Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Hej,

ja mam takie pytanie do profesonalistów. Jest sobie czujka wibracyjna SS-102 (Shockgard 2) zamontowana w dolnej części słupka okna balkonowego (ok 10 cm od krawędzi okna) pośrodku między skrzydłami (okno jedno skrzydło otwieralne, drugie fix).

 

Problem jest taki, że nawet przy czułości ustawionej na max (zworka + potencjometr) bardzo rzadko czujka pali zieloną diodę (moc do odpalenia alarmu), a częściej pali się czerwona (zbyt słaba moc wibracji) lub wcale (nawet przy bardzo mocny kopnięciu czy uderzeniu pięścią 50 cm od czujki).

Natomiast jak się lekko stuknie paznokciem w samą czujkę to od razu pali się zielona (dobra moc). Podobnie jak się stuknie otwartą dłonią lub paznokciem blisko czujki ale na samej ramie. Zauważyłem też że monterzy zamontowali SS-102 za pomocą taśmy dwustronnej klejącej a nie wkrętów.

 

Pytania :

1) Czy możliwe jest, że czujka daje efekt tak słabej czułości właśnie przez montaż za pomocą taśmy dwustronnej zamiast wkrętów na sztywno ?

 

2) Czy przesunięcie czujki np. o 5 cm w dół (prawie na krawędzi ramy okna) i np. 1 cm w lewo bliżej otwierających się drzwi coś może pomóc w czułości czy są to odległości nie grające roli ?

 

Z góry dzięki za odpowiedzi.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

ja mam takie pytanie do profesonalistów. Jest sobie czujka wibracyjna SS-102 (Shockgard 2) zamontowana w dolnej części słupka okna balkonowego (ok 10 cm od krawędzi okna) pośrodku między skrzydłami (okno jedno skrzydło otwieralne, drugie fix).

 

Problem jest taki, że nawet przy czułości ustawionej na max (zworka + potencjometr) bardzo rzadko czujka pali zieloną diodę (moc do odpalenia alarmu), a częściej pali się czerwona (zbyt słaba moc wibracji) lub wcale (nawet przy bardzo mocny kopnięciu czy uderzeniu pięścią 50 cm od czujki).

Natomiast jak się lekko stuknie paznokciem w samą czujkę to od razu pali się zielona (dobra moc). Podobnie jak się stuknie otwartą dłonią lub paznokciem blisko czujki ale na samej ramie. Zauważyłem też że monterzy zamontowali SS-102 za pomocą taśmy dwustronnej klejącej a nie wkrętów.

 

Pytania :

1) Czy możliwe jest, że czujka daje efekt tak słabej czułości właśnie przez montaż za pomocą taśmy dwustronnej zamiast wkrętów na sztywno ?

 

2) Czy przesunięcie czujki np. o 5 cm w dół (prawie na krawędzi ramy okna) i np. 1 cm w lewo bliżej otwierających się drzwi coś może pomóc w czułości czy są to odległości nie grające roli ?

 

Z góry dzięki za odpowiedzi.

 

Pozdrawiam

Czujka powinna być związana z podłożem a taśma napewno tłumi część wibracji przykręć wkręcikami powinno byc lepiej, wibracje lepiej się przenoszą dalej od skrajów ramy okna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam dokladniej konfigurowac swoj system i mam pytanka :

1) ogolnie drzwi wejsciowe i brama powinny miec typ WEJSCIA/WYJSCIA FINALNA ? Jakos tak wydaje mi sie najlogiczniejsza. Lub ewentualnie sama WEJSCIOWA (bo wejsciowa/wyjsciowa taka bez sensu troche)

2) kontraktony w oknach itp powinny byc OBWODOWA ?

3) reszta czujek ruchu (czyli wewnetrzne piry itp) powinny byc ZWYKLE ?

4) Czy da sie ustawic tak system aby : jak niektore czujki naruszone nie pozwolil zalaczyc alarmu (kont. przy zalacz. czuw.), dla niektorych wogole nie sprawdzal podczas zalaczania (np pir patzrcy na manipulator) niektore tylko sprawdzal i o tym informowal ? Bo nie wiem jak te trzy rzeczy polaczyc.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaczynam dokladniej konfigurowac swoj system i mam pytanka :

1) ogolnie drzwi wejsciowe i brama powinny miec typ WEJSCIA/WYJSCIA FINALNA ? Jakos tak wydaje mi sie najlogiczniejsza. Lub ewentualnie sama WEJSCIOWA (bo wejsciowa/wyjsciowa taka bez sensu troche)

 

A co jest bezsensownego w liniach wejścia/wyjścia?

 

2) kontraktony w oknach itp powinny byc OBWODOWA ?

 

Nie wiem co masz w itp, ale kontaktrony się nadaja na linie typu obwodowa.

 

3) reszta czujek ruchu (czyli wewnetrzne piry itp) powinny byc ZWYKLE ?

 

Zależy jak umieszczone i co konkretnie maja robić. Czasem przydają się opóźnione wewnętrzne, a czasami wręcz muszą być "bez akcji alarmowej" jeśli chcesz je wykorzystać do sterowania używając trybu "blokuj przy braku wyjścia z obiektu" (do tego m.in. służą linie wyjściowe) - tyle że wtedy blokowac trzeba linię zależną od tej (już "normalnego" trypu)

 

4) Czy da sie ustawic tak system aby : jak niektore czujki naruszone nie pozwolil zalaczyc alarmu (kont. przy zalacz. czuw.), dla niektorych wogole nie sprawdzal podczas zalaczania (np pir patzrcy na manipulator) niektore tylko sprawdzal i o tym informowal ? Bo nie wiem jak te trzy rzeczy polaczyc.

 

Jaka jest według Ciebie funkcjonalna różnica między "jak naruszone - nie pozwól uzbroić" a "jak naruszone - poinformuj"? Jak by to miało wyglądać? AFAIK Integra zawsze pokazuje listę naruszonych czujek, które mają wymuszona kontrole przy załączeniu i powala określić dalsze działanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 1. Z tych trzech, chyba wejscie/wyjscie jest najmniej logiczne (wg mnie). Bo dla lini wyjsciowej "naruszenie wejscia = wyjscie ze strefy". Czyli np jak wlaczam alarm przy otwartych drzwiach, to jest traktowane, ze mnie juz nie ma ? :) Tamte sa lepse dla drzwi wejsciowych/wyjsciowych ?

ad.2 Rozmumiem - kontraktony maja miec ZWYKLA

ad 3. To zwykle piry itp wlamaniowe - wiec moge dac ZWYKLA ?

ad 4. Np

a) jak mam otwarte okno, to chcialbym aby alarm nie pozwolil sie zalaczyc.

b) jak mam naruszonego pira, ktory patrzy na manipulator ktorym wlasnie wlaczam alarm, lub mam juz otwarta brame ktora wyjezdzam - to nie chce miec zadnej informacji.

c) jak jest naruszone w tym momencie inne wejscie (np jakis pir wewnatrz domu) to chcialbym taka informacje otzrymac, ale moc wlaczyc alarm (moze to jeszcze dziecko biegnie po schodach do wyjscia, ale moze to np jakis pir jest walniety i alarmuje itp)

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 1. Z tych trzech, chyba wejscie/wyjscie jest najmniej logiczne (wg mnie). Bo dla lini wyjsciowej "naruszenie wejscia = wyjscie ze strefy". Czyli np jak wlaczam alarm przy otwartych drzwiach, to jest traktowane, ze mnie juz nie ma ? :) Tamte sa lepse dla drzwi wejsciowych/wyjsciowych ?

ad.2 Rozmumiem - kontraktony maja miec ZWYKLA

ad 3. To zwykle piry itp wlamaniowe - wiec moge dac ZWYKLA ?

ad 4. Np

a) jak mam otwarte okno, to chcialbym aby alarm nie pozwolil sie zalaczyc.

b) jak mam naruszonego pira, ktory patrzy na manipulator ktorym wlasnie wlaczam alarm, lub mam juz otwarta brame ktora wyjezdzam - to nie chce miec zadnej informacji.

c) jak jest naruszone w tym momencie inne wejscie (np jakis pir wewnatrz domu) to chcialbym taka informacje otzrymac, ale moc wlaczyc alarm (moze to jeszcze dziecko biegnie po schodach do wyjscia, ale moze to np jakis pir jest walniety i alarmuje itp)

 

Fantom

ad.c nie wiem w czym masz problem, załączasz kontrole tak samo jak dla kontraktronu i system tak samo sie zachowa dla centrali jest nieważne czy to czujnik ruchu czy kontraktron.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale chce rozronic pkt B od C. Czyli dla B nie chce miec informacji ze sa naruszone wejscia (bo wiem ze i tak zawsze bedzie ono naruszone w momencie wlaczania alarmu) a dla punktu C cche miec taka informacje, bo jest tyo potencjalnie cos nie tak (uszkodzona czujka, psa wpuscilem nie tam gdzie trzeba przed wyjsciem itp)

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ad 1. Z tych trzech, chyba wejscie/wyjscie jest najmniej logiczne (wg mnie). Bo dla lini wyjsciowej "naruszenie wejscia = wyjscie ze strefy". Czyli np jak wlaczam alarm przy otwartych drzwiach, to jest traktowane, ze mnie juz nie ma ? :) Tamte sa lepse dla drzwi wejsciowych/wyjsciowych ?

 

Typ linii wejściowa/wyjściowa (i jego mutacje) służy głównie do wykrywania wyjścia z obiektu przy uzbrajaniu alarmu. Główne zastosowanie "domowe" to tzw. "tryb nocny". Po prostu przy uzbrojeniu alarmu bez wyjścia z obiektu czujki oznaczone jako "blokowane przy braku wyjścia z obiektu" są nieaktywne. Jeśli oznaczysz tak wszystkie czujki które chcesz mieć w trybie nocnym nieaktywne, to wystarczy wtedy na noc uzbroić alarm i nie otwierać w czasie uzbrajania drzwi wyjściowych. Oczywiście nie zawsze to jest wygodne, a niektórzy wręcz wolą męczyć się z kilkoma strefami... ;-) IMHO to jest zdecydowanie najprostszy mechanizm użytkowania Integry. Można się jeszcze pokusić o użycie trybów specjalnych uzbrajania (bez linii wewnętrznych), ale wtedy trzeba zadbac nie tylko o właściwe oznaczenie (typ) linii, ale także różnicować sposób uzbrajania alarmu przy wychodzeniu z domu oraz na noc (co nie znaczy, że nie może to być lepszym wyjściem, ale z moich doświadczeń wynika, że samo uzbrajanie jest dla ludzi dość upierdliwe, a myślenie jeszcze w jakim trybie to zrobić było by już zbyt obciążające). Swoją szosą dziwne, że Satel do dziś nie wymyślił, że może fajnie było by mieć na klawiaturze pojedynczy (dedykowany!) klawisz, którego wcisnięcie inicjuje proces uzbrojenia (teraz najlepsze co można osiągnąć to zdaje się naciśnięcie dwóch kompletnie abstrakcyjnych klawiszy, albo dłuższe przytrzymanie jednego, który oczywiście też nie jest w żaden sposób oznakowany).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, ale chce rozronic pkt B od C. Czyli dla B nie chce miec informacji ze sa naruszone wejscia (bo wiem ze i tak zawsze bedzie ono naruszone w momencie wlaczania alarmu) a dla punktu C cche miec taka informacje, bo jest tyo potencjalnie cos nie tak (uszkodzona czujka, psa wpuscilem nie tam gdzie trzeba przed wyjsciem itp)

 

Rozróżnienie B od C osiąga sie przez odznaczenie przy czujkach z punktu B opcji "Kontrolowane przy załączeniu czuwania". Koniec tematu ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No u siebie mam wlasnie dwie strefy - nocna(obwodowa) i pozostale czujki. Wiec chyba dla mnie najlepsze bedzie dla drzwi WEJSCIE/WYJSCIE Finalna. Szczegiolnie przy bramie wjazdowej, gdzie czlowiek kliknie alarm, a potem wsiada i sie szykuje az w koncu wyjedzie. I roznei to casu zabiera, a tak po zamknieciu bramy czuwanei sei zalaczy.

 

Fantom

ps. Tak swoja droga co do nocnej, to zastanawiam sie jak ja uzbrajac automatycznie. Albo ustawie jakis czas kiedy ma sie zawsze uzbroic (np 23.00 i tyle). A rano rozbrojenie (np o 6.00). Moze byc tego typu rozwiazanie ? Prowadze stosunkowo stabilny tryb zycia (te same godziny na spanie i budzenie sie) wiec takie rozwiazanie chyba jest ok ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozróżnienie B od C osiąga sie przez odznaczenie przy czujkach z punktu B opcji "Kontrolowane przy załączeniu czuwania". Koniec tematu ;-)

 

No wlasnei chyba nie. To punkt A zalatwia sie ta opcja. Bo jak jest zaznaczona ta opcja, to wogole nie mozna zalaczyc czuwania. A ja jednak w niektorych sytuacjach chcialbym je zalaczyc :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ps. Tak swoja droga co do nocnej, to zastanawiam sie jak ja uzbrajac automatycznie. Albo ustawie jakis czas kiedy ma sie zawsze uzbroic (np 23.00 i tyle). A rano rozbrojenie (np o 6.00). Moze byc tego typu rozwiazanie ? Prowadze stosunkowo stabilny tryb zycia (te same godziny na spanie i budzenie sie) wiec takie rozwiazanie chyba jest ok ?

 

Do automatycznego uzbrajania można użyć timerów. Jeśli nie ustawisz priorytetu timera, to zawsze będziesz mógł wtedy "wymusić" konkretny stan systemu (tj. jeśli sam go uzbroisz to timer go w tym trybie nie rozbroi, a jak przerwiesz uzbrajanie z timera, to on drugiej próby w tej samej dobie nie podejmie). To ma prawo być wygodne, ale warto żeby o uzbrojeniu system jakoś informowal, bo przy okazji domowej imprezy możesz się zdziwić (a wkurzanie sąsiadów fałszywymi alarmami w środku nocy, to kiepska metoda zacieśniania relacji międzyludzkich). ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No wlasnei chyba nie. To punkt A zalatwia sie ta opcja. Bo jak jest zaznaczona ta opcja, to wogole nie mozna zalaczyc czuwania. A ja jednak w niektorych sytuacjach chcialbym je zalaczyc :(

 

Hmm, możesz mieć rację. W takim razie szukasz w Opcjach na zakładce "Załączanie czuwania" punktu "Przegląd naruszonych/zablokowanych wejść przed załączeniem czuwania". To jest o tyle upierdliwe, że zawsze pokaże Ci też naruszenie tego PIRa patrzącego na manipulator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jedno : brame garazowa ustawilem jako wejsciowa/wyjsciowa finalna z czasem na wyjscie 90 sek. Czyli po wlaczeniu czuwania, mam te 1,5 min na wyjazd, a jak brama sie zamknie to czas odliczania sie skonczy. Ale jak zrobic zwiekszenie czasu na wejscie ? Pomijajac tema otwierania pilotem itp. Czyli po otwarciu bramy wjazdowej, chce miec np 120 sek na rozbrojenie alarmu (czas na wjechanie, zamkniecie bramy, dojscie do manipulatora itp).

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra. Juz cos wiem. Moge ustawic dla strefy "czas na wyjscie nieskonczony" a brame i drzwi ustawic na wejscie/wyjscie finalna. I do tego ustawie "czas kontrolny zalaczenia" np na 120 sek i juz ? Tak bedzie ok ? Bede mogl smialo wyjsc w ciagu 120 sek, ale jak wyjde pozniej, to czuwanie nie zostanie jednak wlaczone ?

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...