Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • 2 months później...
  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam(szukałam,ale nie ma takiego wątku-jakby co proszę o połączenie z innym).

Do wczoraj byłam przekonana że tylko gaz,dzisiaj nagle i niespodziewanie coś mi się odmieniło i zachciało mi się indukcji,jak gazownik jutro ma montować rurę :roll: typowo,ale do rzeczy.

Ponieważ miałam mieć gaz nie interesowałam się indukcją,w sobotę mam mieć też elektryka i muszę wiedzieć co mam od niego chcieć.

Problem mój polega na tym,że widzę w necie różne moce :???:

Kompletnie tego nie rozumiem,dla przykładu wzięłam w porównywarce Boscha

http://www.bosch-home.pl/product-comparison.html?ps=PIB651N14E,PIA611T66E

 

PIB651N14E-7 000 W -Bez wtyczki

 

 

PIA611T66E-3 680 W -Wtyczka Schuko/Gardy z uziemn.

wskaźnik zalegania ciepła, moc przyłączeniowa 3,7 kW (230V). Konieczność używania garnków ze stali ferromagnetycznej. Wtyczka do gniazdka z uziemieniem, niepotrzebna dodatkowa instalacja elektryczna.

 

Moja blond głowa wydedukowała sobie ha ha ha że suma mocy wszystkich pół grzejnych w tej drugiej jest mniejsza.Ale ja nie wiem czy mam chcieć moc większą czy mniejszą?Czy wystarczające jest 3,7 kw dla czterech pól,czy będzie miało to jakiś wpływ na szybkość nagrzewania się,gotowania i czego tam jeszcze?Prosić elektryka o "siłę",czy spokojnie pozostać przy gniazdku? :???:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kapuję nic

2 pola po 1800

2 pola po 1400

a moc całkowita 4600 :confused:

 

http://www.ceneo.pl/11645893s

 

marynata ...4600W to całkowita moc płyty...innymi słowy nuie wdajac się w tech, szcegóły...kazdy panel z osobna moze oddac tyle ile napisali...ale jesli uruchomisz je wszystkie na raz na pełna moc to...ona się rozłozy i razem nie przekroczy 4600 W

np. gotujesz zupe i na drugim smazysz...oba ustawiłas na max. 2x1800W = 3600w czyli pozostałe dostaja tylko po 500wW..to jest zdaje sie te bosterowanie :)

Innego wytłumaczenia nie ma no chyba że to jest ,,chłyt materkindody z ta mocą poszczególnych paneli,ale raczej nie:)

Ciebie i twojego elektryka interesuje tylko jeden parametr - moc całkowita =4600W

:)pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marynato jeśli mogę Ci coś doradzić to zastanów się na płytą Teka IR 641. Mam taką już od dobrych 3 lat i nic się z nią nie dzieje, moc ma sporo większą bo 6400 W i wszystkie pola z boostem, woda grzeje się szybciej niż w czajniku ;) Z racji że moc całkowita to 6400 to masz spory zapas mocy na gotowani na kilku garnkach. Co do podłączenia to mi elektryk doprowadził 5x4mm (400 a nie 230) i ponoć tylko takim przewodem powinno się podłączać płyty indukcyjne (teraz będziesz miała taką a za 5-6 lat zmienisz na mocniejszą i będzie klops z podłączeniem do 3F).

 

Dodam jeszcze że pola odpowiednio: 1800, 2300, 2300 i 3000. Przekłada się to bezpośrednio na ekonomię zużycia prądu bo przy ustawieniu boost dużo szybciej doprowadzisz wodę do wrzenia (np przy gotowaniu ziemniaków) a później ustawiasz na 1/3 mocy i spokojnie "dogotowywują" się potrawy. Przy mniejszej mocy dłużej będziesz grzała do odpowiedniej temp i zużycie prądu wzrośnie.

 

Co do garnków to każda indukcja wymaga ferromagnetycznych (po prostu magnes musi przywierać do dna garnka), ważne też żeby dno było płaskie. Dosyć istotne jest też żeby płyta miała wskaźnik nagrzania pola (moja ma) bo szkło samo z siebie się nie nagrzewa, ale przejmuje temp od dna garnka i zanim wystygnie mija trochę czasu, u mnie wyświetla się litera H i wiem żeby nie dotykać ;)

Kontynuując reklamowanie indukcji dodam że to najbezpieczniejsze urządzenie do gotowania bo ma czujnik temp i nie pozwala żeby np olej się zapalił samoczynnie (wyłącza się bodaj przy 250stopniach). Nie testowałem ale wierzę producentowi ;)

Edytowane przez dez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

Troszkę się boję,bo to moja pierwsza w życiu indukcja,a jak byłam na wyjezdzie i musiałam korzystać kuchenki elektrycznej(ale typowej,nie ind)to radziłam sobie bardzo słabo (np nie umiałam opanować kipienia i było zdejmowanie garnków).

Jednak chcę mieć białe ściany w domu i taki krok wydaje się konieczny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

marynata,

 

potwierdzam opinię o płycie TEKA, użytkuje takową mój brat i bardzo sobie chwali;

 

ja natomiast kupiłam Electroluxa ( nie pamiętam typu - a nie jestem w domu), wszystkie pola mają funkcje boster, woda w czajniku zagotowuje się błyskawicznie;

ogólnie jestem pod wielkim wrażeniem tego sprzętu, bo całe życie gotowałam na gazie;

w sumie dopiero uczę się na niej gotować, bo krótko mieszkam :)

bardzo podoba mi się funkcja samoczynnego wyłączenia płyty jeśli coś zaczyna kipieć i wylewać się na płytę , albo podtrzymywanie ciepła pod garnkiem : ugotowałam ziemniaki i musiały jeszcze postać jakieś 15 min zanim poszły do obiadu, więc stały sobie na płycie na podgrzewaniu i nie wystygły ani nie zbryliły się jak to często bywa;

 

to takie moje pierwsze pozytywne spostrzeżenia użytkowniczki gazu :)

 

garnki kupiłam emaliowane z Olkusza, mają ciekawe wzornictwo, nie tylko takie " babcine" tradycyjne, jeśli ktoś nie lubi;

moje są dosyć ciężkie i solidne,ze szklanymi pokrywami i wykończeniami stalowymi ( uchwyty ), można je także używać w piekarnikach i myć w zmywarce;

 

wydostałam z czeluści mojej starej kuchni jakieś od wieków nie używane emaliowane garnuszki i wszystko działa na indukcji :)

 

jeśli interesuje Cię typ płyty to chętnie sprawdzę po powrocie do domu

 

 

aha i jeszcze jedno moje spostrzeżenie : jak gotowałam na gazie nastawiałam np.gar ziemniaków i w tym czasie leciałam powiesić pranie, bo zanim się zagotowały to minęło dosyć sporo czasu; teraz najlepiej nie wychodzić z kuchni, bo raz dwa wszystko kipi i trzeba redukować moc

 

moja płyta ma moc 7200 "czegośtam" :)

Edytowane przez gahan
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przy ustawieniu boost dużo szybciej doprowadzisz wodę do wrzenia
Czytam właśnie że Teka IR 641 może być podłączona i na 230 v i na 400 v,pewnie przy tej pierwszej opcji ta funkcja nie będzie działać :???:

 

jeśli interesuje Cię typ płyty to chętnie sprawdzę po powrocie do domu

Poproszę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dodajmy o 0,00001%

 

PS 5x2,5mm2 wystarczy z palcem w nosie na każdy model płyty, a mówiąc precyzyjniej 4x2,5mm2 bo 99% płyt chodzi na 2F a 3 kabelek pozostaje w rezerwie na piekarnik albo zmywarkę

 

Szczerze to nie robiłem porównania o ile mniej zużywa prądu, ale czytałem kilka porad na temat używania indukcji i praktycznie wszędzie zwracali na to uwagę żeby doprowadzić do zagotowania wody na boost i pozniej zmniejszyc na normalny poziom (powiedzmy 4-5 / 10). Co do kipienia to zgadza sie że wykipi, ale tylko wtedy kiedy ustawisz na maks i zapomnisz o zmniejszeniu, ale tak samo sie zrobi na gazie.

 

Z tego co wiem jeśli podłączyłbym moją płytę pod 230 to nie mógłbym używać wszystkich pól jednocześnie na boost, ale tak czy inaczej patrząc przyszłościowo opłaca się podciągnąć 400 pod płytę bo nigdy nie wiadomo co za kilka lat wykombinują z tymi płytami. Pamiętam też że na początku chciałem podłączyć płytę 4x4mm ale elektryk kategorycznie zabronił i kazał dołożyć jeszcze jeden przewód. U mnie akurat miałem blisko od rozdzielni do płyty więc 5x4mm mimo że droższy wydał mi się lepszym rozwiązaniem, ale nie twierdze że 5x2,5mm nie wystarczy.

 

Przewaga nad gazem jest też taka że ustawiam sobie czas kiedy ma się wyłączyć grzanie i mogę wyjść z kuchni i zapomnieć o gotowaniu.

 

Gdybym teraz miał kupować nową płytę to zastanowiłbym się nad taką która "wyczuwa" garnek i grzeje tylko pod nim (chodzi o obszar grzania). Nie wiem o ile jest droższa ale ten bajer jest akurat mocno przydatny.

Edytowane przez dez
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale tak czy inaczej patrząc przyszłościowo opłaca się podciągnąć 400 pod płytę bo nigdy nie wiadomo co za kilka lat wykombinują z tymi płytami.
Ale czy pod to można podpiąć płytę która nie ma oznaczenia 230/400 a samo 230?

przykładowo pierwsza z brzegu

http://www.bosch-home.pl/produkty/p%C5%82yty-grzewcze/indukcyjne/PIA611T66E.html

Wtyczka Schuko/Gardy z uziemn.

moc przyłączeniowa 3,7 kW (230V)

 

generalnie chodzi o to czy możliwa jest uniwersalność,czy już muszę widzieć co chcę

Edytowane przez marynata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

 

Muszę zdecydować się już na płytę indukcyjną no i mam dylemat. Często gotuje na patelni lub garnku o średnicy 28 cm, a większość indukcji ma pola maks 26 czy nawet 21 cm - jak to się ma wówczas do garnków o większej średnicy?

 

Zastanawiam się nad płytą teka GKST 80 i4 Multi Slider

 

http://www.teka.pt/files/productgalleryphoto/gkst_80_i4_multi_slider_1.jpg

 

Albo amica PI8500TF

 

http://www.amica.com.pl/produkty/images/mc/3020/PI8500TF.jpg

 

Teka wydaje mi się fajniejsza bo ma więcej funkcji, amica za to ma lepsze pola grzewcze w tym jedno 28 cm

 

No i nie wiem co wybrać, czy ważne faktycznie jest żeby garnek miał maksymalnie tyle co średnica pola grzewczego?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
Sorry za taki mały offtopic, ale czy ktoś z Was już używał takiej płyty indukcyjnej ? Chcę wiedzieć czy jest lepsza od klasycznej kuchenki gazowej, bo się zastanawiam nad tym czy płyta indukcyjna czy gaz. bo się zastanawiam czy nie zakupić indukcji z http://e-naczynia.pl bo akurat mają promocję na ten produkt. Edytowane przez misztalsky
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak naprawdę nie jest lepsza. Oba typy dają ten sam efekt. Ugotowana woda, obiadek etc. Różnice wychodzą tak naprawdę latem, gdy gotujesz obiad. Przy kuchence gazowej jest o wiele cieplej w kuchni.

Jeśli chodzi o szybkość przygotowania potrawy - wygrywa indukcja.

Jeśli chodzi o utrzymanie płyty w czystości - wygrywa indukcja.

Koszt całoroczny - wygrywa gazowa

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...