Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

@ElemenT

- Większość rozłączne - górne i dolne pary są połączone elektrycznie stykami, które można rozewrzeć wtykając coś takiego i robić jakieś pomiary albo obejście.

- jedna nierozłączna do zasilania(ta szara na zdjęciu), tam górne pary są na stałę połączone z dolnymi.

 

Dodam że moje LSA to jakieś chińskie, bo Kronowskie troszke droższe są.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Coś takiego" Bajcika służy do pomiarów, ale rozłączne łączówki służą też (przede wszystkim?) do wtykania w nie zabezpieczeń liniowych. Mało przydatne w domowych zastosowaniach, ale jeśli ktoś ma linie wychodzące na zewnątrz albo bardzo długie, to też można nad tym pomyśleć, w razie burzy może taki bezpiecznik uratować kupę sprzętu.

 

http://www.meditronik.com.pl/doc/mini/59091063_40.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem może o co chodzi, to może mi doradzicie coś sensownego.

 

Na zewnątrz budynku:

 

kabel od bramy 12 żył - będzie na nim sterowanie bramą, videodomofon i elektrozaczep.

telefoniczny - to wiadomo :)

 

W budynku mam miejsce gdzie schodzą się te 2 kable ziemne, dodatkowo dochodzą tam przewody od końcówek domofonowych (2 sztuki po 8 par), przewody od włączników zwiernych do otwierania bramy/garażu i końcówka do satela (8 par).

 

Potrzebuje zrobić łączenia:

1 do wielu

1 do 1

 

Dla 1 do wielu

z bramy wychodzą 2 przewody zwierne - zwierać ma się w satelu (automatyka) i przyciskach ściennych (bym mógł z wiatrołapu otworzyć bramę).

 

Łączenie 1 do 1

dla wideodomofonu i telefonu.

 

Mam nadzieję, że nie zamotałem.

 

Czy takie coś ogarnę na LSA czy lepiej nie kombinować by było ładnie i to polutować i nie martwić się estetyką ? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ufff. No to ok. Robię 2EOL.

Tylko w sumie mam jak wykorzystać tą pętlę sabotażową w tym kontraktonie ?

Czy po prostu mam jej nie używać i zrobic typowo 2EOL/NC ( rezystor w szereg i równolegle) ?

 

Fantom

Co nam daje użycie tej pętli sabotażowej? Czy trzeba ja wykorzystywać w przypadku korzystania z 2eol? Można po prostu jej nie używać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po co w domu pętla sabotażowa na kontaktron?? przecież tam nie ma dodatkowego styku, antymaskingu czy co tam jeszcze wymyslą producenci? 1 EOL żeby zwarcie i przerwę łapać i starczy..

 

Komu starczy, temu starczy...

 

Układ linii z pojedynczym rezystorem nie wykrywa sabotażu linii. W momencie np. przewiercenia przewodu system nie sygnalizuje od razu uszkodzenia.

Dopiero przy próbie uzbrojenia systemu wychodzi, że mamy naruszoną linię (dalej nie wiemy, czy naruszenie jest spowodowane otwartym oknem, uszkodzonym czujnikiem, czy uszkodzonym przewodem). Jeśli było wykonywane wiercenie wielu otworów (np. montaż stelaża od sufitów GK lub montaż karniszy), to życzę powodzenia w poszukiwaniu miejsca uszkodzenia...

 

Stosujcie wszędzie linie 2EOL.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne szybkie pytanie o Satela WRL.

 

Mam ustawione powiadamianie SMS w razie jakiś alarmów.

Ustawione 2 numery.

 

Ładnie przychodzi ale tylko na pierwszy.

Jak wyłączę telefon to przychodzi na kolejne z listy.

 

Da się to zrobić tak by przychodziło na wszystkie zdefiniowane?

 

Opis w instrukcji niestety marny, a w necie nie znalazłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolejne pytanie z serii, bo nie było.

 

Satel ma moduł INT-PP - podcentralę, która ma 4 wyjścia przekaźnikowe - czy za pomocą tych wyjść można sterować bramą, czy lepiej kupić przekaźnik pulsara zewnętrzny AWZ510?

 

Generalnie w skrzynce garażowej mam już INT-E i int-PP bo wyszło taniej niż 2xINT-E i INT-O, więc tylko kwestia podłączenia - jak lepiej - bezpośrednio do INT-PP czy poprzez przekaźnik i wyjście OC w int-pp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wg instrukcji ma:

 

Obciążalność wyjść typu OC 50 mA / 12 V DC

Obciążalność wyjść przekaźnikowych (obciążenie rezystancyjne) 2 A / 24 V DC

 

Stestuje jutro. Wolałem zapytać by nie było potem jakiegoś popalenia obwodów.

 

Co do poprzedniego pytania, apropo SMSów to przychodzi na obydwa telefony, ale trzeba odczekać. Przeważnie załączałem alarm, dostawałem smsa i po 30s wstukiwałem kod.

Wczoraj powyło minutę i przyszły 2 smsy. Widocznie tyle mu zajmuje wysłanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Pępowinę" od centrali rozszyłem na 3 górnych rzędach

[ATTACH=CONFIG]322541[/ATTACH]

[ATTACH=CONFIG]322542[/ATTACH]

 

Opisówki, żeby było wiadomo co gdzie

[ATTACH=CONFIG]322540[/ATTACH]

Jak widać - na jednej łączówce są 3 linie/pary plus na końcu zasilanie.

 

Purysta doradziłby aby w centrali też użyć łączówek, i dopiero od nich okablować. Nawet byłoby miejsce. Ja jednak na ten pomysł wpadłem dosyć późno i już mi się nie chciało.

[ATTACH=CONFIG]322539[/ATTACH]

 

Po takiej modernizacji warszat pracy robi się bardziej komfortowy :)

[ATTACH=CONFIG]322543[/ATTACH]

 

Podziękowania dla Jarka_P za garstkę krosowniczych porad.

 

PS nie śmiejcie się z pustych przestrzeni i pęków zasilaczy w mojej "serwerowni" - przyjdzie czas to zajmę sie i tym.

 

Wykonuje instalacje SSWiN oparte na połączeniach w łączówkach LSA najczęściej Krone ale u siebie w domu zrezygnowałem z takiego rozwiązania z jednego powodu aby było przejrzyście i wygodnie to łączówki jednak potrzebują sporo miejsca i skrzynki podtynkowe tradycyjne odpadają.

Można zrobić ładnie w tradycyjnej skrzynce tylko wymaga to trochę czasu i ochoty. Łączówki jak już pisał Jarek stosować nie rozłączne i najlepiej firmowe [tanie podróbki po kilku poprawkach nie trzymają kabli jak należy i łamią się plastiki]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taka sytuacja:

 

1. wejscie drzwi-wejsciowe w strefie 'obwodowe' zaleznej od strefy 'wszystko', typ reakcji: '0 wejscia-wyjscia'

2. wejscie pir-wiatrolap, w strefie 'piry' zależnej od strefy 'wszystko', typ reakcji: '3: opóźniona wewn'

 

Obydwie strefy zalezne od stref wirtualnych.

 

Problem w tym że pir nie jest w praktyce opóźniony. Czyżby dlatego że opóźnianie tyczy się tylko tej samej strefy?

Jak to się robi 'po bożmu'? Poczytałem tochę na temat podziału czujek na strefy wewnętrzne-obwodowe, torchę o przypadkach PIRa we wiatrołapku gdzie jest też klawiaturka, ale nie widziałem opisanego przypadku gdzie obydwa te rowiązania by funkcjonowały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...