Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

Mam bardzo pilne krótkie pytanko - czy do centrali VERSA-10 Satel'a telefon stacjonarny podłącza się kablem typowo telefonicznym czy mogę to zrobić tym samym co reszta okablowania alarmu czyli YTDY 6x0,5mm? Czy jest jakaś różnica?

Z góry dziękuję za info.

Możesz 6x0.5 na krótkim dystansie,

Hmm a ile to jest krótki dystans? U mnie będzie jakieś 6-7 metrów...

Możesz bez problemu zakładać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

No właśnie ilość punktów świetlnych ma być taka sama :lol:

 

Zakładając że :

10 punktów świetlnych z regulowanym natężeniem

26 punktów sterujących wysokoprądowych

dwa punkty pomiaru temperatury

40 wejść sterujących

dwa panele sterujące dotykowe w "nexo", jeden panel dotykowy i jeden panel sensorowy w "Verso"

w systemie nexo moduł GSM( sterowanie i powiadomienie )

Koszt elementów ( bez kosztów czujników alarmowych)

Nexo - około 15 000zł

Verso - około 18 000zł

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ilość punktów świetlnych ma być taka sama :lol:

 

Zakładając że :

10 punktów świetlnych z regulowanym natężeniem

26 punktów sterujących wysokoprądowych

dwa punkty pomiaru temperatury

40 wejść sterujących

dwa panele sterujące dotykowe w "nexo", jeden panel dotykowy i jeden panel sensorowy w "Verso"

w systemie nexo moduł GSM( sterowanie i powiadomienie )

Koszt elementów ( bez kosztów czujników alarmowych)

Nexo - około 15 000zł

Verso - około 18 000zł

 

Czyli jakby to policzyć na żywo pewnie wyszło by na to samo.

 

Który system byś polecał tak na dzisiaj.

 

A co myślisz o połączeniu np. systemu Verso z sterownikiem PLC w jednym budynku.

 

A może masz jakieś techniczne specyfikacje do systemu VERSO żeby sprawdzić czy da się to połączyć z sterownikiem PLC.

 

Jeżeli możesz to prześlij mi to na odaro(małpa)poczta.onet.pl

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Udało mi sie tak zaprogramować wyjście optyki, że sygnalizuje ostatnie np 15 sekund blokady czujników 8)

 

Podpowiem

Wejście 61 - typ 64 blokująca gr 1 (i tu jest podłaczony pilot i zaprogramowany czas blokady oraz wskazane czujniki do zablokowania a i blokada jest na czas aby po przypadkowym naciśnięciu czujniki wróciły do normalnej pracy)

Wyjście 2 (u mnie optyka) jako 47 suma wyjść 1, 23, 20(każde z wyjść wskazanych uruchamia wyjście):

-Wyjście 1 - 1włamanie

-Wyjście 23 - typ 17 wskaźnik gotowy wejścia 61 odwrócona polaryzacja czyli bez X (pozwala to na potwierdzenie naciśnięcia pilota)

-Wyjscie 20 - typ 46 iloczyn wyjść 21 i 23 (muszą być oba aktywne aby zadziałało to wyjście)

--- Wyjście 21 - typ 18 wskaźnik blokowań

--- wyjście 22 - typ 14 nauszenie wejścia 61 odwrócona polaryzacja czyli bez X (czas krótszy od czasu blokady i przez ten czas będzie działać optyka)

Dawno to było (w 2007 roku) ale nie znalazłem recepty jak zrobić aby przy blokadzie wejść w manipulatorze była jednak sygnalizacja czasu na wejście.

I wymyśliłem coś takiego:

Początek (wejście 61) tak jak opisał .:Marcin:.

Wyjście wirtualne A jako "14:naruszenie wejścia" z określonym czasem działania i koniecznie pulsujące, wyzwalane przez wejście 61

Wejście wirtualne B jako "8:według wyjść" i "47:bez akcji alarmowej" wyzwalane przez "wyjście D"

Przypisanie "wejścia B" do odpowiedniego manipulatora w "Sygnalizuje GONG z wejść"

Wyjście wirtualne C jako "18:wskaźnik blokowań" z określonymi blokowanymi wejściami

Wyjście wirtualne D jako: "46:iloczyn logiczny" wyzwalany przez wyjścia A i C

Sygnalizacja trwa przez czas określony dla "wyjścia A" lub do wyłączenia czuwania

Działa w Integrze, w innych nie wiem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może masz jakieś techniczne specyfikacje do systemu VERSO żeby sprawdzić czy da się to połączyć z sterownikiem PLC.

 

Ponieważ tak jak napisałem wcześniej nie miałem do czynienia z sterownikiem PLC, Twoje pytanie przekazałem bezpośrednio do pionu technicznego Verso. Myślę że jutro dadzą odpowiedź . Wówczas przekażę informację ogólną tutaj a szczegółową na priva

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może masz jakieś techniczne specyfikacje do systemu VERSO żeby sprawdzić czy da się to połączyć z sterownikiem PLC.

 

Ponieważ tak jak napisałem wcześniej nie miałem do czynienia z sterownikiem PLC, Twoje pytanie przekazałem bezpośrednio do pionu technicznego Verso. Myślę że jutro dadzą odpowiedź . Wówczas przekażę informację ogólną tutaj a szczegółową na priva

 

Zapomniałem sorry.

 

Jak coś będziesz wiedział to daj znać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak coś będziesz wiedział to daj znać.

 

Cytat odpowiedzi z działu projektu Verso.

 

Istnieje możliwość przesyłania niektórych zmiennych do sterowników PLC, można to wykonać przy pomocy odpowiednich konwerterów poprzez TOUCH SCREEN-a który jest równocześnie serwerem systemu i posiada cztery porty komunikacji RS. Przykład. 1 - moduł logiczny obsługuje kilka urządzeń VERSO na magistrali VERSO bus i jest podłączony do panela poprzez dedykowany wyjście RS. Panel TOUCH SCREEN posiada dodatkowe porty komunikacji zewnętrznej do których podłączone są odpowiednie konwertery np. RS/BACNET, RS/LON. Zmienne wysyłane przez sterowniki zewnętrzne mogą być interpretowane przez panel oraz translatowane na ramki akceptowalne przez Verso. Pragnę zwrócić uwagę, że w naszej ofercie istnieją różnego rodzaju moduły na których można zrealizować większość aplikacji automatyki obiektowej i stosowanie sterowników PLC jest zbędne bo przecież VERSO to sterownik swobodnie konfigurowalny.

 

Pozwoliłem sobie zaprosić do tego forum jednego głównych pomysłodawców Verso. Myślę że może Wam przekazać wiele interesujących wiadomości

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest możliwość ustawienia na Satel-u funkcji przymusowego rozbrojenia alarmu? Chodzi mi o sytuację gdy właściciel jest zmuszony np. przez złodzieja do rozbrojenia alarmu i wtedy wpisuje inny kod niż zazwyczaj, centrala niby rozbraja się informując o tym na klawiaturach, a jednocześnie wysyła alarmy poprzez telefon czy moduł gsm nie informując o tym na żadnej z klawiatur oraz nie właczając głośnego alarmu.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak coś będziesz wiedział to daj znać.

 

Cytat odpowiedzi z działu projektu Verso.

 

Pragnę zwrócić uwagę, że w naszej ofercie istnieją różnego rodzaju moduły na których można zrealizować większość aplikacji automatyki obiektowej i stosowanie sterowników PLC jest zbędne bo przecież VERSO to sterownik swobodnie konfigurowalny.[/i]

 

 

A mimo to są tacy chcą zrobić system jeszcze bardzie doskonały i np.

 

Jelen jako pierwszy połączył sterownik Fatek i systemem Idratek.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat odpowiedzi z działu projektu Verso.

 

Pragnę zwrócić uwagę, że w naszej ofercie istnieją różnego rodzaju moduły na których można zrealizować większość aplikacji automatyki obiektowej i stosowanie sterowników PLC jest zbędne bo przecież VERSO to sterownik swobodnie konfigurowalny.[/i]

A mimo to są tacy chcą zrobić system jeszcze bardzie doskonały i np.

Jelen jako pierwszy połączył sterownik Fatek i systemem Idratek.

odaro: jeżeli system ma sterować jedynie duperelkami typu oświetlenie, czy inne proste funkcje typu "włącz/wyłącz", to większość rozwiązań zamkniętych (czy też "firmowych") spokojnie do tego wystarcza. Zupełnie inną kwestią jest koszt takiego całościowego rozwiązania... Sterownik PLC przydaje się przy nietypowych zastosowaniach (nieprzewidzianych przez producenta systemu), albo po prostu do ograniczenia kosztów całej instalacji. Swoją drogą to nawet śmieszne, że rozwiązanie o większych możliwościach jest tańsze, no ale za to nie jest tak userfriendly, no i nie ma "bajerów" w cenie (te panele na ścianie, o wątpliwym IMHO celu istnienia)... ;-)

 

PS: to jest wątek o alarmach jednak. Instalacje inteligentne "leżą" gdzieś tu obok... ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest możliwość ustawienia na Satel-u funkcji przymusowego rozbrojenia alarmu? Chodzi mi o sytuację gdy właściciel jest zmuszony np. przez złodzieja do rozbrojenia alarmu i wtedy wpisuje inny kod niż zazwyczaj, centrala niby rozbraja się informując o tym na klawiaturach, a jednocześnie wysyła alarmy poprzez telefon czy moduł gsm nie informując o tym na żadnej z klawiatur oraz nie właczając głośnego alarmu.

Zakładasz nowego użytkownika i ustawiasz jego typ na PRZYMUS. Nie jestem tylko pewien, czy centrala zachowuje się dokładnie w ten sposób jak opisałeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kontaktron w drzwiach wejściowych i PIR "widzący" osobę przy manipulatorze.

Chciałbym uzyskać:

1. Brak zapytania o przegląd wejść przy naruszeniu PIRa podczas uzbrajania.

2. Przy wejściu żeby nie było zgłaszane naruszenie PIRa.

3. Przy wyjściu kończenie czasu na wyjście.

4. Przy uzbrojeniu/czasie na wejście nie wyzwalał gongu.

 

Jak generalnie macie taki układ czujników rozwiązany? Jeszcze nie mieszkam, więc nie wiem jak to powinno być poustawiane, żeby było jak najbardziej funkcjonalne.

 

Aktualnie mam kontaktron w drzwiach jako wejścia/wyjścia z czasem na wejście, a PIR jako opóźniona wewn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest kontaktron w drzwiach wejściowych i PIR "widzący" osobę przy manipulatorze.

Chciałbym uzyskać:

1. Brak zapytania o przegląd wejść przy naruszeniu PIRa podczas uzbrajania.

2. Przy wejściu żeby nie było zgłaszane naruszenie PIRa.

3. Przy wyjściu kończenie czasu na wyjście.

4. Przy uzbrojeniu/czasie na wejście nie wyzwalał gongu.

Jeżeli to Integra to można byłoby np. tak:

1. Zasilanie PIR jako "42.zasilanie w czuwaniu"

2. kontaktron jako "64.blokująca" dla PIR

3. zobacz wejścia 85, 86, 87

4. ustawia się w opcjach manipulatora (ów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam i ja dylemat - rozwiązanie które mam nie do końca spełnia oczekiwania, a to które chciałbym zrobić ma skutki uboczne. Mianowicie:

Jest sobie czujka ustawiona jako "opóźniona wewnętrzna" sterowana z linii "wejścia/wyjścia". Idzie sygnał na tę linię i następuje odliczanie czasu na wejście. Do tego momentu jest OK.

Tylko że w sytuacji gdy wchodzący zrezygnuje z wejścia do obiektu to po odliczeniu czasu na wejście linia "wejścia/wyjścia" wyzwala alarm.

Kombinowałem z różnymi opcjami - jak ustawić aby linia "we/wy" wracała do stanu czuwania bez wszczynania alarmu? Blokowanie czujki w grę nie wchodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy jest możliwość ustawienia na Satel-u funkcji przymusowego rozbrojenia alarmu? Chodzi mi o sytuację gdy właściciel jest zmuszony np. przez złodzieja do rozbrojenia alarmu i wtedy wpisuje inny kod niż zazwyczaj, centrala niby rozbraja się informując o tym na klawiaturach, a jednocześnie wysyła alarmy poprzez telefon czy moduł gsm nie informując o tym na żadnej z klawiatur oraz nie właczając głośnego alarmu.

Zakładasz nowego użytkownika i ustawiasz jego typ na PRZYMUS. Nie jestem tylko pewien, czy centrala zachowuje się dokładnie w ten sposób jak opisałeś.

jest tak jak napisałeś. po użyciu kodu przymusu centrala zachowuje się narmalnie , zapisuje zdarzenie do pamięci i aktywuje wyjście np do monitoringu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kabel 8x0,5mm2 dociagniety do kontaktronów. Wiadomo ze potrzebuje tylko 2 zyly ale moze tak dla pewnosci polaczyc np 3 zyly do jednego kabelka kontaktornu a 3 do drugiego a moze inne kombinacje ?

Nie ma takiej potrzeby jeśli przewód jest sprawny,nie wiem czy kontraktrony masz wpuszczane czy nawierzchniowe.Jeśli wpuszczane i okna są plastikowe to mozesz wprowadzić przewód do ramy futryny okna i tam zostawić, jak się coś stanie zawsze możesz go wyciągnąć i zamienić żyły.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam i ja dylemat - rozwiązanie które mam nie do końca spełnia oczekiwania, a to które chciałbym zrobić ma skutki uboczne. Mianowicie:

Jest sobie czujka ustawiona jako "opóźniona wewnętrzna" sterowana z linii "wejścia/wyjścia". Idzie sygnał na tę linię i następuje odliczanie czasu na wejście. Do tego momentu jest OK.

Tylko że w sytuacji gdy wchodzący zrezygnuje z wejścia do obiektu to po odliczeniu czasu na wejście linia "wejścia/wyjścia" wyzwala alarm.

Kombinowałem z różnymi opcjami - jak ustawić aby linia "we/wy" wracała do stanu czuwania bez wszczynania alarmu? Blokowanie czujki w grę nie wchodzi.

Tylko jaki sens ma taki alarm , złodziej wejdzie przez drzwi ,wyjdzie a alarm nie zadziała jak dla mnie to bez sensu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zasilanie PIR jako "42.zasilanie w czuwaniu"

Dobry pomysł, jeśli nie będzie żadnych fałszywych wzbudzeń podczas startu czujki. No i niestety trzeba fizycznie przepiąć kabelki (albo zmienić zasilanie wszystkich czujek).

 

2. kontaktron jako "64.blokująca" dla PIR

3. zobacz wejścia 85, 86, 87

No ale kilku typów wejścia nie ustawię, a żadne z nich z osobna nie daje mi 100% wymaganej funkcjonalności. :)

 

4. ustawia się w opcjach manipulatora (ów)

Szczerze mówiąc nie znalazłem, ale to akurat jest najmniej potrzebne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest sobie czujka ustawiona jako "opóźniona wewnętrzna" sterowana z linii "wejścia/wyjścia". [...]

Kombinowałem z różnymi opcjami - jak ustawić aby linia "we/wy" wracała do stanu czuwania bez wszczynania alarmu?

Tylko jaki sens ma taki alarm , złodziej wejdzie przez drzwi ,wyjdzie a alarm nie zadziała jak dla mnie to bez sensu.

Z całym szacunkiem, nie znając konfiguracji to może i sensu nie ma. Dla mnie ma bo wiem co mają robić klocki w tej układance, ale podawanie jak ma system działać na publicznym forum - to jest dopiero bez sensu. To tak jakby napisać na forum że zapasowy klucz jest pod wycieraczką :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...