Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam,

mam pytanie do instalatorów _ZBYCH_ i marcin_u i oczywiście innych forumowiczów :)

powiedzcie na ile mniej więcej wycenilibyście zamontowanie kontaktronu

wpuszczonego w ramę okna. Przewód 6x0,5 jest doprowadzony pod okno.

Chodzi mi o sam montaż, bo jak rozmawiam z instalatorami we Wrocku to sobie

liczą ok 60zł/punkt - łącznie ze skonfigurowaniem tego w centralce,

ale mi chodzi _tylko_ o sam montaż bez uzbrojenia centralki (nawet nie mam jej jeszcze

i dopiero po tynkach coś zamontuję).

 

Chodzi o to, że teraz mam okno i tynkarze jednocześnie osadzą parapety wewnętrzne

i chciałbym teraz zamontować tylko kontaktrony. Czy można po parapetach wewnętrznych zamontować te kontaktrony

tak żeby nie trzeba było naruszac tynku/obróbki wewnętrznej a jednocześnie i przewody i kontaktron

był niewidoczny (nie szpecił wnętrza :) )? Jak to się wtedy robi?

 

Jak rozmawiam z instalatorami to patrzą na mnie trochę dziwnie, jak mówię o kontaktronach

wpuszczanych w okna, mówią ze to przestarzale rozwiązania, że nikt tak nie robi (może tylko Wy

tu na forum opisujecie że to fajna technologia ;) ) Czy ma znaczenie że okna są PCV (Schuco 5-cio komorowe)

Czasem któryś wspomina, że w drewnianych oknach to OK to robił, ale w PCV to nie (bo komory, bo wzmocnienie stalowe),

a potem dodaje że oczywiście coś takiego zrobi jak sobie zażyczę (przecież nie pozwolę mu się uczyć na moich oknach).

 

Czy taki instalator powinien zapoznać się np. z budową danego profila, żeby to prawidłowo wykonać

i nieuszkodzić okna. Żona jest sceptyczna do tych wpuszczanych kontaktronów, a nie chcemy

kontaktronów nalepianych na okna/ramę, czyli takich które widać wewnątrz mieszkania.

 

I ostatnie pytanie: czy takie kontaktrony w cenie ok 6zł/szt np. MC-10F to coś jest warte? Jakich szukać

(okna będą w kolorze dębu, więc na pewno obudowa kontaktronu powinna się nie odróżniać)?

Mam dociągnięty do okna przewód 6x0,5 i jak rozumiem,

jeśli mam okno ze stałym słupkiem, to rozdzielam przewody z izolacji pod oknem i do ramy wprowadzam

po dwie żyły, pod każde skrzydło. Od góry wywierca się otwór o średnicy kontaktronu i łączy

przewód kontaktronu z żyłami doprowadzonymi i wsuwa kontaktron. Jakoś te otwory zabezpieczyć silikonem

czy czymś innym?

 

Sorry za lamerskie pytania, ale to kolejna rzecz, na której widzę będę sie musiał znać jeśli chce dokończyć tę budowę

(ostatnio musiałem przejść przyspieszony kurs elektryki w zakresie doboru osprzetu rozdzielni i sposobu jego

schematycznego rozrysowania)

 

Wojty (właściwy 8) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym że to wpuszczane kontaktrony to przestarzałe rozwiązanie i teraz tak się nie robi to bujda na resorach. Mam przykład ze znanej mi instytucji gdzie istotny jest poziom zabezpiczeń. I najnowsze zabezpieczenia (z tego roku), w przeciwieństwie do tych sprzed kilku lat, są oparte m.in. o wpuszczane kontaktrony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no to teraz wypowiem sie ja, wspomniana 2 polowa Wojtego, ktora jest sceptycznie nastawiona do tego rozwiazania...;)

 

Powiedzcie mi, czy naprawde jest sens/warto wpuszczac kontraktony w nowiutkie okna z PCV, zwlaszcza ze pokazano nam ze te "niewidoczne" kontraktony, ktore wpuszcza sie w rame, nie mozna stosowac do okien z PCV, a jedynie do drewnianych. Do plastikowych zaproponowano nam takie duze, montowane na ramie - wygladajace jak odwodnienie okna. Prawde piszac nie chcialabym miec czegos takiego - widac to z daleka, wystaje z okna, nie mowiac juz o robieniu dziury w profilu :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojty - nie za bardzo rozumiem co wam pokazano z inf. że ich nie można wpuszczać w PCV. Ponieważ jak to mówią jeden obrazek lepszy od 1000 słów, przejrzałem wątek i poniżej kilka obrazków umieszczonych przez _ZBYCH_a:

Strona 12:

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Schuco.jpg

Strona 11:

http://www.zbychdom.republika.pl/kontaktron/1

http://www.satel.pl/images/produkty_foto/k3_1.jpg

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/_baron1.jpg

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/magnes.jpg

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/_baron2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nabyłem centrale DSC 5010 i we własnym zakresie staram sie ja zaprogramować.Częścipwo udało mi sie to , ale jeszcze nie do końca i własnie moja prośba: czy dostane gdzieś instrukcję programowania taką krok po kroku? Posiadam fabryczną instrujcję ale zaczynam sie powoli gubić.Dzieki.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam Forumowiczów po raz pierwszy. :D W przyszłym roku zamierzam rozpocząć budowę "my castle" (http://www.projekty.ign.com.pl/projekt.php?opcja=opis&id=182&nazwa_projektu=OLIWKA). Ponieważ w swoich przemysleniach doszedłem już do alarmów i nawet przebrnąłem przez cały ten wątek, (który - uważam - jest prowadzony wzorowo i rzeczowo, dzięki ogromnemu zaangażowaniu przede wszystkim _ZBYCHA_), dojrzałem "do wejścia" do tematu. Życzył bym wszystkim forumowiczom (i sobie również), żeby nigdy nie doszło do sytuacji aby alarm miał spełnić swoją podstawową funkcję. A skoro jednak dla własnego komfortu psychicznego i tak go instalujemy (i to - niejednokrotnie - za wcale nie małe pieniądze) dlatego chciałbym wybrać centralę, z której można coś jeszcze innego "wycisnąc" i w takim kierunku rozbudowywać. Moj wybór padł na system INTEGRA. Podstawowa konfiguracja wyglądała by tak:

 

Integra 64

Parter: kontaktrony na dole i górze okien, czujniki inercyjne, może jedna lub dwie czujki PIR (przynajmniej okablowanie)

Poddasze: kontaktrony, czujki zbicia szyby jedna czujka PIR

Garaż: kontaktrony, czujka dualna

Dodatkowo: czujki PIR zewnętrzne z powodów o których napiszę niżej.

 

Po przeczytaniu postów, instrukcji serwisowej wiedza moja rozszerzyła się ale pewne wątpliwości jeszcze pozostają, chciałbym je rozwiać. A oto one:

 

0.Czy GONG wewnętrzny ma tylko jeden ton? Czy można wgrać własny dzwięk z komputera?

 

1. Czujki zewnętrzne pełniłby rolę informacyjną czy ktoś kręci się po terenie. Zamierzam połączyć je z gongiem zewnętrznym (podłączonym do wyjścia centrali) o jakims cichym,nie drażniącym, miłym dla ucha dzwięku. Czy to jest możliwe niezależnie od stanu uzbrojenia alarmu? Czy możliwe jest skonfigurowanie tak aby czujki od strony ogrodu i frontowej uruchamiały dwa różne gongi zewnętrzne?

 

2. W przyszłości zewnętrzne oświetlenie domu chciałbym też powiązać z czujkami zewnętrznymi i dlatego jego instalację elektryczną chcę oprzeć na przekaźnikach bistabilnych. Widzę to tak: czujnik zmroku podłączony do wejścia centrali, aktywna czujka uruchamiałaby gong (jak w pkt.1) i dodatkowo oświetlenie na zewnątrz oczywiście tylko po zmroku. Możliwe też powinno być normalne, ręczne sterowanie oświetleniem. Czy tę koncepcje zrealizuje Integra?

 

3. Analogicznie jak pkt.1 tylko gongi powiązane z otwarciem drzwi frontowych i tylnych od garażu?

 

4. W moim obecnym mieszkaniu sprawdziło się rozwiązanie kontroli drzwi wejściowych zamkniętych na zasuwę: mkroswitch w futrynie uruchamiany przez wchodzący do futryny rygiel gasi migającą diodę, która znajduje się w widocznym miejscu w mieszkaniu (zona nie lubi siedzieć przy "otwartych dzwiach" a ja notorycznie nie zamykałem ich na zasuwę :( ) Czy będę mógł to zrealizować w Integrze odpowiednio konfigurując wejscie i wyjscie indywidualnie dla drzwi frontowych i drzwi do ogrodu w garażu (czyli dwie diody)? Czy będzie to działało niezależnie od uzbrojenia alarmu?

 

5.Chciałbym dodatkowo wykorzystać kontaktrony okien i drzwi balkonowych na poddaszu, do wyprowadzenia na parterze stałej sygnalizacji na LEDach. Czy Integra mi to umożliwi? Wiem, że do tego jest tablica synoptyczna ale cuś droga ona jest. Wiem też, że taką kontrolę umożliwia wyświetlacz manipulatora ale chciałbym to mieć tak, żeby wystarczł jeden rzut oka. Tak, jestem leniem - od urodzenia, ja określam to jako "lenistwo rozsądne" :) natomiast żona używa innego przmiotnika. :evil:

 

6.Czy jedno wejscie może należeć do dwóch lub więcej stref?

 

7.Nie bardzo zrozumiałem ideę partycji. Czy może mi ktoś to przybliżyć?

 

8.Czy jest jakis sygnalizator zewnętrzny przystosowany do zainstalowania na rurze, np. maszcie antenowym?

 

9.Czy tablica synoptyczna CA-64 PTSA musi mieć własne zasilanie, czy może wykorzystywać zasilanie centrali? Czy może być podłączona bezpośrednio do centrali, czy też kabel od niej musi dochodzić do manipulatora?

 

10.Czy dobrze zrozumiałem, że można tak zaprogramować Integrę zeby wyłączyła termę elektryczną o godz 7.38 i włączyła ją o 15.12 ale tylko od poniedziałku do piątku i tylko wtedy kiedy prędkość wiatru przekracza 3 m/s ? Zkładam, że na jednym z wejść podłączony jest czujnik prędkości wiatru ustawiony na zwarcie powyżej 3m/s. Czy w tym celu trzeba utworzyć strefę która zawiera ten czujnik? Przykład oczywiście bez sensu ale chodzi mi o zrozumienie mozliwości. :o

 

Nie mam jeszcze urządzonka, które spełni mi rolę gongu zewnętrznego o kilku dzwiękach wyzwalanych oddzielnymi wejściami(inny dzwięk na każdym wejściu). Na allegro widziałem dzwonek drzwiowy z możliwością wgrania własnych plików .wav ale miał tylko dwa wejscia (dla drzwi frontowych i furtki). Gdyby miał min. cztery byłby dobry do mojej koncepcji różnych dźwięków w gadającym domu. Może ktoś spotkał się czymś podobnym co by spełniło swoją rolę? Może jakiś generator mowy tylko nie miałem z nim styczności i nie znam jego możliwości? Komputer wykluczam ze względu na zbyt duży pobór prądu w stanie czuwania. :lol:

 

Z góry dziękuję każdą odpowiedź i za każdy pomysł, dotyczący nietypowego wykorzystania centrali Integra. Intuicyjnie czuję, że możliwości są duże ale potrzebna jest wyobraźnia :roll: i lepsza znajomość działania i programowania centrali i jej "dodatków". :oops:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WItam Forumowiczów po raz pierwszy. :D W przyszłym roku zamierzam rozpocząć budowę "my castle" (http://www.projekty.ign.com.pl/projekt.php?opcja=opis&id=182&nazwa_projektu=OLIWKA). Ponieważ w swoich przemysleniach doszedłem już do alarmów i nawet przebrnąłem przez cały ten wątek, (który - uważam - jest prowadzony wzorowo i rzeczowo, dzięki ogromnemu zaangażowaniu przede wszystkim _ZBYCHA_), dojrzałem "do wejścia" do tematu. Życzył bym wszystkim forumowiczom (i sobie również), żeby nigdy nie doszło do sytuacji aby alarm miał spełnić swoją podstawową funkcję. A skoro jednak dla własnego komfortu psychicznego i tak go instalujemy (i to - niejednokrotnie - za wcale nie małe pieniądze) dlatego chciałbym wybrać centralę, z której można coś jeszcze innego "wycisnąc" i w takim kierunku rozbudowywać. Moj wybór padł na system INTEGRA. Podstawowa konfiguracja wyglądała by tak:

 

Integra 64

Parter: kontaktrony na dole i górze okien, czujniki inercyjne, może jedna lub dwie czujki PIR (przynajmniej okablowanie)

Poddasze: kontaktrony, czujki zbicia szyby jedna czujka PIR

Garaż: kontaktrony, czujka dualna

Dodatkowo: czujki PIR zewnętrzne z powodów o których napiszę niżej.

 

Po przeczytaniu postów, instrukcji serwisowej wiedza moja rozszerzyła się ale pewne wątpliwości jeszcze pozostają, chciałbym je rozwiać. A oto one:

 

0.Czy GONG wewnętrzny ma tylko jeden ton? Czy można wgrać własny dzwięk z komputera?

 

1. Czujki zewnętrzne pełniłby rolę informacyjną czy ktoś kręci się po terenie. Zamierzam połączyć je z gongiem zewnętrznym (podłączonym do wyjścia centrali) o jakims cichym,nie drażniącym, miłym dla ucha dzwięku. Czy to jest możliwe niezależnie od stanu uzbrojenia alarmu? Czy możliwe jest skonfigurowanie tak aby czujki od strony ogrodu i frontowej uruchamiały dwa różne gongi zewnętrzne?

 

2. W przyszłości zewnętrzne oświetlenie domu chciałbym też powiązać z czujkami zewnętrznymi i dlatego jego instalację elektryczną chcę oprzeć na przekaźnikach bistabilnych. Widzę to tak: czujnik zmroku podłączony do wejścia centrali, aktywna czujka uruchamiałaby gong (jak w pkt.1) i dodatkowo oświetlenie na zewnątrz oczywiście tylko po zmroku. Możliwe też powinno być normalne, ręczne sterowanie oświetleniem. Czy tę koncepcje zrealizuje Integra?

 

3. Analogicznie jak pkt.1 tylko gongi powiązane z otwarciem drzwi frontowych i tylnych od garażu?

 

4. W moim obecnym mieszkaniu sprawdziło się rozwiązanie kontroli drzwi wejściowych zamkniętych na zasuwę: mkroswitch w futrynie uruchamiany przez wchodzący do futryny rygiel gasi migającą diodę, która znajduje się w widocznym miejscu w mieszkaniu (zona nie lubi siedzieć przy "otwartych dzwiach" a ja notorycznie nie zamykałem ich na zasuwę :( ) Czy będę mógł to zrealizować w Integrze odpowiednio konfigurując wejscie i wyjscie indywidualnie dla drzwi frontowych i drzwi do ogrodu w garażu (czyli dwie diody)? Czy będzie to działało niezależnie od uzbrojenia alarmu?

 

5.Chciałbym dodatkowo wykorzystać kontaktrony okien i drzwi balkonowych na poddaszu, do wyprowadzenia na parterze stałej sygnalizacji na LEDach. Czy Integra mi to umożliwi? Wiem, że do tego jest tablica synoptyczna ale cuś droga ona jest. Wiem też, że taką kontrolę umożliwia wyświetlacz manipulatora ale chciałbym to mieć tak, żeby wystarczł jeden rzut oka. Tak, jestem leniem - od urodzenia, ja określam to jako "lenistwo rozsądne" :) natomiast żona używa innego przmiotnika. :evil:

 

6.Czy jedno wejscie może należeć do dwóch lub więcej stref?

 

7.Nie bardzo zrozumiałem ideę partycji. Czy może mi ktoś to przybliżyć?

 

8.Czy jest jakis sygnalizator zewnętrzny przystosowany do zainstalowania na rurze, np. maszcie antenowym?

 

9.Czy tablica synoptyczna CA-64 PTSA musi mieć własne zasilanie, czy może wykorzystywać zasilanie centrali? Czy może być podłączona bezpośrednio do centrali, czy też kabel od niej musi dochodzić do manipulatora?

 

10.Czy dobrze zrozumiałem, że można tak zaprogramować Integrę zeby wyłączyła termę elektryczną o godz 7.38 i włączyła ją o 15.12 ale tylko od poniedziałku do piątku i tylko wtedy kiedy prędkość wiatru przekracza 3 m/s ? Zkładam, że na jednym z wejść podłączony jest czujnik prędkości wiatru ustawiony na zwarcie powyżej 3m/s. Czy w tym celu trzeba utworzyć strefę która zawiera ten czujnik? Przykład oczywiście bez sensu ale chodzi mi o zrozumienie mozliwości. :o

 

Nie mam jeszcze urządzonka, które spełni mi rolę gongu zewnętrznego o kilku dzwiękach wyzwalanych oddzielnymi wejściami(inny dzwięk na każdym wejściu). Na allegro widziałem dzwonek drzwiowy z możliwością wgrania własnych plików .wav ale miał tylko dwa wejscia (dla drzwi frontowych i furtki). Gdyby miał min. cztery byłby dobry do mojej koncepcji różnych dźwięków w gadającym domu. Może ktoś spotkał się czymś podobnym co by spełniło swoją rolę? Może jakiś generator mowy tylko nie miałem z nim styczności i nie znam jego możliwości? Komputer wykluczam ze względu na zbyt duży pobór prądu w stanie czuwania. :lol:

 

Z góry dziękuję każdą odpowiedź i za każdy pomysł, dotyczący nietypowego wykorzystania centrali Integra. Intuicyjnie czuję, że możliwości są duże ale potrzebna jest wyobraźnia :roll: i lepsza znajomość działania i programowania centrali i jej "dodatków". :oops:

 

 

-gong`u nie da sie zmienic

-nie polecam do czujnikow zew programowac funkcje gong...jezeli ktos z domownikow bedzie sie krecil w ogrodzie to ty po jakims czasie przynajmniej sie zdenerwujesz...ta funkcje polecam tylko do drzwi wejsciowych

-zamiast tablicy synoptycznej mozesz zastosowac out na plycie gł lub dodtakowych rozszerzeniach out ktore moga pełnic nie w pełni ale jako sygnalizacja roznych stanow roznych wejsc.

-odnosnie sterowania przez centrale roznymi urzadzeniami to mozna zrobic bardzo duzo i to tylko twoja wyobraznia i wiedza cie moze ograniczac.

-bardzo dobry wybor Satel Integra!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I jeszcze jedno pytanie: czy są czujki inercyjne zintegrowane z kontaktronami? Skoro przeważnie umiejscowione sa na dole i posrodku ramy to gdyby zawierały kontaktrony i odpowiedni profil dało by się cos takiego stworzyć :roll: To tylko takie moje wymysły... :oops:

 

ja osobiscie nie widziałem takich czujnikow inercyjny i kontaktron w jednym..

ps.sygnalizatora na masz tez nie widzialem ..ale jak chcesz bardzo na maszcie to mozesz zamontowac zwykly ale z sabotazem mozesz miec problem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

-gong`u nie da sie zmienic

-nie polecam do czujnikow zew programowac funkcje gong...jezeli ktos z domownikow bedzie sie krecil w ogrodzie to ty po jakims czasie przynajmniej sie zdenerwujesz...ta funkcje polecam tylko do drzwi wejsciowych

Zgadzam się i dlatego myslałem o jakims delikatnym i cichym sygnalizatorze, podłączonym do wyjścia centrali, który zwłaszcza wieczorem informowałby mnie, ze ktos sie kręci w zasięgu czujek zewnętrznych. Tylko nie mam pewności czy programowo to jest możliwe?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

WojtyOdpowiedzi na pytania z punktów 1-5 i 10 brzmią tak samo: tak :-) Przy większej ilości tego typu funcji może jedynie zajść konieczność zwiększenia ilości wyjść (są expandery po 8 wyjść).

 

Odnośnie punktu 10 i pytania czy czujnik musi być w innej partycji, odpowiedź brzmi: nie musi. Może być w dowolnej strefie w tej samej partycji. Można to zrobić np. tak:

1) Wyjście N jako suma logiczna wejść (i tu tylko na liście wybrane wejście na którym czujnik zmierzchowy)

2) Wyjście M jako wyjście sterowane timerem ze zdefiniowanymi przez ciebie czasami (np. tak jak podałeś)

3) Wyjście X (to które załącza termę) jako iloczyn logiczny wyjść N i M

 

Czyli żeby zrobić to co opisałeś z punkcie 10 potrzebujesz 1 wejście, 3 wyjścia i 1 timer. Podobnie jest innymi ustawieniami realizujacymi punkty 1-5.

 

Jako kolejny prykład podam moją nieśmiertelną diodkę która świeci (niezależnie od stanu uzbrojenia alarmu) tylko wtedy gdy wszystkie wejścia i okna są zamknięte. Zrobienie czegoś takiego wymagało jedynie wykorzystania 1 wyjścia (bo czujniki zamknięcia okien - tj. kontaktrony i tak przecież są podłączone do wejść i wykorzystywane przez alarm gdy jest on uzbrojony)

 

Co do partycji - nie chcę się wypowiadać autorytatywnie ale mi się raczej wydaje że partycja jest nadrzędna w stosunku do strefy. Tzn. Twój sysem dzieli się na partycje (co najmniej jedną) a każda partycja dzieli się na strefy (co najmniej jedna). Zwykle chyba oddzielne partycje dla oddzielnych budynków. Chyba w przypadku domów jednorodzinnych kilka partycji jest niepotrzebnych. Ale np. alarm w bliźniaku gdzie są dwie rodziny - to może logicznie byłoby stworzyć dwie partycje - po jednej dla każdej połówki bliźniaka. Ale może się mylę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że dajemy jeden czujnik. W oknie bezsłupkowym nie da się przecież otworzyć drugiej połówki, bez otwarcia pierwszej.

 

A czy możliwe jest zamknięcie tylko połówki z klamką przy pozostawieniu drugiej otwartej?

Jeżeli tak to uzbrajając system nie zobaczymy sygnalizacji naruszenia obwodu, system się załączy i zostawimy dom z otwartą połówką okna.

 

MCB

Oczywiście, jest możliwe zamknięcie tylko połówki z klamką przy pozostawieniu drugiej otwartej, ale na tej samej zasadzie powinno się montować czujniki wykrywające nie zamknięcie klamki okna oraz uchylenie okna, bo ktoś może zostawić przymkniete, ale nie zamknięte lub uchylone okno...

Jeśli kogoś stać na taką rozbudowę systemu, to nie widzę przeciwwskazań :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbychu, wybacz, że Cię znowu męczę, ale jestem bardzo nieprzyjemnie doświadczona włamaniami do domku rekreacjynego :cry: i chciałabym być spokojna o dom. Wprawdzie te włamania nie przynosiły wielkich strat materialnych (najwięcej kosztowała naprawa drzwi i zamków), ale to zawsze straszny szok, kiedy musisz wejść do domu i nie wiesz, co cię tam czeka :-? :evil:

Napisałeś:

Uwaga! Czujek inercyjnych nie montujemy na oknach połaciowych!

Mogą wystąpić fałszywe alarmy przy opadach deszczu lub gradu, albo przy osuwającym się śniegu.

 

W pomieszczeniach na poddaszu montujemy akustyczne czujki zbicia szyby.

Jak w takim razie pogodzić zabezpieczenie poddasza z oknami połaciowymi, oknami z szybą P4 i włazem dachowym?

Czy kontraktony, czujki akustyczne i ruchu, to dobry zestaw?

A czy są czujki akustyczne reagujące zarówno na zbicie szyby P4, jak i na zbicie zwykłej szyby (to przecież chyba inny odgłos) :roll: :oops:

Jeśli są, to jaki mają zasięg? Czy przy dużej ilości pomieszczeń na poddaszu (6) muszą być w każdym pomieszczeniu?

Z góry dziękuję za wszelkie informacje :D

 

Dla szyb klasy P2/P4 wskazane są czujki inercyjne (na parterze oraz ew. na tarasach i balkonach na poddaszu/piętrze).

W szybach zespolonych klasy P2/P4 od wewnątrz są zastosowane zwykłe szyby, więc akustyczne czujniki zbicia szyby wykrywają dźwięk bicia takiej szyby (ale zdecydowanie później, niż działają czujki inercyjne!).

Akustyczne czujki zbicia szyby muszą być zamontowane w każdym pomieszczenu na poddaszu!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że dajemy jeden czujnik. W oknie bezsłupkowym nie da się przecież otworzyć drugiej połówki, bez otwarcia pierwszej.

A czy możliwe jest zamknięcie tylko połówki z klamką przy pozostawieniu drugiej otwartej?

Jeżeli tak to uzbrajając system nie zobaczymy sygnalizacji naruszenia obwodu, system się załączy i zostawimy dom z otwartą połówką okna.

 

MCB

Możliwe, choć trudno to nazwać zamknięciem - można zamknąć skrzydło, ale czy przekręcić klamkę to nie próbowałem. Nawet nie wpadłem że ktoś tak może zrobić :) To takie nie naturalne...

W praktyce przy oknach z ruchomym słupkiem otwiera się zazwyczaj jedną połówkę (tą z klamką). Druga ma trochę gorsze otwieranie. Myślę że w praktyce otwiera się je tylko do mycia, ewentualnie do super przewietrzania.

No ale jak ktoś się obawia to może dać drugi kontaktron. Od biedy na tej samej linii.

 

Właśnie! Dokładnie tak!

Dzięki Damian :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja...

 

Klawiatura LED ........................120 x 2 = 240

Klawiatura LCD .......................................240

Centrala Integra 64 ................................ 596

Obudowa klawiatury podtynkowa 64 x 3 = 192

Obudowa centrali .....................................100

Kontaktrony ..........................10 zł x 22 = 220

Czujki inercyjne .........................85 x 3 = 255 (dajemy je tylko w okna najbardziej narażone, reszta z czasem)

Czujki zbicia szyb ...........................84 x 0 = 0==> może kiedyś...

CVzujki dualne .................................1 szt 145

Czujki PIR ..................................80 x 5 = 400

Ekspander ................................150 x 3 = 450

Sygnalizator zew .......................100 x 2 = 200

Aq 18 Ah Alarmtec....................................134

 

Razem....................................................3172

 

Zapomnij o istnieniu klawiatur LED! W tym przypadku wchodzi w grę jedynie klawiatura strefowa, która umożliwia tylko uzbrojenie/rozbrojenie danej strefy. Nie widać na niej stanu linii! W domu nie warto ich stosować.

Nie potrzebujesz też w domu obudów do klawiatur.

Wybierz też inny akumulator (np. Europower lub HZY).

Ponad to do trzech modułów będziesz potrzebował drugiej obudowy.

Jeśli przewidujesz monitoring do agencji ochrony, to zamiast dwóch, zwykłych sygnalizatorów proponuję zastosować jeden, ale zwłasnym zasilaniem, np. Satel SD 3001. Ładny i donośny sygnalizator.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Generalna zasada, im bliżej potencjalnego źródła ataku zamontowana jest czujka inercyjna, tym lepiej, bo wcześniej będzie wywołany alarm.

 

Przy wykonywaniu okablowania należy mieć na uwadze, że nie wszystkie okna mają wystarczająco dużo miejsca na dole (między skrzydłem okna, a parapetem) lub między skrzydłami, aby zamontować czujkę inercyjną. Wówczas pozostaje zamontowanie czujki na górze okna.

 

Zbychu, czy umiejscowienie czujki inercyjnej na dole (a nie u góry) wynika właśnie z powodu bliskości potencjalnego źródła ataku, czy też dlatego że lepiej dawać kabelki od strony parapetu?

 

A gdzie dać czujkę na oknie jednoszkrzydłowym?

 

Tak, jak pisałem, czujka inercyjna powinna być zamontowana jak najbliżej miejsca ataku intruza. Prowadzenie przewodów nie ma znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

 

Prześledziłem kilkanaście wątków na forum , niestety nie znalazłem podpowiedzi na nurtujące mnie pytania, a w sobotę biorę się za kablowanie, czas strasznie goni i chciałbym popełnić jak najmniej błędów, niestety wszystkich sie nie uda ;-)

 

Dom parterowy z mieszkalnym poddaszem- w zasadzie tylko nad połową parteru jest poddasze reszta jest otwarta nad parterem, w domu jest w sumie 15 okien. Stawiam na instalację z kontaktronami + kilka czujek ruchu. W sumie przewiduję 3 kontaktrony na okno (jeden na dole, drugi na górze - choć wiekszość doradców odradza ten na górze jako bezuzyteczny, oraz jeden na roletę zawnętrzną.

 

Do każdego kontaktronu chce dociągnąc nadmiarowo kabel 4 żyłowy co sumarycznei przy 15 oknach daje 45 kabli, dodając kable nadmiarowo do czujek ruchu i klawiatur 8 żyłowe wychodzi: 3 klawiatury i 11 czujek + 45 okna =58 kabli , łacznie 292 żyły z czego praktycznie bedzie wykorzystanych 174.

 

daje to niezłą plontaninę, i tutaj rodzi się pytanie do praktyków : czy taka ilość żył powinna ze względów wygody i pożądku w instalacji być doprowadzona do krosownicy np. na listwach LSA i z krosownicy zredukowana do rzeczywiście potrzebnych 174 które w formie np. 9 kabli 10 parowych zostana dopiero wprowadzone do skrzynki z centarlką czy może od razu wszystkie doprowadzić do centralki pomijając krosownice.

 

Dodam ze krosownice umiesciłbym i tak zaraz obok centralki lub nawet w tej samej skrzynce.

 

Rozważałem również prowadzenie od razu kabli o większej ilości żył do puszek i znich rozchodzenie się do pojedynczych czujek, ale zrezygnowałem z dwóch powodów, pierwszy bardzej pracochłonne lutowanie i łaczeni kabli w puszkach, które również do estetycznych nie nalezą , tak że musiałyby byc ukryte pod tynkiem co z koleii wymaga czasu, a ... tynkarze tuż tuż. Po drugie cenowo nie ma różnicy ponieważ ceny kabla wzrastaja proporcjonalnie do ilości żył.

 

Proszę o rady jak to rozwiązaliście w praktyce, bede wdzieczny za każdą radę.

 

Druga sprawa, ponieważ miejsca nie mam za wiele chciałbym upakować wszystko w jednej skrzynce tz centralkę i listwy LSA, czy to się praktykuje czy raczej jest to niewskazane? Jeżeli byłoby w niej jeszcze trochę miejsca to mógłbym skrosować w niej kable sieciowe i telefoniczne.

 

Skrzynkę i tak muszę kupić "niefirmową" - w moim przypadku ze wzgledu na brak miejsca chciałbym podtynkową, a z moich informacji wynika że takowych do alarmów nie ma.;-(

Nie ma przeciwwskazań dla zastosowania listew LSA. Musisz sobie zdawać sprawę, że przy rozbudowanym systemie nie zmieścisz wszystkiego w jednej skrzynce. Będą potrzebne dwie lub nawet trzy duże skrzynki.

 

O skrzyknach podtynkowych już Marcin napisał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

mam pytanie do instalatorów _ZBYCH_ i marcin_u i oczywiście innych forumowiczów :)

powiedzcie na ile mniej więcej wycenilibyście zamontowanie kontaktronu

wpuszczonego w ramę okna. Przewód 6x0,5 jest doprowadzony pod okno.

Chodzi mi o sam montaż, bo jak rozmawiam z instalatorami we Wrocku to sobie

liczą ok 60zł/punkt - łącznie ze skonfigurowaniem tego w centralce,

ale mi chodzi _tylko_ o sam montaż bez uzbrojenia centralki (nawet nie mam jej jeszcze

i dopiero po tynkach coś zamontuję).

Nikt nie będzie się bawił w sam montaż czujników kontaktronowych wpuszczanych. To jest bardzo pracochłone, a więc i kosztowne.

 

Chodzi o to, że teraz mam okno i tynkarze jednocześnie osadzą parapety wewnętrzne

i chciałbym teraz zamontować tylko kontaktrony. Czy można po parapetach wewnętrznych zamontować te kontaktrony

tak żeby nie trzeba było naruszac tynku/obróbki wewnętrznej a jednocześnie i przewody i kontaktron

był niewidoczny (nie szpecił wnętrza :) )? Jak to się wtedy robi?

Nie, kontaktrony wpuszczane należy montować przed montażem wewnętrznych parapetów!

 

Jak rozmawiam z instalatorami to patrzą na mnie trochę dziwnie, jak mówię o kontaktronach

wpuszczanych w okna, mówią ze to przestarzale rozwiązania, że nikt tak nie robi (może tylko Wy tu na forum opisujecie że to fajna technologia ;) )

Oni są przestarzali, bo nie nadążają za postepem! :wink: :lol:

 

Czy ma znaczenie że okna są PCV (Schuco 5-cio komorowe)

Czasem któryś wspomina, że w drewnianych oknach to OK to robił, ale w PCV to nie (bo komory, bo wzmocnienie stalowe),

a potem dodaje że oczywiście coś takiego zrobi jak sobie zażyczę (przecież nie pozwolę mu się uczyć na moich oknach).

Nie ma to znaczenia. W każdym oknie da się zamontować czujnik kontaktronowy wpuszczany!

 

Czy taki instalator powinien zapoznać się np. z budową danego profila, żeby to prawidłowo wykonać

i nieuszkodzić okna.

Oczywiście! To podstawowa sprawa, jeśli nie ma doświadczenia z róznymi rodzajami profili okiennych, to pierwsze, co powinien zrobić instalator, to zapoznać się z rysunkiem przekroju profila okiennego!

 

Żona jest sceptyczna do tych wpuszczanych kontaktronów, a nie chcemy

kontaktronów nalepianych na okna/ramę, czyli takich które widać wewnątrz mieszkania.

Tylko wpuszczane czujniki mają sens!

 

I ostatnie pytanie: czy takie kontaktrony w cenie ok 6zł/szt np. MC-10F to coś jest warte? Jakich szukać

(okna będą w kolorze dębu, więc na pewno obudowa kontaktronu powinna się nie odróżniać)?

Tanie czujniki = niska jakość!

 

Mam dociągnięty do okna przewód 6x0,5 i jak rozumiem,

jeśli mam okno ze stałym słupkiem, to rozdzielam przewody z izolacji pod oknem i do ramy wprowadzam

po dwie żyły, pod każde skrzydło. Od góry wywierca się otwór o średnicy kontaktronu i łączy

przewód kontaktronu z żyłami doprowadzonymi i wsuwa kontaktron. Jakoś te otwory zabezpieczyć silikonem

czy czymś innym?

Nie! W oknie PCV przewód wprowadza się do ramy okna. Połączenie wykonuje się nad otworem na czujnik, a nastepnie połączone przewody chowa się w ramie okna. Jeśli otwór na czujnik jest prawidłowo wykonany, to nie wymaga dodatkowego uszczelnienia.

Pojedyncze żyły przewodów (lub pary) nie mogą biedz pod oknem bez osłony!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...