Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

A ja mam pytanie chyba nie poruszone w tym wątku, być może powinienem je zadać w wątku okiennym ale interesuję mnie zdanie praktyków, którzy zweryfikowali skuteczność tego zabezpieczenia. Chodzi o płytkę zabezpieczającą klamkę okna przed rozwierceniem. Handlowiec od okien powiedział, że służy ona temu aby intruz nie mógł wywiercić otworu i wpuścić do środka pętli w celu obrócenia klamki. Coś mu nie za bardzo wierzę i proszę o wyjaśnienie jak to naprawde jest.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

1. W których miejscach ramy okiennej powinny być umieszczone kontraktony?

To zależy od oczekiwanego efektu.

Jeśli chcesz wykrywać otwarcie i uchylenie okna (bez rozróżniania), to czujniki powinny być na górze (jak najbliżej strony z klamką).

Jeśli chcesz wykrywać tylko otwarcie okna, pozostawiając sobie możliwość uchylenia okna przy włączony alarmie i jednocześnie objęcie tego uchylonego okna dozorem, to czujnik powinien być na dole okna (jak najbliżej strony z klamką).

Można zamontować oba czujniki (na górze i na dole) i podłączyć je do osobnych linii dozorowych, zwiększając tym samym skuteczność i funkcjonalność systemu (oraz jego koszt :( )

2. Gdzie powinny być czujki inercyjne?

Na ramie okna (lub drzwi). Najlepiej na dole, ale nie w każdym rodzaju okna się da (w niektórych oknach jest za mało miejsca na montaż czujek inercyjnych, np. w oknach Urzedowskiego).

 

3. Jak to zrobić, aby na przykład na noc zostawić uchylone okna i włączony alarm :roll:

Zamontować czujnik kontaktronowy na dole okna, oraz wyposażyć okno w blokadę uchyłu.

 

Tylko proszę się nie śmiać :wink: :oops:

:lol:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam takie pytanie do speców od alarmów - czy centrala musi mieć tyle wejść, ile jest zamontowanych czujek, czy też na każdej linii można podłączyć po kilka czujek. Od czego to zależy?

Generalna zasada, jeden czujnik - jedna linia!

Nie wiele zaoszczędzisz dając kilka czujek na jednej linii, a tylko możesz narobićsobie problemów :(

To takie druciarstwo :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znowu ja :wink: Jeszcze nikt nie odpowiedział na moje poprzednie pytania :( a ja już mam następne :oops:

1. Czy przy szybach P 4 stosuje się czujniki inercyjne?

2. Jeśli tak, to jakie?

Z góry dziękuję za wszystkie rady

 

TAK! To najlepsze rozwiązanie! Kontaktron + czujka inercyjna = wykrywanie już próby wyważenia okna, zanim złodziej dostanie się do środka! Polecam takie rozwiązanie!

 

Polecam czujki inercyjne firmy Texecom - model IMPAQ+

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie chyba nie poruszone w tym wątku, być może powinienem je zadać w wątku okiennym ale interesuję mnie zdanie praktyków, którzy zweryfikowali skuteczność tego zabezpieczenia. Chodzi o płytkę zabezpieczającą klamkę okna przed rozwierceniem. Handlowiec od okien powiedział, że służy ona temu aby intruz nie mógł wywiercić otworu i wpuścić do środka pętli w celu obrócenia klamki. Coś mu nie za bardzo wierzę i proszę o wyjaśnienie jak to naprawde jest.

Handlowiec od okien ściemnia, albo nie ma pojęcia, o czym mówi (jak to handlowcy :lol: ).

 

Ta płytka, to kawałek grubej blachy utrudniający dostanie się do trzpienia klamki po nawierceniu okna. Jeśli nie ma tej płytki, to złodziej może w odpowiednim miejscu nawiercić ramę wbić trzpień do klamki, włożyć swoją klamkę lub wkrętak i otworzyć okno. Na nic się wtedy zda klamka z kluczykiem czy przyciskiem, bo klamka już nie będzie sprzęgnięta z okuciem :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnosnie klamek - firma M&S ze sluska ma klamki "SECUSTIC" polega to na tym ze mimo braku jakiejkolwiek blachy zabezpieczajacej przewiercenie nie mozna tego otworzyc z zewnatrz. O ile nie jest to jakis trik marketingowy to to dziala, facet pokazywal mi przewiercona rame z klamka zalozona na trzpien i faktycznie nie mozna tego otworzyc, natomiast przekrecajac klamke oryginalna wewnatrz trzpien sie porusza. Wybralem to rozwiazanie, ale mimo to wywoluje do odpowiedzi tych co wiedza cos na ten temat aby, jezeli jest to jakas sciema, inni nie dali sie na to namowic, tak czy inaczej ja wybralem to rozwiazanie.

 

pozdrawiam

piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnosnie klamek - firma M&S ze sluska ma klamki "SECUSTIC" polega to na tym ze mimo braku jakiejkolwiek blachy zabezpieczajacej przewiercenie nie mozna tego otworzyc z zewnatrz. O ile nie jest to jakis trik marketingowy to to dziala, facet pokazywal mi przewiercona rame z klamka zalozona na trzpien i faktycznie nie mozna tego otworzyc, natomiast przekrecajac klamke oryginalna wewnatrz trzpien sie porusza. Wybralem to rozwiazanie, ale mimo to wywoluje do odpowiedzi tych co wiedza cos na ten temat aby, jezeli jest to jakas sciema, inni nie dali sie na to namowic, tak czy inaczej ja wybralem to rozwiazanie.

 

pozdrawiam

piotr

Tylko, że ten trzpień można przeważnie wbić do klamki (co powinna wykryć czujka inercyjna, jeśli jest zamontowana) i wtedy już nie blokuje okucia :(

Można też rozwiercić trzpień klamki i też nie blokuje okna, a dużym, płaskim wkrętakiem można otworzyć okucie :(

Na to już nie ma rady, jedynie dodatkowe zamki montowane osobno na okna (np. firmy ABUS - do nabycia w marketach budowlanych :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To znowu ja :wink: Jeszcze nikt nie odpowiedział na moje poprzednie pytania :( a ja już mam następne :oops:

1. Czy przy szybach P 4 stosuje się czujniki inercyjne?

2. Jeśli tak, to jakie?

Z góry dziękuję za wszystkie rady

 

TAK! To najlepsze rozwiązanie! Kontaktron + czujka inercyjna = wykrywanie już próby wyważenia okna, zanim złodziej dostanie się do środka! Polecam takie rozwiązanie!

 

Polecam czujki inercyjne firmy Texecom - model IMPAQ+

Chwilkę pomyślałam :roll: i niestety mam znowu pytanie. Czy czujkę inercyjną montuje się jedną na okno, czy jedną na każde jego skrzydło?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja z kolei mam inny dylemat - jeśli okno jest bezsłupkowe, czy jest sens dawać 2 kontaktrony po 1 na każde skrzydło, bo jakoś widzi mi się bardziej dać 1 na to z klamką :roll:

I czy dawać kontaktrony w oknach połaciowych, co uniemożliwia ich uchylenie przy uzbrojonym alarmie czy poprzestać na czujkach inercyjnych?

I jeszcze - czy warto dublować czujki inercyjne i akustyczne czujki zbicia szyb czy albo jedno albo drugie? Chodzi mi zwłaszcza o najbardziej zagrożoną strefę czyli parter.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chwilkę pomyślałam :roll: i niestety mam znowu pytanie. Czy czujkę inercyjną montuje się jedną na okno, czy jedną na każde jego skrzydło?

Kto pyta, nie błądzi :D

 

Na oknie dwuskrzydłowym dajemy jedną czujkę (na środku).

 

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Impaq+.JPG

 

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Impaq+

 

Na oknie trzyskrzydłowym dajemy dwie czujki (pod każdym słupkiem między oknami). Dwie czujki dajemy również na drzwi tarasowe przesuwne (a bywa, że potrzebne są nawet trzy czujki, np. przy dwuskrzydłowych drzwiach tarasowych z FIX-ami po bokach.

Dwie czujki dajemy też na szeroką bramę garażową (w garażu dwustanowiskowym).

 

Generalna zasada, im bliżej potencjalnego źródła ataku zamontowana jest czujka inercyjna, tym lepiej, bo wcześniej będzie wywołany alarm.

 

Przy wykonywaniu okablowania należy mieć na uwadze, że nie wszystkie okna mają wystarczająco dużo miejsca na dole (między skrzydłem okna, a parapetem) lub między skrzydłami, aby zamontować czujkę inercyjną. Wówczas pozostaje zamontowanie czujki na górze okna.

 

Uwaga! Czujek inercyjnych nie montujemy na oknach połaciowych!

Mogą wystąpić fałszywe alarmy przy opadach deszczu lub gradu, albo przy osuwającym się śniegu.

 

W pomieszczeniach na poddaszu montujemy akustyczne czujki zbicia szyby.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja z kolei mam inny dylemat - jeśli okno jest bezsłupkowe, czy jest sens dawać 2 kontaktrony po 1 na każde skrzydło, bo jakoś widzi mi się bardziej dać 1 na to z klamką :roll:

Oczywiście, że dajemy jeden czujnik. W oknie bezsłupkowym nie da się przecież otworzyć drugiej połówki, bez otwarcia pierwszej.

 

I czy dawać kontaktrony w oknach połaciowych, co uniemożliwia ich uchylenie przy uzbrojonym alarmie czy poprzestać na czujkach inercyjnych?

 

Kontaktrony obowiązkowo, ale inercyjne niestety nie. Powód opisałem w poście wyżej.

 

I jeszcze - czy warto dublować czujki inercyjne i akustyczne czujki zbicia szyb czy albo jedno albo drugie? Chodzi mi zwłaszcza o najbardziej zagrożoną strefę czyli parter.

Absolutnie nie warto! Czujki zbicia szyby przy zastosowaniu czujek inercyjnych, to wyrzucone pieniądze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

_ZBYCHU_ dzięki wielkie, względem pozostawiania otwartej połaciówki pozostaje więc albo jej zamykanie (mając na względzie zagrożenie napadem we śnie) albo zrobienie osobnego obwodu w centrali?

 

Jeszcze co do rozmieszczenia klawiaturek - kiedyś już o tym rozmawialiśmy ale zastanawiam się nad opcją zainstalowania 3 równorzędnych programatorów (może niekoniecznie wszystkie w wersji full wypas) - jedna w garażu, druga w przedsionku, trzecia na poddaszu, choćby w sypialni. Obawiam się, że długie opóźnienie zaprogramowane na czujkę garażową może być ryzykowne - raz, że jak się wraca z zakupami to wygramolenie się z tym całym bałaganem chwlię zajmuje, dwa - nie chcę latać na złamanie karku po schodach itd itp. Jak w ogóle jest rozwiązywany temat rozbrajania alarmu przy korzystaniu z garażu?

 

I jeszcze - powiedzmy że zatrudniamy jakąś opiekunkę do dziecka, trzeba jej dać kod do alarmu, a nie chcemy żeby się dostała do domu kiedy MY go zablokujemy, na pewno są jakieś patenty tylko jakie?

 

Pytania się zagęszczają, bo już na dniach bd to wszystko projektował i montował :p

 

Po podsumowaniu elementów (wg cennika ze sklepu internetowego) wychodzi mi 3200 za same części bez kabli :-/

 

Klawiatura LED 120 x 2 = 240

Klawiatura LCD = 240

Centrala Integra 64 = 596

Obudowa klawiatury podtynkowa 64 x 3 = 192

Obudowa centrali = 100

Kontaktrony 10 zł x 22 = 220

Czujki inercyjne 85 x 10 = 850

Czujki zbicia szyb 84 x 3 = 252

CVzujki dualne 1 szt 145

Czujki PIR 80 x 4 = 360

 

Razem 3195. Czy o cvzymś zapomniałem?

Chyba brakuje jeszcze ze 3 ekspanderów (40 wejść - 16 w płycie + 3x8 = 24) czyli plus 450 zł

 

Kurcze :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukam informacji na temat uzywanych w projektach oznaczeń urządzeń mających zastosowanie w systemach sygnalizacji włamania i napadu oraz pozarowych. Jezeli ktos moze cos poradzić gdzie tego szukać to będę wdzięczny.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że dajemy jeden czujnik. W oknie bezsłupkowym nie da się przecież otworzyć drugiej połówki, bez otwarcia pierwszej.

 

A czy możliwe jest zamknięcie tylko połówki z klamką przy pozostawieniu drugiej otwartej?

Jeżeli tak to uzbrajając system nie zobaczymy sygnalizacji naruszenia obwodu, system się załączy i zostawimy dom z otwartą połówką okna.

 

MCB

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...