Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator jakiej firmy?


Recommended Posts

Czy są rekuperatory, które bardziej nadają się do umiejscowienia na nieogrzewanym strychu nad poddaszem? Chodzi mi głównie o ryzyko zamarznięcia zimą przy silnych mrozach.

 

Witam,

 

Ważne jest, aby rekuperator znajdował się w pomieszczeniu o temperaturze minimalnej wynoszącej 12°C. Jeżeli chciałby Pan zainstalować rekuperator na poddaszu nieużytkowym i nieogrzewanym, powinno być ono dobrze zaizolowane. Można również dodatkowo zaizolować sam rekuperator oraz przewody.

Przy okazji zachęcam do [moderowano]

Chętnie odpowiem na ewentualne dalsze pytania.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Buderus

Edytowane przez Tomaszs131
Reklama wykraczająca po za ramy PP.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Panowie poczytałem trochę posty i niektórzy piszą o rekuperatorach w bardzo atrakcyjnych cenach, może ktoś mnie nakierować gdzie na Podkarpaciu (okolice Dębicy) kupię lub zamówię z montażem reku w dobrej cenie.

Byłem nastawiony na Airpacka home +CF+air++, ale chyba podrożały i skłaniam się ku Wanasowi 350 który ma o połowe tańszy panel i moduł mobile. Może ktoś na priv się odezwie z ofertą po cenach forumowych ?

Edytowane przez MiruK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Ja oferty nie przedstawie, ale gratuluję dobrego wyboru - sam mam Wanasa 350 od ponad roku, położony na nieogrzewanym strychu i działa wyśmienicie. A po ostatniej aktualizacji oprogramowania wyeliminowane zostały kwestie podnoszone przez instalatorów jako wady. Dla mnie super sprzęt! Zastanawiam się teraz nad dodatkiem mobile. :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

hej, 10 lat temu zamontowałem rekuperator Provent Mistral 600 Geo. Moge powiedzieć ze jestem świadomy i zaprawionym w boju użytkownikiem rekuperatorów. Ostatnio mi sie zepsuł, dlatego podjełem decyzję ze wymienie go na nowy. Czytałem forum, szukałem opinii. Mój wybór sprowadzał sie do 3 możliwości Airpack, Wanas lub Domekt. Im dłużej czytałem forum tym wiecej miałem pytań. Ostateczni kupiłem Domekt r600h. Nie widziałem jak działa Airpack czy Wanas, ale wiem jak działał mój Mistral 600 z krzyżowym wymiennikiem wiem jak działa obecny Domekt i jak na razie jestem mega zadowolony.

 

Nie bede tu sie rozisywał dlaczego uważam ze podjęłem słuszną decyzję (nie chce na forum dyskutować ze sprzedawcami poszczegolnych marek) chociaż po lekturze forum byłem raczej na nie. Natomiast jak ktoś chce to na PW moge wytłumaczyć roznice pomiedzy mistralem (fakt z przed 10 lat, moze wiele juz poprawili) a domektem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczy przeczytac ze zrozumieniem mojego posta a nie prowadzić krucjatę wobec każdego kto sie odzywa.

Nie mam żadnych związków z wanasem - poza tym, że mam ich produkt.

Napisałem, że wyeliminowane zostały kwestie podnoszone przez instalatorów jako wady. Przy wyborze reku rozmawiałem z kilkoma instalatorami i mówili jakie są wady/zalety róznych rozwiązań. To co podnosili przy wanasie jakoś mnie nie wystraszyło i dlatego zdecydowałem sie na zakup tego sprzętu. A wspominane przez instalatorów błędy producent usunął w aktualizacji oprogramowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wystarczy przeczytac ze zrozumieniem mojego posta

 

Wystarczy napisać wprost, co się zmieniło, a nie sadzić teksty z ulotki reklamowej.

Oprogramowaniem włączyli odzysk wilgoci zimą? A nie, w sumie to nie problem instalatora. Przesuszone powietrze to problem użytkownika.

Edytowane przez Kaizen
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozesłałem serie zapytań o ofertę i otrzymałem takie oto modele:

 

  • AERIS Next 350 R VV TR
  • Brink Renovent Excellent 400
  • Zehnder ComfoAir Q450 VVST
  • Mitsubishi Lossnay LGH 35RVX-E
  • ThesslaGreen AirPack Home 300

 

Nie pytam, żeby mi napisać bierz to i tylko jeden wybór.

Ale może dobra będzie porada "nie bierze tego i tego a pozostałe 3 to obojętnie", itd.

Czy coś z tego trzeba od razu skreślić albo od razu się napalić, że super?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brink swego czasu miał problem ze szczelnością i odprowadzeniem skroplin. Mam Zehndera 550 i przez okres prawie trzech lat wymienione zostały oba wentylatory.

P.S.

Zdaje się, że każdy ma drobne niedociągnięcia.

Edytowane przez Tomaszs131
P.S.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brink swego czasu miał problem ze szczelnością i odprowadzeniem skroplin. Mam Zehndera 550 i przez okres prawie trzech lat wymienione zostały oba wentylatory.

P.S.

Zdaje się, że każdy ma drobne niedociągnięcia.

Miałem przegląd kotła gazowego, zajrzałem przez ramię serwisanta do jego wnętrza. Mam w nim wentylator Ebm-a, na moje słowa że to dobra firma, serwisant odpowiedział, że sporo wymieniają........ Wygląda na to że firma zaczyna mieć problem z jakością. Mam Zehndera 350 drugi rok i na razie odpukać....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do żywotności maszyn, warto czytać szczegóły. W Mitsu mamy np takie coś.

Maintenance and lifetime

...... tu różne dane a na końcu najważniejsze:

Lossnay cores:

Around 10 years with maintenance at stated periods.

Motor :

30000 hours

Co daje 1250 dni ciągłej pracy silnika...jakieś 3,5 roku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozesłałem serie zapytań o ofertę i otrzymałem takie oto modele:

  • AERIS Next 350 R VV TR
  • Brink Renovent Excellent 400
  • Zehnder ComfoAir Q450 VVST
  • Mitsubishi Lossnay LGH 35RVX-E
  • ThesslaGreen AirPack Home 300

Nie pytam, żeby mi napisać bierz to i tylko jeden wybór.

Ale może dobra będzie porada "nie bierze tego i tego a pozostałe 3 to obojętnie", itd.

Czy coś z tego trzeba od razu skreślić albo od razu się napalić, że super?

 

Nie polecam Brinka, mam z nim same problemy, serwis jest fatalny, a praktycznie to nie istnieje, części mega drogie i możesz sobie je po kolei sam wymieniać bo Oni na pewno nie pomogą w zdiagnozowaniu problemu.

 

Ja na początku zastanawiałem się nad Zehnderem, ale w końcu wybrałem Brinka i teraz żałuję :(

Za to Zehnder teraz ceny ma dość spore (przynajmniej tak ostatnio wspominał mój instalator, który de facto też skreślił już Brinka)

Pozytywne opinie ma Thessla i sam nie wiem czy nie dojdzie do tego, że będę wymieniał centralę i może bliżej przyjrzę się tej centrali.

Mój sąsiad taką ma i jest zadowolony.

Edytowane przez Sebastain
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 4 weeks później...
Panowie ja się waham między Vaillantem 360 a Wanasem 350. Oba mam w podobnej cenie a za vaillantem przemawia to że mam kocioł vaillanta i chodziło by to na jednym sterowniku. dodatkowo vaillant ma niby lepsza sprawność, a wanas niższe zużycie prądu. Mieszkam niedaleko producenta wanasa więc z serwisem pewno nie ma problemów. Vaillant bardziej znany( z kotłów) doradźcie coś panowie. z góry dzięki
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem przegląd kotła gazowego, zajrzałem przez ramię serwisanta do jego wnętrza. Mam w nim wentylator Ebm-a, na moje słowa że to dobra firma, serwisant odpowiedział, że sporo wymieniają........ Wygląda na to że firma zaczyna mieć problem z jakością. Mam Zehndera 350 drugi rok i na razie odpukać....

 

Sporo wymieniają, bo na oko udział tych wentylatorów w rynku jest też spory... >90%?

Jak mają wymieniać inne skoro rzadko się je spotyka?

Firma to Papst, a nie EBM.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam strychu a piwnicę. Zazdroszczę tym co mają strych - znacznie lepsze pomieszczenie do umieszczenia centrali. Nawet gdybym miał dla niej wybudować domek ze styropianu.

 

Jedynym plusem umieszczenia centralki na strychu są dość krotnie odcinki pomiędzy centrala a skrzynkami. I to wszystko.

Mój reku taki domek ze styropianu posiada. Specjalnie w niczym to nie pomaga. Od ok -2 reku powoli zamarza więc włącza się tryb antyzamrozeniowy. U forumowiczów posiadających taka sama centrale i umieszczona w ciepłym pomieszczeniu jakim jest kotłownia tryb włącza się przy ok -10. Więc różnica jest znaczna.

Ten stan obserwowałem u siebie w poprzednim roku kiedy jeszcze nie mieszkałem (ale grałem dom do ok 18 stopni) więc temperatura wywiewana wynosiła. ok 16 stopni. Teraz będzie wyższa ale nie sądzę aby coś to diametralnie zmieniło. Być może ta granica zamarzania reku przesunie się o góra 2 stopnie.

 

Do tego dochodzą upierdliwe wycieczki na strychu celem wymiany filtrów.

 

Zdecydowanie lepiej jest umieścić centrale w kotłowni lub innym łatwo dostępnym i ogrzewanym pomieszczeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...