Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

Witam wszystkich,

1.Jakim kontaktornem zabezpieczyć bramę garażową ? (Bosch np. CSD70W/B lub ISN-CTC75-W/B). Może polecacie inne ?

 

Kontaktron najazdowy, np.BOSCH CMET-4418 lub inny kontaktron boczny montowany na szynie bocznej (ale to bardziej skomplikowane).

 

2.Czy kontakty zaciskowe w kontaktronach Boscha "się sprawdzają" ?

 

Nie

 

3.Jakie wstrząsówki powinny zdać egzamin i gdzie powinny być montowane? Impaq+ zamontowany na bocznej szynie zda egzamin?

4.Przy bramie długości 5m może powinny być dwa czujniki?

 

Tak, montowane na bocznej szynie zdają egzamin, ale na szerokiej bramie koniecznie dwie czujki inercyjne!

 

Mam jeszcze dodatkowe wątpliwości wykraczające poza zakres zabezpieczenia bramy:

5.Kontaktorny do okien (drewniane) CMINI-10B? CMINI-15B? lub ISN-CSTB-TCFB ? Jakie stosujecie? Które polecacie?

 

To zależy od konkretnego okna (rodzaj profilu i okucia). Może być np. BOSCH CMINI-10W/B lub BOSCH CMINI-10-DW

 

6.Obudowy podtynkowe do systemu rozporszonego na 2...3 szt CA-64E lub CA-64EPS - jaka będzie wystarczająca (tak żeby się zmieściło i wyglądało) ?

 

Nie stosuję takowych, więc nie wiem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam !

 

Wątek dopiero czytam, odpowiedzi na moje pytanie na pewno gdzieś w nim są, ale litości, przeczytałem dopiero 10%, a odpowiedź na niektóre z nich jest mi potrzebna już dość pilnie (zwłaszcza te kontaktrony - w tym tygodniu okna będą montować)

 

Chodzi o kontaktrony okienne. Są już kupione, wpuszczane satela K2 - 2EOL. I linie do okien też są dociągnięte - po jednym przewodzie 6x0,5 na okno.

i teraz problem: niektóre okna są dwuskrzydłowe, ze stałym słupkiem. Jak rozumiem, przy samych kontaktronach nie ma problemu z ich instalacją, można dać po kontaktronie na parę przewodów i jeszcze jedna wolna zostanie. Ale taki układ zabiera mi dwa wejścia na centralce, a te... no co tu dużo mówić, drogo trochę wychodzą, poza tym nie zależy mi aż na tak szczegółowej informacji, które skrzydło okna jest naruszone. Wyjście nasuwa się samo: łączyć po dwa kontaktrony do wspólnej linii. Pytanie tylko: jak to zrobić przy kontaktronach 2EOL? Po prostu zrównoleglić (bądź "zszeregowić" - bardziej wyrazista różnica będzie między naruszonym jednym oknem a stanem spoczynku) i w centralce odpowiednio przeliczone wartości rezystancji wpisać?

Tylko, że tutaj de facto będą możliwe trzy stany, a z uwzględnieniem zwarcia i rozwarcia - pięć. Czy centralka (Integra) sobie z tym poradzi? Rozróżni pieć stanów, czy też ma możliwość wpisania tylko dwóch progów rezystancji, a trzecią wartość zakwalifikuje już do uszkodzonej linii? jak to zrobić, żeby było dobrze?

 

I drugie pytanie: dla przypomnienia okno dwuskrzydłowe i doprowadzony tam jeden przewód 6x0,5 co, gdybym tam jeszcze chciał dołożyć czujnik inercyjny (w oknie tarasowym z drzwiami balkonowymi bym chciał, będzie chyba najbardziej narażone na próby sforsowania)? Da się? Czy odpuścić, bo nie ma takiej możliwości?

 

J.

Chyba się pospieszyłeś z zakupami...

Trzeba było najpierw przeczytać instrukcję centrali, poczytać ten wątek, a dopiero kupować sprzęt.

Skoro kupiłeś kontaktrony K2 - 2EOL, to teraz musisz je podłączać w konfiguracji jeden czujnik - jedno wejście. Nie ma tu opcji podłączenia szeregowego (a tym bardziej równoległego).

Przewód 6 x 0,5, to trochę mało, jak na dwa kontaktrony + inercyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro znalazłeś takie spolaryzowane czy mógłbyś się podzieliś informacją jaki to producent i model. Szukałem i pytałem i u mnie to jakaś tajemnica bo nikt nie wie. Najlepiej wypadają fachowcy od alarmów, którzy na pytanie o kontraktony spolaryzowane odpowiadają "To takie istnieją" :)

Coś się uparł na kontaktrony spolaryzowane? Lubisz wyzwania? ;)

Jeśli tak, to szukaj Alarmtech MC 270 i MC 370, ale dobrze się zastanów, zanim się na nie zdecydujesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba się pospieszyłeś z zakupami...

Trzeba było najpierw przeczytać instrukcję centrali, poczytać ten wątek, a dopiero kupować sprzęt.

Skoro kupiłeś kontaktrony K2 - 2EOL, to teraz musisz je podłączać w konfiguracji jeden czujnik - jedno wejście. Nie ma tu opcji podłączenia szeregowego (a tym bardziej równoległego).

Przewód 6 x 0,5, to trochę mało, jak na dwa kontaktrony + inercyjna.

 

Fakt, pośpieszyłem się.

Kontaktrony może uda mi się jeszcze wymienić na zwykłe NC, a jeśli nie, to trudno, podłączę do niezależnych linii. O to połączenie szeregowe jednak pytałem, bo tu w tym wątku widziałem nawet informację n/t wejść w niektórych centralkach potrafiących rozróżniać więcej niż dwa stany rezystancyjne. Nic, jutro temat jeszcze podrążę z instrukcją centralki w ręku.

 

A co do przewodu 6x0,5 - dobra, załóżmy, że kontaktron jest jeden, Czy da się tu zmieścić jeszcze inercyjną?

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki _ZBYCH_u za odpowiedzi.

 

O ile pamięć mnie nie myli pisałeś coś o instalacjach rozproszonych.... jakie obudowy stosujesz do takowych?

Masz może jakieś zdjęcia montażu kontaktronów bocznych bramy garażowej?

 

Panowie, tak się zastanawiam nad sensem montażu cz. inercjnych w oknach połaciowych na piętrze (okap na wysokości ok.3,5 m szrokości ok 1m, kąt dachu 40st, dachówka śliska)... okna głównie w zespoleniach (dwa przedzielone krokwią). Co o tym myślicie - ma to sens? Czy raczej przerost formy? Może wystarczą same kontaktrony i PIR'y?

A które kontaktrony do okien połaciowych FAKRO polecacie?

 

dzięki wielkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak po prostu jak coś robić to porządnie i przyszłościowo :) Już tak mam jak się za coś wezmę to bliźniaki wychodzą :)

To mamy wiele wspólnego ze sobą - też zawsze staram się robić porządnie i przyszłościowo i też mi wyszły bliźniaki ;)

 

Wracając do tematu dwa pytania:

 

- doszła do Ciebie moja wiadomośc na priv lub email,

- podejmujesz się realizacji w małopolsce.

E-maila nie dostałem, a wiadomość owszem, ale jeszcze nie zdążyłem odpowiedzieć - za dużo ludzi pisze z prośbą o pomoc (czasem po kilkanaście pytań w jednym e-mailu), a ja niestety nie mam aż tyle czasu, żeby na wszystkie od razu odpowiadać.

Działam tylko w W-wie i okolicach. System alarmowy wymaga stałej dostępności serwisu, a nie mogę zapewnić szybkiego serwisu, jeśli obiekt jest na drugim końcu Polski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fakt, pośpieszyłem się.

Kontaktrony może uda mi się jeszcze wymienić na zwykłe NC, a jeśli nie, to trudno, podłączę do niezależnych linii. O to połączenie szeregowe jednak pytałem, bo tu w tym wątku widziałem nawet informację n/t wejść w niektórych centralkach potrafiących rozróżniać więcej niż dwa stany rezystancyjne. Nic, jutro temat jeszcze podrążę z instrukcją centralki w ręku.

 

Są centrale, które posiadają linie dublowane (np. Paradox), ale również one nie rozróżniają dwóch kontaktronów Satel 2EOL połączonych w szereg

 

A co do przewodu 6x0,5 - dobra, załóżmy, że kontaktron jest jeden, Czy da się tu zmieścić jeszcze inercyjną?

Tak, potrzebujesz jedną parę przewodów na kontaktron, jedną na wyjście czujki inercyjnej i jedną do zasilania czujki inercyjnej.

Tam, gdzie masz okno dwuskrzydłowe ze stałym słupkiem musisz zamontować dwa zwykłe kontaktrony, połączyć je szeregowo i dopiero podłączyć rezystory parametryzujące linię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki _ZBYCH_u za odpowiedzi.

 

O ile pamięć mnie nie myli pisałeś coś o instalacjach rozproszonych.... jakie obudowy stosujesz do takowych?

 

AWO 453 - do modułów E i AWO 256 do PP lub EPS + max 3 moduły E.

 

Masz może jakieś zdjęcia montażu kontaktronów bocznych bramy garażowej?

 

Nie.

 

Panowie, tak się zastanawiam nad sensem montażu cz. inercjnych w oknach połaciowych na piętrze (okap na wysokości ok.3,5 m szrokości ok 1m, kąt dachu 40st, dachówka śliska)... okna głównie w zespoleniach (dwa przedzielone krokwią). Co o tym myślicie - ma to sens? Czy raczej przerost formy? Może wystarczą same kontaktrony i PIR'y?

 

Absolutnie nie! Do okien połaciowych nie montuj czujek inercyjnych! Padający deszcz, grad czy osuwający się śnieg może generować alarmy.

 

A które kontaktrony do okien połaciowych FAKRO polecacie?

 

Bosch CMINI-10W/B

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To mamy wiele wspólnego ze sobą - też zawsze staram się robić porządnie i przyszłościowo i też mi wyszły bliźniaki ;)

 

 

E-maila nie dostałem, a wiadomość owszem, ale jeszcze nie zdążyłem odpowiedzieć - za dużo ludzi pisze z prośbą o pomoc (czasem po kilkanaście pytań w jednym e-mailu), a ja niestety nie mam aż tyle czasu, żeby na wszystkie od razu odpowiadać.

Działam tylko w W-wie i okolicach. System alarmowy wymaga stałej dostępności serwisu, a nie mogę zapewnić szybkiego serwisu, jeśli obiekt jest na drugim końcu Polski.

 

Gratuluje dwururki :)

 

Na wiadomość a w zasadzie na odpowiedz nie naciskam zdaje sobie sprawę, iż Twoja skrzynka przepełnia się każdego dnia, a Ty odpowiadasz w miarę możliwości za co całkiem pokaźny tłum jest Ci wdzięczny. Chciałem tylko sprawdzić czy doszł. Tak jak pisałem wcześniej po wyedukowaniu się na formu (między innymi poprzez Twoje wypowiedzi) chciałem zbudować system według swoich założeń, niestety nie znalazłem dosłownie nikogo kto mógłby powiedzieć, iż montował kontrakton wpuszczany i wie jak to zrobić. Nie mam zbytnio czasu a jest to operacja pracochłonna więc wolał bym to komuś zlecić ale w sytuacji podbramkowej będę musiał zrobić to sam. Koncepcje mam już obmyśloną brakuje mi paru szczegółów o których już tu pisałem. A i dodam, iż dostałem propozycję z jednego żródła (ponoć gość montował ale w drewnie nie w PCV) za kontrakton satela K2 2E + montaż (14,40 + 25,00) ceny netto. :) Szkoda, że nie wypuszczasz się dalej miał bym problem z głowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne moje pytanie, na które również nie udało mi się znaleźć odpowiedzi w tym wątku: obudowa - czy prócz systemowych, o których było tu sporo, są dostępne obudowy centralek alarmowych, instalowane do racka 19"?

Ma pomieścić Integrę 64, akumulator, zasilacz, ze trzy moduły ekspanderów i kilka łączówek Krone. I z różnych przyczyn bardzo by mi pasowało wsadzić to do małej szafki rackowej, po prostu taką mam zbędną, a pasuje mi z przyczyn "gospodarczych". Oczywiście mogę wyciosać coś z kawała płyty OSB z doprawionymi uszami do racka i modułami przykręconymi do tej dechy wkrętami do drewna :D, ale wolałbym zrobić to jakoś porządnie. Może nie ja pierwszy to wymyśliłem? Może są jakieś dedykowane, albo uniwersalne a pasujące rozwiązania?

 

Czy lepiej wystawić szafkę na allegro, a za pieniądze ze sprzedaży kupić obudowę systemową?

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oj o ograniczonym dostępie wiem i dlatego nie rozwodzę się nad tym, jaki rack i gdzie będzie (a czytelników mojego dziennika od razu informuję: nie, nie ten rack i nie tam), ale on nie będzie łatwo dostępny. Natomiast, ponieważ przy tym alarmie będę potem zapewne duuużo dłubał, rackowa obudowa byłaby wygodna.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne moje pytanie, na które również nie udało mi się znaleźć odpowiedzi w tym wątku: obudowa - czy prócz systemowych, o których było tu sporo, są dostępne obudowy centralek alarmowych, instalowane do racka 19"?

Ma pomieścić Integrę 64, akumulator, zasilacz, ze trzy moduły ekspanderów i kilka łączówek Krone. I z różnych przyczyn bardzo by mi pasowało wsadzić to do małej szafki rackowej, po prostu taką mam zbędną, a pasuje mi z przyczyn "gospodarczych". Oczywiście mogę wyciosać coś z kawała płyty OSB z doprawionymi uszami do racka i modułami przykręconymi do tej dechy wkrętami do drewna :D, ale wolałbym zrobić to jakoś porządnie. Może nie ja pierwszy to wymyśliłem? Może są jakieś dedykowane, albo uniwersalne a pasujące rozwiązania?

 

Czy lepiej wystawić szafkę na allegro, a za pieniądze ze sprzedaży kupić obudowę systemową?

 

J.

Jesli ci ta obudowa pasuje to możesz ją zaadaptować , tylko centralę i moduły lepiej zainstalowac na płycie metalowej albo plastikowej (niepalnej), chociaż obudowy Rackowe są dosyć głębokie i zajmuja sporo miejsca (sporo odstają od ściany ). Lepiej zastosować obudowy fabryczne albo od szaf elektrycznych np:http://www.arm.pl/foty/20100426159.jpg

 

ps. Kto zgadnie jaka firma montowała tą centralę:http://www.arm.pl/foty/20100527220.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluje dwururki :)

 

Na wiadomość a w zasadzie na odpowiedz nie naciskam zdaje sobie sprawę, iż Twoja skrzynka przepełnia się każdego dnia, a Ty odpowiadasz w miarę możliwości za co całkiem pokaźny tłum jest Ci wdzięczny. Chciałem tylko sprawdzić czy doszł. Tak jak pisałem wcześniej po wyedukowaniu się na formu (między innymi poprzez Twoje wypowiedzi) chciałem zbudować system według swoich założeń, niestety nie znalazłem dosłownie nikogo kto mógłby powiedzieć, iż montował kontrakton wpuszczany i wie jak to zrobić. Nie mam zbytnio czasu a jest to operacja pracochłonna więc wolał bym to komuś zlecić ale w sytuacji podbramkowej będę musiał zrobić to sam. Koncepcje mam już obmyśloną brakuje mi paru szczegółów o których już tu pisałem. A i dodam, iż dostałem propozycję z jednego żródła (ponoć gość montował ale w drewnie nie w PCV) za kontrakton satela K2 2E + montaż (14,40 + 25,00) ceny netto. :) Szkoda, że nie wypuszczasz się dalej miał bym problem z głowy :)

Z takim nickiem na pewno dasz radę :). Osobiście uważam że montaż w PCV jest przy zachowaniu ostrożności dużo prostszy niż w drewnianych,a i nie kupuj kontraktronów satel tylko grubsze Bosch c- mini prościej jest zainstalować ( większa średnica ) i dużo mniej awaryjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pasowało by przed elewacją czyli gdzieś do 3 tygodni. Wczoraj właśnie rolety mi powiesili tak więc wszystko już jest teraz trzeba zdecydować się na rodzaj urządzeń i je zamontować. Oczywiście chodzi mi tylko o elementy montowane w oknach i roletach reszta to w późniejszym czasie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze raz dzięki ZBYCHu za konkretną odpowiedź.

 

Podrąże jeszcze temat ...

1. Do AWO 453 zmieszczą się max 3 moduły CA-64E ?

2. Jakim przekrojem doprowadza się zasilanie od centrali (zasilacza) - do 20mb: 0,5; 2x0,5 czy może większej (po drugiej stronie kompletnie obsadzone 2...3 szt CA-64E) ?

2a. Czy może preferujesz rozwiązanie w postaci montowania oddzielnych zasilaczy buforowych w szafkach zewnętrznych?

 

Panowie, to może dalsza partia nowych "wątpliwośc" jakie się urodziły:

3.Bilans prądowy: czy uwzględnia się w nim w jakikolwiek sposób kontaktrony (NC/2EOL)?

4.Czy jest jakiś sposób na podpięcie kontaktronu i cz. inercyjnej do jednego wejścia INTEGRY?

5.Gdzieś czytałem (nie wiem czy na tym forum czy gdzieś indziej), że Integra rozpoznaje tylko 4 stany wejść: zwarcie, przerwa, 1100ohm oraz 2200ohm - czy to prawda ?(bo jak narazie w DLoadX nie znalazłem żadnym możliwości konfiguracji wejścia tak żeby móc ustawić dowolne wartości rezystancji) .

6.Czujka dualna: Jak zachowuje się styk NC przy braku zasilania czujki ? - chodzi mi o odłączenie zasilania czujek MW z chwilą wyłączenia czuwania, ale tak aby tor sabotażowy w połączeniu ze stykiem NC pozostał aktywny.

7. Czujniki zewnętrzne: ZBYCHu - dalej polecasz GUARD'a ?

8. Co sądzicie o WatchOUT Rokoneta? - czy ma ktoś doświadczenia z tą czujką ?

9. Jakie kable wyprowadzić do czujek zewnętrznych ? Żelowe (ale takie widziałem tylko telefoniczne - parowane)?

10. Czy znacie może jakieś czujki zewnętrzne z możliwością wyłączenia toru MW (przy wyłączeniu czuwania), ale z pozostawieniem aktywnego antymaskingu?

11. Jaki kontaktron założyć najlepiej do drzwi wejściowych(drewnianych) - ISN-CMET-200AR? Czy wystarczy coś plastikowego ?

12. Jakie czujniki CO2 i gazu ziemniego polecacie? Satel może być ( czy może jednak coś innego)?

13. Czy montaż czujników gazów usypiających w domu jednorodzinnym ma sens ? Jeśli tak to może wystarczy jeden czujnik na korytarzu przy sypialniach (wentylacja mechaniczna w budynku) ?

14. ZBYCHu kiedyś pisałeś że montaż kontaktornów w oknach połaciowych ma sens choćby z uwagi na ochronę wykończenia wewnętrzego przed zalaniem deszczem ... czy montujesz przy okazji jakiś czujnik deszczu ? Jaki ?

 

ponownie z góry dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...