Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Instalacja alarmowa raz jeszcze


Recommended Posts

Jaki przewód ciągnąć między manipulatorem a centralą?

 

I jeszcze - jak zabezpieczyć metalowe drzwi wejściowe? Kontaktron naklejany? Czy może sam PIR w przedsionku?

 

Między manipulatorem a centralą dałem 10x0,5

 

Dałem czujkę PIR w przedsionku (wiatrołapie), a oprócz tego będzie też kontaktron w drzwiach wejściowych - można go wykorzystać do funkcji gong.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 11,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Pamiętam, że gdzieś w tym wątku to było, ale nie mogę znaleźć - w jaki sposób mocujecie przewody (gips? jakieś zapinki sprytne?) i jakie to mają być przewody (2x0,5 wystarczy?)

 

Na razie idę trochę pozamiatać :p

 

Ja do czujek dałem 6x0,5 do jednej 4x0,5 bo mi zabrakło :lol: 2x0,5 to za mało - 2 żyły to sygnał, 2 to zasilanie. Minimum 4.

 

Ja mocowałem takimi plastikowymi spinkami - wiercisz otwór, przewlekasz kabel przez spinkę i wciskasz ją w otwór. Idzie bardzo sprawnie. Spinki są tanie - 100 szt ok. 5 zł.

Ostatnio się nabiegałem żeby znaleźć takie do przewodów el - znalazłem JEDNĄ sztukę na podłodze w castoramie :lol: , na szczęście w zaprzyjaźnionej hurtowni była dostawa i jak raz przywieźli. bardzo wygodna sprawa, nie ma porównania do babrania się z gipsem czy metalowymi rdzewiejącymi tasiemkami - jeden szkopuł, nie widziałem tych szpejów w rozmiarze przewodu 6x0,5 :roll:

 

A co do żyłowości - to owszem, czujka (PIR, stłuczeniowa, inercyjna) wymaga 4 żył, ale czujnik (np. kontaktron) tylko 2.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdury kolego piszesz! Sygnalizator SD 3001 to najlepszy sygnalizator Satela! Posiada estetyczną, nowoczesną obudowę (jajo :) ), jest bardzo głośny (przetwornik dynamiczny, a nie badziewie piezo) i oczywiście posiada osłonę antypiankową i własne zasilanie! (wymagany akumulatorek 1,2 Ah).

 

Na stronie Satela nie ma słowa o zabezpieczeniu antypiankowym przy tym sygnalizatorze.

 

Ale ma :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bzdury kolego piszesz! Sygnalizator SD 3001 to najlepszy sygnalizator Satela! Posiada estetyczną, nowoczesną obudowę (jajo :) ), jest bardzo głośny (przetwornik dynamiczny, a nie badziewie piezo) i oczywiście posiada osłonę antypiankową i własne zasilanie! (wymagany akumulatorek 1,2 Ah).

 

Na stronie Satela nie ma słowa o zabezpieczeniu antypiankowym przy tym sygnalizatorze.

 

Ale ma :)

 

To marketing im szwankuje :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, teraz powiedzcie mi koledzy, czy ten sygnalizator montuje się na izolację i tynk czy też na ścianę? Stawiam na opcję 1 ale wolę się upewnić.

 

W czym lepsza jest centrala Integra 64 od powiedzmy CA-10, co usprawiedliwiałoby dwukrotną różnicę w cenie i stówkę na manipulatorze? Różnica między 950 a 1400 za samą centralę + 2 manipulatory działa na wyobraźnię...

 

Ponawiam tez pytanie o liczbę żył w przewodzie, czy nie wystarczy przewód 2x0,5 do czujników i 4x0,5 do czujek?

 

Czy czujki PIR podłączać tak jak kontaktrony, w układzie z 2 rezystorami (2EOL/NC czy jak tam zwał) czy one już to mają "w sobie"?

 

Jak montować kontaktrony w oknach połaciowych?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, teraz powiedzcie mi koledzy, czy ten sygnalizator montuje się na izolację i tynk czy też na ścianę? Stawiam na opcję 1 ale wolę się upewnić.

 

W czym lepsza jest centrala Integra 64 od powiedzmy CA-10, co usprawiedliwiałoby dwukrotną różnicę w cenie i stówkę na manipulatorze? Różnica między 950 a 1400 za samą centralę + 2 manipulatory działa na wyobraźnię...

 

Ponawiam tez pytanie o liczbę żył w przewodzie, czy nie wystarczy przewód 2x0,5 do czujników i 4x0,5 do czujek?

 

Czy czujki PIR podłączać tak jak kontaktrony, w układzie z 2 rezystorami (2EOL/NC czy jak tam zwał) czy one już to mają "w sobie"?

 

Jak montować kontaktrony w oknach połaciowych?

 

Integra to najnowszy wypust satela i posiada o wiele wieksze mozliwosci od CA10.ale w wiekszosci domkow malych i srednich wystarcza CA10.

Do kotakronow pociagnij 4x0,5 a czujnikow 6x0,5

Wszystkie czujniki powinno sie laczyc 2EOL/NC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeliczyłem raz jeszcze i wyszło mi, że system z CA-10 byłby tańszy o dobre... 150 złotych :lol: (ekspandery!) więc przestałem kombinować.

 

Cały czas zastanawiam się jednak czy nie wystarczy 2x0,5 do czujników i 4x0,5 do czujek? Po co zostawiać wolne 2 żyły, z kórych nikt nigdy nie skorzysta? Chyba że traktować je jako zabezpieczenie przed ew. uszkodzeniem kabla...

 

Jak zabezpieczyć kabelki wewnątrz ramy podwójnego okna ze słupkiem? _ZBYCH_ pisał gdzieś, że nie wolno pozostawiać ich bez pancerzyka. Ale trzeba się dostać do 2 kontaktronów...

 

Czy na 32 linie starczy mi Integra 64 z 2 ekspanderami? gdzieś ktoś pisał, że 1 obwód zostawia się jako "sabotaż", o co tu chodzi?

 

Czy żółto-zielony przewód masujący musi iść tylko do centrali czy także do manipulatorów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeliczyłem raz jeszcze i wyszło mi, że system z CA-10 byłby tańszy o dobre... 150 złotych :lol: (ekspandery!) więc przestałem kombinować.

 

Cały czas zastanawiam się jednak czy nie wystarczy 2x0,5 do czujników i 4x0,5 do czujek? Po co zostawiać wolne 2 żyły, z kórych nikt nigdy nie skorzysta? Chyba że traktować je jako zabezpieczenie przed ew. uszkodzeniem kabla...

 

Mozesz dac tak jak piszesz..ale ile na tym zaoszczedzisz? a rezerwa zawsze sie przyda..

 

Jak zabezpieczyć kabelki wewnątrz ramy podwójnego okna ze słupkiem? _ZBYCH_ pisał gdzieś, że nie wolno pozostawiać ich bez pancerzyka. Ale trzeba się dostać do 2 kontaktronów...

 

 

 

Czy na 32 linie starczy mi Integra 64 z 2 ekspanderami? gdzieś ktoś pisał, że 1 obwód zostawia się jako "sabotaż", o co tu chodzi?

 

Mozesz zastosowac integre 24 ,32, 64, 128 i tak jak nazwy wskazuja tyle masz do wykorzystania lini.

Centrala Integra 24 ma wbudowane 4linie

Integra 32--8lini

Integra64-128---16lini

I kazdy expander ma po 8lini

sumujesz i wiesz co ci potrzeba

 

jezeli chodzi o sabotaz np obudowy mozesz podlaczyc pod osobna linie sabotazowa w expanderze zeby nie zajmowac miejsc w centrali jak ci ich brakuje.Czy żółto-zielony przewód masujący musi iść tylko do centrali czy także do manipulatorów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mozesz zastosowac integre 24 ,32, 64, 128 i tak jak nazwy wskazuja tyle masz do wykorzystania lini.

Centrala Integra 24 ma wbudowane 4linie

Integra 32--8lini

Integra64-128---16lini

I kazdy expander ma po 8lini

sumujesz i wiesz co ci potrzeba

 

Potrzeba mi 32 linie czyli 16+2*8

 

jezeli chodzi o sabotaz np obudowy mozesz podlaczyc pod osobna linie sabotazowa w expanderze zeby nie zajmowac miejsc w centrali jak ci ich brakuje.

 

czy jest jakaś różnica w ważności linii podłączonej do płyty główniej i do ekspandera? Mogę zrezygnować z któejś linii na rzecz tego obwodu, bo wydaje mi się dosyć ważny, tylko nie do końca rozumiem na jakiej zasadzie on działa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

jezeli chodzi o sabotaz np obudowy mozesz podlaczyc pod osobna linie sabotazowa w expanderze zeby nie zajmowac miejsc w centrali jak ci ich brakuje.

 

czy jest jakaś różnica w ważności linii podłączonej do płyty główniej i do ekspandera? Mogę zrezygnować z któejś linii na rzecz tego obwodu, bo wydaje mi się dosyć ważny, tylko nie do końca rozumiem na jakiej zasadzie on działa.

 

Jezeli podlaczysz sabotaz do ktores lini Zx to poprostu bedzie alarm sabotazowy (jezeli go tak oprogramujesz)na tej lini.

W przypadku podlaczenia sabotazu do Expandera do zacisku TAMP to bedziesz miec alarm po otwarciu np obudowy nie z lini tylko jako sabotaz expadndera..

Nie ma znaczenia czy podlaczasz do plyty gl. czy do expandera..wszystkie linie sa rownozedne i zasada dzialanias zalezy tylko i wylacznie od tego jak sie je zaprogramuje.

 

Ps.expander mozesz dac w innym miejscu niz przy centrali i w ten sposob nie musisz wszystkich przewodow od czujnikow ciagnac do 1 miejsca tylko porozdzielac i zaoszczedzis na dlugosci kabla i na wkladzie wlasnej pracy przy ciagnieciu tego przewodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A to ciekawe, patrz - nie pomyślałem, że tak można :p. Ekspander z centralą łączymy takoż przewodem 6x0,5?

 

Tak do polaczenia centrali z expanderem potrzeba przewod 6x0,5 ale wykozystane sa tylko 4zyly 2zyly zasilania + 2zyly sygnal (clk,data)

 

Do expamndera znajdujacego sie w innym miejscu dajesz mala obudowe ze stykiem sabotazowym. Jezeli do expandera sa podlaczone czujniki ktore nie pobieraja duzo pradu mozna dac expand. zwykly bez zasilacza,a w przypadku wiekszego poboru pradu przez czujniki lepiej zastosowac expander z zasilaczem.

W ostatecznosci pusc do expandera bez zasilacza przewod 8x0,5 i 4zyly pozostale wykozystaj w parach do zasilania czujnikow z centrali zeby expanderowi przypadkiem nie braklo pradu poprzez spadek napiecia na zyle 0,5mm2. Najlepiej to wszystko przeliczyc sumujac prady i policzyc spadki napiec.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że poszły mi dwa ekspanedry wyjść przekaźnikowych. :(

 

Jak nie było mnie w domu, to był chyba jakiś zanik napięcia (budzik się wyzerował). Centrala CA64 sygnalizowała awarię - nie widziała żadnego ekspandera. Po kolei sprawdziłem - obydwie szyny centrali działają, 3 z 5 eskpanderów także.

Ale jak podłącze jeden z tych dwóch trefnych, to centrala nie widzi żadnego. Dokładnie efekt pojawia się po podłączeniu linii CLK.

Dioda na ekspanderze świeci ciągle (nie miga).

Przepięcia łączeniowe (zabezpieczenie klasy D by się przydało na zasilaniu systemu...) lub instalacja alarmowa ułożona za blisko instalacji elektrycznej. Może wyładowania atmosferyczne blisko domu.

 

Wyślij do Satela. Prawdopodobnie naprawią nieodpłatnie lub za niewielką opłatą.

 

Ponieważ na urlopie przejeżdżałem przez Gdańsk, zawiozłem ekspandery do Satela.

Mili panowie naprawili je w 2 dni (wymiana diod zabezpieczających) ZA DARMO, mimo że jest to usterka nie z winy producenta (poza gwarancją).

Duży plus dla SATELA! To się nazywa dbanie o klienta!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeden szkopuł, nie widziałem tych szpejów w rozmiarze przewodu 6x0,5 :roll:

 

Ja kupiłem bez problemu - 2 rodzaje: na przewód o średnicy 6 mm i 8 mm. Tą pierwszą mocowałem kable alarmowe i komputerowe, drugą - antenowe.

 

Anpi możesz zapodać jakąś fotkę tych mocowań bo ja widziałem tylko takie z gwoździem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, Internet dobry na wszystko. Uchwyt wygląda tak:

 

http://pphevita.nazwa.pl/images/images/stories/mocowania%20elektryczne/uchwyt%20wsuwka%20TUW.jpg

 

Ten jest akurat na przewód okrągły śr. 6 lub 8 mm. Ale są też na płaskie kable typu YDYp. Mam całą instalację na takich wsuwkach. Nawet kabel YDYP 5x6 mm był tak montowany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 8mm wyglądają podobnie, ale są grubsze i trzeba wiercić otwór 6mm a po co? Ponadto bardziej wystają. Do przewodów 6x0,5 brać zdecydowanie te mniejsze.

Wada ich polega na tym, że nie zawsze są dostępne, dziś wydarłem z hurtowni ostatnie opakowanie 8)

Takie same spinki (z szerokim uchem) są do przewodów elektrycznych - rewelacja, zero babrania się z gipsem, zero rdzewienia, nic nie odpada. Koszt 5 zł/100 szt ;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...