Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

Po dzisiejszym poranku, musze rozwiazac jeszcze jeden problem.

Mianowicie dzisiaj rano, zapomnialem ... zamknac brame garazowa.

No i pytanko : jak mozna rozwiazac jej automatyczne zamkniecie ?

Ogolnie najprosciej to mozna by tak : brama otwarta, i brak ruchu wewnatrz (i przed brama) przez iles tam czasu (np 2 min) - zamknij brame.

 

Co o tym sadzicie ? Jakies inne pomysly ?

 

Fantom

ps. Czy mozna dopiac do centrali jakis czujnik temperatury ? Najlepiej liniowy, ale moze byc tez 0/1.

 

1) Zamykanie bramy - może być tak jak piszesz, może być też informacja smsem i w razie czego też smsem zamykasz bramę (automatyczne zupełnie może być o tyle złe że może to zadziałać nagle, niespodziewanie, a czujniki przeciążenia czy podczerwieni nie są w 100% niezawodne)

 

2) Czujnik temperatury - Oczywiście że można podpiąć czujnik temperatury, np. poczytaj o J-109 z ustawianą histerezą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

1) Czemu moze byc jakies niebezpieczenstwo niespodziewanego zamkniecia ? Centralka raczej plamy nie da. Wiec chodzi tylko o przypadek, ze ktos faktycznie totalnie nie drgnie np przez 2 min ?

 

2 minuty, to IMHO strasznie mało. Nie zdarza Ci się wyciągać czegoś z garażu i oddalać na chwilę? Ja bym się bał, że mi alarm zamknie bramę jak będę kosiarkę wyprowadzał i już do domu nie wejdę (kluczy, czy pilota nie zawsze chce się nosić).

 

2) A jakis liniowy sie da podpiac ? Nie tylko zero-jedynkowy ?

 

Można podpiąć czujnik do nowych manipulatorów sensorycznych i wykorzystać go do... wyświetlenia temperatury na manipulatorze ;) No chyba, że Satel wydał już jakieś updatety softu, o których nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlatego tez napsialem, ze moglbym sprawdzac zarowno czujke w garazu jak i przed nim. Wtedy spore zabepieczenie, ze nie zmaknie mi sie brama, jak bede nawet przed garazem.

A ta czujke temepratury chcialem wlasnie dodoac po to, aby byl kolejny 'kontroler'. Jak temperatura bedzie niska, to niech zamyka np po tcyh dwoch minutach. A jak wysoka, to niech wogole nie zamyka, lub po godzinie np. Czyli w lato niech mi bramy sam nie zamyka, bo moze wlasnie cos robie. A w zime raczej zawsze chce zamknac brame szybko.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może mam inaczej ale zdarzało mi się całkiem celowo utrzymywać otwartą bramę nawet godzinę, nawet zimą (zwłaszcza jak dzieciaki "pomagały" przy odśnieżaniu). W każdym razie sugerował bym przed automatycznym zamknięciem sygnał dźwiękowy, a może nawet zamykanie "na dwa razy" (tj. w pierwszym ruchu do połowy, a dopiero po minucie, dwóch do końca).

A skoro temperatura Ci potrzebna tylko jako "ogranicznik", czy też "wyzwalacz", to prosty termostat (z wyjściem binarnym) spokojnie Ci wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze w jakiej sytuacji by sie to musialo zdazyc ? Ze dziecko czai sie 10 m od bramy, czeka wymierzony czas, a potem jak brama zaczyna sie zamykac to leci i sie pod nia kladzie ?

Po drugie, brama nie zamyka sie z predkoscia spadajacej cegly (u mnie 16 sek) wiec tylko niemowle by tam nie zdazylo uciec.

No i po trzecie, napedy maja system wyczucia oporu - sprawdzalem - dziala.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze w jakiej sytuacji by sie to musialo zdazyc ? Ze dziecko czai sie 10 m od bramy, czeka wymierzony czas, a potem jak brama zaczyna sie zamykac to leci i sie pod nia kladzie ?

Po drugie, brama nie zamyka sie z predkoscia spadajacej cegly (u mnie 16 sek) wiec tylko niemowle by tam nie zdazylo uciec.

No i po trzecie, napedy maja system wyczucia oporu - sprawdzalem - dziala.

 

Fantom

 

Czujniki to tylko przedmioty martwe. Mi kiedyś brama zjechała na dach, czujnik zadziałał - odbiła sama, ale ślad pozostał więc była odpowiednia siła. Zadałeś pytanie - odpowiedziałem. Ja tylko wyraziłem swoją opinię i obawy - i tak zrobisz jak będziesz chciał :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 minuty, to IMHO strasznie mało. Nie zdarza Ci się wyciągać czegoś z garażu i oddalać na chwilę? Ja bym się bał, że mi alarm zamknie bramę jak będę kosiarkę wyprowadzał i już do domu nie wejdę (kluczy, czy pilota nie zawsze chce się nosić).

 

 

 

Można podpiąć czujnik do nowych manipulatorów sensorycznych i wykorzystać go do... wyświetlenia temperatury na manipulatorze ;) No chyba, że Satel wydał już jakieś updatety softu, o których nie wiem...

Czujnik temeratury atd podpina się niestety tylko bezprzewodowo, czyli albo musisz mieć integre wrl albo dokupić moduł abax.Chyba zostaje jednak rozwiązanie z termostatem,jakby ktos jednak chciał zastosować atd100 do pomiaru temperatury na zewnątrz to w dwóch testowych obiektach mam już sprawdzone wytrzymały przez największe mrozy tylko trzeba zastosować szczelne puszki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałbym sterować kilkoma urządzeniami z jednego pilota. Odbiornik byłby podłączony do Integry 128.

1. brama wjazdowa - otwórz/zamknij

2. brama garażowa - otwórz/zamknij

3. alarm zał/wył - tylko nie wiem czy nie rozdzielić osobno załączenia i wyłączenia?

4. elektrozaczep w furtce

5. opóźnienie strefy garażu - tylko czy przy wył/zał z pilota ta funkcja będzie potrzebna?

6. brama wjazdowa - otwarcie w pozycji "furtka"

Jaki odbiornik zastosować, bo w większości są 4-kanałowe, a tu wychodzi mi więcej?

Funkcje ważniejsze są na początku listy.

Edytowane przez e_tomi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogolnie nikt nie poleca wylaczania alarmu z pilota. Przynajmniej z dwoch powodow : mozna niechcaco wylaczy, a jak sie zgubi pilota, to dom stoi otworem dla zlodzieja.

 

faktycznie lepiej nie robić wyłaczenia alarmu z pilota

 

Opoznienie strefy garazowej, jest sens robic podczas wylaczania alarmu - nie podczas wlaczania.

 

Fantom

 

tu chyba odwrotnie :) opóźnienie alarmu wtedy jak z pilota mamy tylko załączenie alarmu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli pilot jest bezpośrednio podpięty do centrali alarmowej (INT-RX), to nie ma sensu robienie opóźnienia strefy garażowej na osobnym przycisku (chyba, że komuś bardzo zależy na utrudnianiu sobie życia), bo można to zrealizować po prostu jako akcja równoległa do otwarcia bramy garażowej.

A rozbrajanie alarmu z pilota to jest całkiem kiepski pomysł. ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...