Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

Witam!

 

Po podliczeniu kosztów samego sprzętu nieco się załamałem... wygląda to mniej więcej tak: (bez kabli, obudowy, akumulatora, za to z modułem czytnika kart, bo taki bajer sobie wymyśliłem)

 

To właśnie czasem inwestorów sprowadza na ziemię, jak przedstawiają swoją wizję a potem dostaną wycenę, niemartw się możesz pomniejszyś tę kwotę o jakieś 15 do 20% na upustach.

 

Moje pytania:

1) Czy to normalne, że czujniki inercyjne muszą aż tyle kosztować? Da się jakoś obejść ten problem?

Nie muszą czujki satela są tańsze.

2) Czy ma sens łączenie dwóch kontaktronów z tego samego okna do jednego obwodu? Zdania były podzielone, ale chyba nie będzie to zły pomysł, jeżeli połączę dwa (nie więcej) sąsiednie?
Ja osobiście nie widzę przeciwskazań, z tym że łączenie w szereg wykonuję w centrali a nie przy oknie, wtedy masz elastyczność na przyszłość, jeśli będziesz chciał rozbić na osobne linie, albo jeśli ci któryś z nich wysiądzie będzie to łatwiejsze do rozpoznania, tym samym też zmiejszysz ilość ekspanderów.

3) Czy centralka alarmowa w przypadku tej wielkości alarmu musi posiadać aż tyle modułów? Czy nie ma kart rozszerzeń mających więcej niż 8 wejść? Jak zobaczyłem, że potrzebuję minimum 6ciu modułów rozszerzających, to się trochę zdziwiłem.

Nie musi patrz punkt wyżej, a pozatym jest też możliwoć wstawienia expanderów adresowalnych - ale są minusy tego rozwiązania, bo żadnych innych expanderów już nie wstawisz.

4) Jak z zasilaniem tego ustrojstwa - przy takiej ilości urządzeń zasilacz centralki prawdopodobnie nie da rady i potrzebne karty rozszerzeń z własnymi zasilaczami - a jeżeli tak, to co z akumulatorem - każda karta rozszerzająca miałaby swoją własną baterię?

Może nie każdy z ekspanderów, ale ja tu dałbym dwa z własnym zasilaniem, tak oczywiście akumulator, obudowa do każdego, ewentualnie jeden zasilacz buforowy mocniejszy z akumulatorem i dajesz zwykłe ekspandery. Tak czy inaczej trzebabyło by policzyć zapotrzebowanie systemu.

5) Czy wspomnianą Integrę Satela można stosować do prostych rozwiązań inteligentnego domu? Przykładowo bariera podczerwieni nad pierwszym schodkiem uruchamia oświetlenie, które po 20 sekundach jest wyłączane - wszystko to sterowane integrą.

Tak da się to zrobić, ograniczeniem są wejścia i wyjścia centrali albo ich ilość, bo jeśli będziesz chciał tego dużo zrobić to musisz liczyć się z kolejnymi expanderami.

6) Po stwierdzeniu, że koszty instalacji są dla mnie zbyt wysokie, próbowałem zrobić przykładową instalację tańszym kosztem - wyszło mi około 3000 zł. Nie jestem jednak przekonany co do tego co wymyśliłem - ma to trochę słabych punktów, stąd prosiłbym o ocenę poniższych pomysłów .

Moje zdanie to przygotowanie sobie okablowania pod instalacje jaką chcesz, łącznie z automatyką, poprowadż do rozdzielek elektrycznych też przewody, a z czasem mozesz sobie dołożyć elementy systemu i nie będziesz ograniczony, nie jest powiedziane że musisz zrobić wszystko na hura.

Będę bardzo wdzięczny za jakiekolwiek rady w tym temacie. Pewnie mógłbym do wszystkiego dotrzeć sam, ale z budowaniem domu związana jest taka ilość wiedzy , że człowiek ma czasu tego wszystkiego ogarnąć:)

Dlatego murarz stawia mury, dekarz kładzie dach, a alarmowiec robi alarm.

Pozdrawiam.

Edytowane przez pstryczek_elektryczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam!

 

Jak to pewnie było dla wielu z was - tak i dla mnie nadszedł czas wykonania instalacji alarmowej w domu. Czytałem sporo na ten temat - ale wybaczcie - całego tego wątku przeczytać się nie da (chyba, że poświęcę na to np. cały swój urlop:) )... ale do rzeczy - potrzebuję fachowej pomocy w doborze systemu alarmowego oraz mam kilka pytań technicznych odnośnie montażu, który to mam zamiar wykonać samemu.

 

Wyszedłem od dobrych praktyk przekazywanych na tym forum i zaprojektowałem sobie system alarmowy według kilku prostych wytycznych:

a) Każde drzwi i okna wyposażone w kontaktrony

b) Każde drzwi i okna (poza połaciowymi) wyposażone w czujniki inercyjne

c) Kilka losowych PIR + Dualna w garażu

 

Po podliczeniu kosztów samego sprzętu nieco się załamałem... wygląda to mniej więcej tak: (bez kabli, obudowy, akumulatora, za to z modułem czytnika kart, bo taki bajer sobie wymyśliłem)

 

System alarmowy Ilość sztuk Cena za szt. Suma

Kontaktron 29 11 319

Czujnik Inercyjny 19 104 1976

PIR 4 56,12 224,48

PIR-Dual 1 132 132

Integra 64 1 596 596

Integra CA-64 SR Karty 1 290 290

Integra CA-64 E 6 143 863

INT-KLCD-BL 1 429 429

4831,18

 

 

 

 

http://img815.imageshack.us/img815/7100/parter.th.png

 

http://img808.imageshack.us/img808/2110/pitro.th.png

 

Do tego modułu kart 64SR musisz jeszcze dodać czytnik kart. Pozatym jesli bierzesz pod uwagę prostą automatykę to lepiej wybrać Integrę 128 ze względu na wykorzystanie wejść wyjść wirtualnych. Naperno musisz dokupić dodatkowy zasilacz -Polecam albo Ca64 EPS albo Ca 64PP wtedy kupujesz jeden Ca 64E mniej ponieważ zasilacze mają juz po 8 wejść na płycie. Napisz czy masz okna plastikowe czy drewniane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie moge teraz dodać zdjęć z powodu urlopu ale mnie ten montaż nie powala.Oczywiscie zależy to od okna ale w plastikach zazwyczaj się da wprowadzić przewód do ramy okna i tam wykonać połączenie z rezystorami i kontraktronem .A co do kolegów którzy twierdzą że kontraktronów sie nie wymienia wyprawdzę z błędu przez te kilkanaście lat musiałen niestety kilka wymienić i to nie z powodu uszkodzenia mechanicznego

 

Arm a może teraz mogłbyś dodać zdjęcia o których wcześniej wspominałeś.

 

Chodzi o montaż rezystorów przy kontaktronach w oknach dwuskrzydłowych.

 

 

BTW może ktoś ma odsprzedać 2 kontaktrony Bosch Mini w kolorze białym

 

Ewentualnie mogę się wymienić na brązowe.

 

Najlepiej jak by to były Bosch Mini CSTB-10DM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arm a może teraz mogłbyś dodać zdjęcia o których wcześniej wspominałeś.

 

Chodzi o montaż rezystorów przy kontaktronach w oknach dwuskrzydłowych.

 

 

BTW może ktoś ma odsprzedać 2 kontaktrony Bosch Mini w kolorze białym

 

Ewentualnie mogę się wymienić na brązowe.

 

Najlepiej jak by to były Bosch Mini CSTB-10DM

Postaram się jak się obrobię, dzisiaj pierwszy dzień po urlopie

A co kontraktronów to mam u siebie w sklepie ale nie wiem skąd jesteś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hym... jak mam kontaktrony Bosch Mini to chowanie rezystorów w obudowie jest całkowicie nie możliwe.

 

Pytałem głównie jak zapewnić dostęp serwisowy do rezystorów a nie jak lutować

 

Napisałem że ew. w obudowach kontaktronów.

A co dostępu do rezystorów- są dostępne po odkręceniu kontrakronów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Arm a może teraz mogłbyś dodać zdjęcia o których wcześniej wspominałeś.

 

Chodzi o montaż rezystorów przy kontaktronach w oknach dwuskrzydłowych.

 

 

BTW może ktoś ma odsprzedać 2 kontaktrony Bosch Mini w kolorze białym

 

 

Ewentualnie mogę się wymienić na brązowe.

 

Najlepiej jak by to były Bosch Mini CSTB-10DM

 

Mam paczkę białych na zbyciu, jak by co to pisz.

Edytowane przez pstryczek_elektryczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedyś któryś z kolegów pisał, jak można uruchomić Integrę bez zasilania 230V. Nie mogę tego znaleźć. Pomożecie?

Minus akumulatora (-) na chwilę podajesz na zacisk napięcia zmiennego które wchodzi z trafo, wystarczy sekunda, musi być normalnie wpięty aku i ten minus do jednego z zacisków, centrala wystartuje.

Edytowane przez pstryczek_elektryczek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy posiadajac integre 128 jestem w stanie ja tak skonfigurowac aby dzwoniąc na nr karty sim zainstalowanej ( z ktorej mam powiadomienie) dowiedizeć się np która czujka jest aktywna - w sensie wywołała alarm?

Mam jeden ogolny kominikat na komorkę "wlamanie" ktory nie wiele znaczy ... bo np nie wiem czy to czujka w pokoju wktorym zamykam psa czy ktos faktycznie robi włam:/

 

ciezko to samemu ustawic? co by znow nie placic 100-200zl za przyjazd "speca"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy posiadajac integre 128 jestem w stanie ja tak skonfigurowac aby dzwoniąc na nr karty sim zainstalowanej ( z ktorej mam powiadomienie) dowiedizeć się np która czujka jest aktywna - w sensie wywołała alarm?

Mam jeden ogolny kominikat na komorkę "wlamanie" ktory nie wiele znaczy ... bo np nie wiem czy to czujka w pokoju wktorym zamykam psa czy ktos faktycznie robi włam:/

 

ciezko to samemu ustawic? co by znow nie placic 100-200zl za przyjazd "speca"

Raczej tak się nie da, ale można inaczej tylko nie wiem jaką masz dokładnie konfigurację Integry 128 tzn z jakim modułem gsm. Jęsli masz lt1 to trzeba po prostu ustawić więcej sms z konkretnymi komunikatami np włamanie kuchnia , włamanie salon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie rzeczy umie na pewno INT-RX, ale to nieco inne urządzenie. Choć w sumie skoro akurat tor radiowy jest w tych dwóch urządzeniach zdaje się identyczny, to i RX-4K powinien to umieć. No ale czy umie to nie wiem. :-( Osobiście wybrałbym i tak INT-RX, choćby ze względu na większy zakres integracji z Integrą (chyba, że tego akurat robić nie chcesz), no i dwa piloty w zestawie (co drastycznie zmniejsza różnicę w cenie obu urządzeń, o ile oczywiście potrzebujesz 2 piloty).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie chce to podłączyć to sterownika PLC, a nie do Integry :)

jeśli by zadziałało to uzyskam więcej kombinacji niż w INT-RX (tam tylko 6),

bo i sobie dwuklik obsłużę, i dowolne kombinacje dwóch przycisków.

a i więcej urządzeń/zdarzeń mam do sterowania w PLC niż w Integrze.

w cenniku widziałem, że RE-4K też jest z dwoma pilotami, w cenie jeszcze niższej niż INT-RX.

 

no to pytanie pozostaje aktualne, choć widzę, że jest szansa skoro INT-RX to potrafi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz inny cennik niż ja. ;-) RE-1K i RE-2K mają faktycznie po dwa piloty w zestawie, ale RE-4K ma już tylko jeden AFAIK. BTW: po co Ci tyle funkcji? I to tak upierdliwie dostępnych? Ja jak na razie mam problem z wymyśleniem tych 4 funkcji ;-)

Z innej beczki: do integry można dopiąć jeszcze APT-100, czyli pilota pracującego jako dwukierunkowe urządzenie ABAX, ale to już inne ceny się robią (choć możliwości też rosną), no i do PLC raczej już nie podepniesz prosto.

W każdym razie jeśli chcesz to podłączyć do PLC, to może warto obejrzeć też produkty konkurencji? Dobre opinie słyszałem np. o radioliniach Elmesa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hm, cennik taki pierwszy lepszy który wyskakuje w google'u:

http://www.fortuna.pl/glowna/cennik/Cennik%20-%20SATEL%202010-02-01.pdf

 

Elmesa też rozpatruję - ale ma brzydsze piloty i nie ma trybu impulsowego (tylko monostabilne na określony czas, minimum 0.25s, nie wiem czy nie będzie przeszkadzać) :)

 

Nazbierało się - jedna brama, druga brama, jedna furtka, druga... to minimum. coś tam z alarmem też się przyda.

pomyślałem, że skoro i tak go będę miał zwykle w kieszeni to się przyda np. jeszcze do oświetlenia ogrodu, żeby nie trzeba było latać, itp.

da się bez tego żyć, ale czemu nie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ciekawe z tym cennikiem. Wychodzi, że RE-4K ma 2 piloty, a RX-4K (tańszy o 7 zł bodaj) i różniący się tylko pilotami IMHO ma już 1 pilota. Ciekawe, ale może se faktycznie tak Satele wykoncypowali. A piloty Elmesa też mi się nie podobają ;-)

Natomiast co do liczby funkcji, to masz chyba za dużo "dziur w płocie" ;-) Mnie jednak bardziej zależy na ograniczeniu możliwości otwarcia bramy bez deaktywacji alarmu, a do tego wolę mieć ten odbiornik jednak z alarmem spięty.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do monitorowania - niewiem jak wysyłasz sygnały ale najwygodniej w programie DLOADX wejść w odpowiedni arkusz i pozaznaczaś co cię interesuje co centrala ma wysyłać (to oczywiście jeśli posiadasz pełny monitoring), natomiast jeśli masz np tylko gsm z wejściami przypisanymi do danego zdarzenia, to wyjścia centrali musisz odpowiednio skonfigurować, jeśli np teraz wysyła do ciebie np ogólny sygnał o uzbrojeniu alarmu, to musisz tam zmienić wyjścia działające tylko dla danej strefy.

Mam GPRS-T1 podłączony do integry 64. W konfiguracji T1 mam zdefiniowanych kilka SMSów, m.in. uzbrojenie/rozbrojenie strefy. Problem w tym, że przy kilku strefach i pełnym uzbrojeniu dostaję SMS o uzbrojeniu każdej strefy. Chciałbym jakoś tak zrobić, żeby przychodził tylko jeden. Da się?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...