Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

Witaj,

 

przeczytaj sobie kilka stron wstecz a zorientujesz się, że najczęściej rozmowa toczy się wokół systemów Satel'a. Co do dalszych pytań też znajdziesz odpowiedzi.

 

Moim zdaniem: kontaktron + czujka inercyjna + czujka ruchu w zupełności wystarczy (+ oczywiście jakaś czujka dymu, zalania... co tam kto woli)

 

Pozdrawiam,

memekt

 

Dzięki za odpowiedź przeczytałem napewno ponad 200 str tego forum i jedni mówią tak drudzy inaczej.Jeżeli mówisz satel to który model centrali szyfratora i czujek bo duży jest wybór w firmie satel .A co z alarmem zewnetrznym ,warto czy nie ?pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam

Instalator alarmów proponuje mi zrezygnowanie z kontaktronów i oparcie instalacji tylko na czujkach vibro i ruchu. Twierdzi, że kontaktrony przydają się tylko do tego, żeby informować o pozostawionym otwartym oknie, a przy próbie włamiania załączą się czujniki inercyjne. Kontaktrony umieścił tylko w bramie garażowej.

Czy takie rozwiązanie ma sens, czy wynika z neichęci do instalowania kontaktronów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

agh: Kontaktrony kosztują grosze, za to ich instalacja jest upierdliwa (i czasochłonna, zwłaszcza jak ma być zrobione dobrze), stąd wielu instalatorów sie "wymiguje". Ale przydają się złaszcza dla właściciela, bo to jednak miło wiedzieć, że Ci deszcz do domu nie pada... ;-) Sam system alarmowy jest w stanie się bez nich obejść, choć jest to oczywiście w jakimś stopniu osłabienie ochrony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dokladnie.. pracuję jako szef działu technicznego w sporej firmie właśnie zajmującej się m.in. alarmami i monitoringiem i u siebie w domu nie wyobrażam sobie żebym nie miał kontaktronów na każdym skrzydle okna.. alarm satel integra 64 z modułem radiowym, automatyka domowa zrobiona na PLC który to sterownik z integry zczytuje stan linii / stref
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm... właściciel firmy (30 lat w branży) przekonywał mnie do instalacji opartej tylko na czujkach ruchu... że to wystarczy, że sterowanie roletami, albo czujniki otwarcia okien to taki bajer co staje się niepraktyczny po tygodniu zabawy.... za to ochoczo rozrysowywał mi ideę instalacji kabli antenowych do TV, do Satki, do radia i sieci komputerowej i domowego interkomu itp... odniosłem wrażenie że chciał na nich zarobić mając nadzieję, że trafił na naiwnego łosia... bo wie pan... ja montuję kable antenowe bardzo dobrej jakości z gęstym oplotem, nie takie tanie, no i do każdego pomieszczenia powinien dochodzić antena radiowa, telewizyjna i satelita....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no bo z punktu widzenia kogoś kto przy kontaktronie za 4zł za duzo nie zarobi to miał rację.. ja u siebie mam skrętki w gniadkach ale na razie ich nie podłączam.. ruter z wifi na 5ghz z openwrt sprawę załatwi, kable w sieci komputerowej w domu odchodzą do lamusa.. co do tv to jak chcesz.. ale w domu przy tunerze sat i tak teraz bez karty dodatkowej cięzko.. ja w domu planuję tuner gdzies na strychu, przedłużacz pilota i przełącznik lub rozdzielacz kabla HDMI.. dzieciaki nie mają tv i mieć nie będą więc koncentryków nie dawałem do kazdego pokoju.. jakby była potrzeba to mediaserwer postawię w sieci..

@agh - a co do czujek wibracyjnych to gdzie on chce je zakładać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja u siebie mam skrętki w gniadkach ale na razie ich nie podłączam.. ruter z wifi na 5ghz z openwrt sprawę załatwi, kable w sieci komputerowej w domu odchodzą do lamusa..

 

Jeśli mogę... :) Też mam skrętkę doprowadzoną do każdego pokoju, do niektórych nawet dwie albo trzy. pasmo 5 GHz fajna sprawa bo jeszcze jest w miarę czyste ale jak zapewne zauważyłeś coraz większa ilość jeśli już nie wszyscy "providerzy" ISP zmienili sprzęt na 5 GHz, poza tym jeszcze mało kompów ma w standardzie karty na tę częstotliwość. Openwrt, tomato, ddwrt... :) jak najbardziej polecam

co do kabli i lamusa - jak na obecną chwilę żadne wifi nie zastąpi stabilności i przepustowości kabla - ale to jest moje zdanie :]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

gwoli ścisłości - w każdym gniazdku zespolnym mam co najmniej dwie skrętki - jak chcesz zobaczyć szczegóły to zapraszam do mojego DB - link w stopce, wszystko o mnie można powiedziec ale nie o tym że kabli mam mało (na dom poszło około 3-4km kabli) ale ich nie podłączam.. w miejscowości w której buduję (zupełne zadupie) na 5Ghz nie ma nic (sprawdzone z dachu na ubiquiti) - dosłownie nic.. a w domu wszystkie sprzęty mają 5GHz.. wiadomo, tuner, NASa czy konsolę ps3 podłączę kablem (tam gdzie wiem że to bedzie zawsze stało) ale reszta (tablety, laptopy) to wifi bo po co się kablami wiązać..

ale to chyba ju dywagcje nie zwiążane z tematem wątku..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli na wspólnej ramie to wystarczy jedna.. co do czujek wibracyjnych to dużo też zależy od sztywnosci okien, jakoci okuć i odległosci od drogi i tego co po niej jeździ.. jak masz dom w lesie i wszystko dobre to będzie ok, a jak rozklekotane okna i mieszkasz przy torach (oczywicie przejaskrawiam ale wiadomo o co chodzi) to już moze nie być tak fajnie.. satel ma chyba czujkę wibracyjną i kontaktron w jednym.,
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jeszcze poproszę o zweryfikowanie jednej rzeczy, którą usłyszałam, a mianowicie czujki wibracyjne nie nadają się do okien plastikowych. Będę mieć okna na profilu blueEvolution, czy rzeczywiście może być problem z czujkami wibracyjnymi? Jakiej firmy czujkę wybrać? Do najbliższej drogi będzie z 60m.

Jesli nei czujki wibracyjne to co innego jeśli zależy mi ochronie obwodowej (ze względu na psa i swobodę przemieszczania się).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jednak dostałem wycenę Solid zrobi na Satelu:

 

SATEL INTEGRA 64 - 1050ZŁ

 

znaczy że by zrobili, choć droższe nieco...

 

Teraz dostałem wycenę od kolejnego instalatora, dla ciekawostki piszę, porównując z Solidem...

 

1. INTEGRA 64 - 514 zł (50 % taniej niż w Solidzie...)

 

Ale przeraża mnie koszt montażu i uruchomienia chce 4000 zł netto !

Centralka, 12 czujek PIR, 2 Dualnych, 1 kontaktron do bramy garażowej + klawiatura LCD (tylko jedna) itp itd = kolejne 4000 zł netto

 

Suma wyjdzie 8 000 zł !!! To do licha jest 3 000 drożej niż w Solidzie, mimo droższej centrali.

Owszem gość ciągnie wszystko na osobnych kablach, jeszcze trzeba podciągnąć kable do wszystkich okien... no ale żeby 8000 zł + 23% Vat chciał za całość, to trochę drogo mi się wydaje, za całą instalację elektryczną w domu zapłacę prawie tyle samo ?! ...Czy oni szukają jeleni czy to takie koszty są ?!

Edytowane przez piotrek0m
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie z innej beczki, chodzi mianowicie o możliwości Integry 64. A więc: oświetlenie w wiatrołapie mam zrobione na przekaźniku w rozdzielni (możliwość zapalenia np. podczas naruszenia PIR w wiatrołapie, lub kontaktronu drzwi wejściowych). Ale czy istnieje możliwość takiego zaprogramowania centralki aby światło było włączane poprzez naruszenie linii, jedynie podczas uzbrojonego alarmu?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam prośbę do znawców tematu odnośnie rozmieszczenia czujek podczerwieni i kontaktronów według rzutów parteru i piętra domu http://archon.pl/gotowe-projekty-domow/dom-pod-liczi-ver-2/mb861f7053c5a5

 

Dzisiaj był fachowiec od alarmów i zdecydowałem się na bezprzewodowy Alexor, który jest strasznie drogi chyba, że mi się wydaje.

Wycenę mam dostać na dniach jednak myślę i proszę o sprostowanie, jeśli jestem w błędzie, że na cały dom wystarczą 3 czujki podczerwieni (salon, garaż, jedna w centralnym miejscu na piętrze). Co do kontaktronów to chciałbym na parterze (drzwi wejściowe, okno kotłowni, wc), piętro (łazienka, dwa balkony i jedno okno). W sypialni chyba nie ma potrzeby ze względu na bliskość domu sąsiadów, więc potencjalny złodziej wybierze raczej okna/balkony od tyłu lub z boku.

 

Poradźcie jeszcze czy lepiej więcej czujek podczerwieni czy kontaktronów... Rozumiem, że gdy złodziej wybije szybę to wejdzie i kontaktron nie zadziała a w przypadku gdy wybije szybę lub wyłamie zamek to i tak go "chwyci" czujnik podczerwieni.

 

Dziękuję za fachową pomoc, która da mi jakąś wizję co do propozycji fachowca.

Nie chciałbym przekroczyć 5000pln za całość razem z centralką, dwoma pilotami, sygnalizatorem zewnętrznym, jedną czujką czadu i dwoma manipulatorami.

Jeszcze jedno pytanie odnośnie manipulatora. Rozumiem, że na piętrze muszę mieć żeby wyłączyć w nocy alarm na parterze gdy żona będzie schodzić do kuchni. Jednak czy jest sens montowania na parterze gdy mam pilota do zazbrajania?

 

Dziękuję

Pozdrawiam

Adam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz dostałem wycenę od kolejnego instalatora, dla ciekawostki piszę, porównując z Solidem...

 

1. INTEGRA 64 - 514 zł (50 % taniej niż w Solidzie...)

To nie do końca jest tak. W wycenie Solidu masz cenę centrali pewnie z montażem i uruchomieniem, albo z całym koniecznym osprzętem (obudowa, akumulator, transformator), a 514 zł za Integrę 64, to cena gołej centrali z cennika Satela - porównaj dokładniej kosztorysy obu ofert.

 

Ale przeraża mnie koszt montażu i uruchomienia chce 4000 zł netto !

Centralka, 12 czujek PIR, 2 Dualnych, 1 kontaktron do bramy garażowej + klawiatura LCD (tylko jedna) itp itd = kolejne 4000 zł netto

 

Suma wyjdzie 8 000 zł !!! To do licha jest 3 000 drożej niż w Solidzie, mimo droższej centrali.

Owszem gość ciągnie wszystko na osobnych kablach, jeszcze trzeba podciągnąć kable do wszystkich okien... no ale żeby 8000 zł + 23% Vat chciał za całość, to trochę drogo mi się wydaje, za całą instalację elektryczną w domu zapłacę prawie tyle samo ?! ...Czy oni szukają jeleni czy to takie koszty są ?!

Jak za system składający się z ww elementów, to bardzo dużo. Za mniejsze pieniądze montuje się zaawansowane systemy obwodowe (w W-wie).

Ponad to zapytaj o możliwość rozliczenia z VAT 8%. Wiem, że wielu instalatorów stara się rozliczać instalacje z VAT 23%, ale może się Tobie uda :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Integra 128 WLR = 1155 zł

Czujki, obudowy, montaż 34 pkt na kablu, uruchomienie w sumie 7000

 

Ceny w rejonie są bardzo podobne... Integra 128 pozwoli mi pomyśleć nad "inteligentnym" domem... sterowanie komendami SMS, to jest właśnie to o czym myślałem, jeszcze nie wiem do końca jakie elementy można wpiąć w system: rolety - czujniki otwarcia okien - oświetlenie np.zewnętrzne - napełnienie szamba - co jeszcze ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...