Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

ad. jak czesto :Mialem takie dwa przypadki w ostatnich dwoch miesiacach. wydawlo mi sie ze za pierwszym razem zidentyfikowalem uszkodzona i ja wymienilem. Ostatnio uzbroilem alarm i jak sie skonczyl czas na odliczanie zaczal sie alarm. Pamiec centralki pokazywala ta sama linie co poprzednio.

To dosyć rzadko

 

ad. Polaczenia lutowane. Czy musza byc koniecznie wszystkie polaczenia lutowane? Przeciez w centralkach sa listwy zaciskowe podobnie zreszta w czujkach ruchu. Widzialem puszki rozgalezne do alarmow wyposazone w zaciski srubowe ze znakiem VdS ale oczywiscie w wiekszosci sa te puszki wyposazone w laczowki lutownicze. Zastanawialem sie nad tym czy te zaciski przy tak malym napieciu i malych pradach nie sa przyczynami falszywych alarmow. Musze sie przyznac, ze mam zaciski srubowe :oops:

Nie zrozumieliśmy się. Pisałem o połączeniach lutowanych dla połączeń przewodów. Jeśli masz czujniki wyposażone w zaciski śrubowe, to oczywiście nie ma to znaczenia, ale jeśli po drodze przewody się gdzieś łączą (poza zaciskami śrubowymi), to obowiązkowo muszą być lutowane. Jeśli masz dostęp do samych kontaktronów (chodzi mi o te szklane bańki ze stykami), to sprawdź, czy aby wszystkie są przylutowane do zacisków śrubowych (bo może Chińczyk zapomniał przylutować :wink: )

 

ad. zasieg czujek: staralem sie go nie przekroczyc tu powinno byc ok. jak pamietam ze szkoly wysokie temp i jej wachania oslabiaja magnesy stale. Jest to linia zabezpieczajaca rolety od poludniowej strony czyli czujki sie mocno grzeja. Dlatego tez chcialbym zastosowac jakies sprawdzone kontaktrony.

To akurat łatwo sprawdzić. W upalny dzień zamknij wszystkie rolety i niech druga osoba obserwuje kontrolki w klawiaturze, a ty delikatnie unoś kolejne rolety.

 

Moze centrala wariuje i zamienic dwie linie?

Też nie zaszkodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Zbych napisał:

Z czujki wychodzą cztery przewody, ale konfiguracja jest nieco inna, niż ta, którą podałeś. Jest zasilanie, masa, linia i masa linii. Nie wolno łączyć w czujce masy zasilania i masy linii.

20 przewody, to mało do prawidłowego podłączenia 14 czujek podczerwieni. W ostateczności jeśli odległości od tej puszki do czujek są niewielkie, to można podłączyć pod cztery wyjścia czujek na jednej masie sygnałowej. Jeśli jednak odległości są spore to różnice w pojemności przewodów mogą powodować fałszywe alarmy.

 

To ile powinno być przewodów do prawidłowego wprowadzenia 14 czujek do centrali, tak żeby nie było ryzyka fałszywych alarmów? 30?

 

I dzięki za pozostałe odpowiedzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbych napisał:

Z czujki wychodzą cztery przewody, ale konfiguracja jest nieco inna, niż ta, którą podałeś. Jest zasilanie, masa, linia i masa linii. Nie wolno łączyć w czujce masy zasilania i masy linii.

20 przewody, to mało do prawidłowego podłączenia 14 czujek podczerwieni. W ostateczności jeśli odległości od tej puszki do czujek są niewielkie, to można podłączyć pod cztery wyjścia czujek na jednej masie sygnałowej. Jeśli jednak odległości są spore to różnice w pojemności przewodów mogą powodować fałszywe alarmy.

 

To ile powinno być przewodów do prawidłowego wprowadzenia 14 czujek do centrali, tak żeby nie było ryzyka fałszywych alarmów? 30?

 

I dzięki za pozostałe odpowiedzi.

Tak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do Zbycha:

Jak powinny być wyregulowane czujki inercyjne (Impaq oczywiście) -czy powinny się uaktywniać przy delikatnym pukaniu w okno, czy dopiero przy solidnym uderzeniu?

Czy ma znaczenie czy będą zamontowane na ramie przy samym ościeżu, czy powinny być odsunięte i bliżej skrzydła?

W instrukcji sposób i miejsce montażu jest zaznaczony bardzo ogólnie. Z uwagi na konstrukcję okien nie mogę zamontować czujki prostopadle od ościeży - nie mam nieruchomego słupka - tylko musi być równolegle (czyli sam czujnik jest blisko ściany, przez co chyba drgania ramy są mniejsze niż gdyby był bardziej odsunięty).

(okna drewnianie, szyby P2)

 

http://foto.onet.pl/upload/8/67/_506494_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich,

Własnie zabieram się za montaż kontaktronów.

Mam do zamontowania 16 sztuk, wykonawca chce po 40zł/szt (materiał plus robocizna).

Czy to jest normlna cena, czy jedna zawyzona. MOże ktoś ostatnio montował to u siebie?Lokalizacja - Marki k/wawy.

 

Prosze Was bardzo o komenatarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustal jeszcze ile kontaktronow (i czujek) przypada na jedna linie w centrali, jakie sa to kontaktrony (czujki i kable). Od tego zalezy oczywiscie rozmiar centrali, ale rowniez ilosc pracy i materialu.

Umawianie sie "od punktu" zawsze moze sie skonczyc tym, ze zostanie zainstalowany najtanszy kontaktron jaki mozna znalesc. Najnizsza cena jaka znalazlem dla ludzi z ulicy za markowy kontaktron, 8.5pln brutto. Przyznaje, ze porzadne i kompletne wykonanie instalacji alarmowej to naprawde duzo pracy... 2-4 dni dla 2 osob a pewnie nawet dluzej, zaleznie od rozmachu instalacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do Zbycha:

Jak powinny być wyregulowane czujki inercyjne (Impaq oczywiście) -czy powinny się uaktywniać przy delikatnym pukaniu w okno, czy dopiero przy solidnym uderzeniu?

Czy ma znaczenie czy będą zamontowane na ramie przy samym ościeżu, czy powinny być odsunięte i bliżej skrzydła?

W instrukcji sposób i miejsce montażu jest zaznaczony bardzo ogólnie. Z uwagi na konstrukcję okien nie mogę zamontować czujki prostopadle od ościeży - nie mam nieruchomego słupka - tylko musi być równolegle (czyli sam czujnik jest blisko ściany, przez co chyba drgania ramy są mniejsze niż gdyby był bardziej odsunięty).

(okna drewnianie, szyby P2)

 

http://foto.onet.pl/upload/8/67/_506494_n.jpg

Generalnie jeśli nie mieszkasz tuż przy drodze, którą stale jeżdżą ciężkie samochody ciężarowe, to ustaw czujki na najwyższą czułość (bez obaw).

Czujka powinna być odsunięta od glifu okna. Wtedy, jak sam zauważyłeś, lepiej przenosi drgania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalnie jeśli nie mieszkasz tuż przy drodze, którą stale jeżdżą ciężkie samochody ciężarowe, to ustaw czujki na najwyższą czułość (bez obaw).

Czujka powinna być odsunięta od glifu okna. Wtedy, jak sam zauważyłeś, lepiej przenosi drgania.

No nie, szyby to nie drżą nigdy, to spokojna okolica.

Tylko się obawiam, że nawet na najwyższej czułości trzeba dość solidnie stuknąć w okno żeby czujka to wykryła.

Spróbuję je jeszcze przesunąć.

Dzięki za uwagi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi, już prawie wszystko jasne ... ale jeszcze mam kilka pytań. Zdecydowałem się na sysytem oparty na kontaktronach i czujkach inercyjnych, i jednej czujce ruchu:

1. czy można połączyć szeregowo (z użyciem rezystorów) 2 kontaktrony i czujkę inercyjną będące na jednym oknie? aby w ten sposób prowadzić do każdego okna jeden przewód ... po konfiguarcji centrala (CA 64 lub Integra) rozpozna co zadziałało? W skarajnym przypadku : 3 kontaktrony i jedną inercyjną.(?) Czy też może lepiej puścić osobne przewody do kontaktronów a osobne do inercyjnych?

2. Czy centralki Satela mają funkcję "alarmu ostrzegawczego" tzn. złodziej podchodzi i uderza raz w okno jakąś tam cegłą (robi oczy po szyba P4 :o ) a alarm na to zawyje raz lub dwa (nie powiadamiając jeszcze nikogo o włamaniu) i np. zapali światła na zewnątrz domu. Złodziej na to: "o jest alarm lepiej sobie już pójdę... " (w przykładzie złodziej to zwykły gówniarz lub jakiś tam amatorek :wink: ). Po co? bo jak nie ma mnie w domu i nie jest to jeszcze włamanie, to po co mam na złamanie karku tam gnać i patrzeć czy coś się stało.

3. Do _ZBYCH_a : Czy prowadziśz sprzedaż wysyłkową? :D

dziękuję , pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. czy można połączyć szeregowo (z użyciem rezystorów) 2 kontaktrony i czujkę inercyjną będące na jednym oknie? aby w ten sposób prowadzić do każdego okna jeden przewód ... po konfiguarcji centrala (CA 64 lub Integra) rozpozna co zadziałało? W skarajnym przypadku : 3 kontaktrony i jedną inercyjną.(?) Czy też może lepiej puścić osobne przewody do kontaktronów a osobne do inercyjnych?

Nie polecam! Centrala nie rozpozna, która czujka wywołuje alarm i dokąd wszystko działa, to jest fajnie, ale gorzej, jak coś się zepsuje i wywołuje fałszywe alarmy. Wtedy jest ogromny problem w zlokalizowaniu uszkodzonego czujnika (problem niedawno opisywany w tym wątku).

Nie trzeba puszczać osobnych przewodów do kontaktronów i inercyjnych. Wystarczy puścić do okna jeden przewód wielożyłowy i połączyć czujniki przy oknie.

 

2. Czy centralki Satela mają funkcję "alarmu ostrzegawczego" tzn. złodziej podchodzi i uderza raz w okno jakąś tam cegłą (robi oczy po szyba P4 :o ) a alarm na to zawyje raz lub dwa (nie powiadamiając jeszcze nikogo o włamaniu) i np. zapali światła na zewnątrz domu. Złodziej na to: "o jest alarm lepiej sobie już pójdę... " (w przykładzie złodziej to zwykły gówniarz lub jakiś tam amatorek :wink: ). Po co? bo jak nie ma mnie w domu i nie jest to jeszcze włamanie, to po co mam na złamanie karku tam gnać i patrzeć czy coś się stało.

Tak, Satel ma w tym zakresie ogromne możliwości :D

 

3. Do _ZBYCH_a : Czy prowadziśz sprzedaż wysyłkową? :D

Zajmuję się wyłącznie kompleksową obsługą inwestycji (od projektu do wykonania). Nie prowadzę sprzedaży.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspominane bylo juz w tym watku o zachowaniu odleglosci min 5cm miedzy kablem alarmowym a elektrycznym. Ja mam zamiar prowadzic czesc okablowania alarmowego w specjalnych listwach razem z innymi kablami: telefonicznymi, antenowymi, sieci komputerowej i glosnikowymi. Czy tak mozna?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wspominane bylo juz w tym watku o zachowaniu odleglosci min 5cm miedzy kablem alarmowym a elektrycznym. Ja mam zamiar prowadzic czesc okablowania alarmowego w specjalnych listwach razem z innymi kablami: telefonicznymi, antenowymi, sieci komputerowej i glosnikowymi. Czy tak mozna?

Głośnikowe i telefoniczne powinny być prowadzone osobno od pozostałych instalacji.

 

Przy burzy w okolicy w przewodach telefonicznych może się indukować wysokie napięcie mogące uszkodzić urządzenia innych instalacji (polecam zamontować odgromnik na wejściu instalacji telefonicznej do budynku!)

 

Na przewody głośnikowe mogą wchodzić różne zakłócenia i może być słychać np. brumienie w kolumnach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Zbychu, bede o tym pamietal robiac okablowanie.

 

Czy mozesz jeszcze wyjasnic o co chodzi z tym odgromnikiem na wejsciu instalacji telefonicznej bo nie za bardzo wiem o co chodzi.

 

Czytalem troche o odgromnikach dla instalacji elektrycznych, umiejscawia sie je w rozdzielni i laczy z szyna wyrownawcza. Czy chodzi o analogiczne rozwiazanie ale do tego urzadzenia podlacza sie przewody telefoniczne? A moze wiesz ile takie cudo dla instalacji tel kosztuje :lol:

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanko do specjalisty(ow) dotyczace central alarmowych. Sam Zbychu juz nie raz pisal, ze nowe centrale Satela maja wiele mozliwosci i kos jeszcze kiedys dodal, ze mozna je wykorzystac nie tylko do sterowania alarmem.

 

Czy faktycznie te centrale moga realizowac zadania calkowicie nie zwiazane z alarmem np wykonac jakas operacje pod wplywem zmiany stanu jakiegos czujnika i jeszcze dodatkowo uzaleznic to dzialnie od pory dnia, okreslic czas dzialania, etc., etc.?

 

Ciagnac ta analize dalej... chyba warto poprowadzic kilka przewodow z centrali do rozdzielni elektrycznej by miec mozliwosc sterowania samymi obwodami elektrycznymi. Dla przykladu sterowac obwodami z oswietleniem w czasie naszego urlopu - symulacja przebywania w domu.

 

Czy to mozliwe? A moze zbytnio sie rozpedzilem :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Zbychu, bede o tym pamietal robiac okablowanie.

 

Czy mozesz jeszcze wyjasnic o co chodzi z tym odgromnikiem na wejsciu instalacji telefonicznej bo nie za bardzo wiem o co chodzi.

 

Czytalem troche o odgromnikach dla instalacji elektrycznych, umiejscawia sie je w rozdzielni i laczy z szyna wyrownawcza. Czy chodzi o analogiczne rozwiazanie ale do tego urzadzenia podlacza sie przewody telefoniczne? A moze wiesz ile takie cudo dla instalacji tel kosztuje :lol:

 

Pozdrawiam

Od 15 do 100 zł http://www.telpros.com.pl/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanko do specjalisty(ow) dotyczace central alarmowych. Sam Zbychu juz nie raz pisal, ze nowe centrale Satela maja wiele mozliwosci i kos jeszcze kiedys dodal, ze mozna je wykorzystac nie tylko do sterowania alarmem.

 

Czy faktycznie te centrale moga realizowac zadania calkowicie nie zwiazane z alarmem np wykonac jakas operacje pod wplywem zmiany stanu jakiegos czujnika i jeszcze dodatkowo uzaleznic to dzialnie od pory dnia, okreslic czas dzialania, etc., etc.?

 

Ciagnac ta analize dalej... chyba warto poprowadzic kilka przewodow z centrali do rozdzielni elektrycznej by miec mozliwosc sterowania samymi obwodami elektrycznymi. Dla przykladu sterowac obwodami z oswietleniem w czasie naszego urlopu - symulacja przebywania w domu.

 

Czy to mozliwe? A moze zbytnio sie rozpedzilem :lol: :lol:

No pewnie! Ciągnij kable gdzie się da. Przed tynkami kosztuje to niewiele, a później... :D

 

Programowalne instalacje elektryczne - wątek dla entuzjastów

 

:D :D :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki Zbychu!

Zgodnie z rada pociagne kabelki gdzie sie da. Jeszcze nie wiem w jaki sposob moge wykorzystac te dodatkowe funkcje centrali alarmowej, ale sama swiadomosc, ze mozliwosci sa tak duze... hhmmm bedzie fajnie sobie z tym poeksperymentowac.

 

Dzieki rowniez na namiary na odgromniki do instalacji telefonicznych.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Whisper Np. http://www.allegro.pl/search.php?string=GSM+powiadomienie&buy=0&new=0&pay=0. Różny poziom skomplikowania, możliwości i telefonów współpracujących.

 

Rozumiem że różnica jest taka że moduł Satel'a http://www.satel.pl/produkty/powiadamianie.php symuluje linię analogową (której obsługa jest już na płycie centrali) poprzez GSM. Potrzebujesz jeszcze przemysłowy tel. GSM (nie będzie współpracować z tanią Nokią albo Simensem zakupionym na allegro).

 

Zaleta pierwszego rozwiązania to cena. Zaleta drugiego - jest bardziej niezawodne, konfiguracja z jednego oprogramowania Satela, dobra integracja z innymi elementami Satela (np. syntezator komunikatów głosowych) - ale niestety to kosztuje.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...