Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

OK, dzięki.

 

Możesz jeszcze zerknąć na rozmieszczenie czujek akustycznych?

http://www.lumarseo.pl/alarm_pietro_v3.png

 

Czy jedna czujka akustyczna przypadać ma na jedno okno? Nie wiem gdzie umieścić czujkę dla dolnego okna na prawej ścianie budynku :(

Czy w piwnicy w kotłowni także umieścić czujkę dualną? Piec na ekogroszek z podajnikiem

 

Jeszcze raz dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Potrzebuję pomocy. Jestem załamany: dziś był montaż parapetów (drewniane). Niestety okazało się, że nie schowano pod parapetem kabli do kontaktronów. Zwisają sobie z boku parapetu. Co z tym mozna zrobić jeśli mam okna dwuskrzydłowe ? Jak to powinno być zrobione ? Parapet wszedł pod okno.

 

Czy pisząc że nie schowano przewodów masz na myśli, że nie przeciągnięto ich przez ramę okienną?

Jeżeli tak to musisz wykonać poziomy otwór w warstwie pianki. Jeżeli nie masz jeszcze parapetów zewnętrznych to sprawa banalnie prosta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki.

 

Możesz jeszcze zerknąć na rozmieszczenie czujek akustycznych?

.....................

[ rysunek nieaktualny ]

.....................

 

Czy jedna czujka akustyczna przypadać ma na jedno okno? Nie wiem gdzie umieścić czujkę dla dolnego okna na prawej ścianie budynku :(

Czy w piwnicy w kotłowni także umieścić czujkę dualną? Piec na ekogroszek z podajnikiem

 

Jeszcze raz dzięki.

 

Co do rozmieszczenia akustyków, to chyba ujdzie (wszystkie okna w salonie od biedy można by oblecieć pojedynczą czujką na kominie), a kotłowni jak najbardziej dual. Manipulator nie powinien być widoczny przez okno (choćby po to, żeby nie można było sprawdzić stanu systemu).

 

Co do rozmieszczenia akustyków, to chyba ujdzie (wszystkie okna w salonie od biedy można by oblecieć pojedynczą czujką na kominie), a kotłowni jak najbardziej dual. Manipulator nie powinien być widoczny przez okno (choćby po to, żeby nie można było sprawdzić stanu systemu).

Ravbc, dzięki za pomoc.

Ewentualnie jeśli jeszcze ktoś widzi coś co należy zmienic to proszę o infomacje.

Edytowane przez Husy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Posiadam centralkę Satel CA64. Ostatnio po wyłączeniu prądu w budynku i ponownym włączeniu na wszystkich manipulatorach pojawił się komunikat "Brak sygnału DTR na porcie RS" i zaświeciła się dioda awarii. Co dokładnie oznacza ten komunikat?

Mogę domniemywać że chodzi o moduł (?) komunikacji na zewnątrz z centrali (połączenie po RS np. do laptopa). Jeśli tak to do codziennego funkcjonowania centrali chyba nie jest niezbędny? Czy w takim razie można jakoś go wyłączyć - tak aby nie świeciła się dioda 'Awaria' na monipulatorach?

 

Pozdrawiam,

M.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Husy

 

Zastanów się, czy zamiast tylu czujek ruchu oraz akustycznych czujek zbicia szyby nie lepiej zamontować kontaktrony + czujki inercyjne (udarowe) na wszystkich drzwiach i oknach (przynajmniej w piwnicy i na parterze), a czujki ruchu tylko w najważniejszych miejscach (salon i hol na piętrze). Zyskasz lepszą ochronę, bo alarm będzie wywołany już przy próbie włamania (wbijanie łomu, uderzanie w okno lub drzwi, wiercenie, itp.).Pomyśl też o czujkach dymu (w piwnicy, na połączeniu kuchni i salonu oraz w holu na piętrze).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ravbc, dzięki za pomoc.

Ewentualnie jeśli jeszcze ktoś widzi coś co należy zmienic to proszę o infomacje.

 

Według mnie bezsensem stosować osobne czyjki ruchu i osobne czujki zbicia szyby. Po wszystkim okazuje się że czujek będzie ...

Lepiej zastosować LC-102 firmy DSC

http://www.aat.pl/produkty/systemy_alarmowe/czujki/stluczeniowe/lc-102-pigbss

 

Nic dodać nic ująć.

Co się tyczy czujek wibracyjnych to nie polecam do zwykłych okien a tylko do okien z szybami P-4 ale to tylko moja luźna uwaga ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Husy

 

Zastanów się, czy zamiast tylu czujek ruchu oraz akustycznych czujek zbicia szyby nie lepiej zamontować kontaktrony + czujki inercyjne (udarowe) na wszystkich drzwiach i oknach (przynajmniej w piwnicy i na parterze),

 

_ZBYCH_ dzięki za odpowiedź.

To co zaproponowałeś brzmi bardzo ciekawie. Zdecydowałem się na właśnie ten rodzaj zabezpieczenia. Przewód (YTDY 8x0.5) daję od centralki do każdego okna (top. gwiazda) i do tego przewodu podłączone będą 2xkontrakton +czujka inercyjna - czyli 6żył wykorzystanych a dwie zostaną w zapasie.

 

Poniżej przedstawiam plan:

...

 

 

Dodatkowo mam jeszcze kilka pytań:

1) czy można centralkę alarmową umieścić blisko szafki elektrycznej z bezpiecznikami (a dokładniej, na ścianie pod tą szafką)?

2) jaki przewód puścić do manipulatora?

3) czy na oknie tarasowym w salonie - szerokość 320cm, podzielone na cztery okna w tym dwa uchylne/otwierane (a dwa są stałe) należy zastosować dwa czujniki inercyjne czy wystarczy tylko jeden?

4) garaż - myślę o zamontowaniu dwóch kontaktronów (wskazujących czy garaż jest otwarty czy zamknięty) oraz jednym czujniku inercyjnym. Garaż wolno stojący,drzwi garażowe otwierane będą do góry.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez Husy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie czytelników i aktywnie udzielających się w tym wątku.

 

Planuję alarm w mieszkaniu, które dopiero się buduje. Mieszkanie 2 poziomy piętro 4 i 5. Znajomy się dziwi po co alarm w bloku i może ma rację ale ponieważ łatwo będzie można dostać się do mieszkania z dachu także zdecydowałem, że alarm jednak będzie.

Chciałem się poradzić w kwestii prawidłowego dobrania i rozmieszczenia elementów.

Alarm też ma być wykorzystany do prostej automatyki.

Funkcje:

- ochrona mieszkania obwodowa i czujki ruchu

- powiadamianie o alarmie, braku zasilania z piwnicy (w piwnicy satel ca-6 z odzysku).

- odcięcie wody

- odcięcie większości obwodów elektycznych przy zazbrojonym alarmie

- sygnalizacja dymu

- sterowanie oświetleniem z czujek i przycisków w korytarzach, łazience na 5p, kuchni i salonie oraz na tarasie w zależności od natężenia oświetlenia.

- automatyczne zamykanie/otwieranie rolet (rolety sterowane ze sterownika elmes ST6H

- wszystkie obwody oświetleniowe/rolety sterowane również z pilota elmes STX przez urządzenie CH20HR-het (jeden pilot do wszystkiego)

- alarm sterowany z androida

- oświetlenie awaryjne/nocne aqua luna

- sterowanie centralnym ogrzewaniem do rozważenia nie mam pomysłu jak by mogło działać (jakie urządzenia sposób regulacji grzejników).

 

 

Załączam wstępną wersję rozmieszczenia elementów.

Czy do realizacji moich pomysłów staczy centrala Integra64 czy mam mysleć o integrze 128 (jaka jest między nimi różnica poza ilością obsługiwanych i/o)

Proszę również o pomoc w doborze optymalnych czujek i innych niezbędnych urządzeń.

Czy opisane przeze mnie funkcję obsłużę przy pomocy satela i emesa ?

 

4p.jpg

 

5p.jpg

Edytowane przez _brzytwa_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Integra64 ma na płycie mniej I/O niż Int128, a Ty będziesz ich potrzebował dużo, więc raczej możesz zapomnieć o Int64.

 

na płycie to mają tyle samo i/o fizycznych do obsługi fizycznych (na ekspanderach) to raczej w tym projekcie 64 nie przekroczę, ale nie wiem jeszcze o co chodzi z wirualnymi i ile tego przy potrzebie uruchomienia wspomnianych funkcji będę potrzebował.

Czy obie centrale zużywają tyle samo prądu (w opisie jest że obie mają zasilacze 3A) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy są styczniki takie które potrzebują napięcia tylko do zmiany stanu tzn.

Chcę wyłączać określone obwody elektryczne na czas nieobecności i włączać jak alarm jest rozbrojony ale nie chcę żeby cewka stycznika była cały czas pod napięciem (obojętnie w jakim stanie stycznika), żeby sterowana była impulsem i zostawała w zmienionym położeniu.

Żeby działał na zasadzie podanie napięcia (impulsu) na styk 1 włącz, podanie napięcia na styk 2 wyłącz.

Działanie jak zaworu z poniższego linku:

 

http://www.insbud.org/PL/produkt-5878156994969784320/IB-Q15---Zawor-kulowy-przelotowy--odcinajacy,-proporcjonalny,-z-silownikiem-elektrycznym,-elektrozawor,-DN15.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To się nazywa w elektryce przekaźnik (albo i stycznik, choć to nie to samo) bistabilny i jak najbardziej takowe istnieją, ale są dość drogie. No i do wysterowania wymagają wtedy dwóch wyjść z centrali.

 

a możesz jakiś link podać bo jakoś słabo szukam, bistabilne potrzebują zasilania (takie jak do oświetlenia schodowego),

potrzebny mi na 230V i styki robocze na min. 25A.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

znalazłem takie coś:

http://zamel.pl/pl,53,186,przekaznik_bistabilny_beznapieciowy_pbm051224v.html

 

jeszcze nie wiem czy to zadziała tak jak myślałem. Tylko idealnie było by znaleźć taki przekaźnik z większą ilością styków roboczych (jak styczniki 3 fazowe), tutaj będę potrzebował ich kilka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...