Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

Mam centralę Satel-a CA10+ które obsługuje narazie cztery czujki pasywne PIR i chciałbym uzupełnić system o czujki kontaktronowe w oknach i drzwiach. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć:

1) W jakiej konfiguracji to zrobić - poprostu NC czy też 2EOL/NC (np. tak jak proponuje Witalis). Jeśli ta drugo to co w ten sposób zyskam?

2) Czy po to żeby podłączyć czujki do płytu powinienem najpierw odłączyć całkowicie zasilanie tj. sieć i baterię? Jeśli tak to co wtedy stanie się z już zapisanymi ustawieniami centrali?

3) Po zainstalowaniu nowych czujek chciałbym system podzielić na dwie strefy. Czy jest to możliwe w posiadanej przeze mnie centrali? Nadmieniam że mam tylko jeden manipulator (LCD).

Pozdrawiam

 

1)jezeli masz zwykle kontaktrony bez sabotazu to podlacz EOL/NC

Nie zgadzam się z kolegą Marcinem!

 

Zastosowanie układu podłączenia EOL (jeden rezystor) pozbawia linię kontroli nad sabotażem. Nie jest wykrywane jako sabotaż (i głośny alarm)przecięcie lub zwarcie linii, np. przewiercenie przewodu w ścianie.

Po prostu wykazywane jest wtedy tylko naruszenie linii i nie wiadomo, o co chodzi.

Podłączenie czujników w układzie 2EOL/NC (dwa rezystory 1,1k) umożliwia pełną kontrolę. Przewiercenie przewodu natychmiast wywołuje alarm (niezależnie od stanu uzbrojenia systemu).

 

Gorąco polecam stosowanie konfiguracji 2 EOL!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Mam centralę Satel-a CA10+ które obsługuje narazie cztery czujki pasywne PIR i chciałbym uzupełnić system o czujki kontaktronowe w oknach i drzwiach. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć:

1) W jakiej konfiguracji to zrobić - poprostu NC czy też 2EOL/NC (np. tak jak proponuje Witalis). Jeśli ta drugo to co w ten sposób zyskam?

2) Czy po to żeby podłączyć czujki do płytu powinienem najpierw odłączyć całkowicie zasilanie tj. sieć i baterię? Jeśli tak to co wtedy stanie się z już zapisanymi ustawieniami centrali?

3) Po zainstalowaniu nowych czujek chciałbym system podzielić na dwie strefy. Czy jest to możliwe w posiadanej przeze mnie centrali? Nadmieniam że mam tylko jeden manipulator (LCD).

Pozdrawiam

 

1)jezeli masz zwykle kontaktrony bez sabotazu to podlacz EOL/NC

Nie zgadzam się z kolegą Marcinem!

 

Zastosowanie układu podłączenia EOL (jeden rezystor) pozbawia linię kontroli nad sabotażem. Nie jest wykrywane jako sabotaż (i głośny alarm)przecięcie lub zwarcie linii, np. przewiercenie przewodu w ścianie.

Po prostu wykazywane jest wtedy tylko naruszenie linii i nie wiadomo, o co chodzi.

Podłączenie czujników w układzie 2EOL/NC (dwa rezystory 1,1k) umożliwia pełną kontrolę. Przewiercenie przewodu natychmiast wywołuje alarm (niezależnie od stanu uzbrojenia systemu).

 

Gorąco polecam stosowanie konfiguracji 2 EOL!!!

 

przeczytaj dokladnie..pytanie bylo odnosnie kontaktronow!! a zdecydowana wiekszosc kontaktronow nie posiada obwodu sabotazowego i to zaznaczylem.

jezeli chodzi o czujniki z obwodem sabotazowym to powinno stosowac sie 2EOL/NC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak wygloda spraw w przypadku podłączenia czujek kontaktronowych w konfiguracji NC bez pośrednictwa rezystorów 1,1 k do centrali CA10+

 

lepiej podlaczyc z rezystorem..w przypadku kiedy nie dasz rezystora w kontaktronie to wystarczy zewrzec przewody za kontaktronem i tak jak by go nie bylo..

ale jak to zrobic nie wchodzac do domu i nie kujac scian?! raczej nie mozliwe..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam centralę Satel-a CA10+ które obsługuje narazie cztery czujki pasywne PIR i chciałbym uzupełnić system o czujki kontaktronowe w oknach i drzwiach. Czy ktoś mógłby mi podpowiedzieć:

1) W jakiej konfiguracji to zrobić - poprostu NC czy też 2EOL/NC (np. tak jak proponuje Witalis). Jeśli ta drugo to co w ten sposób zyskam?

2) Czy po to żeby podłączyć czujki do płytu powinienem najpierw odłączyć całkowicie zasilanie tj. sieć i baterię? Jeśli tak to co wtedy stanie się z już zapisanymi ustawieniami centrali?

3) Po zainstalowaniu nowych czujek chciałbym system podzielić na dwie strefy. Czy jest to możliwe w posiadanej przeze mnie centrali? Nadmieniam że mam tylko jeden manipulator (LCD).

Pozdrawiam

 

1)jezeli masz zwykle kontaktrony bez sabotazu to podlacz EOL/NC

Nie zgadzam się z kolegą Marcinem!

 

Zastosowanie układu podłączenia EOL (jeden rezystor) pozbawia linię kontroli nad sabotażem. Nie jest wykrywane jako sabotaż (i głośny alarm)przecięcie lub zwarcie linii, np. przewiercenie przewodu w ścianie.

Po prostu wykazywane jest wtedy tylko naruszenie linii i nie wiadomo, o co chodzi.

Podłączenie czujników w układzie 2EOL/NC (dwa rezystory 1,1k) umożliwia pełną kontrolę. Przewiercenie przewodu natychmiast wywołuje alarm (niezależnie od stanu uzbrojenia systemu).

 

Gorąco polecam stosowanie konfiguracji 2 EOL!!!

 

przeczytaj dokladnie..pytanie bylo odnosnie kontaktronow!! a zdecydowana wiekszosc kontaktronow nie posiada obwodu sabotazowego i to zaznaczylem.

jezeli chodzi o czujniki z obwodem sabotazowym to powinno stosowac sie 2EOL/NC

Czytam dokładnie...

 

Brak obwodu sabotażowego w czujniku kontaktronowym nie wyklucza przy kontaktronach możliwości zastosowania konfiguracji 2EOL!

 

Kilka postów wyżej kolega Witalis zamieścił rysunek:

http://members.chello.pl/w.rybinski/1bis.jpeg

 

Tak to właśnie należy podłączyć!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a jak wygloda spraw w przypadku podłączenia czujek kontaktronowych w konfiguracji NC bez pośrednictwa rezystorów 1,1 k do centrali CA10+

 

lepiej podlaczyc z rezystorem..w przypadku kiedy nie dasz rezystora w kontaktronie to wystarczy zewrzec przewody za kontaktronem i tak jak by go nie bylo..

ale jak to zrobic nie wchodzac do domu i nie kujac scian?! raczej nie mozliwe..

Ale w domu czasem coś się wierci, a przy wykończeniówce szczególnie...

Wystarczy trafić na przewód alarmowy i nawet nie wiadomo, gdzie i kiedy został uszkodzony...

Przy konfiguracji 2EOL przewiercenie przewodu = zwarcie lub rozwarcie linii = natychmiastowy alarm sabotażowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Juz sie chyba pogubilem z tymi kontaktonami, znalazlem w sklepie internetowym kilka modeli z opisami:

 

1. kontakton czolowy z obwodem sabotazowym

2. kontakton czolowy z rezystorami 1,1kOhm w konfiguracji 2EOL

3. kontakton czolowy ze stykiem sabotazowym

 

oczywiscie wszystkie te modele w obudowie plasykowej i metalowej

 

Kompletnie zglupialem jakie kontaktony powinienem zamontowac i czy te schematy odnosza sie do wszystkich typow, czy tylko do tych najprostszych?

Pomozcie, bo bie chcialbym zeby moj instalator nabil mnie w przyslowiowa butelke, ze jak juz a to nie b, lub cos w tym rodzaju, czy zawsze trzeba montowac te dodatkowe 2 rezystory, a moze czasem wystarczy jeden, a czasem wcale????

 

dzien monatazu zbliza sie wielkimi krokami :o :o :roll:

z gory wielkie dzieki

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. kontakton czolowy z obwodem sabotazowym

Jest to czujnik z jednym kontaktronem i wciągniętą do obudowy czujnika dodatkową pętlą przewodów. Z obudowy czujnika wychodzą cztery przewody w takim samym kolorze. Przecięcie przewodu wywołuje alarm sabotażowy (niezależnie od stanu uzbrojenia systemu).

 

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Czujki/Typy_kontaktronow/Kontaktron_z_petla.jpg

 

2. kontakton czolowy z rezystorami 1,1kOhm w konfiguracji 2EOL

 

Jest to czujnik z jednym kontaktronem oraz wbudowanymi rezystorami. Każdy kontaktron musi być podłączony na osobnej linii (nie można łączyć po dwa kontaktrony w oknach dwuskrzydłowych). Jakiekolwiek kombinacje na przewodzie do kontaktronu (zwarcie lub przecięcie) wywołują natychmiastowy alarm sabotażowy.

 

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Czujki/Typy_kontaktronow/Kontaktron_z_rezystorami.JPG

 

3. kontakton czolowy ze stykiem sabotazowym

 

Jest to czujnik z dwoma kontaktronami w jednej obudowie oraz przeważnie z pętlą sabotażową. Jeden kontaktron wykrywa naruszenie czujnika, a drugi kontaktron wykrywa próbę podłożenia obcego magnesu.

Czujniki takie zwiększają oczywiście stopień zabezpieczenia, ale ich montaż wymaga dużego doświadczenia (trudno je dobrze ustawić, szczególnie, jeśli chcemy mieć możliwość uchylania okna z takim czujnikiem).

 

http://www.zbychdom.republika.pl/rozne/Czujki/Typy_kontaktronow/Kontaktron_z_zabezpieczeniem_przed_obcym_magnesem.jpg

 

...czy zawsze trzeba montowac te dodatkowe 2 rezystory, a moze czasem wystarczy jeden, a czasem wcale????

Proponuję zawsze montować dwa rezystory (chyba, że zastosujesz kontaktrony z wbudowanymi rezystorami).Tylko wówczas masz stałą kontrolę nad sprawnością linii. Przecięcie lub zwarcie przewodów (np. przewiercenie przewodu w ścianie) wywołuje natychmiastowy alarm sabotażowy.

Przy braku rezystorów jeśli w wyniku przewiercenia przewodu dojdzie do zwarcia (często tak się zwijają przewody na wiertle, że robi się zwarcie), to centrala nie wykrywa żadnego uszkodzenia! Dla niej okno jest cały czas zamknięte! Ty się o tym dowiesz przy okazji...

 

UWAGA!!! Pilnujcie instalatorów, aby zakładali rezystory przy czujnikach oraz wszystkie połączenia dokładnie lutowali i izolowali!!! Nie dopuszczalne jest też prowadzenie żył bez pancerza (czyli tej białej, wierzchniej koszulki)!!!

 

Ostatnio naprawiałem taki system zamontowany przez agencję Solid. Zgroza! Wszystkie przewody pod parapetami zostały pozbawione pancerza i same żyły były prowadzone do wierzchnich kontaktronów (przyklejonych do ram okien) oraz czujek udarowych.

Nie ma takiej możliwości, aby takie wykonanie przetrwało budowę!!!

 

Oczywiście prawie wszystkie żyły zostały uszkodzone przy montażu parapetów :-?. Nie muszę mówić, jakich słów używał inwestor, jak trzeba było zrywać wszystkie parapety (w tym dwa pękły...) i na nowo wszystko podłączać (zmieniając przy tym czujniki na wpuszczane w ramy).

 

Wszystkie przewody muszą mieć podwójną izolację, a ich prowadzenie nie może kolidować np. z parapetami (zwrócicie uwagę, jak będzie montowany parapet i gdzie ew. może nastąpić kolizja przewodu z parapetem)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki ZBYCH

Mialem juz nadzieje, ze zmniejsze ryzyko zlego instalatorstwa jezeli uzyje kontaktronow z wbudowanymi rezystorami, ale widdze, ze nie unikne tego tematu i bez wzgledu na czujnik rezystor zewnetrzny zawsze bedzie musial byc zainstalowany.

 

A tak na marginesie to ktory z tych typow ty proponujesz klientom i dlaczego? Oraz czy metalowy czy plastykowy? Mam okna w kolorze brazowym, ale jezeli jest lepiej miec metalowe to nie bedzie dla mnie wielka przeszkoda taka "pinezka" widoczna wewnatrz ramy

 

jeszcze raz wielkie dzieki

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ekspertów.

 

Wygląda na to że poszły mi dwa ekspanedry wyjść przekaźnikowych. :(

 

Jak nie było mnie w domu, to był chyba jakiś zanik napięcia (budzik się wyzerował). Centrala CA64 sygnalizowała awarię - nie widziała żadnego ekspandera. Po kolei sprawdziłem - obydwie szyny centrali działają, 3 z 5 eskpanderów także.

Ale jak podłącze jeden z tych dwóch trefnych, to centrala nie widzi żadnego. Dokładnie efekt pojawia się po podłączeniu linii CLK.

Dioda na ekspanderze świeci ciągle (nie miga).

 

Czy ktoś przerabiał już takie coś? Czy obejmuje to gwarancja? Iść do sklepu gdzie kupiłem (nie wiem czy znajdę paragon), czy też wysyłać do producenta? Ile może kosztować jeśli nie obejmie gwarancja?

Być może były jakieś przepięcia, ale wszystkie inne urządzenia w domu działają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki ZBYCH

Mialem juz nadzieje, ze zmniejsze ryzyko zlego instalatorstwa jezeli uzyje kontaktronow z wbudowanymi rezystorami, ale widdze, ze nie unikne tego tematu i bez wzgledu na czujnik rezystor zewnetrzny zawsze bedzie musial byc zainstalowany.

 

Owszem, zmniejszysz ryzyko złego instalatorstwa stosując czujniki kontaktronowe z wbudowanymi rezystorami (wtedy oczywiście już nie trzeba dawać rezystorów zewnętrznych). Jedyną wadą takiego rozwiązania jest konieczność podłączania każdego czujnika pod osobną linię, a jak ktoś ma dużo skrzydeł okiennych, to sporo tego wyjdzie.

 

A tak na marginesie to ktory z tych typow ty proponujesz klientom i dlaczego? Oraz czy metalowy czy plastykowy? Mam okna w kolorze brazowym, ale jezeli jest lepiej miec metalowe to nie bedzie dla mnie wielka przeszkoda taka "pinezka" widoczna wewnatrz ramy

Pisałem już o tym na forum...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich ekspertów.

 

Wygląda na to że poszły mi dwa ekspanedry wyjść przekaźnikowych. :(

 

Jak nie było mnie w domu, to był chyba jakiś zanik napięcia (budzik się wyzerował). Centrala CA64 sygnalizowała awarię - nie widziała żadnego ekspandera. Po kolei sprawdziłem - obydwie szyny centrali działają, 3 z 5 eskpanderów także.

Ale jak podłącze jeden z tych dwóch trefnych, to centrala nie widzi żadnego. Dokładnie efekt pojawia się po podłączeniu linii CLK.

Dioda na ekspanderze świeci ciągle (nie miga).

 

Czy ktoś przerabiał już takie coś? Czy obejmuje to gwarancja? Iść do sklepu gdzie kupiłem (nie wiem czy znajdę paragon), czy też wysyłać do producenta? Ile może kosztować jeśli nie obejmie gwarancja?

Być może były jakieś przepięcia, ale wszystkie inne urządzenia w domu działają.

Przepięcia łączeniowe (zabezpieczenie klasy D by się przydało na zasilaniu systemu...) lub instalacja alarmowa ułożona za blisko instalacji elektrycznej. Może wyładowania atmosferyczne blisko domu.

 

Wyślij do Satela. Prawdopodobnie naprawią nieodpłatnie lub za niewielką opłatą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przeczytalem, tresci o alarmach, o laczeniu...Znawcy tematu twierdza,ze najlepiej jest dzialac wedle zasady 1 czyujnik=1 linia. No dobrze,a co gdy tych czujnikow jest wiecej, np. ponad 20?

 

Temat ten jest rozpoczety pod tym linkiem

 

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=74189 .

 

Biorac pod uwage istnienie modulu SMG71 i SMT12, to jedyne wyjscie jakie widze, to polaczenie kontraktonow w 4 swietlikach (rzedami) pod jedna linie, kolenje 4 swietliki pod druga,etc...Natomiast czujki zbicia,wswzystkie pod lilnie 4.[/url]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Przeczytalem, tresci o alarmach, o laczeniu...Znawcy tematu twierdza,ze najlepiej jest dzialac wedle zasady 1 czyujnik=1 linia. No dobrze,a co gdy tych czujnikow jest wiecej, np. ponad 20?

 

Temat ten jest rozpoczety pod tym linkiem

 

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?t=74189 .

 

Biorac pod uwage istnienie modulu SMG71 i SMT12, to jedyne wyjscie jakie widze, to polaczenie kontraktonow w 4 swietlikach (rzedami) pod jedna linie, kolenje 4 swietliki pod druga,etc...Natomiast czujki zbicia,wswzystkie pod lilnie 4.[/url]

Gdy czujników jest więcej, to należy rozszerzyć system alarmowy (a jeśli nie można, to wymienić centralę)...

 

Ja bym się nie odważył montować wibracyjnych czujników zbicia szyby na świetlikach dachowych, a już na jednej linii, to w ogóle jakaś abstrakcja...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki ZBYCH

Mialem juz nadzieje, ze zmniejsze ryzyko zlego instalatorstwa jezeli uzyje kontaktronow z wbudowanymi rezystorami, ale widdze, ze nie unikne tego tematu i bez wzgledu na czujnik rezystor zewnetrzny zawsze bedzie musial byc zainstalowany.

 

Owszem, zmniejszysz ryzyko złego instalatorstwa stosując czujniki kontaktronowe z wbudowanymi rezystorami (wtedy oczywiście już nie trzeba dawać rezystorów zewnętrznych). Jedyną wadą takiego rozwiązania jest konieczność podłączania każdego czujnika pod osobną linię, a jak ktoś ma dużo skrzydeł okiennych, to sporo tego wyjdzie.

 

A tak na marginesie to ktory z tych typow ty proponujesz klientom i dlaczego? Oraz czy metalowy czy plastykowy? Mam okna w kolorze brazowym, ale jezeli jest lepiej miec metalowe to nie bedzie dla mnie wielka przeszkoda taka "pinezka" widoczna wewnatrz ramy

Pisałem już o tym na forum...

 

ZBYCH

 

Przelecialem wszystkie moje notatki z pierwszych 16 stron i ostatnich trzech czterech i nie znalazlem proponowanych przez ciebie modeli kontaktronow. Znalazlem zbicia szyby, dualne, wibracyjne, ale tych ni sladu. Jak moglbys to bym prosil

 

Wielkie dzieki

Piotr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wielkie dzieki ZBYCH

Mialem juz nadzieje, ze zmniejsze ryzyko zlego instalatorstwa jezeli uzyje kontaktronow z wbudowanymi rezystorami, ale widdze, ze nie unikne tego tematu i bez wzgledu na czujnik rezystor zewnetrzny zawsze bedzie musial byc zainstalowany.

 

Owszem, zmniejszysz ryzyko złego instalatorstwa stosując czujniki kontaktronowe z wbudowanymi rezystorami (wtedy oczywiście już nie trzeba dawać rezystorów zewnętrznych). Jedyną wadą takiego rozwiązania jest konieczność podłączania każdego czujnika pod osobną linię, a jak ktoś ma dużo skrzydeł okiennych, to sporo tego wyjdzie.

 

A tak na marginesie to ktory z tych typow ty proponujesz klientom i dlaczego? Oraz czy metalowy czy plastykowy? Mam okna w kolorze brazowym, ale jezeli jest lepiej miec metalowe to nie bedzie dla mnie wielka przeszkoda taka "pinezka" widoczna wewnatrz ramy

Pisałem już o tym na forum...

 

ZBYCH

 

Przelecialem wszystkie moje notatki z pierwszych 16 stron i ostatnich trzech czterech i nie znalazlem proponowanych przez ciebie modeli kontaktronow. Znalazlem zbicia szyby, dualne, wibracyjne, ale tych ni sladu. Jak moglbys to bym prosil

 

Wielkie dzieki

Piotr

 

No dooobra :D

 

http://forum.muratordom.pl/viewtopic.php?p=362007&highlight=#362007

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytanie do szanownych ekspertów: Dlaczego przy oknach z szybami P4 i okuciami WK2 trzeba dawać oprócz czujek inercyjnych kontaktrony?

Pan z Solid powiedział, że jest to niepotrzebne nabijanie kosztów bo czujka inercyjna zadziała zanim kontaktron będzie miał szansę to zrobić.

Proszę pilnie o odpowiedź (łopatologiczną)- kompletnie się na tym nie znam - nawet czytając ten wątek niewiele rozumiem :oops:, a termin zakładania alarmu już tuż, tuż :roll: .

I jeszcze jedno pytanie:

Jak zbezpieczyć wielkie okno balkonowe, w którym jedno skrzydło jest fixem, a drugie otwiera się nasuwając się na to stałe? (Szyby są tu P4).

Dziękuję i proszę o wyrozumiałość :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam pytanie do szanownych ekspertów: Dlaczego przy oknach z szybami P4 i okuciami WK2 trzeba dawać oprócz czujek inercyjnych kontaktrony?

Pan z Solid powiedział, że jest to niepotrzebne nabijanie kosztów bo czujka inercyjna zadziała zanim kontaktron będzie miał szansę to zrobić.

Proszę pilnie o odpowiedź (łopatologiczną)- kompletnie się na tym nie znam - nawet czytając ten wątek niewiele rozumiem :oops:, a termin zakładania alarmu już tuż, tuż :roll: .

I jeszcze jedno pytanie:

Jak zbezpieczyć wielkie okno balkonowe, w którym jedno skrzydło jest fixem, a drugie otwiera się nasuwając się na to stałe? (Szyby są tu P4).

Dziękuję i proszę o wyrozumiałość :-?

BZDURA! Niech handlowiec z Solidu się douczy!!!

1. Okno może zostać otwarte i nie mając kontaktronów przy włączaniu alarmu nie będziesz o tym wiedziała!

2. Złodziej może otworzyć okno (przez nawiercenie w odpowiednim miejscu) i wtedy czujka inercyjna nie zadziała!

3. Mając zamontowane czujniki kontaktronowe, otwarcie okna lub drzwi wywołuje krótki sygnał w klawiaturze, tzw. gong. Wiemy wówczas, że ktoś coś otworzył. To bardzo pożyteczna opcja.

 

Problem leży w tym, że nie mają fachowców, którzy potrafią prawidłowo zamontować czujnik kontaktronowy i dla tego tak się bronią przed kontaktronami i wciskają kit klientom!!!

Nie daj się namówić na kontaktrony wierzchnie! Mają być wpuszczane, bo tylko takie mają sens!

 

Odnośnie Twoich drzwi tarasowych, to należy zamontować czujnik kontaktronowy oraz dwie czujki inercyjne (po bokach, przy glifach okna).

 

Nie daj sobie wcisnąć centrali Matrix lub Napco! Żądaj centrali Satel Integra.

Matrix-a i Napco serwisuje tylko Solid, więc będziesz uwiązana przy nich!

 

 

Przepraszam za tyle wykrzykników, ale scyzoryk mi się w kieszeni otwiera, jak czytam o takich "fachowcach"... :-?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zbychu bardzo, bardzo Ci dziękuję za odpowiedź. Szczerze mówiąc trochę się przestraszyłam tego wykonawstwa Solidu.

Zapropoonowali mi centralę DSC PC 5020 (to - z dotychcasowej mojej lektury tego wątku - nie jest złe rozwiązanie). Czy to już jest jakaś firma czy też w ramach tego mogą jeszcze być te Matrix, Napco i Satel Integra :oops: ???

Czy czujniki NEXT PIR VISONIC, NEXT DUO VISONIC, inercyjny IMPAQ (ale bez plusa - czy jest coś takiego?) są możliwe, czy to jakieś badziewie? :roll:

Dzięki i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...