Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

Pytanie: jaki czas jest najlepszy?

Miganie ma ew. pobudzić sąsiadów. Żeby byli czujni itp. Skoro mruga, każdy będzie w jakiejś tam gotowości. Jak przestanie każdy obserwujący założy że wszystko wróciło do normy, a tak nie jest (bo alarm nie wyłączony, znaczy nikogo jeszcze tam nie było).

To taka moja teoria, ale chętnie wysłucham zdania praktyków. :)

w druga stronę tez to działa , miga od 3 godzin to zanczy że nikogo w domu nie ma i nie było....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pytanie: jaki czas jest najlepszy?

Miganie ma ew. pobudzić sąsiadów. Żeby byli czujni itp. Skoro mruga, każdy będzie w jakiejś tam gotowości. Jak przestanie każdy obserwujący założy że wszystko wróciło do normy, a tak nie jest (bo alarm nie wyłączony, znaczy nikogo jeszcze tam nie było).

To taka moja teoria, ale chętnie wysłucham zdania praktyków. :)

 

Kiedyś kiedy nie było telefonów komórkowych , migająca lampa w zatrzasku ostrzegała właściciela posesji że coś się wydarzyło. Dzieki temu zmniejszano ryzyko bezpośredniego kontaktu zaskoczonego właściciela z włamywaczami ( zawsze istniała szansa że są jeszcze w środku ). Obecnie dzięki bezpośredniej komunikacji systemu z właścicielem , nie ma to zbytniego uzasadnienia. Właściciel budynku wie że system wykrył ruch i takie błyskające światło może zadziałać tak jak napisał "arm"

 

Co do poruszanego problemu czasu podtrzymania zasilania - uważam że system powinien wytrzymać bez sieci 48 godzin. Najpopularniejsze wyjazdy to wyjazdy sobotnio-niedzielne. Warto zadbać by podczas wyjazdu nie trzeba się było martwić że system nam padnie ( szkoda nerwów ).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

:)

Ogólnie chcę powiadamiania o uzbrojeniu.rozbrojeniu wybranych stref. Teraz dostaję powiadomienia o każdej. Być może da się to zrobić ustawiając jakoś te identyfikatory monitoringu, ale nie udało mi się tego okiełznać, a nikt mi tutaj nie podpowiedział. Dlatego trochę kombinuję na około.

 

A może da się to osiągnąć jeszcze inaczej?

 

Skoro chcesz otrzymać komunikat o załączonej strefie to nie prościej przypisać odpowiedni SMS do wyjścia pracującego jako wskaźnik czuwania (21) zwykły i w negacji lub wskażnik czasu na wej. oraz wyjście ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro chcesz otrzymać komunikat o załączonej strefie to nie prościej przypisać odpowiedni SMS do wyjścia pracującego jako wskaźnik czuwania (21) zwykły i w negacji lub wskażnik czasu na wej. oraz wyjście ?

No tak, ale SMS mogę przypisać do konkretnego kodu zdarzenia - w tym przypadku naruszenie wejścia. Czyli będę dostawał SMS na każde naruszenie dowolnego wejścia, co mnie nie urządza.

 

Trochę pogrzebałem w helpie dloadx i chyba udało mi się pojąć intencje autorów odnośnie monitoringu. Czyli uda mi się to być może zrobić tak jak powinno być zrobione - czyli w konfiguracji monitoringu. Musze tylko przetestować konfigurację w praktyce...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Licząc po cenach brutto:

Integra 32+ moduł Ca64e = 557 zł , integra 64 596 zł co daje nam 39 zł róznicy a dostajemy mocniejszy zasilacz, i 16 wyjść zamiast 8 w tym dwa wysokoprądowe, według mnie to sie opłaca , wystarczy że podepniesz monitoring do wyjść i już nie masz żadego wolnego w integrze 32. Dodatkowo masz dwie magistrale expanderów chociaz drugą nieczęsto sie wykorzystuje. Musisz sobie zadać pytanie czy te 39 zł to sporo? Dodatkowo podłaczając powiadomienie sms masz do wyboru 64 sms a nie 32 .

 

poniekąd masz rację ale zapominasz o tym iż do INT 64 musisz dać min AWO 256 a ta nie dosć że droższa o około 40 zł to i sporo większa. Umówmy się że forum to podsuwanie różnych rozwiązań o różnych możliwościac.Wiesz mi nie przeszkadza Integra i jeśłi klient ma tylko ciut więcej wymagań niż zwykły zjadacz chleba sięgam po to rozwiążanie. Ale jak to okreslij Todaks płyta z klawiaturąto 1000zł ...w tej cenie możesz już założyć kpl system alarmowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poniekąd masz rację ale zapominasz o tym iż do INT 64 musisz dać min AWO 256 a ta nie dosć że droższa o około 40 zł to i sporo większa. Umówmy się że forum to podsuwanie różnych rozwiązań o różnych możliwościac.Wiesz mi nie przeszkadza Integra i jeśłi klient ma tylko ciut więcej wymagań niż zwykły zjadacz chleba sięgam po to rozwiążanie. Ale jak to okreslij Todaks płyta z klawiaturąto 1000zł ...w tej cenie możesz już założyć kpl system alarmowy.

Ciężko mi dyskutować w tej kwesti -przez ostatnie lata nie zakładałem centrali która miała mniej niż 32 linie, co to za kompletny system alarmowy za 1000zł?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi dyskutować w tej kwesti -przez ostatnie lata nie zakładałem centrali która miała mniej niż 32 linie, co to za kompletny system alarmowy za 1000zł?

 

zobacz na ceny E55 z K636 :) sp5010 i aqua ( lub paradox Pro) system z 4 pirami:) małę mini ale jest:)

Co do ostatnich lat to gratuluje i tylko tak trzymać:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z konfiguracją monitoringu ostatecznie sobie poradziłem, ale intuicyjne toto nie jest...

 

Została mi jeszcze jedna sprawa do rozwiązania - mam nadzieję że już ostatnia. :)

Do tej pory (podczas budowy) miałem jedną strefę. Teraz zabieram się za wykonanie konfiguracji docelowej i tak sobie wymyśliłem, że będę miał podział na takie strefy:

1. Centrala (rzeczy związane z bezpośrednio z centralą - sabotaże magistrali, obudowy centrali, itp) - zależna,

2. Piwnica (czujki w piwnicy) - zależna,

3. Parter obwód (czujki obwodowe na parterze) - zależna,

4. Parter środek (PIRy na parterze) - zależna,

5. Piętro obwód - zależna,

6. Piętro środek - zależna,

7. Całość - załączana hasłem - załącza 1, 2, 3, 4, 5, 6

8. Noc - załączana hasłem - załącza 1, 2, 3, 5.

 

Niestety drzwi wejściowe są w strefie 3, kontaktron na drzwiach jako Wejścia/Wyjścia, a przed manipulatorem PIR znajdujący się w strefie 4. Otwarcie drzwi uruchamia czas na wejście w strefie 3, więc wzbudzenie PIRa powoduje alarm.

Mam koncepcję jak to rozwiązać, ale możne ktoś podpowie coś lepszego.

Planuję dodać wirtualne wejście w strefie 4 wyzwalane z wyjścia wyzwalanego z kontaktrona w drzwiach. Wejście to byłoby typu Wejścia, co uruchamiało by czas na wejście w strefie 4.

Co wy na to?

 

 

Jeszcze jeden minus takiego podziału stref - zdaje się, że opcja "Kontrola przy zał. czuwania" nie ma sensu, bo centrala sprawdza wejścia załączanej strefy.

 

Ale z tego wynika, że lepiej mieć jedną strefę + ew. blokady. na wewnętrzne czujki podczas nocy. Już sam nie wiem co lepsze...

Edytowane przez kolorado
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jak z tym sygnalizatorem?

wg mnie sygnalizator optyczny winien działać do momentu skasowania alarmu.

Umożliwia to np. ochronie łatwiejsze zorientowanie się ,w którym obiekcie jest alarm /szczególnie nocą/. Np. patrol dostaje ze stacji monit. informację o alarmie w sklepie na ul.xxx nr y , a jest tam ciąg sklepów w liniowcu. Jadąc z daleka widzi , który to obiekt i nie szuka po dokładnym adresie i nazwie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wg mnie sygnalizator optyczny winien działać do momentu skasowania alarmu.

Umożliwia to np. ochronie łatwiejsze zorientowanie się ,w którym obiekcie jest alarm /szczególnie nocą/. Np. patrol dostaje ze stacji monit. informację o alarmie w sklepie na ul.xxx nr y , a jest tam ciąg sklepów w liniowcu. Jadąc z daleka widzi , który to obiekt i nie szuka po dokładnym adresie i nazwie.

Tylko pokaz mi klienta który wstanie o np.3 w nocy i będzie jechał na obiekt w celu skasowania alarmu skoro patrol ochrony stwierdzi że "nie stwierdzono sladów włamania ".Myślę że 30 minut w zupełności wystarczy nawet żeby " wiodące agencje ochrony zdążyły dojechać"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko pokaz mi klienta który wstanie o np.3 w nocy i będzie jechał na obiekt w celu skasowania alarmu skoro patrol ochrony stwierdzi że "nie stwierdzono sladów włamania ".Myślę że 30 minut w zupełności wystarczy nawet żeby " wiodące agencje ochrony zdążyły dojechać"

 

podoba mi się zwłaszcza to " wiodące" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z konfiguracją monitoringu ostatecznie sobie poradziłem, ale intuicyjne toto nie jest...

 

Została mi jeszcze jedna sprawa do rozwiązania - mam nadzieję że już ostatnia. :)

Do tej pory (podczas budowy) miałem jedną strefę. Teraz zabieram się za wykonanie konfiguracji docelowej i tak sobie wymyśliłem, że będę miał podział na takie strefy:

1. Centrala (rzeczy związane z bezpośrednio z centralą - sabotaże magistrali, obudowy centrali, itp) - zależna,

2. Piwnica (czujki w piwnicy) - zależna,

3. Parter obwód (czujki obwodowe na parterze) - zależna,

4. Parter środek (PIRy na parterze) - zależna,

5. Piętro obwód - zależna,

6. Piętro środek - zależna,

7. Całość - załączana hasłem - załącza 1, 2, 3, 4, 5, 6

8. Noc - załączana hasłem - załącza 1, 2, 3, 5.

 

Niestety drzwi wejściowe są w strefie 3, kontaktron na drzwiach jako Wejścia/Wyjścia, a przed manipulatorem PIR znajdujący się w strefie 4. Otwarcie drzwi uruchamia czas na wejście w strefie 3, więc wzbudzenie PIRa powoduje alarm.

Mam koncepcję jak to rozwiązać, ale możne ktoś podpowie coś lepszego.

Planuję dodać wirtualne wejście w strefie 4 wyzwalane z wyjścia wyzwalanego z kontaktrona w drzwiach. Wejście to byłoby typu Wejścia, co uruchamiało by czas na wejście w strefie 4.

Co wy na to?

 

 

Jeszcze jeden minus takiego podziału stref - zdaje się, że opcja "Kontrola przy zał. czuwania" nie ma sensu, bo centrala sprawdza wejścia załączanej strefy.

 

Ale z tego wynika, że lepiej mieć jedną strefę + ew. blokady. na wewnętrzne czujki podczas nocy. Już sam nie wiem co lepsze...

 

Nikt nie miał takiego dylematu? ;)

 

Jeszcze jedna koncepcja przyszła mi do głowy: blokowanie wejścia pilotem, bez czasu na wejście. Przed wejściem trzeba pilotem zablokować czujki prowadzące do manipulatora. Mam tak rozwiązane z bramą garażową. Problem z tym rozwiązaniem jest znowuż taki, że bez pilota nie da się wejść do budynku nie wywołując alarmu. W przypadku bramy mniejszy problem, bo i tak nie da się jej otworzyć bez pilota.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę, muszę wybrać czujki do domu. W domu ma zamieszkać z nami kot, stąd pomysł na czujki - PETy. Czy to prawda, że nie do końca się sprawdzają?

Póki co do wyboru mam dwa rodzaje czujek: RISCO PIR PET mikroprocesorowa Digi-sense lub tańsza wersja (przy całym domu prawie 1000zł) RISCO PER PET ZODIAC.

Polecacie te czujki/którąś z powyższych?

 

Zaproponowano nam centralę integra32 da sobie radę? 13 czujek + kontaktron+ czujka dymux 2 i czujka gazu?

Edytowane przez olgusieniunieczka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę o poradę, muszę wybrać czujki do domu. W domu ma zamieszkać z nami kot, stąd pomysł na czujki - PETy. Czy to prawda, że nie do końca się sprawdzają?

Póki co do wyboru mam dwa rodzaje czujek: RISCO PIR PET mikroprocesorowa Digi-sense lub tańsza wersja (przy całym domu prawie 1000zł) RISCO PER PET ZODIAC.

Polecacie te czujki/którąś z powyższych?

 

Zaproponowano nam centralę integra32 da sobie radę? 13 czujek + kontaktron+ czujka dymux 2 i czujka gazu?

Dużo lepszym rozwiązaniem byłyby kontraktrony w oknach z udarówkami ale na to pewnie jest za późno? Jesli juz musisz stosować czujniki typu PET to dosyc dobrze spisuja się czujniki Siemens ir 120C z klipem ale z kontem nigdy nic nie wiadomo 100% pewności nie będzie. Kot chodzi po całym domu?

Co do centrali to pewnie mnie znowu koledzy "zjadą ale ja jestem zwolennikiem jako minimum Integry 64 -mocniejszy zasilacz, więcej wyjść na płycie.

Edytowane przez ar***pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nikt nie miał takiego dylematu? ;)

 

Jeszcze jedna koncepcja przyszła mi do głowy: blokowanie wejścia pilotem, bez czasu na wejście. Przed wejściem trzeba pilotem zablokować czujki prowadzące do manipulatora. Mam tak rozwiązane z bramą garażową. Problem z tym rozwiązaniem jest znowuż taki, że bez pilota nie da się wejść do budynku nie wywołując alarmu. W przypadku bramy mniejszy problem, bo i tak nie da się jej otworzyć bez pilota.

Według mnie to strasznie nagmatwałeś z tą ilością stref .Poza tym nie za bardzo rozumiem taki podział na strefy : np strefa 1 to i tak czujniki 24 godzinne więc moga być w strefie z kontraktronami, wydaje mi się że mógłbys to zrobić nwet na jednej strefie z blokadą czujek ruchu na noc przy braku wyjścia.Ale mas zpewnie swoje jakies przemyślenia dlaczego tak ma być.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Panowie (i Panie?),

 

Mam problem i proszę o sugestie, gdzie może być źródło.

 

Wczoraj podłączyłem centralkę Versa 10 (plus manipulator LED + 1 PIR Paradox) i niestety coś jest nie tak. Po załączeniu zasilania dioda na centralce miga b. szybko kilka razy i gaśnie, a podświetlenie klawiatury manipulatora mruga lekko i raz na jakiś czas wszystkie LEDy rozbłyskają jednocześnie (z lekkim bzykniećiem). Oczywiście nic nie działa.

 

Co może być źródłem problemu? W stosunku do "standardu" mam następujące odstępstwa: zasilacz 20VA (instrukcja mówi o 40VA), bezpiecznik w nim (nie wiem czemu nie było - może elektryk wyjął i zgubił) 500mA zamiast 200mA(wiem, wiem - wymienię, ale na razie chciałem przetestować) i zasilanie nadajnika S....du zmostkowane z zasilania centrali. Na chłopski rozum nijak się te rzeczy mają do czegokolwiek, ale kto wie?

 

Spotkaliście się kiedyś z takim zachowaniem centrali? Może jest walnięta? Niestety instrukcja milczy w temacie "troubleshooting".

 

Dzięki z góry.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie to strasznie nagmatwałeś z tą ilością stref .Poza tym nie za bardzo rozumiem taki podział na strefy : np strefa 1 to i tak czujniki 24 godzinne więc moga być w strefie z kontraktronami, wydaje mi się że mógłbys to zrobić nwet na jednej strefie z blokadą czujek ruchu na noc przy braku wyjścia.Ale mas zpewnie swoje jakies przemyślenia dlaczego tak ma być.

Nigdzie nie jest napisane, że trzeba system konfigurować z jak najmniejszą ilością stref. Taki podział jak zaproponowałem jasno określa gdzie została wzbudzona czujka (okno/środek, parter/piętro/piwnica/centrala). Ponieważ mam także powiadamianie SMS z numerem strefy i wejściem, od razu wiem czego dotyczy alarm. Numerów 34 wejść nie jestem póki co w stanie zapamiętać. :)

To, że da się system skonfigurować z jedną strefą wiem, sam to zresztą napisałem wcześniej. Ale mając do dyspozycji 32 partycje trochę żal wykorzystywać tylko jedną... ;)

Tutaj się pytam żeby się dowiedzieć jakie są inne propozycje i jak najczęściej konfigurują takie systemy fachowcy.

Czyżby z tego wynikało, że jedna strefa plus blokady króluje?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szanowni Panowie (i Panie?),

 

Mam problem i proszę o sugestie, gdzie może być źródło.

 

Wczoraj podłączyłem centralkę Versa 10 (plus manipulator LED + 1 PIR Paradox) i niestety coś jest nie tak. Po załączeniu zasilania dioda na centralce miga b. szybko kilka razy i gaśnie, a podświetlenie klawiatury manipulatora mruga lekko i raz na jakiś czas wszystkie LEDy rozbłyskają jednocześnie (z lekkim bzykniećiem). Oczywiście nic nie działa.

 

Co może być źródłem problemu? W stosunku do "standardu" mam następujące odstępstwa: zasilacz 20VA (instrukcja mówi o 40VA), bezpiecznik w nim (nie wiem czemu nie było - może elektryk wyjął i zgubił) 500mA zamiast 200mA(wiem, wiem - wymienię, ale na razie chciałem przetestować) i zasilanie nadajnika S....du zmostkowane z zasilania centrali. Na chłopski rozum nijak się te rzeczy mają do czegokolwiek, ale kto wie?

 

Spotkaliście się kiedyś z takim zachowaniem centrali? Może jest walnięta? Niestety instrukcja milczy w temacie "troubleshooting".

 

Dzięki z góry.

 

A która instrukcja mówi o zasilaczu 40 VA do centrali Verso ? Jakiś rozbudowany system chyba przewidujesz ( a to ma 10 wejść...)

Po drugie- nawet jak masz zbyt mały zasilacz to aku na początku wyrówna braki mocy ( dla ścisłości- przy włączeniu. Później oczywiście się wyładuje co wynika z bilansu prądów)

 

Sprawdź czy wszystko dobrze podłączyłeś. Sprawdź napięcia- na zasilaniu, ( strona pierwotna, wtórna) na zaciskach aku, na wyjściu AUX oraz KPD.

To pozwoli rozpocząć diagnozą na odległość.

 

Pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...