Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

pilota można łatwo "zgubić", dla złodzieja nie problem, najlepiej pilotem np bramę plus blokady wejść na określony czas, a samo rozbrojenie kodem

z sygnalizacją ja kiedyś miałem zamontowany wewnątrz sygnalizatora taki dodatkowy "biperek" piezzoelektryczny który pikał przy uzbrajaniu/rozbrajaniu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Rozbrajania pilotem nie planuje, ale uzbrojenie juz tak - i tu pikniecie. I do tego drugie ewentualne pikniecie, jakbym pilotem brame otwieral - wtedy oczywiscie tylko dluzszy czas na wjazd do garazu - alrm nadal uzbrojony.

Co do sygnalizatora to musze sprawdzic.

Mam jeszcze wewnetrzny - sprawdze czy go slychac na zewnatrz - moze wtedy tylko nim bym 'pikal'. To w sumie chodzi o takie cos w stylu 0,5 sek - wiec sasiedzi raczej przetrzymaja.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pilota można łatwo "zgubić"

 

Nawet nie trzeba go "gubić" - to jest w końcu transmisja radiowa, którą da się łatwo podsłuchać, a co za tym idzie można też takiego pilota "podrobić".

 

ja kiedyś miałem zamontowany wewnątrz sygnalizatora taki dodatkowy "biperek" piezzoelektryczny który pikał przy uzbrajaniu/rozbrajaniu

 

To akurat (przynajmniej w Satelu) da się spokojnie osiągnąć zwykłym gongiem w sygnalizatorze, choć trzeba przyznać, że "gong-anie" na wszystko może łatwo doprowadzić do zamieszania. Ktoś wie czy da się wymusić dla konkretnego zdarzenia używanie jakiegoś innego dżwięku gongu (czy też bardziej raczej innej kombinacji piśnięć)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozbrajania pilotem nie planuje, ale uzbrojenie juz tak - i tu pikniecie.

 

Przemyśl opcję z sygnalizacją czysto optyczną. Po co informować całe osiedle, że uzbroiłeś alarm, albo co gorsza podawać zainteresowanemu słuchaniem informację, że zapomniałeś uzbroić? Sygnalizację optyczną możesz realizować nawet nie koniecznie sygnalizatorem alarmu...

PS. Bardzo fajne możliwości potwierdzenia stanu systemu daje pilot APT-100, ale do tego potrzebny kontroler Abax, więc raczej dość droga to zabawka, gdyby miała tylko jako pilot być użyta...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawet nie trzeba go "gubić" - to jest w końcu transmisja radiowa, którą da się łatwo podsłuchać, a co za tym idzie można też takiego pilota "podrobić".

...

 

Raczej nie pisałbym takich rzeczy.

Era nadajników/odbiorników stałokodowych jest zaszłością więc podsłuchanie i nagranie nie grozi.

 

Jedynie co potencjalnie niebezpieczne to klonowanie, ale w normalnych systemach i tak kilka czynników musi być spełnionych by się to udało.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajne możliwości potwierdzenia stanu systemu daje pilot APT-100, ale do tego potrzebny kontroler Abax, więc raczej dość droga to zabawka, gdyby miała tylko jako pilot być użyta...

 

Używam - sygnalizuje diodami wykonanie polecenia. Dodatkowo naciśnięcie nieprzypisanego nigdzie klawisza pokazuje stan systemu. Zgubionego pilota "wypisuje" z systemu i staje się zabawką. Do tego info SMSem lepsze od mrugnięcia sygalizatora :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej nie pisałbym takich rzeczy.

Era nadajników/odbiorników stałokodowych jest zaszłością więc podsłuchanie i nagranie nie grozi.

Jedynie co potencjalnie niebezpieczne to klonowanie, ale w normalnych systemach i tak kilka czynników musi być spełnionych by się to udało.

 

Sugeruję poczytać nieco o bezpieczeństwie algorytmu Keeloq, na którym to opiera się znakomita większość pilotów tzw. zmiennokodowych. Oczywiście ich "złamanie" jest nieco trudniejsze, ale wcale nie niemożliwe, nawet dla zupełnie "nietechnicznego" złodzieja. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zgubionego pilota "wypisuje" z systemu i staje się zabawką.

 

Rzecz w tym, że wcale nie trzeba go gubić (patrz wyżej). Rozbrajanie z pilota nie należy po prostu do najszczęśliwszych pomysłów.

 

Do tego info SMSem lepsze od mrugnięcia sygalizatora :)

 

Tylko pieruńsko długo trzeba czeka na potwierdzenie - czasem nawet kilka sekund. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Tylko pieruńsko długo trzeba czeka na potwierdzenie - czasem nawet kilka sekund. ;)

 

Można szybko :) Teraz mam info SMS o uzbrojeniu dokonanym -, więc czekam trochę na wiadomość. Wcześniej miałem ustawione na rozpoczęcie uzbrajania i SMS przychodził chwilę po naciśnięciu przycisku. Z błyskaniem czy kliknięciem będzie podobnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozbrajania pilotem nie planuje, ale uzbrojenie juz tak - i tu pikniecie. I do tego drugie ewentualne pikniecie, jakbym pilotem brame otwieral - wtedy oczywiscie tylko dluzszy czas na wjazd do garazu - alrm nadal uzbrojony.

Co do sygnalizatora to musze sprawdzic.

Mam jeszcze wewnetrzny - sprawdze czy go slychac na zewnatrz - moze wtedy tylko nim bym 'pikal'. To w sumie chodzi o takie cos w stylu 0,5 sek - wiec sasiedzi raczej przetrzymaja.

 

Fantom

 

Sygnalizacja w takim wypadku to wg. mnie słaby pomysł. Tutaj sygnalizacja optyczna. Piknięcie przy otwieraniu bramy? Po co coś takiego? Mówimy o jakiej bramie: garażowej czy wjazdowej?

Sygnalizator wewnętrzny raczej ciężko będzie usłyszeć np. w samochodzie podczas deszczu. Zdecydowanie najprostsze i najpewniejsze rozwiązanie to to podane przez ravbc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prośba o pomoc, kombinuje drugą godzinę i trochę się zapętliłem w Dload.....

 

1) Jak zaprogramować wyjście, żeby "piknęło" po zazbrojeniu systemu.

2) No i drugie pytanie, jak zaprogramować żeby inne wyjście "piknęło" po rozbrojeniu systemu.

 

"Piknięcie" to uruchomienie danego wyjścia na zaprogramowany czas np: 5 sek.

 

Sytuacja nr 1 to ma być w zamyśle samoczynne zamknięcie bramy garażowej po uzbrojeniu strefy GARAŻ.

Sytuacja nr 2 to otwarcie rolet po wejściu do budynku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do stosowania pilotów do sterowania istotnymi funkcjami systemu alarmowego, ale nie tylko, to byłbym ostrożny.

Nie wiem, czy urządzenia wszystkich producentów zachowują się podobnie jak te które testowałem. Otóż wystarczy, że w zasięgu działania urządzenia odbiorczego którym chcemy posterować naszym pilotem/a dokładniej - jakimkolwiek nadajnikiem np. czujka PIR/, znajdzie się "obce" urządzenie nadawcze i zaczną się problemy.Pisząc "obce" mam na myśli urządzenie tego samego producenta /np. pilot/, ale nie wprowadzone do odbiornika.Sytuacja może więc wyglądać tak: naciskamy pilota chcąc uzbroić alarm, a tu nic, nie uzbroił się. Naciskamy drugi i trzeci raz - i dalej nic. Dobrze jeśli wrócimy i uzbroimy z klawiatury. Jeśli machniemy ręką i zostawimy rozbrojony, to może być problem. A co było źródłem naszych problemów? Siedzący 100m dalej, w samochodzie pan trzymający wciśnięty przycisk pilota /po pół minuty musi puścić na chwilę nacisnąć i trzymać ponownie/.A co będzie jeśli ten pan wejdzie do obiektu z zainstalowanym systemem bezprzewodowym... Nie chcę dalej rozwijać tego tematu i możliwych scenariuszy. Pragnę jedynie zwrócić uwagę nie tylko na przydatność zał/wył dozoru pilotem ,ale także na problem stosowania systemów bezprzewodowych. Nie wiem jakich producentów systemy są podatne na taki sabotaż radiowy. Ja sprawdziłem to na urządzeniach jednego producenta, które zresztą są u nas bardzo popularne. I zdziwiłem się , że tak łatwo je pokonać bez przechwytywania kodów itp., a jedynie wykorzystując urządzenia tego samego producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prośba o pomoc, kombinuje drugą godzinę i trochę się zapętliłem w Dload.....

 

1) Jak zaprogramować wyjście, żeby "piknęło" po zazbrojeniu systemu.

2) No i drugie pytanie, jak zaprogramować żeby inne wyjście "piknęło" po rozbrojeniu systemu.

 

"Piknięcie" to uruchomienie danego wyjścia na zaprogramowany czas np: 5 sek.

 

Sytuacja nr 1 to ma być w zamyśle samoczynne zamknięcie bramy garażowej po uzbrojeniu strefy GARAŻ.

Sytuacja nr 2 to otwarcie rolet po wejściu do budynku.

Myśłę że nr 1 możesz zrobić jako wskażnik czasu na wyjście strefy garaż typ 19

a drugie typ 21 wskążnik czuwania z negacją lub możesz podziałać z różnymi ich wariacjam za pomoca sumy i iloczynu logicznego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

........bylo juzwystarczajaco o kontraktronach,czujkach inierkcyjnych ,dymu zalania woda i wiele innych.

Bardzo malo bylo o TEMPERATURZE czyli czujnikach temperatury , jej sterowaniem ,wyborem systemu itd.

 

Zachecam szczegolnie tych kolegow do dyskusji,ktorzy wlasnie teraz lub w najblizszej przyszlosci planuja

ukladanie swoich instalacji z uwzglednieniem odczytow temperatur w roznych miejscach domu,oraz mozliwoscia

jej sterowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...