Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

Można jeszcze rozważyć zastosowanie ekspandera wyjść na szynę DIN (w rozdzielni elektrycznej) Satel INT-ORS. Odpada Ci ciągnięcie jakichkolwiek przewodów alarmowych od centrali do świateł, ledów, gniazdek czy zaworów. Ciągniesz tylko przewód (min. 4x0,5 choć lepiej więcej żył na zapas) od centralki do rozdzielni.

Ekspander ten ma wbudowane 8 przekaźników na 250V sterowanych / programowanych bezpośrednio z centrali.

Niestety minusem jest cena ekspandera (ok 300-350zł), ale myślę, że wart rozpatrzenia, bo potencjalne możliwości modyfikacji / rozbudowy są chyba większe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Można jeszcze rozważyć zastosowanie ekspandera wyjść na szynę DIN (w rozdzielni elektrycznej) Satel INT-ORS. Odpada Ci ciągnięcie jakichkolwiek przewodów alarmowych od centrali do świateł, ledów, gniazdek czy zaworów. Ciągniesz tylko przewód (min. 4x0,5 choć lepiej więcej żył na zapas) od centralki do rozdzielni.

Ekspander ten ma wbudowane 8 przekaźników na 250V sterowanych / programowanych bezpośrednio z centrali.

Niestety minusem jest cena ekspandera (ok 300-350zł), ale myślę, że wart rozpatrzenia, bo potencjalne możliwości modyfikacji / rozbudowy są chyba większe.

 

Strzał w 10 ten ekspander, jako że nie jestem elektrykiem, prośba tylko o małe wytłumaczenie, broń boże nie bede tego robił sam (w rozdzielni nie grzebie), ale jako człowiek dociekliwy, chce wiedzieć jak to działa - każde wyjście ekspandera INT-ORS składa sie z 3 pinów (NO,NC,C). Rozumiem że sobie podłączam tutaj np. moje gniazdko, jak wetknę w NC - 0, C -faza , to nie kapuje skąd tam się weźnie prąd - brakuje mi tutaj zasilania (wejścia fazy). bo 0 bedzie załaczone lub nie w zależności od ustawień centrali.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedzi (wszystko kapuje).

to jeszcze mam ostatnie pytanie odnośnie tego ekspandera INT-ORS:

czy mogę go kazać zamontować elektrykowi teraz (za tydzień), a alarm dopiero podłączyć na sam koniec (mam zamiar go kupić dopiero po pracach mokrych). Czy da się tak zamontować ten ekspander by prąd działał normalnie w tych miejscach gdzie bedzie sterowanie, a dopiero jak podłącze centralke - to uruchomię automatyke w tych gniazdach, czyli czy ekspander może działać sam i nie blokować pracy urządzeń do niego podłączonych do momentu uruchomienia automatyki. Czy zasilanie 12V tego ekspandera (bo tu chyba jest problem) może być nie z centrali póki co? Jak to wytłumaczyć wszystko elektrykowi :), który nigdy o INT-ORS nie słyszał.

 

ps.

mam już pociągnięte 2 razy 6x0,5 do rozdzielnicy. Czy opłaca sie ten int-ors(poza przyszłą rozbudową) a może są inne tańsze przekaźniki na szynę DIN, dla których wystarczy 2x0,5 (kupiłbym wtedy np. 4-6 sztuk). Czyli jestem ciekaw jaką mam alternatywę dla INT-ORS w rozdzielnicy :)

Edytowane przez luky007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

ps.

mam już pociągnięte 2 razy 6x0,5 do rozdzielnicy. Czy opłaca sie ten int-ors(poza przyszłą rozbudową) a może są inne tańsze przekaźniki na szynę DIN, dla których wystarczy 2x0,5 (kupiłbym wtedy np. 4-6 sztuk). Czyli jestem ciekaw jaką mam alternatywę dla INT-ORS w rozdzielnicy :)

 

Relpol z podstawką, coś takiego:

http://allegro.pl/przekaznik-relpol-finder-rm84-gzt80-dioda-230v-2p-i3156096552.html

 

INT ma swoje wady i zalety, zaleta jest to że jest to oryginalny podzespół Satela i bez kombinowania; wadą jest cena no i jak coś się spitoli to do wymiany cały podzespół, w przypadku przekaźnika - tylko jeden za kilkanaście zł a nie kilkaset.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedzi (wszystko kapuje).

to jeszcze mam ostatnie pytanie odnośnie tego ekspandera INT-ORS:

czy mogę go kazać zamontować elektrykowi teraz (za tydzień), a alarm dopiero podłączyć na sam koniec (mam zamiar go kupić dopiero po pracach mokrych). Czy da się tak zamontować ten ekspander by prąd działał normalnie w tych miejscach gdzie bedzie sterowanie, a dopiero jak podłącze centralke - to uruchomię automatyke w tych gniazdach, czyli czy ekspander może działać sam i nie blokować pracy urządzeń do niego podłączonych do momentu uruchomienia automatyki.

 

luky007

Spokojnie możesz INT-ORS montować w rozdzielni.Tylko niech Ci elektryk przewód L instalacji 230V podłączy do zacisków C ekspandera, a przewód L idący od odbiornika do zacisków NC (normalnie zwarte) ekspandera. Przewód neutralny idzie osobno. To jest oczywiście podłączenie tymczasowe (które pozwoli na jakby ominiecie INT-ORS), zanim podepniesz i oprogramujesz ekspander w centrali Integra.

 

Czy zasilanie 12V tego ekspandera (bo tu chyba jest problem) może być nie z centrali póki co? Jak to wytłumaczyć wszystko elektrykowi :), który nigdy o INT-ORS nie słyszał.

 

Przy podłączeniu jak opisałem wyżej w ogóle nie potrzeba na razie zasilania do ekspandera.

Edytowane przez miejski
Wyedytowałem z powodu oczywistego błędu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

luky007

Spokojnie możesz INT-ORS montować w rozdzielni. Tylko niech Ci elektryk przewód N instalacji 230V podłączy do zacisków C ekspandera, a przewód L do zacisków NC (normalnie zwarte) ekspandera.

 

a nie można prościej, ze względu na przyszłe przekładanie przewodów np. zrobić tak:

http://oi47.tinypic.com/11ijo2h.jpg

 

czyli mase puszczamy osobno, a faze narazie do jednego gniazda, później tylko sobie przepne już przeciętą faze na NO lub NC ?

Edytowane przez luky007
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

luky007

Spokojnie możesz INT-ORS montować w rozdzielni. Tylko niech Ci elektryk przewód N instalacji 230V podłączy do zacisków C ekspandera, a przewód L do zacisków NC (normalnie zwarte) ekspandera. To jest oczywiście podłączenie tymczasowe (które pozwoli na jakby ominiecie INT-ORS), zanim podepniesz i oprogramujesz ekspander w centrali Integra.

moje gratulacje za wykonanie EFEKTOWNYCH FAJERWERKÓW.

 

NIEWOLNO TEGO TAK ROBIĆ, PONIEWAŻ BĘDZIE TO CZYSTE ZWARCIE.

 

Styki NC to styki normalnie zwarte.

 

Fazę z rozdzielni (z za bezpiecznika) podłączamy do C, a fazę obwodu sterowanego do NC.

Przewody N podłączone są tylko w rozdzielni.

Przekaźnik będzie zwarty ponieważ nie ma zasilania na cewce.

Przy podłączeniu jak opisałem wyżej w ogóle nie potrzeba na razie zasilania do ekspandera.

Może już sobie daruj porady, bo jeszcze komuś spalisz dom, albo go zabijesz.

 

 

Przez ten przekaźnik w ekspanderze puszczasz tylko jedną żyłę z przewodu zasilającego odbiornik. Czyli np. stykiem C faza "wchodzi" do ekspandera, a stykami NO i/lub NC z niego "wychodzi" do odbiornika. Masa w tej sytuacji "idzie bokiem", czyli osobną żyłą nie wpiętą w ekspander.

 

NIE WOLNO ROZŁĄCZAĆ PRZEWODU NEUTRALNEGO. MOŻNA ROZŁĄCZAĆ JEDYNIE PRZEWÓD FAZOWY

Edytowane przez dendrytus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dendrytus,

Dzięki za zwrócenie uwagi, mój oczywisty błąd. Już posta wyedytowałem.

 

Nie zmienia to faktu, że to podłączenie nie wymaga zasilania ekspandera (w tej tymczasowej konfiguracji), co też krytykujesz.

 

I przeczytaj jeszcze raz co napisał ravbc, bo rozumiem, że jemu oberwało się przy okazji...

Edytowane przez miejski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zmienia to faktu, że to podłączenie nie wymaga zasilania ekspandera (w tej tymczasowej konfiguracji), co też krytykujesz.

Niczego nie krytykuję. Zwróciłem tylko uwagę, że zacisk NC jest normalnie zwarty z C, więc nie ma znaczenia czy jest moduł podłączony czy nie.

I przeczytaj jeszcze raz co napisał ravbc, bo rozumiem, że jemu oberwało się przy okazji...

 

Nikomu nie oberwało się przy okazji. To raczej ty powinieneś przeczytać co on napisał, a później na co ja zwróciłem uwagę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIE WOLNO ROZŁĄCZAĆ PRZEWODU NEUTRALNEGO. MOŻNA ROZŁĄCZAĆ JEDYNIE PRZEWÓD FAZOWY

 

Jak już jesteś taki dokładny, to dodaj, że dotyczy to jedynie sieci z napięciem "niebezpiecznym" (ja nic o napięciu nie wspominałem), oraz że nie ma de facto żadnego przepisu faktycznie tego zabraniającego (chyba, że się mylę, to mnie popraw), a jedynie tzw. dobra praktyka, której zdecydowanie warto się trzymać w przypadku 230V (bo użytkowo niczego to zwykle nie zmienia, ale pod względem bezpieczeństwa i owszem). Między innymi dlatego jako przykład podałem przełączanie fazy właśnie. Żeby było śmieszniej w obwodach niskonapięciowych często sugeruje się dokładnie odwrotne podejście, czyli przełączanie masy...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak już jesteś taki dokładny, to dodaj, że dotyczy to jedynie sieci z napięciem "niebezpiecznym"

......................

 

Żeby było śmieszniej w obwodach niskonapięciowych często sugeruje się dokładnie odwrotne podejście, czyli przełączanie masy...

 

Proponuję zakup GRM z allegro są podobno w promocji.

 

PS.

Człowieku nie kompromituj się.

Strzelasz sobie w stopę i twierdzisz, że ten dodatkowy otwór umożliwi ci szybsze pływanie i bieganie.

 

PS2.

Przeczytaj sobie post o numerze #9663 i napisz, gdzie tam masz cokolwiek, co byłoby zasilane napięciem bezpiecznym "wyposażonym" w FAZĘ lub zasilane-sterowane nisko napięciowo.

Edytowane przez dendrytus
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proponuję zakup GRM z allegro są podobno w promocji.

 

A co to?

 

Człowieku nie kompromituj się.

Strzelasz sobie w stopę i twierdzisz, że ten dodatkowy otwór umożliwi ci szybsze pływanie i bieganie.

 

A pokaż palcem gdzie, bo może czegoś nie widzę...

 

Przeczytaj sobie post o numerze #9663 i napisz, gdzie tam masz cokolwiek, co byłoby zasilane napięciem bezpiecznym "wyposażonym" w FAZĘ lub zasilane-sterowane nisko napięciowo.

 

Dlatego jako przykład podałem rozłączanie fazy. Co nie znaczy, że nie da się zrobić inaczej. Co z kolei nie znaczy, że należy robić inaczej.

Ja wcale nie promuję rozwiązań "postawionych na głowie", a nawet póki mnie nie prowokujesz, to takich nie podaję, ale choćbyś zgrzytał zębami, to ludzie takie wynalazki popełniają i nawet nie wszystkim potem domy płoną, czy też prąd ich zabija. ;)

luky007: oddaj tą instalację do zrobienia (albo przynajmniej konsultacji) komuś, kto rozumie co robi, bo Twój poziom (nie)wiedzy może być faktycznie groźny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

luky007: oddaj tą instalację do zrobienia (albo przynajmniej konsultacji) komuś, kto rozumie co robi, bo Twój poziom (nie)wiedzy może być faktycznie groźny...

nie grzebie w rozdzielnicy bo na prądzie sie nie znam, bramki logiczne znam dobrze bo jestem programistą, więc mam zamiar sam podłączyć i zaprogramować tylko alarm i dać elektrykowi do podłączenia w rozdzielnicy INT-ORS'a lub zwykłe przekaźniki - w zależności co bedzie wolał, mnie wszystko jedno, choć nie ukrywam że ekspander bardziej do mnie przemawia bo kupie mu moduł za 300 i pewnie nie skasuje mnie za robocizne tak jak za te przekaźniki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Programowanie (i podłączenie) Integry w zasadzie nijak sie ma do "normalnego" programowania. Doświadczenie w programowaniu w jakimkolwiek typowym języku niewiele Ci pomoże, za to brak doświaczenia w instalacjach prądowych będzie bardzo poważnie przeszkadzał. No i bez zabawy z kabelkami możliwości ingerowania w działanie instalacji będą bardzo powaznie ograniczone. Rozważ przynajmniej zatrudnienie człowieka, który Ci to wszystko (tj. instalację alarmową też) podłączy do kupy, żebyś mógł potem już tylko walczyć z programowaniem (w tym kontekście INT-ORS jest także wysoce zalecany).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chce się jednak z tym zmierzyć. Z dokumentacji nie wygląda to trudno, szwagier programista sobie poradził to ja też powinienem :). W zasadzie poza int-ors wszystko jest na 12V więc bez przesady. Czujki temat prosty, kabelki juz sobie pod nie położyłem, centrala również, podłaczenie modułu gprs tez nie wyglada na jakiś kosmos, także może dam rade :), żadnej rozbudowanej instalacji nie robie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś mógłby sprawdzic czy zaproponowany schemat jest OK.

Jestem na etapie instalacji i chciałbym zrobic instalacje alarmową. Nie wiem na jakiej centrali. W oknach będą kontaktrony i czujniki wstrząsowe (w jednym). W drzwiach tyko kontaktrony.alarm.jpg

 

https://www.box.com/shared/static/lssihzh7sovjehen20bt.pdf

Edytowane przez if22
Plik w pdfe.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...