Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

A sa czujki CO ktore nie wymagaja wymiany co kilka lat ? Gdzies mi sie chyba takie cos obilo o oczy a teraz znalezc nie moge - jakas inna zasada dzialania musiala byc.

 

Fantom

czujniki gazu trzeba wymieniać co kilka lat ( z reguły maja wytrzmywać 6-10lat) co nie zmienia konieczności reglarnego sprawdzania i konserwacji takiego czujnika.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich,

 

Dom w SSO juz stoi. Jak zaczynalem nie myslalem ze budowa domu to tak wielkie przedsiewziecie... obudzilem sie szybko... Na dzien dzisiejszy stoimy przed wyborem okien i w tym samym momencie przyszla pora na system alarmowy. Na dzien dzisiejszy nie jestem oczytanym czlowiekiem jezeli chodzi o takowe systemy choc po przeczytaniu setek postow juz co nieco sie rozjasnilo w mojej glowie... Rozumiem ze instalacja alarmowa a chyba jej poczatek montazu zaczyna sie juz na etapie wlasnie tym, czyli zanim okna tynki posadzki i elektryka sie pojawia.

 

Dom parterowy z uzytkowym podaszem ale za to z duza iloscia okien (duzych okien). Na dzien dzisiejszy mysle o P2 i okuciach WK2 z klamkami na guzik na parterze oraz na pietrze od strony tarasu... Tak wiec jakies tam sobie zabezpieczenie juz bedzie stowrzone... Mowie ze jakies bo dla upartego nie ma nic trudnego.

 

Teraz chcialbym Was sie zapytac jak rozlozyc instalacje (na jakie etapy montazowe) aby plynnie i w nalezyty sposob zostala zrobiona.

 

Interesuje mnie instalacja ktora pozwoli mi i da mozliwosc dzielenia zabezpieczenia, tzn. jestem na gorze - dol mam zabezpieczony i na odwrot.

 

Na dole mysle o kontraktorach oraz o czujkach zbijania szyb (czy przy P2 zdadza egzamin) + moze jakas podczerwien, sygnazlizatory zewnetrzny + wewnetrzny, moze rowniez czujki dymu (gazu nie bedzie) CO, itp.

 

Gora to kontraktory na okna w scianie + dachowe oraz podczerwien.

 

Mysle ze cos takiego wystarczy - Teraz kolejne pytanie do Was - jaka centrala mi to pociagnie i da mozliwosci w/w + oczywiscie powiadamianie odpowiednich sluzb oraz SMS na komorke do mnie oraz wybranego sasiada.

 

Jakie kontraktory, jakie czujki stluczeniowe, dymu, zewn. wewn. etc. ????

 

Czy macie i czy mozecie polecic odpowiednia osobe/firme ktora takowa w przyblizeniu instalacje wykona? Dom znajduje sie pod Wroclawiem.

 

Pozdrawiam

 

L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od przeczytania choć kilku stron niniejszego wątku, wszystkie pytania, które zadajesz przewijają się tu w nieskończoność.. Nie musisz całości, właściwie kilka-kilkanaście stron wystarczy, nie ważne, czy od początku, czy od końca, czy gdzieś ze środka.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zacznij od przeczytania choć kilku stron niniejszego wątku, wszystkie pytania, które zadajesz przewijają się tu w nieskończoność.. Nie musisz całości, właściwie kilka-kilkanaście stron wystarczy, nie ważne, czy od początku, czy od końca, czy gdzieś ze środka.

 

J.

 

Witaj,

 

Czytalem i juz duzo lepiej sie w tym wszystkim poruszam ale ciagle pewnosci brak i dlatego zadal poraz kolejny "te same pytania". Wariantow jest wiele i dobrze o tym wiem ale nie moge sie dokopac informacji np. jaka najlepsza centrala 16, 64 a moze juz 8 wystarczy... domyslam sie ze nie ale dlatego pytam... czy na kazde okno potrzebne oddzielne wyjscie do centrali itp itd... pytan przybywa... nie da sie jednego dnia ogarnac calego forum... zwazywszy na to iz wpisow juz prawie 8 tys tutaj jest :)

 

Robilem taj jak mowisz - troszke tu poczytalem - troszke tam itp... Ciagle interesuja mnie detale... jaka firma (producent) urzadzen jest dobry i wzglednie dostepny na rynku...

 

Jak z serwisami? Czy taka czujka lepsza od innej itp...

 

Pewnie z czasem przegladne cale forum i znajde odpowiedzi na wszystkie moje pytania ale zapytac nic nie kosztuje :)

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrze mówi.

A ile chcesz przeznaczyć na to kasy Luccca?

Mam pytanie do fachowców od małych obiektów gdzie umieścić centralkę?

-strych nieogrzewany ale odizolowany wełną 15 miedzy krokwiami

-kotłownia węglowa-piec ze ślimakiem

-garaż prawie nieogrzewany

-?

 

 

Witaj Pawlo111,

 

Co do kosztow to wszystko zalezy od detali instalacji. Nie chce wydac majatku - wiem miej wiecej co potrzebuje i jakie sa koszty materialow... interesuje mnie bardziej pomoc juz kokretnej osoby ktora moze taka instalacje przeprowadzic pod wroclawiem i domowic szczegoly calej instalacji

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawlo111,

 

Mniej wiecej wiem co bede potrzebowal ale nie jestem do konca przekonany ze dana centrala np pociagnie wszystkie kontraktory, czujki ruchu, dymu, CO, itp itd.

 

Jezeli bylbys w stanie pomoc to byloby super. Moge podeslac rzuty domu na email aby ulatwic wizualizacje mniej lub wiecej...

 

Ogolnie dom bardzo prosty i nie za duzy ale posiada troche otworow okiennych bo az 12 + drzwi wejsciowe oraz brama garazowa + drzwi do wejscia do garazu od tylu. Garaz nie jest polaczony z domem wiec nie wpadam w jakas paranoje i nie potrzebuje az tak bardzo skupiac sie na garazu. Rozumiem ze potrzebuje dwa manipulatory - na gorze i na dole aby bez problemow i wygodnie zabezpieczac i odbezpieczac parter i pietro w miare potrzeb... no chyba ze myslisz inaczej?

 

Dodatkowo moze jeszcze jeden czujnik ruchu na zewnatrz ktory odpali jakies swiatlo jak sie bedzie ktos zblizal np do domu?

 

Z taka iloscia czujek + sygnalizatory + kontraktory itp itd myslalem o Integrze 64 ale czy to nie za duzo?

 

Pozdrawiam.

 

L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projektantem nie jestem tylko technikiem-uruchomieniowcem ale w miare swoich możliwości bardzo chętnie pomogę. [tu pewnie zkrytykuje mnie kilka osób] Jak najbardziej Integra 64

-ma większą wydajność prądową

-16 wejść na płycie głównej [integra 32+exp cenowo kilka złotych więcej]

-16 wyjść zawsze kiedyś mogą się przydać

-jest możliwość rozbudowy do 64 wejść nigdy nie wiadomo kiedy mogą się przydać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projektantem nie jestem tylko technikiem-uruchomieniowcem ale w miare swoich możliwości bardzo chętnie pomogę. [tu pewnie zkrytykuje mnie kilka osób] Jak najbardziej Integra 64

-ma większą wydajność prądową

-16 wejść na płycie głównej [integra 32+exp cenowo kilka złotych więcej]

-16 wyjść zawsze kiedyś mogą się przydać

-jest możliwość rozbudowy do 64 wejść nigdy nie wiadomo kiedy mogą się przydać

 

Widzisz do elektronika mi bardzo daleko :) dlatego tez pytanie... ile bedzie potrzebnych mi wejsc aby podlaczyc np 24 kontraktony przy oknach (rozumiem ze kazde skrzydlo ma odzielny kontrakton), 3 kontraktony (drzwi wejsciowe + 2 na garaz), 5 kontraktonow (okna dachowe), czujniki ruchu (nie wiem ile - nie orientuje sie jak sie je montuje i jaka powierzchnie pokrywaja), czujniki zbicia szyb ( nie wiem ile - jak sie je montuje - czy jeden na pokoj wystarczy czy kazde okno musi posiadac cos takiego?), czujnik dymu pomiedzy salonem a kuchnia, czujnik CO przy kominku, sygnalizatory (domniemam ze 2 - wewnetrzny oraz zewnetrzny), dwa manipulatory (gora i dol),...??? Wiele rzeczy pominalem? :eek:

 

Rozumiem ze powiadamianie na komorke juz Integra 64 ma w sobie...? + piloty umozliwiajace wlaczenie alarmu...

Edytowane przez Luccca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ile bedzie potrzebnych mi wejsc aby podlaczyc np 24 kontraktony przy oknach (rozumiem ze kazde skrzydlo ma odzielny kontrakton), 3 kontraktony (drzwi wejsciowe + 2 na garaz), 5 kontraktonow (okna dachowe),

 

Teoretycznie możesz nawet wszystkie te kontaktrony połączyć razem pod jedno wejscie i mieć wtedy wspólną sygnalizację faktu "gdzieś jest otwarte okno", ale jak sam wiesz, owo "gdzieś" w tym momencie się robi kłopotliwe, dlatego też wartoo tu znaleźć jakiś zdroworozsądkowy kompromis między takim rozwiązaniem, a rozwiązaniem full wypas, tzn każdy kontaktron ma swoje wejście.

Proponowałbym np. łączyć razem kontaktrony z jednego okna (dwuskrzydłowego). Dalej idąc można łączyć wszystkie kontaktrony z jednego pomieszczenia (jeśli jest więcej, niż jedno okno).

 

Czujki ruchu - najzdrowiej jest, jesli każda ma swoje, osobne wejście.

 

Czujki zbicia szyb - zdaje się, że od nich się raczej odchodzi na rzecz czujek inercyjnych montowanych wprost na oknie. Tu można osobne wejście, można razem z kontaktronem tego okna.

 

Manipulatory - jeden na górze plus po jednym przy istotnych wejściach do budynku (np. wiatrołap i garaż)

 

Powiadomienia integra w sobie nie ma, do tego jest potrzebny osobny moduł.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie możesz nawet wszystkie te kontaktrony połączyć razem pod jedno wejscie i mieć wtedy wspólną sygnalizację faktu "gdzieś jest otwarte okno", ale jak sam wiesz, owo "gdzieś" w tym momencie się robi kłopotliwe, dlatego też wartoo tu znaleźć jakiś zdroworozsądkowy kompromis między takim rozwiązaniem, a rozwiązaniem full wypas, tzn każdy kontaktron ma swoje wejście.

Proponowałbym np. łączyć razem kontaktrony z jednego okna (dwuskrzydłowego). Dalej idąc można łączyć wszystkie kontaktrony z jednego pomieszczenia (jeśli jest więcej, niż jedno okno).

 

Czujki ruchu - najzdrowiej jest, jesli każda ma swoje, osobne wejście.

 

Czujki zbicia szyb - zdaje się, że od nich się raczej odchodzi na rzecz czujek inercyjnych montowanych wprost na oknie. Tu można osobne wejście, można razem z kontaktronem tego okna.

 

No wlasnie o taka pomoc mi chodzi aby podpowiedziec co zrobic zamiast czego.

 

Manipulatory - jeden na górze plus po jednym przy istotnych wejściach do budynku (np. wiatrołap i garaż)

 

Powiadomienia integra w sobie nie ma, do tego jest potrzebny osobny moduł.

 

J.

 

Czy istnieje cos co powstrzyma od wyciecia szyby??? Nie mowie o P2 czy P4kach ale o np potrojnej szybie? Rozumiem ze wtedy zadziala kontraktor kiedy bedzie proba otwarcia okna? Zadko pewnie cos takiego juz zdaza bo komu by sie chcialo ciac potrojna szybe...

 

Jakie moduly GSM szukac? Czy maja one mozliwosc powiadomienia na raz kilku numerow?

 

Dzieki

 

L

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdrowe podejście najwłaściwsze. Jedno pomieszczenie jedna linia to kompromis cena-komfort. Integra ma wbudowany modół GSM ale 128 WRL.

Ale cenow ponad 2x Integra64 i na płycie głównej tylko 8 Wejść

 

Rozumiem zatem ze majac w salonie dwa okna - moge podlaczyc je pod jedno wejscie w centrali. To ulatwia troche instalacje ale czy nie przeszkodzi to np w szybkim wykryciu felernego czujnika etc.?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy istnieje cos co powstrzyma od wyciecia szyby??? Nie mowie o P2 czy P4kach ale o np potrojnej szybie? Rozumiem ze wtedy zadziala kontraktor kiedy bedzie proba otwarcia okna? Zadko pewnie cos takiego juz zdaza bo komu by sie chcialo ciac potrojna szybe...

 

Jakie moduly GSM szukac? Czy maja one mozliwosc powiadomienia na raz kilku numerow?

 

Kontaktron, pliiz! Nazwa pochodzi od kontaktu, nie od kontraktu :)

 

On zadziała przy próbie otwarcia okna. Czujka inercyjna zadziała już przy próbie jego sforsowania dowolną metodą brutalną, ale czy zareaguje na odgłosy cięcia szyby - nie wiem, może niech tu alarmiarze się wypowiedzą, bo ja też amator-samouk.

Stłuczeniówka na takie odgłosy powinna zareagować szybciej, ale czy na odgłosy cięcia zareaguje taka ogólna, jedna na całe pomieszczenie, czy też potrzebne są takie naklejane na szybę - nie wiem.

 

Co do modułów GSM - do Satela jest chyba tylko jeden dedykowany do ich centralek (pomijając oczywiście budżetowo chyba mało rozsądną Integrę WRL), powiadomienie na raz kilku numerów o ile wiem, jest możliwe.

Jest też możliwe rozwiązanie oszczędnościowe - kupiony na allegro Expander GSM (który nawiasem mówiąc znakomicie się sprawdza w roli samodzielnego prostego alarmu na czas budowy/wykończeniówki) wyposażony w dokupioną za 20PLN starą Nokię - masz pierwszorzędne powiadomienie potrafiące powiadamiać dzwonkiem i SMSem o kilku różnych zdarzeniach, na bodajże do dziesięciu różnych numerów.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kontaktron, pliiz! Nazwa pochodzi od kontaktu, nie od kontraktu :)

J.

 

Wybacz moje przejezyczenia... :)

 

Dzieki za info.

 

Czy sygnalizatory zewnetrzne maja w juz w sobie alarmowanie dzwiekowe tzw syrene?

 

Kiedy rowniez powinno sie rozpoczac instalacje systemu alarmowego?

 

Chce na poczatek wykonac wylewki i tynki wewnetrzne zanim wstawie okna - rozumiem ze nie ma problemu aby przygotowac pewlna instalacje i wywalic kable na zewnatrz pod kontaktrony oraz czujki inercyjne i inne gadzety?

Edytowane przez Luccca
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy sygnalizatory zewnetrzne maja w juz w sobie alarmowanie dzwiekowe tzw syrene?

 

Tak, oczywiście. Typowy sygnalizator ma dwa niezależne wejścia: uruchamiające wyjca oraz uruchamiające sygnalizację optyczną. Natomiast nie wszystkie sygnalizatory są wyposażone we własne zasilanie. Te droższe, mają wbudowany akumulator i wyją w stanie odcięcia od reszty instalacji, czyli w teoretycznej sytuacji, kiedy włamywacz zdoła zniszczyć alarm, sygnalizator oderwany od zasilania zacznie wyć samodzielnie.

Czy ma to sens - mi osobiście wydaje się, że niewielki, włamywacz potrafiący dotrzeć do alarmu i go zniszczyć/zdezaktywować, poradzi sobie i z takim wyjcem, poza tym wydaje mi się, że i tak najistotniejszym elementem "wykonawczym" alarmu jest powiadomienie, syrena to tylko dodatkowy element mający znaczenie psychiczne bardziej niż faktycznie chroniący.

 

J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli dom znajduje się z dala od policji/firm ochroniarskich to i syrena na wiele się nie zda, na wyjący alarm mało kto zwraca uwagę baczniejszą niż "o, alarm wyje, trzeba zamknąć okno, bo hałas" i złodzieje o tym doskonale wiedzą.

 

Powiadomienie GSM w tym momencie może powiadomić właścicieli gdziekolwiek by nie byli, a ci... no cóż, przynajmniej wiedzą, że własnie w tym momencie w domu coś się dzieje, mogą zadzwonić na policję, zorganizować wśród sąsiadów pospolite ruszenie (albo choć poprosić o sprawdzenie, co się dzieje), ewentualnie podjechać sami, jeśli to możliwe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...