Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Ostatnio Satel nieźle obrywa na naszym forum.

 

Co to się stało był to dotychczas jedyny niezastąpiony system alarmowy, czyżby czas na zmiany.

 

Nie tylko na tym forum . To nagroda za spadek jakości ...... .

Dokładnie tak! Lecą sobie w kulki i jeszcze udają, że wszystko jest w porządku! :-?

Ilekroć oddaję jakiś sprzęt z wadą fabryczną, to dostaję go z powrotem z adnotacją "brak usterki, profilaktycznie wymieniono chipy przeciwzakłóceniowe..."

Pewnie poprawiają sobie w ten sposób audyt ISO, ale jak tak dalej będzie, to poświęcę czas i zajmę się tą sprawą...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak żeby być do końca ścisłym, 2EOL nie jest niezbędne, zeby centrala działała z czujnikiem kontaktronowym i reagowała przy tym na sabotaż. Ja mam wszystkie kontaktrony pracujące w EOL: jest to kontaktron szeregowo z rezystorem 2,2k. To tak samo zareaguje na przerwanie obwodu i chyba na zwarcie na krótko (z pominieciem rezystora - nie sprawdzałem, ale to chyba tym sie różni od prostego wejścia NC - czyli bez rezystora).

Wejścia typu 2EOL sa dedykowane głównie do czujek z osobnymi zabezpieczeniami sabotażowymi (otwarcie obudowy, wstrząs lub tzw antimasking - zależnie od czujek). Przy 2EOL centrala jest w stanie przy uzyciu 2 kabli rozróżnić, co w czujce jest alarmem, a co sabotażem. Dlatego u mnie wszystkie czujki "na ruch" pracuja w trybie 2EOL.

Oczywiscie można łaczyć kontaktrony w 2EOL i będzie to dobrze działać pod warunkiem prawidłowej konfiguracji wejścia na centrali.

Kolego, nie bardzo wiem, po co napisałeś ten szkodliwy post. :roll:

Sam nie znasz zasady działania linii EOL i 2 EOL i wprowadzasz innych w błąd.

Linia z jednym rezystorem (EOL) nie umożliwia wykrywania sabotażu (zwarcia lub rozwarcia linii przed rezystorami). Po prostu każdy stan różny od EOL (zwarcie linii lub przerwa linii) wykrywane jest jako naruszenie linii, a nie sabotaż.

 

Gorąco polecam łączenie wszystkich czujników (również kontaktronów) i czujek w konfiguracji dwóch rezystorów (2EOL)!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kilka pytanek do instalacji alarmowej:

1. Jak połączyć zasilanie czujek w centrali? Wspólnie wszystkie przewody w zacisku (ale przy dużej liczbie czujek może się to okazać nieco kłopotliwe), czy gdzieś obok np. zlutować razem i pojedynczym kablem do zacisku płyty?

 

W zależności od ilości czujek, możesz zlutować przewody zasilające z jednym grubszym, typu linka i podłączyć do zacisków lub możesz zastosować moduł dystrybucji zasilania:

 

http://www.pulsarsc.com.pl/pl/karta/AWZ531.pdf

 

2. Ile maksymalnie kabli wpuszczać do obudowy OPU-3P? Mam sumarycznie 39 kabli, część 6x0.5, część 8x0.5. W obudowie centrala + ekspander + 4 wejścia z klawiatur, co daje 24 wejścia. Planuję dołożyć drugi ekspander (razem byłoby 32 wtedy), tylko nie wiem czy do dodatkowej obudowy, czy jednak wszystko do głównej?

Uważam, że nie ma sensu upychać wszystko w jednej obudowie. Pomyśl o późniejszym serwisie takiego systemu...

 

3. Jaki sprzęt używacie do ściągania izolacji z kabli?

Ostry nożyk (np. do tapet) i ostre, małe cążki boczne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... wydaje mi się to lekkim marnotrastwem - lepiej zaoszczędzona kaskę włóż w jakieś inne czujki a okna połącz np dwa skrzydła razem

np chyba że kasa nie gra roli

W zależności od ilości i rozkładu czujek, niekoniecznie takie rozwiazanie musi sie wiązać z dodatkowymi kosztami. W kablu jest wiązka przewodów i wcale nie musi sie okazać, że trzeba ich więcej układać. Zależy od wielkości systemu, ale też warto sprawdzić, czy rzeczywiście akurat z tego powodu konieczne są jakies dodatkowe moduły rozszerzające WE.

Za to jesli juz mamy każdy kontaktron na osobnym wejściu, to w przypadku jakiegoś uszkodzenia, czy blokowania, pozostałe wejścia pracują niezależnie. W przyszłości też, gdyby nastąpiło jakies trwałe uszkodzenie linii WE takiego kontaktronu, można sie poratować "podpinając się" do obwodu kontaktronu w drugim skrzydle.

Owszem, zastosowanie kontaktronów z wbudowanymi rezystorami (bo o nich tu mowa) wiąże się z dodatkowymi kosztami i to nie tylko związanymi z zakupem takich kontaktronów, ale i z rozbudową systemu.

Również gdyby nastąpiło trwałe uszkodzenie linii, to nie można się podłączyć do obwodu sąsiedniego kontaktronu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sadzicie o mojej instalacji kontraktonow? ;)

Mógłbyś się bardziej postarać...

Brakuje fazki pod kołnierz kontaktronu. Jeden kontaktron trzeba było połączyć z drugim i z rezystorami (2EOL) w profilu okna i wyjść z jednej strony dwoma żyłami. Otwór na przewody wierć mniejszym wiertłem (fi 6) i skośnie do środka okna. Wówczas wychodzisz z przewodami pod listwą parapetową, a nie prujesz ją po całości :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co sadzicie o mojej instalacji kontraktonow? ;)

Mógłbyś się bardziej postarać...

Brakuje fazki pod kołnierz kontaktronu. Jeden kontaktron trzeba było połączyć z drugim i z rezystorami (2EOL) w profilu okna i wyjść z jednej strony dwoma żyłami. Otwór na przewody wierć mniejszym wiertłem (fi 6) i skośnie do środka okna. Wówczas wychodzisz z przewodami pod listwą parapetową, a nie prujesz ją po całości :)

 

Fazki rzeczywiscie nie zrobilem bo nie mialem odpowienio wiekszego wiertla, ale to da sie poprawic. Przewodow jeszcze nie podlaczylem, nie wiem czy da rade w profilu, ale jeszcze z tym powalcze, rezystory oczywiscie beda :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Jaki sprzęt używacie do ściągania izolacji z kabli?

Ostry nożyk (np. do tapet) i ostre, małe cążki boczne :)

Ja polecam dobry sciagacz izolacji, nie kaleczy kabla

Kwestia wprawy 8)

Trzeba sobie poćwiczyć na ścinkach przewodów :)

Nie ma na rynku dobrych ściągaczy izolacji. Jest dużo różnych typów przewodów, które różnią się średnicą, grubością izolacji i materiałem izolacji. Nie sposób znaleźć ściągacz, który będzie dobrze działał na wszystkich przewodach (szczególnie na dłuższą metę).

Kiedyś nie istniejąca już fabryka Unitra produkowała niezły ściągacz o symbolu RMP. Teraz już takich nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3. Jaki sprzęt używacie do ściągania izolacji z kabli?

Ostry nożyk (np. do tapet) i ostre, małe cążki boczne :)

Ja polecam dobry sciagacz izolacji, nie kaleczy kabla

Kwestia wprawy 8)

Trzeba sobie poćwiczyć na ścinkach przewodów :)

Nie ma na rynku dobrych ściągaczy izolacji. Jest dużo różnych typów przewodów, które różnią się średnicą, grubością izolacji i materiałem izolacji. Nie sposób znaleźć ściągacz, który będzie dobrze działał na wszystkich przewodach (szczególnie na dłuższą metę).

Kiedyś nie istniejąca już fabryka Unitra produkowała niezły ściągacz o symbolu RMP. Teraz już takich nie ma.

 

Ja mam taki i bardzo dobrze mi sie nim pracuje, sciaga na raz izolacje nawet z 4-5 przewodow 0,5, dobrze sciaga pierwsza biala izolacje z przewodow 8x0,5 i na dwa razy z 20x0,5. Dobrze sobie radzi z pojedynczymi zylami YDY 1,5 i 2,5 :)

 

http://sklep.avt.pl/photo/product_big/c/8/6/1_c86f49bc32dc.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kto nam zagwarantuje że nexwell czy verso to nie bedzie drugi satel?

 

To nie chodzi o to czy będzie tyko czy już jest albo prawie jest jak Satel

Koledze arm.pl chodziło zapewne o awaryjność Satela...

 

Ups to chyba źle zrozumiałem porównywałem ale z dobrymi zaletami Satela

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest znormalizowane łączenie konkretnymi kolorami żył konkretnych zacisków czujek z centralą, itp?

I jeszcze jedno , chcę wykorzystać 2 wejścia w manipulatorze i podłączyć do nich czujki. Tyle,że przewody są przy centrali. Czy mogę w jakiś sposób wykorzystać dwie wolne żyły centrala-manipulator do podłączenia tych dwóch czujek?

Mam nadzieję ,że wiadomo o co chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

co do przewodów to musisz sam je znormalizować

przewody zwykle mają parami kolor plus biały x ilość par i tak dla 6 czy 8 czy 10 żyłowych będzie połowa w kolorze, połowa białych (chyba choć miałem kable 2-óch firm)

najlepiej przyjąć jeden standard i tego się trzymać (ja np. dałem białe jako com - bo to się powtarza

 

co do wejść manipulatora - połącz dwa wejścia w manipulatorze za pomoca wolnych żył do centrali, i tam podłącz do kabli tych dwóch czujek - normalnie albo skręć i zlutuj, albo na jakiej fajnej złączce jeśli taką posiadasz. Com-a weź z centrali...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na instrukcję do czujki dualnej COBALT, można mieć wiele zastrzeżeń co do jej przejrzystości. I dlatego moje pytanie, czy taką czujkę podłącza się tak samo jak czujkę Aqua Plus w konfiguracji 2EOL ?

Podlacza sie tak jak sie chce, konfiguracja 2EOL jest zalecana i niby dlaczego nie mozna by tej czujki tak podlaczyc?

 

 

Przy okazji mam dwa pytania...

 

Cobalt Plus posiada dodatkowe styki (chyba MW) od czyjnika mikrofali, warto je jakos wykozystac?

 

Podczas uzbrajania alarmu i ruszenia sie w holu czujka reaguje i manipulator pokazuje naruszenie strefy Holu, da sie to jakos wylaczyc?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...