Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

czytam sobie i czytam i widze ze wszysyc montuja wylacznie na polskim SATELU i wylacznie system ma pelnic role odstraszacz natomiast nikt nie bierze pod uwage ze odpowiednia centrala moze słuzyc takze w innych celach i moze pelnic role jednostki sterujacej w budynku.

Co, nie lubisz Satela? :wink:

Takie kwestie, jak sterowanie (również przy pomocy centrali alarmowej) poruszamy w wątku: Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów

 

rzucilo mi sie rowniez w oczy dziwny sposob doboru kolorow na poszczegolne zaciski w czujnikach po co mieszac jak dobrze pamietam bialy do zasilania kiedy w kazdym kablu sa zawsze 2 kolory podstawowe:

- czerwony ktory w pradzie stalym uzywany jest w zasilaniu i opisuje sie go jako "+"

- czarny ktory w pradzie stalym uzywany jest w zasilaniu i opisuje sie go jako "-"

Jakie to ma znaczenie? Nie w każdym przewodzie są kolory czarny i czerwony. W parowanych przewodach (YTKSY) nie ma takich kolorów.

 

niezrozumiale jest rowniez dla mnie to ze polecane jest tutaj kablowanie z wykorzystaniem np 8 zylowego kabla po czym pod jednym parapetem rozdzielamy 1 pare na okno 1, pod drugim parapetem 2 pare na 2 okno a pod 3 na 3 okno. Po co sobie zycie utrudniac i jednoczesnie narazac sie na niespodzianki kiedy pewnego dnia zapominajac ktoredy idzie nasza 8 zylowa magistrala uszkodzimy ja np wiercac dziure w scianie wowczas nasze oszczedzanie na kilku metrach kabla ktory kosztuje naprawde grosze zamieni sie na uszkodzenie i wylaczenie z mozliwosci chronienia tych 3 okien do momentu usuniecia usterki.

Są dwie szkoły...

Ja nie widzę tu problemu. Natomiast widzę problem w ilosci przewodów przy rozbudowanej instalacji i Twojej teorii. Wyobraź sobie ile miejsca na scianach zajmą te przewody i ile ich będzie w centrali alarmowej, jak puscimy osobny przewód od każdego czujnika czy czujki.

 

Według mnie najlepszym i jedynym stosowanym rozwiazaniem jest kierowanie sie zasada 1 czujnik (czy to zwykly kontaktron czy tez PIR czy tez czujnik z antymaskingiem) to 1 kabel prowadzony od czujnika bezposrednio do centrali.

Mam inną teorię na ten temat.

 

Druga zasada 1 czujnik w obiekcie odpowiada 1 lini w centrali lub na module. Wyjatkiem jest wylacznie obwod sabotazowy obudowy centrali i sygnalizatowór no chyba ze mamy taka duza ilosc wolnych lini ze mozna wowczas je takze rozpiac jako pojedyncze linie

W pełni się zgadzam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zbychu, ja tu taj wciaz bardzo swieza, stad niesmialo zrocilam sie do Ciebie na priva, ale cisza :( Moze znowu cos zle nacisnelam :wink: Spojrz prosze, czy dostales wiadomosc. Pozdrawiam i wciaz probuje otrzasnac sie z szoku po decyzji o nabyciu domu do wykonczenia :wink:

Nic nie dostałem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wątek się rozrósł i choć przejrzałam go ponownie nie znalazłam informacji, która tam z pewnością gdzieś jest, a mianowicie o pojemności centrali i modułach. Tak na prawdę to nie za bardzo rozumiem, co do mnie facet z firmy instalatorskiej gada o tych modułach, a chciałabym choć trochę być obeznana. Wychodzi na to, że nie da się podłączyć wszystkich kabelków bezpośrednio do centrali, tylko ... no właśnie! :o

Czy ktoś w temacie może mnie oświecić lub wskazać źródło informacji? Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Centrala ma ileś tam wejść (np. CA-64 ma tych wejść 16). Zgodnie ze sztuką do jednego wejścia powinno podłączać się jeden czujnik (są wyjątki jak już pisano w tym wątku). Czyli z grubsza np. do CA-64 da się podłączyć 15 czujek (bo jedno wejście warto wykorzystać do antysabotażu np. sygnalizatora).

 

Te 15 czujek może być za mało. Na szczęście ilość linii da się zwiększyć np. poprzez podłączenie dodatkowych modułów tzw. expanderów wejść (w przypadku CA-64 moduły te mają po 8 wejść http://www.satel.pl/produkty/ca64expwejsc.php i cały system łącznie z modułami może mieć maksymalnie 64 wejścia - stąd chyba też nazwa centrali).

 

To tak w wielkim skrócie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

banasr - nie do końca. Z tego co wiem Integra (bez numerka) ma większe możliwości niż CA-64 (np. rozbudowa do 128 linii wejściowych).

 

Natomiast to jest tak że sygnalizatory czy inne tego typu rzeczy podłącza się do linii wyjściowych. CA-64 ma ich 18 (z tego 6 wysokoprądowych - przeznaczone raczej do zasilania). Są też expandery linii wyjściowych.

 

Natomiast manipulatory nie blokują ani linii wejściowych ani linii wyjściowych. Podłącza się je do innych łączników. Nawet taki np. manipulator LCD ma 2 wejścia dodatkowe (więc tak naprwadę najprostsza konfiguracja CA-64 składająca się z płyty głównej CA-64 + manipulator LCD ma łącznie 16 + 2 = 18 wejść oraz 18 wyjść).

 

Odpowiedź na pytanko nr 2: u mnie bez problemu wystarcza (ok. 15 m długości). Z tym że do sygnalizatora potrzeba 3 pary przewodów (1 para - do syreny, druga para - do sygnalizatora świetlnego, 3 - para do obwodu anysabotażowego). Oczywiście można włączać jednocześnie zawsze światło z dźwiękiem i wtedy 2 pary przewodów - ale już bardziej bym nie redukował. Antysabotaż zdecydowanie powinien być.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

banasr - wyżej jak pisałem o Integrze bez numerka to chodziło mi o Integra 128. Jakoś nie dotarło do mnie że istnieją też mniejsze integry w szczególności Integra 32 o parametrach które podałeś :oops: :oops: ;-)

 

A skoro dzięki Tobie czegoś się dowiedziałem to popatrzyłem sobie na ceny. Wszystkie z tego samego sklepu żeby łatwiej porównać (ceny brutto):

1) Integra 32 + ekspander (bez własnego zasilania) = 550.22 zł

2) CA 64 = 559,98 zł

3) Integra 64 = 608,78 zł

4) Integra 128 = 669,78 zł

 

Nie za bardzo wiem dlaczego kupować wersję 1 jeśli się wie że potrzeba więcej niż 8 linii? Może inne elementy są tańsze dla Integra niż dla CA-64? Bo na oko CA-64 ma lepsze parametry niż Integra 32 (zwłaszcza lepszy zasilacz 3 A że nie wspomnę o takich drobiazgach jak 6000 zapisów w pamieci zdarzeń czy możliwość rozbudowy do 64 linii). Oczywiście to już stary typ - ale w takim wypadku może przeboleć 50 zł i wziąść wersję 3) zakładając że ma się za to co najmniej lepszy zasilacz o możliwościach rozbudowy nie wspomnę?

 

Wymiarów obudowy niestety nie znam.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_ZBYCH_ napisał: Co, nie lubisz Satela? J

 

nie, po prostu działamy u nas w firmie na DSC od początku istnienia firmy to jest cos koło 14 lat jednak nie myślcie ze ja tyle pracuje :)

 

_ZBYCH_ napisał: Jakie to ma znaczenie? Nie w każdym przewodzie są kolory czarny i czerwony. W parowanych przewodach (YTKSY) nie ma takich kolorów.

 

No może i kolega ma tu racje ale wówczas jak nie masz typowo czarnego i czerwonego to np. masz parowany pomarańcz z białym wówczas wykorzystujesz ten pomarańcz bo on jest najbliżej podobny czerwonego a białą parę dajesz wówczas na „-„. Może to ułatwić życie ale to już decyduje instalator jaka sobie wprowadzi systematykę aby na każdym obiekcie po otworzeniu czujki czy ob. Centrali nie szukając w notatkach wiedzieć ze ta wiązka to zasilanie na „+” a ta na „–„.

 

_ZBYCH_ napisał: .... Natomiast widzę problem w ilości przewodów przy rozbudowanej instalacji i Twojej teorii. Wyobraź sobie ile miejsca na ścianach zajmą te przewody i ile ich będzie w centrali alarmowej, jak puścimy osobny przewód od każdego czujnika czy czujki.

 

Wyobrażam sobie bo u Nas w firmie mamy taki standard wypracowany na podstawie doświadczeń tylu lat. Przecież przewód 6*0.5mm2 przekrojem i powierzchnia jest mały w stosunku do innych kabli instalacyjnych choćby kabel 3*1,5mm2 także nie wiem w czym problem. I tak jak ciągniesz kabelki to zazwyczaj planujesz którędy pójdziesz aby układać np. kilka sztuk w 1 wiązce i idąc w kierunku najdalszego po kolei odchodzić w miejsca docelowe. A co do sytuacji we wnętrzu obudowy planując system nie zależnie czy to do banku czy do szopki na węgiel zawsze dobieramy akumulator aby w razie awarii zasilania 230V AC pozwolił on na poprawna prace dozorową systemu na 72 godziny robiąc bilans prądowy dla wszystkich urządzeń jakie będą wchodziły w skład systemu. Zatem wielkość akumulatora już na nas wymusza odpowiedni dobór obudowy. A jak ktoś lubi porządek i robi z głową to można tak wprowadzić kabelki i obrobić ze będzie dużo miejsca mimo znacznej ilości kabli i nie wywali się pajęczyna po otworzeniu obudowy. J

 

_ZBYCH_ napisał: hudini napisał: Według mnie najlepszym i jedynym stosowanym rozwiazaniem jest kierowanie sie zasada 1 czujnik (czy to zwykly kontaktron czy tez PIR czy tez czujnik z antymaskingiem) to 1 kabel prowadzony od czujnika bezposrednio do centrali.

Mam inną teorię na ten temat.

 

Czy mogę poznać tą teorie może się czegoś nowego nauczę

 

Marzanna Guzikowska zapytała o dodatkowe czujniki jeśli już nie ma wolnych linii na samej płycie centrali

 

Po prostu te nieszczęsne ekspandery lub jak kto woli moduły rozszerzeń to nic innego jak tylko dodatkowe linie zwiększające możliwość zamontowania w domu większej ilości czujników niż jest linii na płycie głównej we wspomnianym SATELU CA64 jest ich 16 podobnie jak w DSC 4020. Jeśli pozwala miejsce to możesz zainstalować w obudowie centrali ale należy pamiętać ze zasilacz centrali alarmowej ma ograniczoną wydajność i gdy będzie Pani chciała założyć np. 48 czujników to trzeba liczyć się z tym ze będziemy zmuszeni do zastosowania dodatkowego modułu wspomagającego magistralę COMBUS. Tak przynajmniej tak jest w DSC i przewiduje się 1 Moduł 4204 na 16 linii dodatkowych oczywiście wówczas będzie już potrzebna dodatkowa obudowa do której wstawiamy dodatkowy akumulator i doprowadzamy zasilanie 230 VAC.

 

Co do wymiarów obudów pod centrale proponuje wejsc sobie na stronke http://www.pulsarsc.com.pl/ tam mozna sobie popatrzyc i cos wybrac wedle zasobnosci portfela i gustu

 

To chyba tyle co chcialem dodac troszke moze za duzo ale jak wypowiadam sie to wole robic to dokladnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_ZBYCH_ napisał: Co, nie lubisz Satela? J

 

nie, po prostu działamy u nas w firmie na DSC od początku istnienia firmy to jest cos koło 14 lat jednak nie myślcie ze ja tyle pracuje :)

Ja też przez 13 lat swojej pracy bazowałem głównie na sprzęcie DSC. DSC ma wiele wad (sprzętowych i programowych). Teraz mimo wyższej ceny, staram się proponować centrale Satela. Mają zdecydowanie większe możliwości od systemów DSC, a w nowej serii Integra są już rozwiazania nie osiągalne w systemach tej klasy produkowanych przez inne firmy.

 

_ZBYCH_ napisał: Jakie to ma znaczenie? Nie w każdym przewodzie są kolory czarny i czerwony. W parowanych przewodach (YTKSY) nie ma takich kolorów.

 

No może i kolega ma tu racje ale wówczas jak nie masz typowo czarnego i czerwonego to np. masz parowany pomarańcz z białym wówczas wykorzystujesz ten pomarańcz bo on jest najbliżej podobny czerwonego a białą parę dajesz wówczas na „-„. Może to ułatwić życie ale to już decyduje instalator jaka sobie wprowadzi systematykę aby na każdym obiekcie po otworzeniu czujki czy ob. Centrali nie szukając w notatkach wiedzieć ze ta wiązka to zasilanie na „+” a ta na „–„.

W niektórych przypadkach taka standaryzacja nie jest wskazana...

 

_ZBYCH_ napisał: .... Natomiast widzę problem w ilości przewodów przy rozbudowanej instalacji i Twojej teorii. Wyobraź sobie ile miejsca na ścianach zajmą te przewody i ile ich będzie w centrali alarmowej, jak puścimy osobny przewód od każdego czujnika czy czujki.

 

Wyobrażam sobie bo u Nas w firmie mamy taki standard wypracowany na podstawie doświadczeń tylu lat. Przecież przewód 6*0.5mm2 przekrojem i powierzchnia jest mały w stosunku do innych kabli instalacyjnych choćby kabel 3*1,5mm2 także nie wiem w czym problem. I tak jak ciągniesz kabelki to zazwyczaj planujesz którędy pójdziesz aby układać np. kilka sztuk w 1 wiązce i idąc w kierunku najdalszego po kolei odchodzić w miejsca docelowe. A co do sytuacji we wnętrzu obudowy planując system nie zależnie czy to do banku czy do szopki na węgiel zawsze dobieramy akumulator aby w razie awarii zasilania 230V AC pozwolił on na poprawna prace dozorową systemu na 72 godziny robiąc bilans prądowy dla wszystkich urządzeń jakie będą wchodziły w skład systemu. Zatem wielkość akumulatora już na nas wymusza odpowiedni dobór obudowy. A jak ktoś lubi porządek i robi z głową to można tak wprowadzić kabelki i obrobić ze będzie dużo miejsca mimo znacznej ilości kabli i nie wywali się pajęczyna po otworzeniu obudowy. J

Nie zgadzam się z Tobą. Bilans prądów i wielkość obudowy nie ma związku z ilością przewodów i zagospodarowaniem obudowy. W obudowy central mieści się największy akumulator o pojemności 24 Ah. Sporo miejsca zajmuje sam akumulator, transformator i płyta centrali. Miejsca na przewody nie pozostaje zbyt wiele. Dodatkowo jak instalacja jest wykonana przewodami YTKSY, które są grubsze, to w ogóle robi się ciasno. Co innego instalacja w biurowcu, gdzie mamy wydzielone ciągi kablowe nad sufitem podwieszanym i mamy pomieszczenia techniczne na różne instalacje, a co innego instalacja w domu 150 - 200 m2...

 

Dla przykładu:

 

Okablowanie wykonane pojedynczymi przewodami przy dużym systemie wygląda tak:

 

http://www.zbychdom.republika.pl/Systemy/Okablowanie.JPG

 

Można było zdecydowanie zmniejszyć ilość tego okablowania, puszczenie z centrali kilkunastu wielożyłowych przewodów i rozdzielenie ich w dalszej części obiektu. Nie ma to wpływu na jakość instalacji.

 

a tu jest centrala, w której jest tylko około 20 przewodów łączących 32 linie dozorowe, trzy klawiatury, sygnalizator i nadajnik monitoringu:

 

http://www.zbychdom.republika.pl/Systemy/Centrala2.JPG

 

Tu inny przykład, centrala obsługuje 16 linii, a do centrali z całego obiektu wchodzą dwa wielożyłowe przewody (widoczne tu pod szarym kanałem kablowym):

 

http://www.zbychdom.republika.pl/Systemy/Centrala1.jpg

 

Oczywiście centrala przy dwudziestu liniach może też wyglądać tak (nie odosobniony przypadek - wykonanie jednej z agencji ochrony...)

 

http://www.zbychdom.republika.pl/Systemy/Centrala3.JPG

 

_ZBYCH_ napisał: hudini napisał: Według mnie najlepszym i jedynym stosowanym rozwiazaniem jest kierowanie sie zasada 1 czujnik (czy to zwykly kontaktron czy tez PIR czy tez czujnik z antymaskingiem) to 1 kabel prowadzony od czujnika bezposrednio do centrali.

Mam inną teorię na ten temat.

 

Czy mogę poznać tą teorie może się czegoś nowego nauczę

Oczywiście, że możesz ją poznać. Wystarczy przeczytać m.in. ten wątek :D

 

Marzanna Guzikowska zapytała o dodatkowe czujniki jeśli już nie ma wolnych linii na samej płycie centrali

 

Po prostu te nieszczęsne ekspandery lub jak kto woli moduły rozszerzeń to nic innego jak tylko dodatkowe linie zwiększające możliwość zamontowania w domu większej ilości czujników niż jest linii na płycie głównej we wspomnianym SATELU CA64 jest ich 16 podobnie jak w DSC 4020. Jeśli pozwala miejsce to możesz zainstalować w obudowie centrali ale należy pamiętać ze zasilacz centrali alarmowej ma ograniczoną wydajność i gdy będzie Pani chciała założyć np. 48 czujników to trzeba liczyć się z tym ze będziemy zmuszeni do zastosowania dodatkowego modułu wspomagającego magistralę COMBUS. Tak przynajmniej tak jest w DSC i przewiduje się 1 Moduł 4204 na 16 linii dodatkowych oczywiście wówczas będzie już potrzebna dodatkowa obudowa do której wstawiamy dodatkowy akumulator i doprowadzamy zasilanie 230 VAC.

Nie można tu generalizować. Przecież z tych 48 linii może być 30 czujników kontaktronowych, które nie czerpią prądu z centrali.

Moduł zasilania PC 4204 stosuje się jako wspomagający magistralę COMBUS w rozległych systemach, ze względu na spadki napięcia w okablowaniu. Innym zastosowaniem jest zasilanie dodatkowych modułów lub czujek w rozbudowanych systemach. Jeszcze innym zastosowaniem jest ładowanie i konserwacja dodatkowych akumulatorów zapewniających prawidłowe zasilanie systemu przy braku zasilania sieciowego przez założony w projekcie czas.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Wątek się rozrósł i choć przejrzałam go ponownie nie znalazłam informacji, która tam z pewnością gdzieś jest, a mianowicie o pojemności centrali i modułach. Tak na prawdę to nie za bardzo rozumiem, co do mnie facet z firmy instalatorskiej gada o tych modułach, a chciałabym choć trochę być obeznana. Wychodzi na to, że nie da się podłączyć wszystkich kabelków bezpośrednio do centrali, tylko ... no właśnie! :o

Czy ktoś w temacie może mnie oświecić lub wskazać źródło informacji? Z góry dziękuję.

Dla lepszego zrozumienia centrali alarmowej możesz sobie ściągnąć ze strony SATELa program do CA64 DLOAD64 i zainstalować na komputerze.

Sam program jest mały i bardzo przejrzysty, bardzo przystępny jest też plik POMOC, warto.

tu strona;

http://www.satel.pl/produkty/dload64.php

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytnie, może troche retoryczne...

czy radiolinia moze zastapić dodatkowe klawiatury?

Potrzebuję sterować alarmem z 3 miejsc: we główne, wy do ogrodu + garaż. Chciałem kupić LCD + 2xLED. Czy zamiast "ledów" mogę wykorzystać radiolinię i wyłączać i załączać alarm wychodząc do ogrodu lub z (do) garażu.

_Zbych w garażu (Dom T.J.) stosuje klawiaturę led i radiolinię, czemu?

Gdzie najlepiej zomontować odbiornik?

(wiem, że klawiatury mogą dodawć wejścia do systemu, natomiast radiolinia zabiera, ale w moim przypadku nie ma to znaczenia)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytnie, może troche retoryczne...

czy radiolinia moze zastapić dodatkowe klawiatury?

Potrzebuję sterować alarmem z 3 miejsc: we główne, wy do ogrodu + garaż. Chciałem kupić LCD + 2xLED. Czy zamiast "ledów" mogę wykorzystać radiolinię i wyłączać i załączać alarm wychodząc do ogrodu lub z (do) garażu.

Nie, radiolinia nie zastąpi klawiatury. Owszem można zdalnie sterować systemem (lub wybraną częścią systemu) przy pomocy radiolinii, ale...

takie rozwiązanie ma szereg wad:

- nie widzimy, w jakim stanie jest system (czy wszystkie linie są zamknięte, czy nie ma usterek, itp.)

- złodziej kradnąc nam klucze i pilota (zanim sie jeszcze zorientujemy) ma pełny dostęp do domu

 

_Zbych w garażu (Dom T.J.) stosuje klawiaturę led i radiolinię, czemu?

Zaproponowałem dodatkową klawiaturę w wersji LED ze względu na niższą cenę. Radiolinia służy w tym systemie wyłącznie jako system antynapadowy (pilot wywołujący alarm lub po cichu przywołujący agencję ochrony)

 

Gdzie najlepiej zomontować odbiornik?

Z dala od dużych elementów metalowych. Najlepiej jak najwyżej (pod warunkiem, że dach nie jest kryty blachą).

 

(wiem, że klawiatury mogą dodawć wejścia do systemu, natomiast radiolinia zabiera, ale w moim przypadku nie ma to znaczenia)

Niekoniecznie klawiatury dodają wejścia do systemu. W przypadku systemów DSC dodatkowa linia dozorowa w klawiaturze zastępuje jedną z linii centrali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdzie najlepiej zomontować odbiornik?

Z dala od dużych elementów metalowych. Najlepiej jak najwyżej (pod warunkiem, że dach nie jest kryty blachą).

Ale nie zawsze jest to krytyczny wymóg bo np można odbiornik zabudować w obudowie centralki alarmowej a wyprowadzić poza obudowę tylko przewód antenki. Oczywiście zmniejszy się nieco zasięg.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na wstępie: dziękuję bardzo wszystkim za pomoc!

Ponieważ firma instalująca alarmy zrobiła kosztorys na 7000 zł (chcąc nas uraczyć oprócz kontaktronów czujkami ruchu i wibracyjnymi gdzie się da, ponoć bez czujek ruchu oni nie pracują i tyle) powiedzieliśmy jej 'dziękujemy' i na razie... dalej drążymy temat! :D

 

hudini napisał:

Marzanna Guzikowska zapytała o dodatkowe czujniki jeśli już nie ma wolnych linii na samej płycie centrali

 

Po prostu te nieszczęsne ekspandery lub jak kto woli moduły rozszerzeń to nic innego jak tylko dodatkowe linie zwiększające możliwość zamontowania w domu większej ilości czujników niż jest linii na płycie głównej we wspomnianym SATELU CA64 jest ich 16 podobnie jak w DSC 4020. Jeśli pozwala miejsce to możesz zainstalować w obudowie centrali ale należy pamiętać ze zasilacz centrali alarmowej ma ograniczoną wydajność i gdy będzie Pani chciała założyć np. 48 czujników to trzeba liczyć się z tym ze będziemy zmuszeni do zastosowania dodatkowego modułu wspomagającego magistralę COMBUS. Tak przynajmniej tak jest w DSC i przewiduje się 1 Moduł 4204 na 16 linii dodatkowych oczywiście wówczas będzie już potrzebna dodatkowa obudowa do której wstawiamy dodatkowy akumulator i doprowadzamy zasilanie 230 VAC.

 

Zbych napisał:

Nie można tu generalizować. Przecież z tych 48 linii może być 30 czujników kontaktronowych, które nie czerpią prądu z centrali.

 

1. Dlaczego kontaktrony nie czerpią prądu z centrali? Skąd zatem? :o

2. Liczbę czujników zawyżają właśnie kotaktrony, bo w przypadku okien dwuskrzydłowych idą po dwa, samych czujników zbicia szyby lub ruchu (jeszcze się wahamy w co 'wejść") będzie niewiele, bo wystarczy u nas jeden na pomieszczenie a chyba nie w każdym je zamontujemy (zwłaszcza ruchu, przez wzgląd na zwierzęta). Samych linii nie powinno być więcej jak do 30, licząc razem z kontaktronami. Zatem powinno wystrczyć miejsca i zasilania w centrali.

Jeszcze poczytam link od thalex...Dzięki!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...