby radę coś zaprogramować. Jest jednak takie coś jak pomoc w programie DloadX i tam naprawde jest wszystko co potrzeba. Szczerze polecam posiedzieć nad tym kilka godzin i wszystko powinno stać się jasne:-)

Satel po prostu dba o instalatorów i zmusza ich do ćwiczenia szarych komórek.

Co to za sztuka podłączyć system i zaprogramować z instrukcją w ręku?

Sztuką jest domyśleć się, jak to zrobić, żeby działało zgodnie z naszymi potrzebami i zaprogramować logicznie myśląc, a nie czytając instrukcję.

:wink: :lol:

 

Oczywiście żartuję, faktem jest, że kiepskie instrukcje są jednym z powodów, dla którego część instalatorów nie montuje Satela.

Popieram kolegów i również twierdzę, że Satel ma kiepsko napisane instrukcje. Satel ma bardzo dużo możliwości, ale niestety wiele z funkcji nie jest dobrze opisanych.

Nawet zaawansowany instalator z praktyką czasem nie jest w stanie zrozumieć instrukcji, albo po prostu wiele rzeczy w instrukcji nie ma. Instalator musi sam dochodzić drogą prób i błędów, co i jak zrobić, albo dzwonić do Satela i pytać, a to chyba nie tak powinno być.

Kiedyś na stronie Satela było forum, gdzie instalatorzy mogli się wymieniać wiedzą, ale zostało skasowane przez Satela. Pewnie dlatego, że instalatorzy pisali za dużo krytycznych uwag...

:wink: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczekniecie syreny

na pierwszym oucie Akustyka (suma wyjść)

5 out (al włamaniowy)

5aut (pot zał wył)

 

hmm i jak tak ustawie to przez cały czas wyje non stop

 

to jak to jest z tym szczeknięciem jak to ustawić na integrze?

Coś niezbyt jasno to opisałeś :roll:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do obudów to przy większym systemie można zrobić coś takiego:

http://www.arm.pl/foty/centrala1.jpg

Obudowa zajmuje sporo miejsca ale w środku możesz sobie zaaranżować jak ci się podoba , są też mniejsze i większe.

Ale czy jest to ekonomicznie uzasadnione?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zostawić na przyszłość kable alarmowe nie wiem może kiedyś pod bariery podczerwieni.

 

Wyprowadzam YTDY na zewnątrz ściany do jakieś puszki? Ile żył należało by zostawić. Macie jakieś pomysły?

Rozumiem, że chodzi Ci o bariery rozmieszczone na terenie działki. Zostawiasz na zewnątrz w dwóch punktach (po przekątnej domu) lub najlepiej czterech punktach (na każdym rogu) przewód YTDY, np. 10 x 0,5 w puszce na cokole. Puszka musi być ponad poziomem gruntu (żeby jej woda nie zalewała - również taka z topniejącego śniegu leżącego przy cokole!). Od tej puszki wpuszczasz w ścianę i do ziemi twardy peszel z pilotem. Peszel wypuszczasz poza obrys opaski wokół domu. Później w ten peszel wciągniesz sobie kabel żelowany i połączysz go w puszcze z tym YTDY :)

Może warto też do tych puszek wyciągnąć skrętkę UTP. Może zrobisz sobie też na terenie działki kamery :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam jak robię sumę wyjść, to muszę odznaczysz wszystkie wyjścia których nie potrzebuje czy tylko te które używam odznaczyć za wyjątkiem sumy?

Odznaczasz tylko te wyjścia, które mają uczestniczyć w sumie :wink:

 

wiem wiem już sobie poradziłem, ale dzięki za info, myślałem ze fabrycznie wszystko jest odznaczone a tu odwrotnie.

 

A która opcja na wyjściu informuje o niskim napięciu aku?

(wiem ze usterka się zapali, ale chciałbym jeszcze dostać eskę o tym i metoda prób i błędów nie mogę tego odnaleźć) czy coś takiego istnieje w ogóle?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupilem akumulator 20Ah, byl tanszy od 17Ah bo z wczesniejszej dostawy. Mam nadzieje, ze wejdzie do obudowy. W instrukcji Satela jest napisane, by wczesniej podladowac akumulator, nie mam odpowiedniej ladowarki, czy jak go podlacze do samochodu na np. godzinke to bedzie dobrze? ;)

Nowego, świeżo kupionego akumulatora nie musisz ładować! Sprawdź, jakie ma napięcie. Jeśli powyżej 12V, to spokojnie możesz podłączyć do centrali.

Absolutnie nie podłączaj go do samochodu!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, w karcie integry32 napisano,że ma obsługę od 8 do 32 wejść .Czy oznacza to, że fabrycznie ma 8 wejść i więcej czujników nie podłączę? A do 32 można dojść dopiero po rozbudowie.

Jak to rozumieć?

pozdr

Masz osiem wejść na płycie centrali i dwa w manipulatorze LCD. Możesz podłączyć bez dodatkowego modułu 10 czujników. Każdy dodatkowy moduł rozszerza system o osiem wejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Pilnie potrzebuję Waszej pomocy. Właśnie mi zamontowali okna z roletami zewnętrznymi. Rolety są z silnikami. Całe sterowanie rolet miał podłączyć elektryk, bo mówił, że się zna na tym. Teraz jest problem. Cztery okna na jednej ścianie miały być sterowane wspólnie. Elektryk to podłączył, ale coś jest nie tak. Rolety wariują, czasem wywala bezpiecznik, itp. Elektryk zwalił winę na roleciarzy, tzn, że coś jest nie tak z silnikami, albo z ustawieniami krańcowymi. Wezwaliśmy roleciarzy, a ci sprawdzili i mówią, że elektryk źle zrobił instalację i dlatego tak się dzieje :roll:

Odłączyli wszystkie cztery silniki od instalacji i podłączali pojedynczo - każdy silnik osobno pracuje poprawnie. Co o tym myśleć? Gdzie może być błąd? :roll:

Błąd został prawdopodobnie popełniony przez elektryka. Zapewne masz napędy (silniki) bez wbudowanych odbiorników radiowych (tzn. nie są zdalnie sterowane). Elektryk zapewne uznał, że skoro te cztery okna mają być zawsze sterowane razem, to pociągnął do nich jeden przewód i wszystkie napędy połączył równolegle pod jeden włącznik. To poważny błąd i na pewno nie może tak zostać!!!

W napędach są montowane silniki indukcyjne jednofazowe do pracy nawrotnej. Jeśli podłączymy równolegle dwa takie silniki (że nie wspomnę więcej silników!), to na pierwszym silniku pojawia się napięcie powrotne z drugiego silnika. Może to doprowadzić do uszkodzenia silnika lub wyłącznika krańcowego w napędzie.

Rozwiązania są dwa:

- podłączyć każdy napęd pod osobny włącznik

- zamontować w każdej rolecie dodatkowy przekaźnik przełączny powodujący odłączanie przeciwnego uzwojenia silnika (z przeciwnego kierunku obrotów).

Elektryk powinien wiedzieć o co chodzi, ale jeśli nie, to daj znać, gdzieś już kiedyś rysowałem schemat takiego podłączenia, to może znajdę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzialam ostro z alarmem. Dzisiaj rano od forumowicza zakupilem zabawki (m.in. Integre 128) a w domu dalej kablowalem.

Mam pytanie odnoscie kablowania, jak do kazdego okna chce dac dwa kontraktony - na otwarcie i na uchylenie, to duzym bledem bedzie pociagnac wspolnie COM dla obu kontraktonow?

Spokojnie możesz zrobić wspólną masę dla obu kontaktronów :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzialam ostro z alarmem. Dzisiaj rano od forumowicza zakupilem zabawki (m.in. Integre 128) a w domu dalej kablowalem.

Mam pytanie odnoscie kablowania, jak do kazdego okna chce dac dwa kontraktony - na otwarcie i na uchylenie, to duzym bledem bedzie pociagnac wspolnie COM dla obu kontraktonow?

 

A wiesz może jaki kabelek położyć do manipulatora żeby później łączyć komputerem przez GuardX np z salonu albo innego pomieszczenia.

A do czego Ci GuardX?

Przecież masz dostęp do DloadX i tam masz wszystko :)

Odnośnie przewodu, to jest to łącze RS 232, więc maksymalna długość takiego łącza, to 15M @ 9600bps.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiś czas temu napisałem że przetestuję i dam znać o efektach - czujniki VT-1 Satela .

Czujnik koncepcyjnie dobry choć moim zdaniem kontaktrony powinny umożliwić nadzór dwóch skrzydeł okiennych . Prosta przeróbka to umożliwia .

Niestety z perspektywy czasu wyszło że zastosowane przez producenta kontaktrony potrafią przestać reagować na pole magnetyczne i pozostają w pozycji otwartej :-? Dotyczy to jak na razie czujników gdzie kontaktron często pracuje np. drzwie wejściowe do domu .

Dlatego zawsze pisałem, że kontaktron kontaktronowi nie równy :)

Może akurat źle trafiłeś, ale to może też być znak, że Satel w swoje czujniki kontaktronowe pakuje kiepskie kontaktrony :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wkrótce więcej informacji na temat polskiego systemu alarmowego z panelem dotykowym . Produkt jest w fazie testu . W porównaniu do systemu Verso o którym nie dawno pisałem ten może być zakupiony w systemie otwartym . System umożliwia nadzór systemów SSWiN oraz CCTV.

Posiada bardzo duże możliwości programowania logiki potrzebnej do realizacji funkcji automatyki budynku. Przeznaczony głównie do domów jednorodzinnych .

Już ktoś tu wcześniej pisał o tym systemie - Nexwell. Rzeczywiście ciekawe rozwiązanie, ale bardzo kosztowne :(

No i jeszcze bez badań i atestów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A która opcja na wyjściu informuje o niskim napięciu aku?

(wiem ze usterka się zapali, ale chciałbym jeszcze dostać eskę o tym i metoda prób i błędów nie mogę tego odnaleźć) czy coś takiego istnieje w ogóle?

No coś Ty :roll:

31 - Awaria akumulatora płyty głównej

32 - Awaria akumulatora (z wejść) - np. do sygnalizacji awarii akumulatora w zasilaczu niesystemowym

33 - Awaria akumulatora ekspandera (np. w module rozszerzenia EPS lub PP)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A która opcja na wyjściu informuje o niskim napięciu aku?

(wiem ze usterka się zapali, ale chciałbym jeszcze dostać eskę o tym i metoda prób i błędów nie mogę tego odnaleźć) czy coś takiego istnieje w ogóle?

No coś Ty :roll:

31 - Awaria akumulatora płyty głównej

32 - Awaria akumulatora (z wejść) - np. do sygnalizacji awarii akumulatora w zasilaczu niesystemowym

33 - Awaria akumulatora ekspandera (np. w module rozszerzenia EPS lub PP)

dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...