Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

Gość Gos**c

Jak najczesciej rozwiazuje sie sterowanie bramami i alarmem?

 

Dom z garazem, z przejsciem pomiedzy nimi.

Brama garazowa Hormann z napedem supramatic

Alarm Satel Integra

Brama wjazdowa przesuwna (jeszcze nie zamontowana)

Jeden manipulator przy wyjsciu z domu.

 

Czy wszystko obsluguje sie jednym pilotem a jesli tak to jak?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Każdy napęd można wyzwalać zewnętrzmym urządzeniem po prostu zwierając odpowiednie styki. Możesz tym sterować alarmem wykorzystując w nim dwa wyjścia, jeden do każdej bramy. Sterowanie wyjściami z manipulatora (jeśli masz manipulator, który potrafi), ew. pilot Abax, wykorzystujesz dwa przyciski do sterowania bramami i już.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c
Każdy napęd można wyzwalać zewnętrzmym urządzeniem po prostu zwierając odpowiednie styki. Możesz tym sterować alarmem wykorzystując w nim dwa wyjścia, jeden do każdej bramy. Sterowanie wyjściami z manipulatora (jeśli masz manipulator, który potrafi), ew. pilot Abax, wykorzystujesz dwa przyciski do sterowania bramami i już.

 

Dzięki Jarek. Miałem jednak na myśli jak przeważnie to działa z punktu widzenia użytkownika.

np. Jest jeden pilot z 4 przyciskami

1 przycisk - otwieranie/zamykanie bramy wjazdowej

2 przycisk - wyłącznie alarmu w całym domu i otwieranie bramy garażowej

3 przycisk - zamykanie bramy

4 przycisk - załączanie/wyłączanie alarmu

 

Czy może powyższe nie jest wygodne i robi się inaczej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie to działa tak:

1 - brama garażowa (otwieranie/zamykanie)

2- brama zewnętrzna

3 - oświetlenie zewnętrzne (bardzo przydatne, jak sie przyjeżdża samochodem po zmroku)

4 - oświetlenie w garażu (j.w., choć oświetlenie mi startuje automatycznie, jak się otwiera garaż, jednak czasem przydaje się też i ręczna możliwość zapalenia/zgaszenia, miałem wolny przycisk na pilocie to użyłem).

 

I tyle. Mam wolny jeszcze jeden przycisk oraz możliwą do wykorzystania w pilocie Abax kombinację wciśnięcia dwóch przycisków naraz, typowo jest ona używana do zazbrajania/rozbrajania alarmu, ja tej opcji nie wykorzystuję, bo jakoś nie jestem przekonany do sensu robienia tego z pilota.

 

Scenariusz który Ty przedstawiasz obawiam się, że choć teoretycznie miałby być wygodny (jednym przyciskiem uruchamiasz cały scenariusz zdarzeń), byłby na pewno trudniejszy do realizacji i do zapamiętamia, kóry przycisk kiedy użyć. W tym moim układzie nawet jak się pomylisz, to po prostu zobaczysz, że zamiast bramy garażowej zapalasz światło i będzie wszystko jasne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Gos**c
U mnie to działa tak:

1 - brama garażowa (otwieranie/zamykanie)

2- brama zewnętrzna

3 - oświetlenie zewnętrzne (bardzo przydatne, jak sie przyjeżdża samochodem po zmroku)

4 - oświetlenie w garażu (j.w., choć oświetlenie mi startuje automatycznie, jak się otwiera garaż, jednak czasem przydaje się też i ręczna możliwość zapalenia/zgaszenia, miałem wolny przycisk na pilocie to użyłem).

A jak załączasz i wyłączasz alarm?

 

Przyjeżdżasz pod dom i uruchamiasz bramy zewn. a następnie garażową. Co z alarmem?

Lub gdy wyjeżdżasz samochodem z garażu, zamykasz jedną bramę, drugą i znowu co z alarmem?

 

To co przedstawiłem to tylko moje gdybanie i też obawiam się o zawodną ludzką pamięć. Dlatego pytam jak to się w praktyce realizuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy drzwiach między garażem a domem mam manipulator (a przy drzwiach wejściowych do domu, takich "dla pieszych" drugi) i alarm zazbrajam/rozbrajam na nim. W przypadku drzwi do domu wejście przez nie do wiatrołapu daje 30 sekund na rozbrojenie alarmu, otworzenie garażu działa podobnie, tylko czas na rozbrojenie jest dużo dłuższy. Wychodzenie/wyjeżdżanie - odwrotnie, uruchamiam alarm i mam albo 30 sekund na zamknięcie drzwi albo odpowiednio dłużej na opuszczenie i zamknięcie garażu.

 

A co do pamięci - właśnie trochę szkoda, że Satel nie produkuje modelu pilota z przyciskami oznakowanymi jakimiś jednoznacznymi ikonami. W końcu pewne funkcje są powtarzalne i typowe, podejrzewam, że 99% prywatnych użytkowników ich alarmów mając takiego pilota steruje nim właśnie dwoma bramami i jakimś oświetleniem. Zrobienie na osobno sprzedawanej wersji pilota zamiast kwadracików i kółek ikonek żarówki, bramy itp. byłoby chyba dobrym pomysłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki problem, chciałbym żeby nie dało sie uzbroić alarmu kiedy okno są otwarte, normalnie prosta sprawa, ale problem mam z oknami dachowymi, bo tam chciałbym żeby uchył był akceptowany ale otwarcie juz nie, W oknach dachowych mam dwie czujki, gdy okno jest zamknięte to czujka otwarcia jest zwarta, a uchyłu otwarta, przy uchyle cz. otwarcia jest otwarta a uchyłu zwarta, czyli w tym przypadku alarmu nie można by było uzbroić w przypadku gdy obie są otwarte ? Jak to najlepiej zaprogramować (WRL 128)?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam taki problem, chciałbym żeby nie dało sie uzbroić alarmu kiedy okno są otwarte, normalnie prosta sprawa, ale problem mam z oknami dachowymi, bo tam chciałbym żeby uchył był akceptowany ale otwarcie juz nie, W oknach dachowych mam dwie czujki, gdy okno jest zamknięte to czujka otwarcia jest zwarta, a uchyłu otwarta, przy uchyle cz. otwarcia jest otwarta a uchyłu zwarta, czyli w tym przypadku alarmu nie można by było uzbroić w przypadku gdy obie są otwarte ? Jak to najlepiej zaprogramować (WRL 128 )?

 

Ile masz okien dachowych z podwójnymi czujnikami?

Ile masz wolnych wejść i wyjść wirtualnych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ile masz okien dachowych z podwójnymi czujnikami?

Ile masz wolnych wejść i wyjść wirtualnych?

 

Okien powiedzmy ze mam 5, we/wy wirtualne jak na razie wszystkie wolne.

Trzy pojedyncze i jeszcze 6 okien połączonych wspólnie po 3, w których podłączenie czujników spie.. , mianowicie jako, że są po trzy obok siebie podpiąłem kontaktrony szeregowo podobnie jak robiłem to z kwaterami w oknach zwykłych, żeby ograniczyć ilość wejść. Tylko tutaj zasada działania uchyłu jest trochę inna, i żeby wykryć uchył - wszystkie trzy okna muszą być w pozycji uchył w każdym innym przypadku będzie pokazywane otwarcie. Taki moj błąd nowicjusza.

 

A takie jeszcze pytanie poza głównym tematem, gdzieś czytałem ze kontaktrony powinny być ustawione jako obwodowe albo zewnętrzne, ja mam ustawione jako zwykłe. Czy jest jakiś powód, żeby je tak ustawiać?

Edytowane przez titanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wejścia wirtualne, to te, które nie są wykorzystane fizycznie. Może źle zadałem pytanie. Ile masz wykorzystanych wejść (podłączonych linii)?

Okien dachowych masz 5, czyli wykorzystujesz do nich 10 wejść?

 

Odnośnie pytania o ustawienie jako obwodowe lub zewnętrzne, to nie ma to znaczenia.

OBWODOWA - wejście przechodzące w stan czuwania natychmiast, bez względu na wartość zaprogramowanego czasu na wyjście.

ZEWNĘTRZNA - wejście z weryfikacją alarmu: naruszenie powoduje start odliczania czasu obserwacji - jeśli w tym czasie nastąpi drugie naruszenie, wywołany będzie alarm. Pierwsze naruszenie może być sygnalizowane na wyjściach typu 9. ALARM DAY, 12. CICHY ALARM i 116. SYGNALIZATOR WEWNĘTRZNY. Jeżeli czas obserwacji nie zostanie zaprogramowany, alarm zostanie wygenerowany przy pierwszym naruszeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak okna dachowe wykorzystują mi 10 wejść, wszystkich wejść mam 48 (5 ekspanderów), wiec jako takich niewykorzystanych fizycznie wejść nie mam.

 

Odnośnie pytania o ustawienie jako obwodowe lub zewnętrzne, to nie ma to znaczenia.

OBWODOWA - wejście przechodzące w stan czuwania natychmiast, bez względu na wartość zaprogramowanego czasu na wyjście.

ZEWNĘTRZNA - wejście z weryfikacją alarmu: naruszenie powoduje start odliczania czasu obserwacji - jeśli w tym czasie nastąpi drugie naruszenie, wywołany będzie alarm. Pierwsze naruszenie może być sygnalizowane na wyjściach typu 9. ALARM DAY, 12. CICHY ALARM i 116. SYGNALIZATOR WEWNĘTRZNY. Jeżeli czas obserwacji nie zostanie zaprogramowany, alarm zostanie wygenerowany przy pierwszym naruszeniu.

I właśnie dlatego nie widzę potrzeby ustawiania kontraktonów jako we. zewnętrzne lub obwodowe, w zupełności wystarczy we. zwykle, no oprócz kontraktonów w drzwiach wyjściowych gdzie jest ustawione jako we/wy.

Edytowane przez titanek
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz automatycznie blokować kontaktron wykrywający otwarcie przez kombinację logiczną jednego wejścia i wyjścia (wirtualnych).

 

Robisz to następująco:

 

Załóżmy, że w jednym oknie dachowym masz kontaktron sygnalizujący pozycję uchyloną podłączony do wejścia fizycznego 10, a kontaktron sygnalizujący zamknięte okno do wejścia fizycznego 11.

Oba wejścia zaprogramowane są jako Typ reakcji: 5 – Natychmiastowa i typ linii 2EOL/NC.

 

Dla wejścia 10 wyłączasz opcje:

- kontroluj przy załączeniu czuwania

- alarm po czasie na wyjście

To pozwoli na uzbrojenie systemu przy zamkniętym oknie (kiedy to naruszony jest kontaktron sygnalizujący uchył okna).

 

Załóżmy, że dla tego okna wykorzystasz do funkcji logicznej wejście wirtualne 128 i wyjście wirtualne 128 oraz grupę 1 blokad.

 

Wejście 128 programujesz następująco:

- typ linii: 8 – według wyjścia

- w pozycji „czułość” podajesz numer wyjścia 128

- typ reakcji: 64 – Blokująca grupę 1

W pasku menu przechodzisz do zakładki: Blokady

W grupie 1 zaznaczasz wejście 11 i po prawej stronie okna zaznaczasz "Zał/wył blokady".

 

Wyjście 128 programujesz następująco:

- typ wyjścia: 17 – wskaźnik gotowy

- zaznaczasz, że ma działać po naruszeniu wejścia 10.

 

Logika działania jest następująca:

1. W pozycji zamkniętej system widzi naruszenie linii 10, ale ponieważ wyłączyliśmy dla tego wyjścia opcje: kontroluj przy załączeniu czuwania i alarm po czasie na wyjście, to system nie pokazuje nam tego naruszenia. Można go uzbroić i po czasie na wyjście nie załączy się alarm. Otwarcie okna przy uzbrojonym systemie naruszy linię 11 i uruchomi alarm.

2. Po ustawieniu okna w pozycji uchylonej kontaktron zamknie wyjście 10.

To spowoduje naruszenie wirtualnego wyjścia 128, które naruszy wirtualne wejście 128. Naruszenie wirtualnego wejścia 128 spowoduje blokadę wejścia 11, czyli alarm przestanie widzieć naruszenie kontaktronu sygnalizującego otwarcie okna.

Otwarcie okna przy uzbrojonym systemie wywoła alarm z wejścia 10 i 11.

3. Pozostawienie okna otwartego otworzy wejścia 10 i 11. Otwarte wejście 11 zasygnalizuje otwarte okno przy próbie uzbrojenia systemu.

Edytowane przez _ZBYCH_
Uzupełnienie
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Genialneeee!!!

Nigdy bym na takie rozwiązanie nie wpadł, wiedziałem ze będzie trzeba wykorzystać wirtualne we/wy ale na takie rozwiązanie bym nie wpadł.

A proszę mi powiedzieć, czy widzisz jakieś rozwiązanie z tymi oknami połączonymi szeregowo, czy tylko przemontowanie czujników możne pomoc ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety - tylko układ podłączenia jedno okno jedna linia (lub dwie linie w przypadku zastosowania dodatkowych czujników sygnalizujących uchył okna) dają pełną funkcjonalność. Szeregowo można łączyć tylko dwa - trzy skrzydła w jednym oknie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki,

Mam pytanie napisałeś

ZEWNĘTRZNA - wejście z weryfikacją alarmu: naruszenie powoduje start odliczania czasu obserwacji - jeśli w tym czasie nastąpi drugie naruszenie, wywołany będzie alarm. Pierwsze naruszenie może być sygnalizowane na wyjściach typu 9. ALARM DAY, 12. CICHY ALARM i 116. SYGNALIZATOR WEWNĘTRZNY. Jeżeli czas obserwacji nie zostanie zaprogramowany, alarm zostanie wygenerowany przy pierwszym naruszeniu.

 

Mógłbyś mi wyjaśnić pojecie weryfikacji alarmu, w instrukcji pojawia się to pojecie wiele razy jako weryfikacja alarmu, alarm niezweryfikowany, blokowanie weryfikacji lub np. funkcja Prealarm – po włączeniu opcji, alarmy z wejścia są weryfikowane. O co w tym chodzi ?

Czytając o linii zewnętrznej wychodziło by na to ze weryfikacja polega na tym ze alarm nie jest uruchamiany od razu tylko za którymś naruszeniem ?

 

Widze ze edytowałeś ostani post czy jedyna zmiana dotyczy ustawienia blokady ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Definicja linii typu: Zewnętrzna dobrze opisuje funkcjonowanie weryfikacji alarmu.

Odnośnie innych opcji:

- Prealarm - wejście z weryfikacją alarmu.

- Z weryfikacją - opcja dla wejść o reakcji typu 0-2 i 85-86. Jeśli jest włączona, wejście bierze udział w weryfikacji alarmu

- Blokuje weryfikację - opcja dla wejść opóźnionych typu 0-2 i 85-86. Naruszenie wejścia zablokuje weryfikację alarmów w strefie (wszystkie alarmy będą niezweryfikowane do czasu ponownego załączenia czuwania).

 

P.S. W poprzednim poście dopisałem tylko info dotyczące ustawienia rodzaju blokady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie do Ciebie, Zbychu, ewentualnie do każdego znającego dobrze Satela i piloty Abaxo

 

Mam pilota, którego używam m.in. do sterowania napędami wrót garażowych i bramy. Napędy te sterowane są krótkim zwarciem zestyku, zatem zrobiłem to tak, że do zestyku poprzez dodatkowy przekaźnik (separacja) jest podłączone wyjście z centralki. Wyjście skonfigurowane jako typ 14 "naruszenie wejścia" z podpiętym wejściem "z pilota" i czasem działania 1s. I na ogół wszystko mi pieknie działa. Na ogół...

 

Normalnie sprawa wygląda tak, że wciskam przycisk na pilocie, brama zaczyna się otwierać, po chwili otrzymuję zwrotną łącznością potwierdzenie stanu alarmu, zapala się odpowiedni LED na pilocie, wszystko OK. Problemy zaczynają się, gdy pilot z jakichś przyczyn jest na granicy zasięfu dla łączności dwustronnej, typową taką sytuacją (i niestety dość często występującą) jest użycie pilota z wnętrza samochodu. Wtedy brama zaczyna się też otwierać, ale, tak sobie tłumaczę dalsze zachowanie systemu, pilot "nie słyszy" odpowiedzi centrali i powtórnie wysyła swój kod. Niestety, centrala odbiera ten kod po raz drugi i po prostu interpretuje go jako ponowne wciśnięcie przyciskum efekt jest taki, że już otwierająca się brama staje w miejscu.

 

I teraz moje pytania:

1) czy da się to ponawianie wysyłania kodu (i ile dobrze się tego domyślam) zablokować, żeby pilot tego nie robił?

2) jeżeli się nie da, może dałoby się tak skonfigurować samą centralkę (wejście od pilota?), żeby po odebraniu kodu z pilota ignorowała kolejne wciśnięcia przez powiedzmy 5 sekund?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, to teraz już ostatni problem na ten weekend, pewnie często spotykany obecnie mam tak zaprogramowane wyjścia

Capture.jpg

Ale chciałbym żeby różne sygnalizatory zadziałały w zależności, która strefa jest uzbrojona. Mam dom podzielony na dwie strefy dol i góra.

Wychodzę z domu uzbrajam obie strefy i wtedy wszystkie sygnalizatory są aktywne, ale na noc chciałbym uzbroić tylko dol i tez nie chciałbym żeby wtedy zadziałał sygnalizator wewnętrzny (już raz mi się włączył w nocy :))

Myślałem tez nad taka opcja, żeby czujka w korytarzu na gorze uruchamiała sygnał optyczny w sygnalizatorze wew, jeżeli dol jest uzbrojony, po prostu żeby przypominała rozbroić alarm gdy będę zaspany schodził na dół

Edytowane przez titanek
zbyt szybka publikacja
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Jarek.P

 

Jarku, nic mi nie wiadomo, na temat ponownego wysyłania kodu przez pilot. Prędzej problem polega na tym, że przy słabym zasięgu jak cały czas trzymasz wciśnięty przycisk, to sygnał z pilota zostaje odebrany przez ABAXA, zanika i ponownie zostaje odebrany. To powoduje dwukrotne wyzwolenie wyjścia i zatrzymanie już otwieranej bramy.

Ja czasem tak mam z pilotem NICE :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, to teraz już ostatni problem na ten weekend, pewnie często spotykany obecnie mam tak zaprogramowane wyjścia

[ATTACH=CONFIG]315516[/ATTACH]

Ale chciałbym żeby różne sygnalizatory zadziałały w zależności, która strefa jest uzbrojona. Mam dom podzielony na dwie strefy dol i góra.

Wychodzę z domu uzbrajam obie strefy i wtedy wszystkie sygnalizatory są aktywne, ale na noc chciałbym uzbroić tylko dol i tez nie chciałbym żeby wtedy zadziałał sygnalizator wewnętrzny (już raz mi się włączył w nocy :))

Myślałem tez nad taka opcja, żeby czujka w korytarzu na gorze uruchamiała sygnał optyczny w sygnalizatorze wew, jeżeli dol jest uzbrojony, po prostu żeby przypominała rozbroić alarm gdy będę zaspany schodził na dół

 

Bez problemu da się to zrobić przy pomocy funkcji logicznych na wyjściach typu 46 i 47 :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...