Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator jakiej firmy?


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Abstrachując od doboru centrali, nie uważasz że jedna centrala dla dwóch rodzin może w przyszłości przysporzyć sporych problemów.

Myślę o samej obsłudze centrali i komforcie rodzin mieszkających w bliżniaku. W końcu może zdarzyć się tak, że jednej osobie nie będzie odpowiadała mocniejsza wymiana powietrza, w tym samym momencie w drugim mieszkaniu będzie ona wręcz konieczna.

 

Po pierwsze dziękuję za pomoc.

Druga rodzina to będzie moja mama z niepełnosprawną ciotką. One nie będą narzekać.

Będzie przepustnica między obydwoma stronami.

Jedna jednostka jest tańsza niż dwie. Dla pewności jeszcze poprzeglądam.

Spory wydatek powietrza wyszedł z projektu. Ja go nie wymyśliłem. Nie znam się na tym, jak wspominałem.

W piwnicy będzie studio/próbownia do grania muzyki i czasem może tam być 10-15 osób jednocześnie. Ile tam powinno być wdmuchiwane?

W sumie to na co dzień w jednej części 4 osoby z w sumie zawsze ktoś na doczepkę. Jest salon z kuchnią, 4 sypialnie, 2 łazienki i sporo tej piwnicy.

W drugiej 2-4 osób, bo przez pierwsze lata będę mamy część wynajmował. Tutaj są dwie sypialnie, salon z kuchnią i 2 łazienki.

Metrów ok 370 - 400 w sumie bez garażu licząc.

Jakbym policzył tylko głowy, to wyszłoby zaledwie 120 - 180 m3 powietrza, czyli coś tu jest nie tak w stosunku do poniższej teorii Tom1000k.

Czy kompromis rzędu 850 m3 zamiast wyliczonych 1100 jest ok?

Muszę coś zadecydować. Dom w sporej części z funtów leci, a funt spadł o 1 zł od początku budowy. Jest słabo...

Każda oszczędność jest dla mnie pomocna. Okablowanie alarmu sam robię i co się da też będę próbował by oszczędzić.

Dzięki za wszelkie rady i mądre słowa.

Serdecznie pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Metrów ok 370 - 400 w sumie bez garażu licząc.

Jakbym policzył tylko głowy, to wyszłoby zaledwie 120 - 180 m3 powietrza, czyli coś tu jest nie tak w stosunku do poniższej teorii Tom1000k.

Czy kompromis rzędu 850 m3 zamiast wyliczonych 1100 jest ok?

Weź centralę o wydajności 400-600m3 z możliwością zejścia do 100m3/h. W nieużywanych pomieszczeniach będziesz przykręcał anemostaty zwiększając w ten sposób wydatek w używanych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałem ofertę na montaż rekuperacji a dokładniej rekuperator przeciwprądowy AERIS NEXT. Koszt wyszedł, w zależności od użytych elementów, pomiędzy 25 tys a 28 tys.

Oferta jest kompletna tzn. zawiera projekt, materiały wentylacyjne i dobrany na podstawie obliczeń inżynierskich rekuperator oraz wykonanie całości instalacji, włącznie z regulacją, pomiarami i protokołem.

Wydaje mi się to dosyć dużo, tym bardziej że znajomy kupował (wprawdzie w parterówce ale przy zbliżonym metrażu) za ok. 15 tys.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi o to aby się chwalić ... ale ja za 34 tyś brutto mam pompę i reku , montaż z materiałem .. i proszę nie pisać kto ,- bo to nie ma znaczenia , wystarczy dobrze poszukać i nie dać się omamić tutaj - każdy tak może a teraz na pewno można taniej.. Edytowane przez toommm
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę brutalny i zgaszę wasze wywody na mojsze i mojszejsze.

jaki rekuperator? otóż mając na uwadze jego parametry (w głównej mierze laboratoria opłacone) i KOSZTY zakupu oraz OBSŁUGI. rekomenduję zakup tego w którym da się wymieniać filtry we własnym zakresie (za 0,50 zł). Zakup niektórych sprowadza się do zakupu jedynie dedykowanych filtrów za k 150 zeta za komplet. Kieruj się możliwością własnej manufaktury typu cięcie włókniny na metry, czy podołasz (5 zł za metr) czy nie podołasz ( 500 zł za sezon grzewczy). A resztę olej, to naganiacze lub trolle :) U siebie ze względu na koszt musiałem przesunąć filtrację z rekuperatora na kanał czerpni, Zysk ekonomiczny? 1000 razy większy niż daje reku.

Edytowane przez Szklara
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę brutalny i zgaszę wasze wywody na mojsze i mojszejsze.

jaki rekuperator? otóż mając na uwadze jego parametry (w głównej mierze laboratoria opłacone) i KOSZTY zakupu oraz OBSŁUGI. rekomenduję zakup tego w którym da się wymieniać filtry we własnym zakresie (za 0,50 zł). Zakup niektórych sprowadza się do zakupu jedynie dedykowanych filtrów za k 150 zeta za komplet. Kieruj się możliwością własnej manufaktury typu cięcie włókniny na metry, czy podołasz (5 zł za metr) czy nie podołasz ( 500 zł za sezon grzewczy). A resztę olej, to naganiacze lub trolle :) U siebie ze względu na koszt musiałem przesunąć filtrację z rekuperatora na kanał czerpni, Zysk ekonomiczny? 1000 razy większy niż daje reku.

 

Wartościowa wypowiedź :popcorn:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do pracy całorocznej ?

A co chcesz ta nagrzewnica grzać latem? Jajecznice chcesz robić nią?

Nagrzewnica ta ma dogrzać nawiew aby zapobiec szronieniu wymiennika, nie zgłebiłeś chyba tego ...

Ech, do całorocznej, czyli w sensie czy wydoli w zimowe mrozy, czy trzeba się liczyć z dołożeniem czegoś mocniejszego. Skoro się nazywa "wstępna", a centrala w pełnej wersji (z OptionBoxem) może też sterować dodatkową nagrzewnicą elektryczną, to chyba sens tego pytania jakiś jest? Rozważam zakup podstawowej wersji centrali (Standard) bo planuję jedynie dołożenia sterowania przez LAN (ComfoConnect LAN C). Rozważam też nie zrobienie na razie GGWC (które było planowane), więc pytanie jest - czy ta "wstępna" nagrzewnica pozwoli na bezproblemową pracę rekuperacji przez cały sezon zimowy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
Ech, do całorocznej, czyli w sensie czy wydoli w zimowe mrozy, czy trzeba się liczyć z dołożeniem czegoś mocniejszego. Skoro się nazywa "wstępna", a centrala w pełnej wersji (z OptionBoxem) może też sterować dodatkową nagrzewnicą elektryczną, to chyba sens tego pytania jakiś jest? Rozważam zakup podstawowej wersji centrali (Standard) bo planuję jedynie dołożenia sterowania przez LAN (ComfoConnect LAN C). Rozważam też nie zrobienie na razie GGWC (które było planowane), więc pytanie jest - czy ta "wstępna" nagrzewnica pozwoli na bezproblemową pracę rekuperacji przez cały sezon zimowy?

Szczerze ? To śmieje się jak to czytam.

Czemu ? Bo "oni" mnie śmieszą ;)

 

Zapodaj tam świeczkę w zimie i będzie git.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będę brutalny i zgaszę wasze wywody na mojsze i mojszejsze.

jaki rekuperator? otóż mając na uwadze jego parametry (w głównej mierze laboratoria opłacone) i KOSZTY zakupu oraz OBSŁUGI. rekomenduję zakup tego w którym da się wymieniać filtry we własnym zakresie (za 0,50 zł). Zakup niektórych sprowadza się do zakupu jedynie dedykowanych filtrów za k 150 zeta za komplet. Kieruj się możliwością własnej manufaktury typu cięcie włókniny na metry, czy podołasz (5 zł za metr) czy nie podołasz ( 500 zł za sezon grzewczy). A resztę olej, to naganiacze lub trolle :) U siebie ze względu na koszt musiałem przesunąć filtrację z rekuperatora na kanał czerpni, Zysk ekonomiczny? 1000 razy większy niż daje reku.

 

Każdy rekuperator spełnia ten warunek. Do każdego można wstawić ramkę. Przed każdym zamontować filtr kanałowy za 100 zł.

Ja mam takie dwa.

https://allegro.pl/oferta/filtr-kanalowy-fko-200-okragly-vbf-spiro-flex-eu4-7175265613

Nie istnieją rekuperatory, w których nie da się wymieniać i produkować filtrów we własnym zakresie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ech, do całorocznej, czyli w sensie czy wydoli w zimowe mrozy, czy trzeba się liczyć z dołożeniem czegoś mocniejszego. Skoro się nazywa "wstępna", a centrala w pełnej wersji (z OptionBoxem) może też sterować dodatkową nagrzewnicą elektryczną, to chyba sens tego pytania jakiś jest? Rozważam zakup podstawowej wersji centrali (Standard) bo planuję jedynie dołożenia sterowania przez LAN (ComfoConnect LAN C). Rozważam też nie zrobienie na razie GGWC (które było planowane), więc pytanie jest - czy ta "wstępna" nagrzewnica pozwoli na bezproblemową pracę rekuperacji przez cały sezon zimowy?

 

W mrozy wystarczy, ale mam wrażenie że ta opcja to zupełnie inna nagrzewnica i Ty jeszcze nie odróżniasz wstępnej zabezpieczającej przed zamarzaniem od wstępnej podgrzewającej nawiew. Dwie zupełnie różne nagrzewnice.

GGWC to głupota i wyrzucanie pieniędzy. Nie rób tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mrozy wystarczy, ale mam wrażenie że ta opcja to zupełnie inna nagrzewnica i Ty jeszcze nie odróżniasz wstępnej zabezpieczającej przed zamarzaniem od wstępnej podgrzewającej nawiew. Dwie zupełnie różne nagrzewnice.

GGWC to głupota i wyrzucanie pieniędzy. Nie rób tego.

Możesz rozwinąć temat? Będę wdzięczny...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...