Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

Ja wracam do Impaq+.

Pitar34 i _ZBYCH_ dzieki za odpowiedz. juz wstepnie zamontowalem Impaq+.

 

mam kolejne pytanie, pewnie nie ostatnie, choc BARDZO wiele stron tego watku przeczytalem.

gdzies byl post ze "spisem tresci" może ktos podesle link?

 

naszlay mnie watpliwosci:

1)czy mozna zrobic tak aby kazde okno sygnalizowalo ze jest: zamkniete, otwarte lub uchylone?

2)czy w oknach wystarczy umiescic dwa kontaktrony(jeden u gory drugi na dole)?

3)czy kazdy z takich kontaktronow trzeba podlaczyc do oddzielnego wejscia w centrali? (mam np 20okien wiec musze wykorzystac 40wejsc?)

4)nie moge sie zdecydowac jaka integre wybrac(128 czy 128wrl), chcialbym miec mozliwosc sterowania kilku wyjsc przez sms i www. czy wykorzystujecie opcje bezprzewodowa w integrze 128wrl?

 

dzieki za podpowiedzi

 

pozdrawiam

Edytowane przez Husy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

1)czy mozna zrobic tak aby kazde okno sygnalizowalo ze jest: zamkniete, otwarte lub uchylone?

2)czy w oknach wystarczy umiescic dwa kontaktrony(jeden u gory drugi na dole)?

3)czy kazdy z takich kontaktronow trzeba podlaczyc do oddzielnego wejscia w centrali? (mam np 20okien wiec musze wykorzystac 40wejsc?)

 

Dokładnie tak - dwa kontraktony na okno, każdy do osobnego wejścia.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No mam z 20 % siły sygnalu. Czujka ogolnie pracuje, ale raz na kilka dni sie zgubi na chwile. i alarm to sygnalizuje. Jestem w stanie odpuscic takie cos. Aby alarm wlaczyl sie tylko jak ktos ja naruszy. Jak jej nie ma - trudno. Nie dam rady chyba lepiej tego umiescic, a bez przesady aby retransmiter dawac. Jednak spora odleglosc i kilka scian robi swoje.

 

Fantom

 

Jest to niezalecane ale w oknie nadzoru konkretnego czujnika tam gdzie masz nazwę "Filtr" wpisujesz 00 zamiast np. 20 czy 40 .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jest to niezalecane ale w oknie nadzoru konkretnego czujnika tam gdzie masz nazwę "Filtr" wpisujesz 00 zamiast np. 20 czy 40 .

 

Dzięki. Widziałem to tylko zastanawaiłem się czy nie ma wersji "łagodnieszej". Czyli, że sprawdzanie zostaje, tylko w przypadku "zagubeiia" nie włączy alarmu.

 

Fantom

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety, ale Satel wpadł na "genialny" pomysł i powiększył obudowę czujek VD-1 o około 5 mm w każdą stronę!!!

Ta zmiana niestety spowodowała, że czujka jest BYCZA i zwyczajnie nie mieści się na ościeżnicach większości okien drewnianych i alu.

Satel udaje, że nic się nie stało (jak zwykle...) i żadnej zmiany nie było.

Ja wracam do Impaq+ i czekam, aż któraś firma w końcu wyprodukuje miniaturową czujkę inercyjną.

Alarmtech wypuścił czujnik CD 500.Szerokość 23mm , długość 80mm głębokość 19,3mm. Występuje również wersja z kontaktronem CD 500R.

Edytowane przez todaks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według Satela instrukcje są doskonale czytelne i nic tam nie jest niejasne... W każdym razie w takim tonie mi odpowiedzieli, jak ich kiedyś o to zagadnąłem.

Mieli rację . Przez grzeczność nie dopowiedzieli że oprócz czytania instrukcji należy zapoznać się dokładnie z centralą i przećwiczyć wszystkie kombinacje . Właśnie tak powinni robić zawodowi instalatorzy - uczyć się i na przyswojonej wiedzy zarabiać godziwe pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieli rację . Przez grzeczność nie dopowiedzieli że oprócz czytania instrukcji należy zapoznać się dokładnie z centralą i przećwiczyć wszystkie kombinacje . Właśnie tak powinni robić zawodowi instalatorzy - uczyć się i na przyswojonej wiedzy zarabiać godziwe pieniądze.

 

te masz racje.. tylko że kolega nie jest zawodowym instalatorem.. ja trochę central w zyciu założyłem, teraz nadzoruję instalatorów i cały czas mam tak dziwną przypadłośc że czytam instrukcje do nowych central, mimo że nawet jednej nie założę.. ale dzięki temu nikt nie wciśnie mi kitu że się nie da czegoś zrobić..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Alarmtech wypuścił czujnik CD 500.Szerokość 23mm , długość 80mm głębokość 19,3mm. Występuje również wersja z kontaktronem CD 500R.

 

Znana czujka - nie taka miniaturowa i szkoda, że w jedynym "słusznym" kolorze...

Edytowane przez _ZBYCH_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieli rację . Przez grzeczność nie dopowiedzieli że oprócz czytania instrukcji należy zapoznać się dokładnie z centralą i przećwiczyć wszystkie kombinacje . Właśnie tak powinni robić zawodowi instalatorzy - uczyć się i na przyswojonej wiedzy zarabiać godziwe pieniądze.

 

Nie zgadzam się z Tobą. Jak na oferowane możliwości central Satel, to ich instrukcje są bardzo ogólne. Nie ma w nich opisanych wielu podstawowych spraw.

Ja o tym wiem i każdy instalator też. Jestem instalatorem z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem i mam dobry zwyczaj, że zanim coś nowego zamontuję u klienta, to podłączam na stole i sprawdzam, programuję, testuję, itp.

Zdajesz sobie sprawę, że przetestowanie na stole wszystkich kombinacji w Satelu jest niemożliwe, więc nie bardzo rozumiem Twoje intencje...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie zgadzam się z Tobą. Jak na oferowane możliwości central Satel, to ich instrukcje są bardzo ogólne. Nie ma w nich opisanych wielu podstawowych spraw.

Ja o tym wiem i każdy instalator też. Jestem instalatorem z ponad dwudziestoletnim doświadczeniem i mam dobry zwyczaj, że zanim coś nowego zamontuję u klienta, to podłączam na stole i sprawdzam, programuję, testuję, itp.

Zdajesz sobie sprawę, że przetestowanie na stole wszystkich kombinacji w Satelu jest niemożliwe, więc nie bardzo rozumiem Twoje intencje...

Rozumiesz doskonale - potwierdza to właśnie ten Twój wpis. Przy tego typu systemach nikt nie będzie pisał w instrukcji o podstawach. Od tego jest szkoła, doświadczenie i nabywana przez lata praktyka.

Edytowane przez todaks
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiesz doskonale - potwierdza to właśnie ten Twój wpis. Przy tego typu systemach nikt nie będzie pisał w instrukcji o podstawach. Od tego jest szkoła, doświadczenie i nabywana przez lata praktyka.

 

Szkoła??? Hmm, a która?

 

Nie, nie rozumiem. Co to znaczy "przy tego typu systemach nikt nie będzie pisał w instrukcji o podstawach"? Nie jest to system w dystrybucji dla wąskiego, zaawansowanego (autoryzowanego?) grona instalatorów, tylko system ogólnodostępny WSZĘDZIE!. Zatem podstawy powinny być szczegółowo opisane w instrukcji.

 

Ponad to nie wiem, czy Ty osobiście instalujesz / programujesz bardziej zaawansowane systemy. Jeśli tak, to zapewne również masz do czynienia z wieloma błędami w oprogramowaniu Satela i wadami urządzeń (szczególnie tych najnowszych - nie do końca przetestowanych...).

 

Mnie najbardziej wkur... postawa Satela - czyli... nic się nie stało - nie ma żadnych błędów - nie ma żadnych wad, itp.

Cichcem usuwają zgłoszone przez instalatorów błędy w sofcie - nawet już nie zmieniają numeru wersji softu, tylko wypuszczają poprawiony soft z tym samym numerem i inną datą wprowadzenia (bez informacji, co zostało poprawione).

 

Temat rzeka...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest węższa i mniej awaryjna niż impaq, a że tylko w jednym kolorze? - można temu zaradzić.

 

Czy będzie mniej awaryjna, to dopiero czas pokaże...

 

Odnośnie koloru, to skoro inne firmy mogą produkować czujki w dwóch podstawowych kolorach (biały i brązowy), to dlaczego oni nie mogą?

Tym bardziej, że inne czujki tego producenta są produkowane w dwóch podstawowych kolorach.

 

Jeśli jest taka potrzeba, to ja mogę lakierować czujki na kolory RAL, ale białą czujkę lakierować na brąz, bo akurat tej czujki producent nie produkuje w kolorze brązowym???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoła??? Hmm, a która?

 

Nie, nie rozumiem. Co to znaczy "przy tego typu systemach nikt nie będzie pisał w instrukcji o podstawach"? Nie jest to system w dystrybucji dla wąskiego, zaawansowanego (autoryzowanego?) grona instalatorów, tylko system ogólnodostępny WSZĘDZIE!. Zatem podstawy powinny być szczegółowo opisane w instrukcji.

Tu się z Tobą nie do końca mogę zgodzić. To że system jest ogólnie dostępny nie oznacza że jest przeznaczony dla wszystkich. Centrala nie jest produktem gotowym tak jak telewizor czy lodówka. Do jej prawidłowej pracy potrzebne jest prawidłowe podłączenie z innymi urządzeniami, wiedza z zakresu elektrotechniki itd. Jeśli ktoś takiej wiedzy nie posiada niech się za to nie bierze bo w instrukcji o tym wszystkim napisać się po prostu nie da , a nawet jeśli ktoś by spróbował to nikomu nie chciało by się czytać 400 stron instrukcji z której połowa i tak będzie nie do pojęcia dla przeciętnego Kowalskiego ( spójrz na to forum - na okrągło te same pytania )

 

Temat błędów w sofcie, postawa działu serwisowego "Satel" to kolejny osobny problem i dla tego ja coraz rzadziej sięgam po produkty Satel-a. Nie zamierzam na własnej dup... odczuwać ich ignorancję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu się z Tobą nie do końca mogę zgodzić. To że system jest ogólnie dostępny nie oznacza że jest przeznaczony dla wszystkich. Centrala nie jest produktem gotowym tak jak telewizor czy lodówka. Do jej prawidłowej pracy potrzebne jest prawidłowe podłączenie z innymi urządzeniami, wiedza z zakresu elektrotechniki itd. Jeśli ktoś takiej wiedzy nie posiada niech się za to nie bierze bo w instrukcji o tym wszystkim napisać się po prostu nie da , a nawet jeśli ktoś by spróbował to nikomu nie chciało by się czytać 400 stron instrukcji z której połowa i tak będzie nie do pojęcia dla przeciętnego Kowalskiego ( spójrz na to forum - na okrągło te same pytania )

 

Ponieważ wywołałem temat, to się tutaj jeszcze wtrącę. Mi wcale nie chodzi nawet o te tak zwane podsawy. Raczej o to, że instrukcje Satela (zwłaszcza ta programowania Integry) zakładają, że czytający przyjął pewne podejście do całego systemu. Zgadza się, nie jestem instalatorem alarmów (i nigdy tego nie kryłem), ale z programowaniem różnych urządzeń (nie tylko komputerów, ale także rozmaitych sterowników i mikrokontrolerów) mam do czynienia regularnie. Satel jest promowany jako prosta automatyka domowa (do czego IMHO i tak się nie nadaje), więc powinien mieć w miarę czytelną instrukcję (także dla kogoś "z zewnątrz"). Tymczasem tam trzeba się np. domyślać, które z wyjść są tzw. (w nomenklaturze Satela) wskazującymi stan, a które działają przez zaprogramowany czas (a i DloadX wcale nie pomaga, bo nie różnicuje dostępnych opcji, ani ich opisów w zależności od wybranego typu wyjścia). To tylko jeden przykład, ale dość drastycznie wpływający na łatwość programowania tego ustrojstwa. Krótko mówiąc: nie dam sobie wmówić, że instrukcje Satela są dobre, bo za wiele ich widziałem i mam z czym porównać. Inna rzecz, że jestem przyzwyczajony do tego, że tak rozbudowane systemy (o tak dużych możliwościach) mają też instrukcje "cięższe od siebie samych". Szkoda że w Satelu zamiast nad instrukcją popracować (a czasu mają, bo nie zanosi się, by Integrę chcieli zamienić na nowszą konstrukcję), wolą udawać, że wszystko jest świetnie.

 

PS. Przepraszam za przydługi wpis, ale na prawdę nie widzę powodu, by chwalić coś ewidentnie niedopracowanego...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu się z Tobą nie do końca mogę zgodzić. To że system jest ogólnie dostępny nie oznacza że jest przeznaczony dla wszystkich. Centrala nie jest produktem gotowym tak jak telewizor czy lodówka. Do jej prawidłowej pracy potrzebne jest prawidłowe podłączenie z innymi urządzeniami, wiedza z zakresu elektrotechniki itd. Jeśli ktoś takiej wiedzy nie posiada niech się za to nie bierze bo w instrukcji o tym wszystkim napisać się po prostu nie da , a nawet jeśli ktoś by spróbował to nikomu nie chciało by się czytać 400 stron instrukcji z której połowa i tak będzie nie do pojęcia dla przeciętnego Kowalskiego ( spójrz na to forum - na okrągło te same pytania )

 

Temat błędów w sofcie, postawa działu serwisowego "Satel" to kolejny osobny problem i dla tego ja coraz rzadziej sięgam po produkty Satel-a. Nie zamierzam na własnej dup... odczuwać ich ignorancję.

Może trzeba założyć jakąś grupę na faceboku albo cos takiego i piętnować takie zachowania producenta, w końcu za to płacimy , nie wiem czy oni nie mają jakichś beta-testerów .Wysyłasz totalnie zwaloną centralkę do serwis a ona wraca z dopiskiem że zaktualizowano soft i nagle ożyła? Może ja chciałbym poznać prawdę co się zepsuło.Sorki ż w tym poście ale jak się zapatrujecie na zmianę modułów np. ca64pp na int-pp wprowadzają moduł do sprzedaży bez dedykowanego zasilacza, żenada.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wysyłasz totalnie zwaloną centralkę do serwis a ona wraca z dopiskiem że zaktualizowano soft i nagle ożyła?

 

To akurat pokłosie tzw. jakości ISO. Żeby utrzymać ten kretyński certyfikat, producent musi wykazać się odpowiednio niską ilością usterek. Krótko mówiąc: nikogo nie interesuje tam stan faktyczny - liczy się tylko odpowiednio spreparowana dokumentacja. Całe to ISO można sobie co najwyżej w buty wsadzić, no ale marketing wie lepiej...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tu się z Tobą nie do końca mogę zgodzić. To że system jest ogólnie dostępny nie oznacza że jest przeznaczony dla wszystkich. Centrala nie jest produktem gotowym tak jak telewizor czy lodówka. Do jej prawidłowej pracy potrzebne jest prawidłowe podłączenie z innymi urządzeniami, wiedza z zakresu elektrotechniki itd. Jeśli ktoś takiej wiedzy nie posiada niech się za to nie bierze bo w instrukcji o tym wszystkim napisać się po prostu nie da , a nawet jeśli ktoś by spróbował to nikomu nie chciało by się czytać 400 stron instrukcji z której połowa i tak będzie nie do pojęcia dla przeciętnego Kowalskiego ( spójrz na to forum - na okrągło te same pytania )

Wiesz co, nie chce mi się dywagować na ten temat i udowadniać, kto ma rację, bo zupełnie nie o to tu chodzi. Zgadzam się, że centralę (system alarmowy) powinna podłączać i uruchamiać osoba z podstawową wiedzą z zakresu elektroniki (elektrotechniki). Mnie też denerwują powielane na forum posty dotyczące właśnie podstaw podłączania urządzeń systemu alarmowego. Ktoś, kto nie ma podstawowej wiedzy technicznej nie powinien się za to brać. Akurat od strony instalacji i podłączania, to raczej instrukcja jest jasna. Chodzi bardziej o braki i niezgodności w instrukcji programowania oraz błędy w sofcie. Sam to przyznajesz.

 

Temat błędów w sofcie, postawa działu serwisowego "Satel" to kolejny osobny problem i dla tego ja coraz rzadziej sięgam po produkty Satel-a. Nie zamierzam na własnej dup... odczuwać ich ignorancję.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może trzeba założyć jakąś grupę na faceboku albo cos takiego i piętnować takie zachowania producenta, w końcu za to płacimy , nie wiem czy oni nie mają jakichś beta-testerów .Wysyłasz totalnie zwaloną centralkę do serwis a ona wraca z dopiskiem że zaktualizowano soft i nagle ożyła? Może ja chciałbym poznać prawdę co się zepsuło.

Taaa, te ich opisy dla laików (pisane do instalatorów!) w stylu "Nie stwierdzono usterki. Profilaktyczna wymiana chipów przeciwzakłóceniowych. Aktualizacja oprogramowania"...

To kpina z instalatorów!!!

Statystyki ISO... Swoją drogą ktoś chyba kontroluje ISO i jednostkę kontrolującą można poinformować o praktyce naginania statystyk w Satelu. Chyba w wolnej chwili muszę rozpoznać ten temat...

 

Sorki ż w tym poście ale jak się zapatrujecie na zmianę modułów np. ca64pp na int-pp wprowadzają moduł do sprzedaży bez dedykowanego zasilacza, żenada.

Nawet nie pisz o tym, bo mnie nerwy biorą...

Co prawda zasilacz dedykowany dla PP i EPS jest dostępny (APS412), ale ile drożej to teraz kosztuje! Jak wytłumaczyć klientom, że za to samo trzeba zapłacić więcej, bo Satel tak zadecydował?

To samo z modułem wyjść, do niedawna dostępne były trzy opcje modułów wyjść, teraz zrobili jedną wersję - za to droższą od najdroższej wcześniejszej!

Edytowane przez _ZBYCH_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...