Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

mam pytanie do Zbycha. ale moze najpierw krotki opis domu:

PARTER: przedsionek, hall, kuchnia, salon, kotlownia, lazienka, sypialnia, garaz bez komunikacji z domem

na poddaszu 4 pokoje, okna tylko polaciowe.

 

Instalator zaproponowal system oparty na kontraktonach (wszystkie okna na parterze + drzwi wejsciowe i garazowe) + kilka czujek PIR (przedsionek, garaz, salon, kuchnia lub hall - do ustalenia)

 

Na gorze tylko czujki PIR w pokojach lu jedna czujka PIR w halu.

 

Wszystko oparte na centralce CA 64 (dodatkowo wlaczanie swiatel podczas nieobecnosci)

 

Koszty (brutto z instalacja)

centrala 1100

PIR 200 za sztuke

Kontrakton 90 za sztuke

 

do tego oczywiscie manipulatory, sygnalizacja zewnetrzna i wewnetrzna. Czy to duzo czy malo?

 

Zastanawiam sie jeszcze nad zmiana PIR na czujki inercyjne. Warto?

Trudno się odnieść do podadych przez Ciebie cen, bo są to ceny z montażem i okablowaniem. Poproś instalatora o wyszczególnienie ile kosztują materiały i ile robocizna. Mając taki kosztorys dopiero można porównywać ceny.

 

Na Twoim miejscu zrobił bym czujki inercyjne. Lepiej wykryć złodzieja przy wbijaniu łomu w okno, niż przy otwieraniu okna, czy po zbiciu szyby i wejściu do środka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ZBYCH,

 

mam prośbę o wyjaśnienie dlaczego przy zastosowaniu czujek inercyjnych proponujesz jednocześnie załoożenie kontraktronów na okna :oops: ?

Czy sama czujka inercyjna to za mało ? A jeśli pozostawię uchylone (rozszczelnione) okno to czy czujka inercyjna zareaguje na próbę włamania ? Włamywacz będzie przecież musiał użyć siły :evil: .

Dodam, że okna są P4/WKII, z klamkami z kluczykiem.

 

Pozdrawiam

A.D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam opinii na temat systemu bezprzewodowego firmy ELMES.

Może ZBYCH się wypowie?

 

 

Dzięki,

 

http://www.elmes.pl/

 

jezeli moge to wypowiem sie...

Elmes ma dobre urzadzenia bezprzewodowe i nigdy nie mialem problemu z elmesem.centrale CB32 spisuja sie dobrze.Cena elmesa jest dosc niska.

Lepszym system bezprzewodowym jest abax satela ale cena znacznie wyzsza.

Jezeli nie ma mozliwosci polozenia przewodu i nie masz kasy np na ABAX`a to montuj elmes`a bedziesz zadowolony.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ZBYCH,

 

mam prośbę o wyjaśnienie dlaczego przy zastosowaniu czujek inercyjnych proponujesz jednocześnie załoożenie kontraktronów na okna :oops: ?

Czy sama czujka inercyjna to za mało ? A jeśli pozostawię uchylone (rozszczelnione) okno to czy czujka inercyjna zareaguje na próbę włamania ? Włamywacz będzie przecież musiał użyć siły :evil: .

Dodam, że okna są P4/WKII, z klamkami z kluczykiem.

 

Pozdrawiam

A.D.

Pytanie do _ZBYCH_'a ale pozwolę sobie też wrzucić kilka groszy. Nie wiem czy czujka inercyjna zareaguje na otwarcie okna rozszczelnionego - wiem za to z własnego doświadczenia że okno rozszczelnione można otworzyć nie zostawiając żadnych śladów - rys, uszkodzeń itd. Podejrzewam więc że mimo wszystko czujka inrecyjna mogła by nie zareagować. I gdybyś nie zamknął na kluczyk, nie zareaguje na rozwiercenie okna.

 

Dodatkowo, przynajmniej dla mnie (też mam kluczyki, P4, WK2 itd). kontaktrony w oknach są bardzo pomocne. Wychodząc z domu od razu widzę czy WSZYSTKIE okna są zamknięte. Bez nich nie masz pewności czy może o jakimś oknie nie zapomniałeś (Ty albo inny domownik).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie do _ZBYCH_'a ale pozwolę sobie też wrzucić kilka groszy. Nie wiem czy czujka inercyjna zareaguje na otwarcie okna rozszczelnionego - wiem za to z własnego doświadczenia że okno rozszczelnione można otworzyć nie zostawiając żadnych śladów - rys, uszkodzeń itd. Podejrzewam więc że mimo wszystko czujka inrecyjna mogła by nie zareagować. I gdybyś nie zamknął na kluczyk, nie zareaguje na rozwiercenie okna.

 

Dodatkowo, przynajmniej dla mnie (też mam kluczyki, P4, WK2 itd). kontaktrony w oknach są bardzo pomocne. Wychodząc z domu od razu widzę czy WSZYSTKIE okna są zamknięte. Bez nich nie masz pewności czy może o jakimś oknie nie zapomniałeś (Ty albo inny domownik).

 

 

 

Dziękuję _bogus_,

oczywiście argument o nie zamkniętych oknach przekonuje, a i "delikatności" :wink: intruza tylko przy czujce inercyjnej nie brałam pod uwagę :oops:

Doczytałam, że przy oknach z okuciami WK II mogą być kłopoty ze zwykłymi kontaktronami. Jakie zatem powinniśmy założyć ?

 

Pozdrawiam

A.D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ZBYCH,

 

mam prośbę o wyjaśnienie dlaczego przy zastosowaniu czujek inercyjnych proponujesz jednocześnie załoożenie kontraktronów na okna :oops: ?

Czy sama czujka inercyjna to za mało ? A jeśli pozostawię uchylone (rozszczelnione) okno to czy czujka inercyjna zareaguje na próbę włamania ? Włamywacz będzie przecież musiał użyć siły :evil: .

Dodam, że okna są P4/WKII, z klamkami z kluczykiem.

 

Pozdrawiam

A.D.

_bogus_ już odpowiedział na Twoje pytanie. Dodam tylko, że nad rodzajem odpowiedniego czujnika kontaktronowego przy oknie z okuciem WK2 niech się martwi instalator :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy mieliście jakieś doświadczenia z nadajnikami radiowymi (do monitoringu)?

 

Solid proponuje mi nadajnik ATS 100 - podobno "dużo lepszy od konkurencji" ale oczywiście nie wiem czy to jest prawda...

 

 

Kuba

Solid prawdę mówi (tym razem :lol: ). Nadajniki radiowe AT i ATS izraelskiej firmy KP są najlepsze!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was, pytanko małe. Mam już Pyronixa model Matrix z lcd, proszę o info czy jest mozliwość podłączenia tego alarmu do PC i czy to coś w ogóle da (sam program ściągnąłem z netu). I jeszcze jedno pytanie, czy z tego alarmu można np przy włączeniu spowodować zamknięcie elektrycznych rolet.

Sławek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

W pierwszych słowach mojego posta wieeeeelkie ukłony w stronę WODZA, MISTRZA I MEGA-INSTALATORA w jednej osobie _ZBYCHA_ 8) Nawet nie zdążyłem spytać a mam odpowiedzi na większość pytań. Duży RESPECT za całokształt ;)

 

Czy moderator mógłby podwiesić ten arcyciekawy wątek???

 

Jego przeczytanie zajęło wprawdzie trochę czasu, ale warto było...

 

Tym nie mniej chciałbym jeszcze podpytać:

1. bogus, albo przespałem ten kawałek albo kiepsko kojarzę, ale nie bardzo rozumiem w jaki sposób działa u ciebie ta lampka informująca o otwartości okien - masz kontaktrony w górnej części ramy czy też 2 osobno podłączone czujniki na każdej ramie, czy jakieś czujniki systemowe? Interesuje mnie to wielce, gdyż zostawianie różnych rzeczy otwartych to moja specjalność :oops:

 

2. Wszyscy ;) - W jaki sposób działa uzbrojenie garażu jeśli jest z niego osobne wejście do domu? Czy stosować oddzielną klawiaturę czy nastawić się na programowanie długiego czasu od wjazdu do zadziałania alarmu? No bo tak - wjeżdża człowiek rzęchozłomem, zanim się wytelepie, powiedzmy z jakimiś siatami, zanim dobrnie do drzwi, je otworzy itp itd to minie nawet czasem więcej niż minuta (a jeszcze z dzieckiem na ręku to już w ogóle... :roll: )

 

3. Powiedzmy że złodziej jest cwany i przy dłuższej nieobecności wyłączy prąd np. na 3-4 dni przed planowanym włamem - czy system zgłasza do agencji ten fakt?

 

4. Nie padła jasna odpowiedź, czy można używać akumulatory samochodowe, dużo pojemniejsze niż żelowe o tej samej cenie?

 

5. W jaki sposób montuje się czujniki kontaktronowe do drzwi?

 

6. Chciałbym pokusić się o samodzielne poprowadzenie instalacji, tym bardziej że system ma być prosty - a fachowcom zlecić np. montaż czujników (chyba że sam się rozkręcę ;) ), wiem jak trzymać lutownicę (nie łapać za to ciepłe! :lol: ) - ile czego potrzebowałbym do tego domu? Specjalnego pośpiechu nie ma, na razie jest stan "0" ale chcę się przygotować emocjonalnie ;). Przemawia do mnie idea czujników kontaktronowych jako najmniej kłopotliwych dla domowników, do tego po jednym czujniku zbicia szkła na pomieszczenie - wychodzi mi tak:

 

a/ Centrala - no właśnie, nie wiem czy polecana CA64 nie będzie zbyt wyrafinowana na moje potrzeby? Musi być też prosta w obsłudze, moje Szczęście w Nieszczęściu mało techniczne jest ;)

b/ Kontaktrony - poziom piwnicy: 5 szt (drzwi wewnętrzne, brama i 3 małe okienka), parter: 8 szt (po jednym na okno [bezsłupkowe]), poddasze: 5 (po jednym na okno plus jeden na połaciówce nad schodami)

c/ Czujka dualna - 1 szt w garażu (może druga na schodach do garażu?)

d/ Czujki zbicia szyb - 2 w piwnicy (garaż i reszta), 3 na parterze (u nas kuchnia zmienia się w gabinecik a pomgos jest bez okna) i 4 na piętrze.

d/ Czujnik dymu

e/ Moduł radiowy (jak to jest z anteną jeśli dach jest z blachy?)

f/ Moduł GSM (opcjonalnie, lubię gadżety ale bez przesady ;) )

Nie wiem czy nie byłoby sensownie dołozyć jakąś czujkę dualną w piwnicy?

g/ wyjec zewnętrzny

 

7. Gdzie umieścić centralę? Mam tu pewną dowolność, bo może być to piwnica, garderoba, poddasze...

 

Za wszelkie sugestie, rady i ostrzeżenie będę dozgonnie wdzięczny ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Was, pytanko małe. Mam już Pyronixa model Matrix z lcd, proszę o info czy jest mozliwość podłączenia tego alarmu do PC i czy to coś w ogóle da (sam program ściągnąłem z netu). I jeszcze jedno pytanie, czy z tego alarmu można np przy włączeniu spowodować zamknięcie elektrycznych rolet.

Sławek

Witam

Owszem, można tą centralę dołączyć do PC, tylko nie bardzo widzę sens.

Instalator może łatwiej i szybciej oprogramować centralę po podłączeniu do PC, ale dla użytkownika nie ma tu raczej nic ciekawego. To nie ta klasa centrali.

Jesli jednak się upierasz, to w instrukcji jest schemat kabelka do połączenia centrali z PC.

 

Odnośnie Twojego drugiego pytania, to owszem, można spowodować zamykanie rolet po uzbrojeniu centrali o ile masz centralne sterowanie rolet i jedno wolne wyjście programowanle w centrali alarmowej. Programujesz je jako sygnalizację uzbrojenia/rozbrojenia podłączasz przez przekaźnik do centralnego włącznika rolet i po temacie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

W pierwszych słowach mojego posta wieeeeelkie ukłony w stronę WODZA, MISTRZA I MEGA-INSTALATORA w jednej osobie _ZBYCHA_ 8) Nawet nie zdążyłem spytać a mam odpowiedzi na większość pytań. Duży RESPECT za całokształt ;)

 

Nie no, daj spokój :oops: :oops: :oops:

 

2. Wszyscy ;) - W jaki sposób działa uzbrojenie garażu jeśli jest z niego osobne wejście do domu? Czy stosować oddzielną klawiaturę czy nastawić się na programowanie długiego czasu od wjazdu do zadziałania alarmu? No bo tak - wjeżdża człowiek rzęchozłomem, zanim się wytelepie, powiedzmy z jakimiś siatami, zanim dobrnie do drzwi, je otworzy itp itd to minie nawet czasem więcej niż minuta (a jeszcze z dzieckiem na ręku to już w ogóle... :roll: )

Zrób zdalne włączanie opóźnienia w garażu na pilota (może być sprzęgnięte ze zdalnym sterowaniem napędu bram, ale wymagany jest osobny przycisk w pilocie i dodatkowy odbiornik radiowy odbierający sygnał z tego dodatkowego, wolnego kanału pilota.

Przy takim układzie nie ma opóźnienia w garażu (alarm włącza się od razu po otwarciu bramy). Dopiero użycie pilota włącza takie opóźnienie, więc może to być dowolnie długie opóźnienie, takie, abyśmy swobodnie zdążyli wejść do domu i tam rozbrajamy cały alarm.

 

3. Powiedzmy że złodziej jest cwany i przy dłuższej nieobecności wyłączy prąd np. na 3-4 dni przed planowanym włamem - czy system zgłasza do agencji ten fakt?

Generalnie ja zawsze podłączam do monitoringu trzy stopniową sygnalizację problemów z zasilaniem:

1. Brak zasilania sieciowego – sygnalizacja braku zasilania sieciowego po 60 – 120 minutach do centrum monitorowania

2. Słaby akumulator – jeśli zasilania sieciowego nie ma długo i słabnie akumulator w centrali alarmowej, wysyłany jest sygnał „słaby akumulator”. To dość ważna informacja, bo sygnalizuje, że niebawem w budynku przestanie działać system alarmowy (jak akumulator rozładuje się).

3. Brak zasilania czujek (tzw. Brak AUX) – nie ma zasilania sieciowego, rozładowuje się akumulator i system przestaje działać. Wysyłany jest sygnał, że w budynku przestał działać system alarmowy. W takim przypadku budynek powinien być obejmowany stałym dozorem fizycznym (patrol krążący wokół domu), ale to tylko teoria...

Agencje ochrony nigdy nie wyprowadzają tych trzech sygnałów (!) i stwarzają problemy, jak niezależny instalator chce, aby takie sygnały były podłączone! :evil: Trzeba walczyć! W końcu to Wy płacicie.

 

4. Nie padła jasna odpowiedź, czy można używać akumulatory samochodowe, dużo pojemniejsze niż żelowe o tej samej cenie?

Nie. Akumulatory samochodowe mają zupełnie inne charakterystyki. Wymagają innych warunków pracy (testowanie, ładowanie).

 

5. W jaki sposób montuje się czujniki kontaktronowe do drzwi?

Tak samo, jak do okien. Nie ma tu jakiś stałych zasad montażu, bo drzwi i okna bywają bardzo różne. Jak chcesz więcej szczegółów, to musisz przesłać rys. przekroju lub zdjęcie profilu drzwi i ościeżnicy.

 

6. Chciałbym pokusić się o samodzielne poprowadzenie instalacji, tym bardziej że system ma być prosty - a fachowcom zlecić np. montaż czujników (chyba że sam się rozkręcę ;) ), wiem jak trzymać lutownicę (nie łapać za to ciepłe! :lol: ) - ile czego potrzebowałbym do tego domu? Specjalnego pośpiechu nie ma, na razie jest stan "0" ale chcę się przygotować emocjonalnie ;). Przemawia do mnie idea czujników kontaktronowych jako najmniej kłopotliwych dla domowników, do tego po jednym czujniku zbicia szkła na pomieszczenie - wychodzi mi tak:

 

a/ Centrala - no właśnie, nie wiem czy polecana CA64 nie będzie zbyt wyrafinowana na moje potrzeby? Musi być też prosta w obsłudze, moje Szczęście w Nieszczęściu mało techniczne jest ;)

To, że centrala ma duże możliwości nie znaczy, że jest skomplikowana w obsłudze. Twoje Szczęście nie musi wnikać w szczegóły obsługi. Wystarczy, jak będzie znała kod. Kod i [#] włącza i tak samo wyłącza system. Śmiało bierz CA 64! :)

 

b/ Kontaktrony - poziom piwnicy: 5 szt (drzwi wewnętrzne, brama i 3 małe okienka), parter: 8 szt (po jednym na okno [bezsłupkowe]), poddasze: 5 (po jednym na okno plus jeden na połaciówce nad schodami)

Zgadza się

 

c/ Czujka dualna - 1 szt w garażu (może druga na schodach do garażu?)

W garażu czujka dualna, druga zwykła (cyfrowa czujka pasywnej podczerwieni) umieszczona w rogu w salonie i trzecia w gabinecie. Te na parterze nie muszą działać stale, a w określonych przypadkach. Jednak ich obecność ma znaczenie psychologiczne (przy rozpoznaniu jakie intruz może zrobic przed włamaniem).

 

d/ Czujki zbicia szyb - 2 w piwnicy (garaż i reszta), 3 na parterze (u nas kuchnia zmienia się w gabinecik a pomgos jest bez okna) i 4 na piętrze.

Na parterze 4 szt.

 

d/ Czujnik dymu

A nawet trzy – po jednym na każdą kondygnację. Puść przewody. Jak będzie kasa, to zamontujesz. Pamiętaj też o przewodach do czujek gazu/czadu i dodatkowej klawiatury na poddaszu.

 

e/ Moduł radiowy (jak to jest z anteną jeśli dach jest z blachy?)

Nadajnik umieść na parterze, np. w szafie w garderobie, ale pamiętaj o czujniku kontaktronowym na wewnętrznych drzwiach wiatrołapu, aby złodziej nie mógł w czasie opóźnienia na wejście odciąć nadajnika.

 

f/ Moduł GSM (opcjonalnie, lubię gadżety ale bez przesady ;) )

Może być.

 

Nie wiem czy nie byłoby sensownie dołozyć jakąś czujkę dualną w piwnicy?

Nie ma takiej potrzeby.

 

g/ wyjec zewnętrzny

Nazywa się to sygnalizator zewnętrzny akustyczno-optyczny :wink: :lol:

 

7. Gdzie umieścić centralę? Mam tu pewną dowolność, bo może być to piwnica, garderoba, poddasze...

Piwnica jest dobrym miejscem., ale bez nadajnika radiowego do monitoringu.

 

Za wszelkie sugestie, rady i ostrzeżenie będę dozgonnie wdzięczny ;)

Mam nadzieję :wink: :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łaaa, ale express :o :p

Ale nie wszystko qmam... :roll:

 

Zrób zdalne włączanie opóźnienia w garażu na pilota (może być sprzęgnięte ze zdalnym sterowaniem napędu bram, ale wymagany jest osobny przycisk w pilocie i dodatkowy odbiornik radiowy odbierający sygnał z tego dodatkowego, wolnego kanału pilota.

 

Na przykład tego :( . Tak sobie trochę tłumaczę, że należy podłączyć jakiś odbiornik (czy one występują jako moduły do centrali? Skąd się je bierze?) łapiący sygnał z pilota (inny niż sygnał otwarcia bramy) i przesyłający impuls do centrali, która da się zaprogramować tak, aby ten sygnał traktowała jako "nie wyj". Czy to nie jest tak, że jak ktoś mi rąbnie pilota to sobie pohasa po garażu zupełnie bezkarnie? Trochę bym się bał takiego rozwiązania, bo zdarza mi się zgubić co nieco od czasu do czasu :oops:

 

Przy takim układzie nie ma opóźnienia w garażu (alarm włącza się od razu po otwarciu bramy). Dopiero użycie pilota włącza takie opóźnienie, więc może to być dowolnie długie opóźnienie, takie, abyśmy swobodnie zdążyli wejść do domu i tam rozbrajamy cały alarm.

 

Czyli uważasz, że jest to lepsze rozwiązanie, niż np. założenie strefy "garaż" i rozbrajanie jej z drugiej klawiatury w garażu? A gdyby w garażu umieścić równowazną klawiaturę i po prostu rozbrajać cały system bądź z przedsionka bądź z garażu w zal. od potrzeb?

 

Generalnie ja zawsze podłączam do monitoringu trzy stopniową sygnalizację problemów z zasilaniem[...]

 

Jak rozumiem da się to zaprogramować z poziomu centrali?

 

c/ Czujka dualna - 1 szt w garażu (może druga na schodach do garażu?)

W garażu czujka dualna, druga zwykła (cyfrowa czujka pasywnej podczerwieni) umieszczona w rogu w salonie

 

Biorąc pod uwagę usytuowanie okien uważasz, że sensowne byłoby umieszczenie czujki 90 stopni w rogu od strony kuchni, tak aby z każdej strony gadzina musiała przeciąć wiązkę prostopadle?

 

i trzecia w gabinecie. Te na parterze nie muszą działać stale, a w określonych przypadkach. Jednak ich obecność ma znaczenie psychologiczne (przy rozpoznaniu jakie intruz może zrobic przed włamaniem).

 

No widzisz, tak się zastanawiałem nad tymi czujkami i ich obecnością w ogóle, ale o tym aspekcie nie pomyślałem. Bo jakoś generalnie nie zdobią one wnętrza swoją obecnością i o ile w garażu to jak najbardziej, to w salonie... sam nie wiem :roll: Ale to co piszesz robi sens...

 

d/ Czujki zbicia szyb - 2 w piwnicy (garaż i reszta), 3 na parterze (u nas kuchnia zmienia się w gabinecik a pomgos jest bez okna) i 4 na piętrze.

Na parterze 4 szt.

 

Gdzie czwarta?

 

Pamiętaj też o [...] dodatkowej klawiaturze na poddaszu.

 

A po cio? :o

 

e/ Moduł radiowy (jak to jest z anteną jeśli dach jest z blachy?)

Nadajnik umieść na parterze, np. w szafie w garderobie, ale pamiętaj o czujniku kontaktronowym na wewnętrznych drzwiach wiatrołapu, aby złodziej nie mógł w czasie opóźnienia na wejście odciąć nadajnika.

 

Tego też nie rozbieram. W czym pomoże kontaktron w przedsionku, skoro alarm i tak będzie w trybie oczekiwania na rozbrojenie? Chyba że można go zaprogramować tak, że otwarcie drzwi wejściowych powoduje opóźnienie w wyciu, a ruszenie każdej innej czujki (w tym tej przedsionkowej) - wycie natychmiastowe? Tak to działa? Bo jeszcze zastanawiałem się nad tym, aby w drzwiach wewnętrznych przedsionka zamontować normalny zamek, ale sam nie wiem... pewnie i tak po jakimś czasie nikt by go nie zamykał ;)

 

7. Gdzie umieścić centralę? Mam tu pewną dowolność, bo może być to piwnica, garderoba, poddasze...

Piwnica jest dobrym miejscem., ale bez nadajnika radiowego do monitoringu.

Czyli centralka w piwnicy a nadajnik na parterze?

 

Za wszelkie sugestie, rady i ostrzeżenie będę dozgonnie wdzięczny ;)

Mam nadzieję :wink: :lol:

 

Już za same dotychczasowe informacje należy się dobra whisky ;)

Serio-serio, zmądrzałem od wczoraj na tyle, że wiem jak wiele jeszcze nie wiem :lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zrób zdalne włączanie opóźnienia w garażu na pilota (może być sprzęgnięte ze zdalnym sterowaniem napędu bram, ale wymagany jest osobny przycisk w pilocie i dodatkowy odbiornik radiowy odbierający sygnał z tego dodatkowego, wolnego kanału pilota.

Na przykład tego :( . Tak sobie trochę tłumaczę, że należy podłączyć jakiś odbiornik (czy one występują jako moduły do centrali? Skąd się je bierze?) łapiący sygnał z pilota (inny niż sygnał otwarcia bramy) i przesyłający impuls do centrali, która da się zaprogramować tak, aby ten sygnał traktowała jako "nie wyj". Czy to nie jest tak, że jak ktoś mi rąbnie pilota to sobie pohasa po garażu zupełnie bezkarnie? Trochę bym się bał takiego rozwiązania, bo zdarza mi się zgubić co nieco od czasu do czasu :oops:

Do większości systemów sterowania napędami do bram można dokupić dodatkowe odbiorniki pilota. Kupuje się taki odbiornik (z reguły dwukanałowy) i piloty czterokanałowe (czteroprzyciskowe) dwa kanały obsługują poszczególne napędy bram (ogrodzeniowej i garażowej) i dwa kanały obsługują właśnie taki dodatkowy odbiornik. Podłączamy go do centrali (jako dwie linie dozorowe) i możemy wykorzystać jeden kanał pilota do sterowania opóźnieniem, a drugi kanał jako napadowy. Będzie tak: pierwszy przycisk w pilocie otwiera bramę ogrodzeniową, drugi otwiera bramę w garażu, trzeci włącza opóźnienie w garażu, czwarty wyzwala cichy sygnał napadowy. Oczywiście konfiguracja przycisków może być dowolna.

Twoje obawy odnośnie kradzieży pilota, są bezpodstawne. Przecież nawet jeśli ktoś Ci buchnie pilota i wie, gdzie mieszkasz, to jeszcze musi wiedzieć, które przyciski tego pilota trzeba nacisnąć i w jakiej kolejności :D. Poza tym jakie masz inne rozwiązanie? Możesz zamontować klawiaturę w garażu i ustawić opóźnienie, ale to gorsze rozwiązanie, bo złodziej zawsze ma opóźnienie. Oczywiście w grę wchodzi jeszcze ustawienie garażu bez opóźnienia i wyłączanie systemu z klawiatury przy wejściu przed otwarciem garażu, ale to nie ma sensu.

 

Generalnie ja zawsze podłączam do monitoringu trzy stopniową sygnalizację problemów z zasilaniem[...]

Jak rozumiem da się to zaprogramować z poziomu centrali?

Tak, ale również wymaga ustalenia z technikiem podłączajacym nadajnik monitoringu, a dla nich to dodatkowa praca, więc stwarzają problemy i starają się wykręcić :-?

 

c/ Czujka dualna - 1 szt w garażu (może druga na schodach do garażu?)

W garażu czujka dualna, druga zwykła (cyfrowa czujka pasywnej podczerwieni) umieszczona w rogu w salonie

Biorąc pod uwagę usytuowanie okien uważasz, że sensowne byłoby umieszczenie czujki 90 stopni w rogu od strony kuchni, tak aby z każdej strony gadzina musiała przeciąć wiązkę prostopadle?

Raczej bym ją umieścił w przeciwległym rogu (czyli na ścianie zewnętrznej – na rzutach w dolnym lewym rogu)

 

i trzecia w gabinecie. Te na parterze nie muszą działać stale, a w określonych przypadkach. Jednak ich obecność ma znaczenie psychologiczne (przy rozpoznaniu jakie intruz może zrobic przed włamaniem).

 

No widzisz, tak się zastanawiałem nad tymi czujkami i ich obecnością w ogóle, ale o tym aspekcie nie pomyślałem. Bo jakoś generalnie nie zdobią one wnętrza swoją obecnością i o ile w garażu to jak najbardziej, to w salonie... sam nie wiem :roll: Ale to co piszesz robi sens...

Polecam.

 

d/ Czujki zbicia szyb - 2 w piwnicy (garaż i reszta), 3 na parterze (u nas kuchnia zmienia się w gabinecik a pomgos jest bez okna) i 4 na piętrze.

Na parterze 4 szt.

 

Gdzie czwarta?

W gabinecie, kuchni/jadalni, salonie i garderobie.

 

Pamiętaj też o [...] dodatkowej klawiaturze na poddaszu.

 

A po cio? :o

1. Jak wyłączysz system, jeśli na wewnętrznych drzwiach wiatrołapu masz kontaktron bez opóźnienia?

2. Dla wygody (co by nie biegać na dół, żeby sprawdzić, czy włączyłeś system)

3. Dla bezpieczeństwa – aby nocą po wywołaniu alarmu nie schodzić na dół po to, żeby sprawdzić z której czujki wystąpił alarm, bo złodziej może już być w domu i czekać na Ciebie z łomem w ręku...

 

e/ Moduł radiowy (jak to jest z anteną jeśli dach jest z blachy?)

Nadajnik umieść na parterze, np. w szafie w garderobie, ale pamiętaj o czujniku kontaktronowym na wewnętrznych drzwiach wiatrołapu, aby złodziej nie mógł w czasie opóźnienia na wejście odciąć nadajnika.

 

Tego też nie rozbieram. W czym pomoże kontaktron w przedsionku, skoro alarm i tak będzie w trybie oczekiwania na rozbrojenie? Chyba że można go zaprogramować tak, że otwarcie drzwi wejściowych powoduje opóźnienie w wyciu, a ruszenie każdej innej czujki (w tym tej przedsionkowej) - wycie natychmiastowe? Tak to działa? Bo jeszcze zastanawiałem się nad tym, aby w drzwiach wewnętrznych przedsionka zamontować normalny zamek, ale sam nie wiem... pewnie i tak po jakimś czasie nikt by go nie zamykał ;)

Dokładnie tak! Zamek w wewnętrznych drzwiach też jest wskazany, a nawyk jego zamykania można sobie szybko wyrobić.

 

7. Gdzie umieścić centralę? Mam tu pewną dowolność, bo może być to piwnica, garderoba, poddasze...

Piwnica jest dobrym miejscem., ale bez nadajnika radiowego do monitoringu.

Czyli centralka w piwnicy a nadajnik na parterze?

Tak.

 

Za wszelkie sugestie, rady i ostrzeżenie będę dozgonnie wdzięczny ;)

Mam nadzieję :wink: :lol:

 

Już za same dotychczasowe informacje należy się dobra whisky ;)

Serio-serio, zmądrzałem od wczoraj na tyle, że wiem jak wiele jeszcze nie wiem :lol:

No to bardzo się cieszę :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. bogus, albo przespałem ten kawałek albo kiepsko kojarzę, ale nie bardzo rozumiem w jaki sposób działa u ciebie ta lampka informująca o otwartości okien - masz kontaktrony w górnej części ramy czy też 2 osobno podłączone czujniki na każdej ramie, czy jakieś czujniki systemowe? Interesuje mnie to wielce, gdyż zostawianie różnych rzeczy otwartych to moja specjalność :oops:

To raczej ciekawostka która mnie bawi i może dlatego uważam ją za użyteczną.

 

Nie chodzi o żadne dodatkowe czujniki. Po prostu w CA64 stan wyjścia może zależeć od wejść (niezależnie czy alarm włączony czy nie). W szczegulności można zrobić tak że wyjście jest aktywne jak wszystkie podane kontaktrony są włączone. Do wyjścia podłączamy np. diodkę - i wszystko. W efekcie diodka świeci jak wszystko jest pozamykane.

 

Oczywiście można np. zrobić tak że jeśli określone wejścia są naruszone (np. okna otwarte) to alarmu nie da się włączyć i wyświetlacz poinformuje które okno jest otwarte (też mam tak skonfigurowany system). Ale mnie jakoś bawi że mam jeszcze dodatkową informacje nawet gdy alarm jest wyłączony a ja tylko sobie spaceruję po mieszkanku ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...