Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

Szanowni Panowie (i Panie?),

 

Mam problem i proszę o sugestie, gdzie może być źródło.

 

Wczoraj podłączyłem centralkę Versa 10 (plus manipulator LED + 1 PIR Paradox) i niestety coś jest nie tak. Po załączeniu zasilania dioda na centralce miga b. szybko kilka razy i gaśnie, a podświetlenie klawiatury manipulatora mruga lekko i raz na jakiś czas wszystkie LEDy rozbłyskają jednocześnie (z lekkim bzykniećiem). Oczywiście nic nie działa.

 

Co może być źródłem problemu? W stosunku do "standardu" mam następujące odstępstwa: zasilacz 20VA (instrukcja mówi o 40VA), bezpiecznik w nim (nie wiem czemu nie było - może elektryk wyjął i zgubił) 500mA zamiast 200mA(wiem, wiem - wymienię, ale na razie chciałem przetestować) i zasilanie nadajnika S....du zmostkowane z zasilania centrali. Na chłopski rozum nijak się te rzeczy mają do czegokolwiek, ale kto wie?

 

Spotkaliście się kiedyś z takim zachowaniem centrali? Może jest walnięta? Niestety instrukcja milczy w temacie "troubleshooting".

 

Dzięki z góry.

To jest nowa centrala (z pudełka)? czy jakaś zastana na obiekcie? Nie wiem czy dobrze zrozumiałem : nadajnik S....du jest zasilany z centralki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Nigdzie nie jest napisane, że trzeba system konfigurować z jak najmniejszą ilością stref. Taki podział jak zaproponowałem jasno określa gdzie została wzbudzona czujka (okno/środek, parter/piętro/piwnica/centrala). Ponieważ mam także powiadamianie SMS z numerem strefy i wejściem, od razu wiem czego dotyczy alarm. Numerów 34 wejść nie jestem póki co w stanie zapamiętać. :)

To, że da się system skonfigurować z jedną strefą wiem, sam to zresztą napisałem wcześniej. Ale mając do dyspozycji 32 partycje trochę żal wykorzystywać tylko jedną... ;)

Tutaj się pytam żeby się dowiedzieć jakie są inne propozycje i jak najczęściej konfigurują takie systemy fachowcy.

Czyżby z tego wynikało, że jedna strefa plus blokady króluje?

Nie denerwuj się :) ale ja staram się aby klient miał jak najprostszą obsługę swojego systemu , twoje rozwiązanie wynika prawdopodobnie z zastosowania konwertera monitoringu na sms. Ja używam modułów LT1 i lt2 więc programuje w inny sposób.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A która instrukcja mówi o zasilaczu 40 VA do centrali Verso ? Jakiś rozbudowany system chyba przewidujesz ( a to ma 10 wejść...)

Po drugie- nawet jak masz zbyt mały zasilacz to aku na początku wyrówna braki mocy ( dla ścisłości- przy włączeniu. Później oczywiście się wyładuje co wynika z bilansu prądów)

 

Sprawdź czy wszystko dobrze podłączyłeś. Sprawdź napięcia- na zasilaniu, ( strona pierwotna, wtórna) na zaciskach aku, na wyjściu AUX oraz KPD.

To pozwoli rozpocząć diagnozą na odległość.

 

Pozdro

 

Instrukcja instalatora dołączana do centralki :) System jest malutki (7 czujek) więc nie sądziłem, że potrzeba więcej niż 20VA, ale na wszelki wypadek napisałem, żeby nie było :)

 

Wszystko wygląda OK, chyba, że źle zapisałem sobie kolorki przewodów do manipulatora (zawiesiłem go już jakiś czas temu). Rozwale go jutro i jeszcze sprawdzę.

 

Z tymi napięciami to musisz mi pisać po laikonikowskiemu - strona pierwotna i wtórna to.. wejście (230) i wyjście (18V) zasilacza? Akumulator wykazuje 12,6V. Resztę sprawdzę jutro.

 

 

ar***pl --> centralka nowa, prosto z pudełka. Nadajnik nie jest zasilany z centrali, tylko jest mostek - przewody N i faza z zacisków na zasilaczu centrali pociągnięŧe są do nadajnika. Może to to? Kurde ale czamu? Prądu przecież jest tam dość (osobny obwód).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Instrukcja instalatora dołączana do centralki :) System jest malutki (7 czujek) więc nie sądziłem, że potrzeba więcej niż 20VA, ale na wszelki wypadek napisałem, żeby nie było :)

 

Wszystko wygląda OK, chyba, że źle zapisałem sobie kolorki przewodów do manipulatora (zawiesiłem go już jakiś czas temu). Rozwale go jutro i jeszcze sprawdzę.

 

Z tymi napięciami to musisz mi pisać po laikonikowskiemu - strona pierwotna i wtórna to.. wejście (230) i wyjście (18V) zasilacza? Akumulator wykazuje 12,6V. Resztę sprawdzę jutro.

 

 

ar***pl --> centralka nowa, prosto z pudełka. Nadajnik nie jest zasilany z centrali, tylko jest mostek - przewody N i faza z zacisków na zasilaczu centrali pociągnięŧe są do nadajnika. Może to to? Kurde ale czamu? Prądu przecież jest tam dość (osobny obwód).

 

3.10 Podłączenie zasilania i uruchomienie centrali

Przed podłączeniem zasilania należy zakończyć wszystkie prace podłączeniowe

w systemie.

Nie wolno podłączać do jednego transformatora dwóch urządzeń z zasilaczem.

Przed dołączeniem transformatora do obwodu, z którego będzie on zasilany,

należy wyłączyć w tym obwodzie napięcie.

 

To cytat z instrukcji strona 24

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3.10 Podłączenie zasilania i uruchomienie centrali

Przed podłączeniem zasilania należy zakończyć wszystkie prace podłączeniowe

w systemie.

Nie wolno podłączać do jednego transformatora dwóch urządzeń z zasilaczem.

Przed dołączeniem transformatora do obwodu, z którego będzie on zasilany,

należy wyłączyć w tym obwodzie napięcie.

 

To cytat z instrukcji strona 24

Depi napisał że mostek jest na 230v -nadajnik ma swój transformator.-dobrze chyba zrozumiałem?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Depi napisał że mostek jest na 230v -nadajnik ma swój transformator.-dobrze chyba zrozumiałem?

 

Jeśli tak to OK . Jeżeli wszystkie połączenia są prawidłowe i nie ma zwarcia na wyjściach zasilających to nie pozostaje nic innego jak wysyłka do Satela. Być może uszkodzony jest elektroniczny układ zabezpieczenia przeciążeniowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie denerwuj się :) ale ja staram się aby klient miał jak najprostszą obsługę swojego systemu , twoje rozwiązanie wynika prawdopodobnie z zastosowania konwertera monitoringu na sms. Ja używam modułów LT1 i lt2 więc programuje w inny sposób.

Ależ wcale się nie denerwuję :)

Generalnie nie jestem przeciw jednej strefie, ale myślałem że lepiej zrobić to w inny sposób.

Ja cały czas rozważam różne opcje i muszę przyznać, że opcja z jedną strefą znajduje się na końcu listy :)

 

Chętnie poczytałbym jak inni konfigurują swoje system, ale jakoś nikt się nie wyrywa do odpowiedzi... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie,

 

Niepotrzebnie zawracałem wam głowę. Po rozkręceniu manipulatora okazało się, że jeden z kabelków (COM) łaskaw był się "wymsknąć"... :oops:

 

Czemu nie zacząłem od sprawdzenia tego? Debil, po prostu debil...

 

Dzięki za pomoc :)

 

Oj Depi... Nieruchome kable nie mogą się ot tak wymsknąć... Czyli jednak zasilanie przez CLK i DATA, tak jak pisałem...

 

Dobrze, że sobie poradziłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze, że sobie poradziłeś.

 

Gucio, nie poradziłem... Teraz nie mogę nawiązać połączenia z komputerem :evil:

 

Kabelka używam tego samego, co do programowania domowej Integry, więc powinien być OK. Robiłem już restarty, rebooty, TS z kołków i nic: "Brak sygnału CTS"... "Dioda"w DloadX czerwona i lekko miga.

 

Oczywiście idzie to przez konwerter USB/RS232, ale znowu - ten sam używałem w domu do Integry i działał. Sterownik sie zainstalował, wedle Windows wszystko jest OK... Nie może to być problem z identyfikatorami, bo jeszcze nie była Versa programowana i wszystko jest na fabrycznych ustawieniach.

 

Wieeeelkim błędem (w tym kontekście) było zaoszczędzenie paru groszy i wzięcie manipulatora LED. Z LCD to jeszcze można coś skumać ale to kolorowe światełka i piski to jakaś masakra.

 

Wchodzi do trybu serwisowego OK, ale np. jak chcę zgodnie z instrukcja uruchomić programowanie (START POL. RS) i naciskam 0,3,# to już przy wciśnięciu 3 mam 2 głośne piski, czyli funkcja niedostępna.

 

Zwykle 12345 + 00# tez nie działa. Z kołków też nie poszło.

 

K... jego j... mać no - zaczyna mnie to wszystko baardzo irytować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gucio, nie poradziłem... Teraz nie mogę nawiązać połączenia z komputerem :evil:

 

Kabelka używam tego samego, co do programowania domowej Integry, więc powinien być OK. Robiłem już restarty, rebooty, TS z kołków i nic: "Brak sygnału CTS"... "Dioda"w DloadX czerwona i lekko miga.

 

Oczywiście idzie to przez konwerter USB/RS232, ale znowu - ten sam używałem w domu do Integry i działał. Sterownik sie zainstalował, wedle Windows wszystko jest OK... Nie może to być problem z identyfikatorami, bo jeszcze nie była Versa programowana i wszystko jest na fabrycznych ustawieniach.

 

Wieeeelkim błędem (w tym kontekście) było zaoszczędzenie paru groszy i wzięcie manipulatora LED. Z LCD to jeszcze można coś skumać ale to kolorowe światełka i piski to jakaś masakra.

 

Wchodzi do trybu serwisowego OK, ale np. jak chcę zgodnie z instrukcja uruchomić programowanie (START POL. RS) i naciskam 0,3,# to już przy wciśnięciu 3 mam 2 głośne piski, czyli funkcja niedostępna.

 

Zwykle 12345 + 00# tez nie działa. Z kołków też nie poszło.

 

K... jego j... mać no - zaczyna mnie to wszystko baardzo irytować.

czas ruszyć do sklepu , to nie ten sam kabelek co do integry.Tego sam już raczej nie zrobisz

http://www.satel.pl/pl/product/332/DB9FC/RJ-KPL,Kabel-RS-232-TTL

"Instrukcji ola nie czytała i z nerwów szalała" :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Kabelka używam tego samego, co do programowania domowej Integry, więc powinien być OK. Robiłem już restarty, rebooty, TS z kołków i nic: "Brak sygnału CTS"... "Dioda"w DloadX czerwona i lekko miga.

 

 

Tak ja pisze przedmówca- to są inne kabelki. Jeden system używa RS 232 a drugi RS 232 TTL.

 

Swoją drogą, to strasznie w tym satelu namieszali. Klawiatury też są niezamienne dla Versy z niczym innym. Nawet jako strefowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie odnośnie czujki czadu. Czy czujka firmy KIDDE będzie dobrze działała z centralką Satela?

Mam czujkę Satela ale włącza mi się przy byle kurzu i się wnerwiłem...

 

http://napad.pl/katalog/produkty-370-340-czujnik-tlenku-wgla-ddconaps-gazex-12v-dc-1808.htm to ci się nie włączy od byle kurzu. Co do KIDDE te co widziałem nie miały wyjścia przekaźnikowego i zasialne były z 3 bateria AA

masz je zreszta wyżej.

Gazex do pięknych nie należy ale to bardzo dobre urządzenie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale bywa Czujki CO Satela wariują i to nie od kurzu, a jak sądzę od różnych związków chemicznych wydzielanych przez farby, tynki, okładziny ścienne, którymi pokryta jest ściana z zamontowaną na niej czujką. Wymiana na następne czujki nic nie daje.

Może któryś z kolegów ma jakieś wiadomości w tej sprawie?

 

Owszem, czujka Gazex działa poprawnie, ale jak przekonać klienta do zamontowania jej np. w salonie :confused:

 

Czujki KIDDE, jak kolega rzufik1 napisał - to wyłącznie urządzenia autonomiczne. Nie posiadają w żadnej wersji wyjść przekaźnikowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-> Zbych i rzufik1

 

Dzięki za info. Wydrukowałem sobie specyfikację czujki KIDDE i poczytałem w pociągu. Rzeczywiście nie można jej niestety podpiąć pod centralkę. Trzeba jednak przyznać, że wyświetlacz z aktualnym poziomem CO jest kuszący. :)

 

Z racji tego, że instalację centralki alarmowej robił mi autoryzowany (podobno) serwisant nie wiem czy zgodzi się na zamontowanie mi czujki, której nie ma w swoim sprzęcie. Pewnie zrobi jak mu się zapłaci. Niemniej jednak chciałem zapytać Was - instalatorów. Czy możliwe jest abym sam podpiął się do centralki z laptopem i sobie wszystko poustawiał. Czy ja jako właściciel mam prawo mieć soft i hasła dostępu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...