Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mój osobisty rekord to odpalenie BS 30F dawno temu na stole na próbę

wszystko fajnie,wyłączyłem sterowanie i poszedłem do sklepu,kabelek jakoś tak opadł na akumulator i miałem wszystkich sąsiadów pod mieszkaniem jak wróciłem za 20 min.Jacy byli szczęśliwi jak wyłączyłem.

:lol: Jak ja przez przypadek odpaliłem BS30 na stole, to przez tydzień mnie uszy bolały :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbych ma rację z reguły, ale dlaczego forsuje w każdym przypadku za podstawę kontaktrony, powiedz Zbychu dlaczego ?

Ja nie forsuję. Ja proponuję...

Dlaczego? Dlatego bo to bardzo komfortowe rozwiązanie, zapewniające wykrycie intruza już przy pokonywaniu przegrody mechanicznej (np. okna), umożliwiające swobodne przemieszczanie się domowników i zwierząt podczas dozoru systemu. Jednocześnie rozwiązanie to pozbawione jest wad, jakie posiadają systemy oparte na czujkach zewnętrznych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno, czy zaciski antymskingu można "sparametryzować" w czujce razem ze stykami alarmu i sabotażem?

Próbowałem na srx2000, jedna działa, a na drugiej centrala (ca 10) pokazuje sabotaż czujki.

Można, ale nie wiadomo wówczas, czy linia (okablowanie) uległa uszkodzeniu, czy została otwarta obudowa czujki, czy czujka została zamaskowana...

W pewnych rozwiązaniach wymagane są osobne linie do sygnalizacji maskowania czujki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i jeszcze chciałbym wspomnieć iż SATEL jest naprawdę solidną firmą i dbającą o klienta

 

http://www.satel.pl/images/head_menu/head_menu_r1_c9.gif

 

Po zakupieniu alarmu okazało się iż sygnalizator ma pęknięty zatrzask w obudowie, powiem wam szczerze nie wierzyłem w tą reklamację, gdyż od zaupu mineło pare dni i sprawa jest jasna, charakter uszkodzenia wskazywał iż to użytkownik wyłamał zatrzask. SATEL jednak wykazał wyjątkowe dbanie o klienta i uwierzył zaocznie/e-mailowo klientowi, że to nie on uszkodził sygnalizator i przysłał nowiusienko obudowę.

 

No i cały sygnalizator jest bardzo ładny i ma nowoczesny wygląd

 

Więc SATEL - DOBRA POLSKA FIRMA

 

 

Muszisz jeszcze zrobić próbę generalną, wynajmij intruza. :p :p :p .

 

żonie kazałem być intruzem i alarm działa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam po długim weekendzie,

 

mam nadzieję, że instalacje alarmowe forumowiczów nie miały okazji sprawdzenia się w warunkach bojowych ;)

 

A na poważnie chciałbym zapytać, czy do zastosowań zewnętrznych (zabezpieczenie rolet) należy stosować kontaktrony o specjalnych właściwościach?

 

Czy można tak oprogramować centralę (Satel Integra), aby linie wzbudzone w czasie włączania alarmu były automatycznie blokowane? Chciałbym, aby system czuwał nad roletami, które zostaną opuszczone, a blokował linie rolet, które zostały w górze.

 

Dzięki za wszelkie rady,

 

Pozdrawiam,

 

Łukasz

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na poważnie chciałbym zapytać, czy do zastosowań zewnętrznych (zabezpieczenie rolet) należy stosować kontaktrony o specjalnych właściwościach?

To zależy. Jeśli ma być podwyższony stopień zabezpieczenia, to wymagane są kontaktrony spolaryzowane. Jeśli zabezpieczenia ma być zwykłe, to i kontaktrony mogą być zwykłe. W każdym przypadku czujniki są dobierane indywidualnie (również w zależności od konstrukcji i sposobu montażu rolet).

 

Czy można tak oprogramować centralę (Satel Integra), aby linie wzbudzone w czasie włączania alarmu były automatycznie blokowane? Chciałbym, aby system czuwał nad roletami, które zostaną opuszczone, a blokował linie rolet, które zostały w górze.

Oczywiście, każdą centralę można tak zaprogramować (tzw. wymuszone załączenie). Ma to jednak pewną wadę, mianowicie system nie sygnalizuje nie zamknięcia rolet :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, każdą centralę można tak zaprogramować (tzw. wymuszone załączenie). Ma to jednak pewną wadę, mianowicie system nie sygnalizuje nie zamknięcia rolet :(.

Przejrzałem instrukcję instalatora i użytkownika Integry i nie potrafię tego odnaleźć :( Dla każdego wejścia można ustalić parametr, czy będzie ono kontrolowane przy załączeniu, czy nie. Gdy jest kontrolowane, to centrala nie pozwoli na załączenie czuwania jeżeli wejście jest naruszone, jeżeli nie - to jak rozumiem - załączenie czuwania będzie możliwe, ale po uzbrojeniu się systemu zostanie wywołany alarm, no bo wejście jest naruszone. Chyba dobrze rozumuję?

Oczywiście można każdą linię zablokować, czyli ostatecznie mogę ustawić wejścia tak, aby były kontrolowane przy załączaniu systemu, jeżeli będą naruszone, to je zablokuję ręcznie.

Tyle że chodziło mi o działanie automatyczne - załączam centralę i wejścia, które w tym momencie są naruszone automatycznie się blokują, bez potrzeby robienia tego manualnie.

 

Ponownie dziękuję za wszelkie wiadomości,

 

Łukasz

 

PS. Przy okazji jeszcze jedna prośba - czy ktoś dysponuje intrukcją instalatora do DSC 5020 w formie elektronicznej? Jeżeli tak, to byłbym zobowiązany za przesłanie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, każdą centralę można tak zaprogramować (tzw. wymuszone załączenie). Ma to jednak pewną wadę, mianowicie system nie sygnalizuje nie zamknięcia rolet :(.

Przejrzałem instrukcję instalatora i użytkownika Integry i nie potrafię tego odnaleźć :( Dla każdego wejścia można ustalić parametr, czy będzie ono kontrolowane przy załączeniu, czy nie. Gdy jest kontrolowane, to centrala nie pozwoli na załączenie czuwania jeżeli wejście jest naruszone, jeżeli nie - to jak rozumiem - załączenie czuwania będzie możliwe, ale po uzbrojeniu się systemu zostanie wywołany alarm, no bo wejście jest naruszone. Chyba dobrze rozumuję?

Oczywiście można każdą linię zablokować, czyli ostatecznie mogę ustawić wejścia tak, aby były kontrolowane przy załączaniu systemu, jeżeli będą naruszone, to je zablokuję ręcznie.

Tyle że chodziło mi o działanie automatyczne - załączam centralę i wejścia, które w tym momencie są naruszone automatycznie się blokują, bez potrzeby robienia tego manualnie.

 

Ponownie dziękuję za wszelkie wiadomości,

 

Łukasz

 

PS. Przy okazji jeszcze jedna prośba - czy ktoś dysponuje intrukcją instalatora do DSC 5020 w formie elektronicznej? Jeżeli tak, to byłbym zobowiązany za przesłanie

 

To nie jest do końca tak. Linia pozostawiona otwarta, jeśli ma wyłączone opcje "Kontrolowane przy załączeniu czuwania" i "Alarm po czasie na wyjście", to po prostu jej stan jest ignorowany przez centralę. Jeśli jednak w czasie dozoru linia zostanie zamknięta, to automatycznie zostaje dołączona do systemu i ponowne otwarcie tej linii wywoła alarm. Tobie chyba w zupełności takie działanie wystarcza :D.

 

Podaj e-mail, to wyślę instrukcję instalatora do DSC 5020.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Linia pozostawiona otwarta, jeśli ma wyłączone opcje "Kontrolowane przy załączeniu czuwania" i "Alarm po czasie na wyjście", to po prostu jej stan jest ignorowany przez centralę. Jeśli jednak w czasie dozoru linia zostanie zamknięta, to automatycznie zostaje dołączona do systemu i ponowne otwarcie tej linii wywoła alarm. Tobie chyba w zupełności takie działanie wystarcza :D.

W moim przypadku takie rozwiązanie nei jest wystarczające. Czy można przy"Alarmie po czasie na wyjście" jakoś kontrolować stan linii (żebym wiedział, że np. drzwi zewnętrzne są otwarte gdy załączam alarm)? Zdarzyło mi się tak kiedyś zostawić na noc otwarty garaż z uzbrojonym alarmem. chciałbym tego jakoś uniknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rispetto - najprościej po prostu ustawić opcję żeby linie były "Kontrolowane przy załączeniu czuwania" i nie włączysz alarmu gdy jakieś wyjście nie jest zamknięte (w przypadku takiej CA-64 na pewno ale w innych też pewnie tak jest że na wyświetlaczu pojawia się nazwa wyjścia które jest naruszone - w tym przypadku otwarte drzwi).

 

Ja jeszcze dodatkowo jedno wyjście skonfigurowałem tak by pokazywało mi czy wszystkie drzwi i okna są zamknięte. Do wyjścia podłączyłem diodkę przy dzwiach. W efekcie przechadzając się po domu a na pewno wychodząc z niego, nawet jak nie włączam alarmu, wiem dokładnie czy wszystko jest pozamykane czy też nie. Drobiazg - ale u mnie się bardzo sprawdza.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak powinna być ustawione linie z kontaktronami do drzwi wejściowych oraz bramy garażowej ?

Teraz żeby uzbroić alarm przed wyjściem, muszę zamknąć drzwi (żeby nie było naruszenia wejścia). Czy to tak ma być, bo denerwuje to moją żonę?!

Z drugiej strony zastanawiam się nad drugą klawiaturą na poddaszu - stamtąd nie będzie widać drzwi, czy są zamknięte.

Podobnie z bramą - stojąc przy klawiaturze nie widzę bramy i nie mam pewności czy jest zamknięta.

 

Dokładnie moja konfiguracja to:

CA64

garaż - kontaktron na bramie i czujka dualna

wiatrołap - kontaktron na drzwiach zew. oraz PIR.

z garażu wchodzi się do wiatrołapu drzwiami wew.

klawiatura jest tylko w wiatrołapie.

 

Chciałbym jeszcze skorzystać z pilota do bramy i np. wpiąć się w obwód lampy zapalanej przy otwieraniu bramy, żeby chwilowo (?) blokować czujki garażu. Czy to dobry pomysł? Czy lepiej użyć osobnego kanału w pilocie (musiałbym dokupić odbiornik)?

 

Jakieś podpowiedzi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak powinna być ustawione linie z kontaktronami do drzwi wejściowych oraz bramy garażowej ?

Teraz żeby uzbroić alarm przed wyjściem, muszę zamknąć drzwi (żeby nie było naruszenia wejścia). Czy to tak ma być, bo denerwuje to moją żonę?!

Najprościej ustawić tą opcję "Kontrolowanie przy załączonym czuwaniu" ('Kontr. przy zał. czuw.' jak w skrócie jest podawane w menu) dla czujek drzwi wejściowych i bramy garażowej i alarm włączasz nawet jak będą otwarte. Tylko wtedy może będziesz miał problem rispetto - tzn. jak nie zapomnieć o zamknięciu tych drzwi i bramy i nie zostawić włączonego alarmu z otwartymi drzwiami.

Z drugiej strony zastanawiam się nad drugą klawiaturą na poddaszu - stamtąd nie będzie widać drzwi, czy są zamknięte.

Podobnie z bramą - stojąc przy klawiaturze nie widzę bramy i nie mam pewności czy jest zamknięta.

 

Dokładnie moja konfiguracja to:

CA64

garaż - kontaktron na bramie i czujka dualna

wiatrołap - kontaktron na drzwiach zew. oraz PIR.

z garażu wchodzi się do wiatrołapu drzwiami wew.

klawiatura jest tylko w wiatrołapie.

Tu będziesz miał właśnie ten problem żeby nie zostawić otwartych drzwi. Widzę na szybko kilka rozwiązań a _ZBYCH_ pewnie zna ich jeszcze więcej:

1) przed każdym załączeniem sprawdzać na klawiaturze czy wyjścia są zamknięte (opcja 'Wej. przed zał.' - czyli 'przegląd wejść przed załączonym czuwaniem' - w meny 'Opcje'/'Opcje różne')

2) dać tak jak ja diodkę informującą o stanie otwarcia drzwi i okien (u mnie się bardzo dobrze sprawdza ale u Ciebie nie musi)

3) każdy z tych dwu czujników podłączyć do dwu wejść. Jedno z tych wejść zkonfigurować jako "Z kontrolą" a drugę "Bez kontroli". Każde w pary wejść związanych z jednym czujnikiem dać w oddzielnej strefie. I skonfigurować klawiatury tak by ta w garażu włączała m.in. strefę w której są czujki "Bez kontroli" a ta w sypialni strefę "Z kontrolą". W efekcie jak włączasz alarm klawiaturą w garażu to uda Ci się włączyć go z otwartymi drzwiami - a jak klawiaturą w sypialni - to nie włączysz alarmu przy otwartych drzwiach. Wadą jest to że do dwu czujników potrzebujesz 4 wejścia.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uruchomiłem sobie częściowo centralę z jedną czujką i 1 manipulatorem LED :D :D :D . Po kilkudziesięciu minutach udało mi się ją załączać, rozbrajać i wywoływać alarm. Niby wszystko działa normalnie, nie zgłasza awarii, a mimo to miga co jakieś 3-4 sekundy dioda DIALER. Żadnych ustawień nie zmieniałem oprócz typu linii 1-ego wejścia (nic nie kombinowałem z ustawieniami powiadomienia , ani z monitoringiem- fabrycznie są one zablokowane).

 

Może ktoś będzie mógł mi odpowiedzieć, ponieważ nigdzie się nie doczytałem co to oznacza

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...