Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

ar***pl dziękuję za info

 

mam jeszcze pytanie i prośbę o radę,

chodzi mi rozbrojenie alarmu po wjechaniu do garażu, zastanawiam się czy:

- zrobić tam manipulator (ale teraz czy pozwolić by można było z manipulatora garażowego wyłączyć cały dom czy tylko strefę garażu, ale wtedy zaraz drugi raz trzeba by było bawić się z manipulatorem umieszczonym w wiatrołapie)

- zrobić np. minutowe opóźnienie ale co np. jak żona nie wyrobi się z zakupami czy zagada ją sąsiadka,

- iść w kierunku ekspandera pilotów INT-RXo ale istnieje możliwość zagubienia pilotów,

 

pytanie do praktyków co jest najlepszym rozwiązaniem w takim układnie, nie chcę też namnożyć manipulatorów (garaż, wiatrołap, piętro, mimo iż wyjdzie taniej niż na pilota)

podpowiedzcie co z praktyki jest najwygodniejsze w użytkowaniu przy takim układzie.

 

aha i jeszcze jedno pytanie jak się mają PIR-y do takich pomieszczeń jak łazienka, chodzi mi o wilgoć? czy nie jest to problemem?

 

pozdrawiam

WB

natalka_parter.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

ar***pl dziękuję za info

 

mam jeszcze pytanie i prośbę o radę,

chodzi mi rozbrojenie alarmu po wjechaniu do garażu, zastanawiam się czy:

- zrobić tam manipulator (ale teraz czy pozwolić by można było z manipulatora garażowego wyłączyć cały dom czy tylko strefę garażu, ale wtedy zaraz drugi raz trzeba by było bawić się z manipulatorem umieszczonym w wiatrołapie)

- zrobić np. minutowe opóźnienie ale co np. jak żona nie wyrobi się z zakupami czy zagada ją sąsiadka,

- iść w kierunku ekspandera pilotów INT-RXo ale istnieje możliwość zagubienia pilotów,

 

pytanie do praktyków co jest najlepszym rozwiązaniem w takim układnie, nie chcę też namnożyć manipulatorów (garaż, wiatrołap, piętro, mimo iż wyjdzie taniej niż na pilota)

podpowiedzcie co z praktyki jest najwygodniejsze w użytkowaniu przy takim układzie.

 

aha i jeszcze jedno pytanie jak się mają PIR-y do takich pomieszczeń jak łazienka, chodzi mi o wilgoć? czy nie jest to problemem?

 

pozdrawiam

WB

Dokup sobie odbiornik dwukanałowy pracujący w systemie w którym masz bramę i zamontuj koło centrali do tego piloty czterokanałowe. Jeden będzie (jeśli jest) do bramy zewn., drugi do garazowej, trzeci do opóźnienia wejścia przez garaż (przed wjazdem będzie trzeba nacisnąć pilota właczy się wtedy opóźnienie np 5 minut i mozna bezproblemowo wjechac bez pospiechu do garażu.Można tez próbowac "wyciągnąć ta informację z kanału od bramy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko natury elektrycznej.

Muszę zwiększyć wydajność prądową systemu alarmowego.

Chcę podłączyć expandery 4xINT-IORS (4x280nA)

Jak podłączyć zasilacz zewnętrzny np. Pulsara.

Czy trzeba podłączyć np masę do centrali czy też wystarczy zasilić same expandery ???

Musisz połączyć - zasilacza z com centrali , a + zasilacza zasila tylko expandery, dobrze by było aby zasilacz był nadzorowany przez system.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

 

mam kilka pytań co do systemu który chcę zamontować w moim domu:

 

http://images40.fotosik.pl/744/c98af555cd2e46a1med.jpg

 

http://images46.fotosik.pl/724/982b9239b5965b86med.jpg

 

System oparty o centrale Satel Integra 128 wl, 3 strefy. Prosze o podpowiedz jeśli chodzi o rozmieszczenie czujek,

jak się mają czujki PIR do rozprowadzenia ciepłego powietrza i wentylacji mechanicznej ??

czy dobrze umieściłem manipulatory??

jak rozwiązać rozbrajanie w garażu ??

 

myślałem o następującym rozwiązaniu:

1. spięcie automatu bramy supramatic z alarmem, otwieranie bramy z pilota alarmu i opóźnienie czujki garażowej np na 5min (czas do wyłączenia alarmu z klawiatury w garażu.

2. połączenie bramy wjazdowej na posesje z alarmem - otwieranie bramy wjazdowej rozbraja strefę garażu, ale w przypadku nie otworzenia bramy garażowej spowrotem aktywuje alarm ( ale czy to jest wogóle możliwe do zaprogramowania w centrali ?? )

3. jak rozwiązać podpięcie sterowanie pieca do alarmu ( nie chodzi mi o wyłączenie ogrzewania przy uzbrojonym systemie ale o obniżenie temp do temp. zadanej np.18 oC.)

4. jak wygląda sprawa sterowniem strefami: czyli czy mozna manipulatorem na piętrze załączyć strefę parter i garaż ( osobno lub razem), czy klawiaturą w garażu będę mógł zalaczac cały system i każdą strefę z osobna.

 

pozdrawiam i dzięki za wszystkie uwagi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

do położenia kabli od czujek czy kontaktronów dać kabel 6x0,5 czy może 10x0,5.

Pytam ponieważ mam 10x0,5 ale nie wiem czy nie będzie za gruby i jak później ewentualnie wykorzystać reszte żył

 

acha i jeszcze jedno: jaki sie daje przewód do podłączenia manipulatora z centralą?

 

 

dzięki za info

Edytowane przez buzzer11
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. spięcie automatu bramy supramatic z alarmem, otwieranie bramy z pilota alarmu i opóźnienie czujki garażowej np na 5min (czas do wyłączenia alarmu z klawiatury w garażu.

 

To chyba najlepsze możliwe rozwiązanie. Off-topicowo dorzucę tylko, że jeśli nie masz jeszcze tego Supramatica, to polecam zakup jakiegoś bardziej cywilizowanego napędu.

 

2. połączenie bramy wjazdowej na posesje z alarmem - otwieranie bramy wjazdowej rozbraja strefę garażu, ale w przypadku nie otworzenia bramy garażowej spowrotem aktywuje alarm ( ale czy to jest wogóle możliwe do zaprogramowania w centrali ?? )

 

Możliwe to jest, tylko czemu miało by to służyć?

 

3. jak rozwiązać podpięcie sterowanie pieca do alarmu ( nie chodzi mi o wyłączenie ogrzewania przy uzbrojonym systemie ale o obniżenie temp do temp. zadanej np.18 oC.)

 

Znajdź piec ze sterownikiem, który umożliwia sterowanie zwykłymi syganałmi binarnymi (np. aktywacja "trybu obniżenia temperatury" przez zwarcie dedykowanego styku). Jak znajdziesz to się pochwal, cóż to za cudo ;-) Znacznie bardziej realne jest IMHO znalezienie pieca ze sterownikiem umożliwiającym blokowanie grzania do poziomu "przeciwzamrożeniowego" (choć ten może mieć np. mozliwość określenie tamperatury minimalnej). Tak czy owak, realizowalność tego pomysłu zależy głównie od mozliwości sterownika pieca, a nie alarmu.

 

4. jak wygląda sprawa sterowniem strefami: czyli czy mozna manipulatorem na piętrze załączyć strefę parter i garaż ( osobno lub razem), czy klawiaturą w garażu będę mógł zalaczac cały system i każdą strefę z osobna.

 

Jeżeli będziesz miał wszędzie manipulatory, to nie ma problemu ze sterowaniem dowolnej strefy. Jeśli gdziekolwiek "połasisz się" na oszczędności z tytułu instalacji klawiatury strefowej zamiast manipulatrora, to tam będziesz mógł sterować tylko jedną strefą. To jednak wcale nie koniecznie musi być złe rozwiązanie, bo wcale nie koniecznie będziesz potrzebował więcej niż jedną strefę w budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni "uzywam" juz alarmu - integra 64. No i mam pierwsze pytanka co do jego ustawien :

1) Mam 3 klawiatury. Jak zrobic abym jak na jednej cos tam pikla (np wlaczal alarm) to inne siedzialy cicho ? Bo wlaczam alarm wieczorem nocny np w holu, a kolo dzieci na pietrze pika im klawiatura jak spia.

2) Jedna z czujek patrzy mi na glowna klawiature. Podczas uzbrajania alarmu, zawsze mi wywala, ze sa naruszone wejscia. Jak ominac ten probelm ? Aby mi podczas uzbrajania alarmu z tej klawiatury ta czujka nie byla wykrywana jako naruszone wejscie ?

3) Mam dwie strefy : pelna i nocna (obowdowa). Jak wlaczac strefe nocna, aby nie liczylo mi czasu do wyjscia (i przy okazji pikanie ciagle), tylko od razu ja wlaczylo i tyle.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do położenia kabli od czujek czy kontaktronów dać kabel 6x0,5 czy może 10x0,5.

Pytam ponieważ mam 10x0,5 ale nie wiem czy nie będzie za gruby i jak później ewentualnie wykorzystać reszte żył

 

6x0.5 w większości typowych przypadków wystarczy i to z zapasem. Problem może sie pojawić, jak sobie wymyślisz podłączenie więcej niż jednej czujki na jednym przewodzie. Rozwiązaniem jest przewidzenie takich pomysłów, albo ich unikanie. ;-)

10x0.5 będzie niepotrzebnie gruby, ale jak masz go w sporym nadmiarze, to ekonomia wskazywałaby, że może lepiej nie kupować nowego. A nadmiar żył możesz wykorzystać jako dobrze zabezpieczoną "inwestycję w metale kolorowe" ;-)

 

acha i jeszcze jedno: jaki sie daje przewód do podłączenia manipulatora z centralą?

 

W Satelu styknie 4x0.5, więc daj przynajmniej 6x0.5 ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Od kilku dni "uzywam" juz alarmu - integra 64. No i mam pierwsze pytanka co do jego ustawien :

1) Mam 3 klawiatury. Jak zrobic abym jak na jednej cos tam pikla (np wlaczal alarm) to inne siedzialy cicho ? Bo wlaczam alarm wieczorem nocny np w holu, a kolo dzieci na pietrze pika im klawiatura jak spia.

 

O ile wiem nie da się wymusić pikania tylko tej klawiatury, w którą klepiesz. Można za to po prostu wyciszyć klawiaturę (sygnał uzbrajania) na piętrze. Alternatywnie można spróbować zmniejszyć jej głośność.

 

2) Jedna z czujek patrzy mi na glowna klawiature. Podczas uzbrajania alarmu, zawsze mi wywala, ze sa naruszone wejscia. Jak ominac ten probelm ? Aby mi podczas uzbrajania alarmu z tej klawiatury ta czujka nie byla wykrywana jako naruszone wejscie ?

 

Wyłącz jej opcję "Kontrola przy uzbrajaniu" (czy tak jakoś).

 

3) Mam dwie strefy : pelna i nocna (obowdowa). Jak wlaczac strefe nocna, aby nie liczylo mi czasu do wyjscia (i przy okazji pikanie ciagle), tylko od razu ja wlaczylo i tyle.

 

Są skróty klawiszowe do szybkiego uzbrajania, ale nie bardzo wiem jak one działają przy wielu strefach (pewnie trzeba wybrać strefę). W każdym razie jeśli dodasz sobie możliwość skracania czasu na wyjście (strafa musi mieć załączoną opcję "Skracanie czasu na wyjście", a manipulator z którego alarm uzbrajasz musi mieć załączone "Dostępne skracanie czasu na wyjście"), to wystarczy po normalnym uzbrojeniu wcisnąć jeszcze 9#, co spowoduje natychmiastowe zakończenie czasu na wyjście.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzikei za info.

ad1) Jak na pietrze mozna wycisdzyc sygnal uzbrajania lub nawet cala klawiature ?

ad3) podobno na glownej klawiaturze nie mozna zrobic tego skrotu. mam skrot nocny na gornje klawiaturze. nie da sei aby ten czas na wyjscie dla tej strfy ustawic np na 0 ? czy zawsze musze j"skracac czas na wyjscie" i wciskac dwa razy klawisz 9 ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad1) Jak na pietrze mozna wycisdzyc sygnal uzbrajania lub nawet cala klawiature ?

 

We właściwościach manipulatora są opcje dotyczące sygnalizacji czasów na wejście i wyjście.

 

ad3) podobno na glownej klawiaturze nie mozna zrobic tego skrotu. mam skrot nocny na gornje klawiaturze. nie da sei aby ten czas na wyjscie dla tej strfy ustawic np na 0 ? czy zawsze musze j"skracac czas na wyjscie" i wciskac dwa razy klawisz 9 ?

 

Nie ma czegoś takiego jak główna klawiatura. Chyba, że masz jeden manipulator, a resztę klawiatur strefowych. Każdy manipulator może pełnić identyczną funkcję, lub też każdy może być inaczej skonfigurowany (w tym może obsługiwać inne strefy), ale wszystkie są podłączone do jednej i tej samej szyny manipulatorów.

Co do czasów, to istnieje skrót do natychmiastowego uzbrojenia bez czasu na wyjście. Poczytaj dokładniej istrukcję użytkownika Integry, tam są one podane, ja ich niestety nie pamiętam. Aby te skróty działały, muszą być uaktywnione i odpowiednio skonfigurowane (to w opcjach strefy i manipulatora się robi). Instrukcje Satela IMHO nie są niestety zbyt logicznie i przejrzyście napisane, ale to pewnie dlatego, że to jednak system alarmowy, który tylko "przypadkowo" dużo może.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba najlepsze możliwe rozwiązanie. Off-topicowo dorzucę tylko, że jeśli nie masz jeszcze tego Supramatica, to polecam zakup jakiegoś bardziej cywilizowanego napędu.

 

hej dzieki za odpowiedz. Niestety właśnie juz mam tą supre.

 

A co to znaczy OFF-topicowo ??

 

 

Możliwe to jest, tylko czemu miało by to służyć?

 

Tylko wygodzie bo jesli otworzymy bramę garażową to odchodzi nam rozbrajanie systemu z klawiatury.

 

Znajdź piec ze sterownikiem, który umożliwia sterowanie zwykłymi syganałmi binarnymi (np. aktywacja "trybu obniżenia temperatury" przez zwarcie dedykowanego styku). Jak znajdziesz to się pochwal, cóż to za cudo ;-) Znacznie bardziej realne jest IMHO znalezienie pieca ze sterownikiem umożliwiającym blokowanie grzania do poziomu "przeciwzamrożeniowego" (choć ten może mieć np. mozliwość określenie tamperatury minimalnej). Tak czy owak, realizowalność tego pomysłu zależy głównie od mozliwości sterownika pieca, a nie alarmu.

 

Właśnie ze znalezieniem takiej automatyki do pieca jest ciężko nawet z Vaillanta. może tylko wyłączyć ogrzewanie na czas uzbrojenia alarmu tylko wracać do lodówki to trochę głupio.

 

Jeżeli będziesz miał wszędzie manipulatory, to nie ma problemu ze sterowaniem dowolnej strefy. Jeśli gdziekolwiek "połasisz się" na oszczędności z tytułu instalacji klawiatury strefowej zamiast manipulatrora, to tam będziesz mógł sterować tylko jedną strefą. To jednak wcale nie koniecznie musi być złe rozwiązanie, bo wcale nie koniecznie będziesz potrzebował więcej niż jedną strefę w budynku.

 

A mam jeszcze pytanie co do centrali co doradzacie integre 64 + dodatki do niej, czy 128 wl ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mam jeszcze pytanie co do centrali co doradzacie integre 64 + dodatki do niej, czy 128 wl ??

Jesli planujesz funkcje sterowane sms i powiadomienie sms to bierz 128wrl jeśli ci na tym nie zależy to 64 albo lepiej 128.

Co do prostego sterowania ogrzewaniem w valiancie to ze dwa lata temu robiliśmy taką "rzeżbę" Były podłaczone dwa termostaty ( sterowniki) i system za pomoca przekażnika przełaczał się z jednego na drugi. Piec był starsznie stary i nie miał innych wejść.

Edytowane przez ar***pl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzikei za info.

ad1) Jak na pietrze mozna wycisdzyc sygnal uzbrajania lub nawet cala klawiature ?

ad3) podobno na glownej klawiaturze nie mozna zrobic tego skrotu. mam skrot nocny na gornje klawiaturze. nie da sei aby ten czas na wyjscie dla tej strfy ustawic np na 0 ? czy zawsze musze j"skracac czas na wyjscie" i wciskac dwa razy klawisz 9 ?

 

Fantom

Scisz klawiaturę na piętrze albo lepiej wyłacz na niej sygnalizacje wyjścia , sygnał wyjścia bedziesz prawdopodobnie słyszał z klawiatury wyjściowej a będzie na piętrze ciszej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję montaż instalacji na bazie Integry 128WRL. Będę miał 10 kontaktronów i zapewne ok. 10-15 czujek przewodowych.

 

Jak rozwiązać sprawę wejść w Integrze, skoro w wersji 128WRL posiada ona 8 wejść przewodowych? Rozumiem że niektóre można podpiąć na jednej linii, ale chciałbym tego uniknąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak rozwiązać sprawę wejść w Integrze, skoro w wersji 128WRL posiada ona 8 wejść przewodowych? Rozumiem że niektóre można podpiąć na jednej linii, ale chciałbym tego uniknąć.

Oczywiście instalując ekspandery wejść (CA-64 E), czyli rozszerzając liczbę fizycznie dostępnych w systemie wejść.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak podłaczyć czujkę IMPAQ do centrali integra ? ... ustawić typ wejścia zwykły w konfiguracji 2EOL czy typ wibracyjny (tylko NC) i robic dodatkowy sabotaż ?? ... Jak jest lepiej ??

Impaqa podłączasz jako 2eol , typ wibracyjny jest do czujek bez własnego analizatora

 

Oczywiście instalując ekspandery wejść (CA-64 E), czyli rozszerzając liczbę fizycznie dostępnych w systemie wejść.

Przy tej centrali dobrze by było jednak zastosowac przynajmniej z jeden moduł z zasilaczem albo ca64eps albo ca64pp

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...