Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

SZukam i szukam i nie mogę znaleźć odpowiedzi, jak małe dzieciaki dają sobię radę z alarmem (włączaniem i wyłączaniem)

Albo nikt tego nie poruszył na forum, albo to jest oczywiste, a ja mam dziwne wątpliwości

:oops:

 

Nie mniej jednak, proszę o podzielenie się ze mną doświadczeniami i przemyśleniami na ten temat :)

 

... gdyż dręczy mnie to i męczy, a opiniom ludzi z firm ochroniarskich nie wierzę bo oni chcą sprzedać swój towar i mogą zapomnieć o wpomnieniu o tym i o owym :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

SZukam i szukam i nie mogę znaleźć odpowiedzi, jak małe dzieciaki dają sobię radę z alarmem (włączaniem i wyłączaniem)

Albo nikt tego nie poruszył na forum, albo to jest oczywiste, a ja mam dziwne wątpliwości

:oops:

 

Nie mniej jednak, proszę o podzielenie się ze mną doświadczeniami i przemyśleniami na ten temat :)

 

... gdyż dręczy mnie to i męczy, a opiniom ludzi z firm ochroniarskich nie wierzę bo oni chcą sprzedać swój towar i mogą zapomnieć o wpomnieniu o tym i o owym :wink:

Nie masz co się przejmować. Jeszcze się może okazać, że Twoje dzieci lepiej obsługują system alarmowy od Ciebie :lol: :lol: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Mam takie małe pytanko.

Jestem początkującym "monterem" alarmów (założyłem już pare w życiu i nawet wszystko działa bardzo dobrze) i mam takie zapytanie do szanownych forumowiczów:

Jak można zdobyć uprawnienia (lub licencja) na montaż systemów alarmowych w małych obiektach??

Z góry dziękuję za odpowiedz,

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, pytanko o czujnik gazu wpuszczanego przez włamywaczy coby zrobić domek na śpiocha. Czy to zawsze jest ten sam gaz którym podtruwają lokatorów? Chciałbym założyć taki czujnik. Mam piec z zamkniętą komorą spalania a kominek na partzerze więc o CO2 się nie boję.

Witam

 

Jedynym detektorem gazów eterycznych, jakie są na rynku, jest urządzenie firmy PRO CAR: http://www.el-cab.com.pl/czujniki.html

 

Detektor został stworzony z myślą o kierowcach TRI-ów, którzy odpoczywając na parkingu są narażeni na uśpienie i kradzież samochodu lub towaru.

 

Starałem się zainteresować produkcją takiego czujnika polską firmę GAZEX - producenta profesjonalnych systemów wykrywania gazów (również domowych detektorów gazu), ale jak na razie bez skutku :(.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie małe pytanko.

Jestem początkującym "monterem" alarmów (założyłem już pare w życiu i nawet wszystko działa bardzo dobrze) i mam takie zapytanie do szanownych forumowiczów:

Jak można zdobyć uprawnienia (lub licencja) na montaż systemów alarmowych w małych obiektach??

Z góry dziękuję za odpowiedz,

Pozdrawiam,

Krzysiek

 

Licencja pracownika zabezpieczenia technicznego jest obowiązkowa!

 

Osoba, która chce uzyskać licencję pracownika zabezpieczenia technicznego składa pisemny wniosek do właściwego dla miejsca zameldowania Komendanta Wojewódzkiego Policji. Wniosek ten musi zawierać imię i nazwisko, adres, określić rodzaj licencji oraz powinien być podpisany (formularze wniosku dostępne na miejscu). Wniosek ten składa się osobiście w Komendzie Wojewódzkiej

 

Do wniosku o licencję należy dołączyć:

1. Kserokopię dowodu osobistego (w przypadku dowodu osobistego starego typu , kserokopie stron, które zawierają imię, nazwisko, datę i miejsce urodzenia, nr ewidencyjny PESEL, adres zamieszkania.

2.Orzeczenie lekarskie stwierdzające zdolność do wykonywania zadań pracownika zabezpieczenia technicznego.

3. Dwie fotografie o wymiarach 3,5 x 2,5 cm;

4. Kopię świadectwa potwierdzającego uzyskanie wykształcenia zawodowego technicznego o specjalności elektronicznej, elektrycznej, łączności, mechanicznej lub zaświadczenia o ukończeniu kursu pracownika zabezpieczenia technicznego lub dokumentu potwierdzającego przyuczenie do wymienionych zawodów na podstawie odrębnych przepisów (np. o rzemiośle) – dotyczy osób ubiegających się o licencję pierwszego stopnia lub kopię świadectwa potwierdzającego uzyskanie wykształcenia co najmniej średniego technicznego o specjalności elektronicznej, elektrycznej, łączności, mechanicznej ( dotyczy osób ubiegających się o licencję drugiego stopnia)

 

OPŁATY:

1. Znaczki skarbowe na wniosek : 5 zł

2. Znaczki skarbowe na każdy z załączników: po 0,50 zł

3. Badania lekarskie: cena umowna (50 - 150 zł)

4. Opłata za wydanie licencji: 300 zł

 

Odnośnie uprawnień, to możesz skorzystać z płatnych (słono) kursów organizowanych przez np.

TECHOM lub Polską Izbę Systemów Alarmowych - PISA

 

Na tych kursach zapewne doszkolisz się trochę z teorii, ale niestety nie ma tam zajęć praktycznych. Jeśli chcesz się podszkolić praktycznie, to proponuję zacząć od pracy w firmie instalacyjnej (jako pomocnik instalatora nie zarobisz wiele, ale praktyka czyni mistrza :) ).

 

Polecam też czytanie literatury fachowej (Systemy Alarmowe, Ochrona, Zabezpieczenia, Twierdza) - do nabycia w MPiK-u

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbychu pytanko do Ciebie jeśli można!

 

W każdej czujce PIR jest jedna czasem trzy diody LED. Na ogół można je wyłączyć odpowiednią zworką. Jak właściwie powinno być. Te diody powinny służyć do ustawienia czujki i później należy je wyłączyć aby nie świeciły podczas aktywacji czujki czy jest to obojętne.

Wiem, że Twoja odpowiedź będzie wyznacznikiem profesjonalnego podejścia w tej kwestii.

Dzięki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przebrnąłem przez cały wątek. Ufff. :wink: :)

Niestety nie znalazłem odpowiedzi na dręczące mnie coraz bardziej pytanie. :( Stąd, ośmielam się je skierować do znawców tematu (w Was cała nadzieja). :wink:

Czy, jest możliwe załączenie czuwania strefy z pominięciem odliczania czasu na wyjście (centrala Satela CA-10)? Drażni mnie piszczenie manipulatora, gdy uzbrajam alarm pozostając w domu. Szczególnie denerwujący jest ten pisk w nocy. W instrukcji znalazłem jedynie informację o szybkim załączaniu czuwania z pominięciem hasła [0] [#]. Ale nie ma tam wyjaśnienia, czy odnosi się to do poszczególnych stref i czy pomijane jest odliczanie czasu na wyjście? :roll:

Witam.

Niestety, ale Satel z uporem godnym osła nie wprowadza takiej opcji. W centralach DSC system można włšczyć na noc bez upierdliwego, akustycznego sygnalizowania czasu na wyjœcie i robi się to jednym przyciskiem...

 

To, mnie _ZBYCH_ zmartwiłeś. :cry:

Przestudiowałem papiery do CA-10 i jeśli dobrze zrozumiałem, to sygnalizacja czasu na wyjście jest dla każdej strefy ustalana oddzielnie, a czas na wyjście jest ustalany globalnie dla wszystkich stref. Czy dobrze kumam? :wink: Jeśli tak, to pozostaje mi wyłączyć pikanie dla tej strefy. :-? Wolałbym jednak, takie rozwiązanie jak w centrali DSC, czyli jednym przyciskiem, aaaaa co mi tam, niech stracę - nawet dwoma przyciskami. :wink:

 

Pozbyłem się problemu piszczącego po nocach manipulatora. :wink: :lol:

Rozwiązanie, w moim przypadku banalnie proste. Wystarczyło zmienić miejsce uzbrajania strefy z wiatrołapu na garaż. 8) Na szczęście garaż połączony z domem. Manipulator garażowy może piszczeć do woli. :wink: Że też wcześniej na to nie wpadłem. :roll: :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przebrnąłem przez cały wątek. Ufff. :wink: :)

Niestety nie znalazłem odpowiedzi na dręczące mnie coraz bardziej pytanie. :( Stąd, ośmielam się je skierować do znawców tematu (w Was cała nadzieja). :wink:

Czy, jest możliwe załączenie czuwania strefy z pominięciem odliczania czasu na wyjście (centrala Satela CA-10)? Drażni mnie piszczenie manipulatora, gdy uzbrajam alarm pozostając w domu. Szczególnie denerwujący jest ten pisk w nocy. W instrukcji znalazłem jedynie informację o szybkim załączaniu czuwania z pominięciem hasła [0] [#]. Ale nie ma tam wyjaśnienia, czy odnosi się to do poszczególnych stref i czy pomijane jest odliczanie czasu na wyjście? :roll:

Witam.

Niestety, ale Satel z uporem godnym osła nie wprowadza takiej opcji. W centralach DSC system można włšczyć na noc bez upierdliwego, akustycznego sygnalizowania czasu na wyjœcie i robi się to jednym przyciskiem...

 

To, mnie _ZBYCH_ zmartwiłeś. :cry:

Przestudiowałem papiery do CA-10 i jeśli dobrze zrozumiałem, to sygnalizacja czasu na wyjście jest dla każdej strefy ustalana oddzielnie, a czas na wyjście jest ustalany globalnie dla wszystkich stref. Czy dobrze kumam? :wink: Jeśli tak, to pozostaje mi wyłączyć pikanie dla tej strefy. :-? Wolałbym jednak, takie rozwiązanie jak w centrali DSC, czyli jednym przyciskiem, aaaaa co mi tam, niech stracę - nawet dwoma przyciskami. :wink:

 

Pozbyłem się problemu piszczącego po nocach manipulatora. :wink: :lol:

Rozwiązanie, w moim przypadku banalnie proste. Wystarczyło zmienić miejsce uzbrajania strefy z wiatrołapu na garaż. 8) Na szczęście garaż połączony z domem. Manipulator garażowy może piszczeć do woli. :wink: Że też wcześniej na to nie wpadłem. :roll: :oops:

 

Jak widać proste rozwiązania są najlepsze 8)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbychu pytanko do Ciebie jeli można!

 

W każdej czujce PIR jest jedna czasem trzy diody LED. Na ogół można je wyłączyć odpowiednią zworką. Jak właciwie powinno być. Te diody powinny służyć do ustawienia czujki i później należy je wyłączyć aby nie wieciły podczas aktywacji czujki czy jest to obojętne.

Wiem, że Twoja odpowiedź będzie wyznacznikiem profesjonalnego podejcia w tej kwestii.

Dzięki.

Generalnie diody są dla instalatora, aby mógł odpowiednio ustawić czujkę. Po tej operacji powinny być wyłączane. Tyle mówi teoria.

W praktyce czasem klient jest spokojniejszy, jak mu migają diody w czujkach, bo wie, że alarm działa :lol:

W domach ma to mniejsze znaczenie, ale w obiektach ogólnodostępnych diody w czujkach powinny być bezwzględnie wyłączane, aby potencjalny złodziej nie mógł ustalić jaką charakterystykę ma czujka i jakie jest jej pole działania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...