Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

a jaka firma robi dla Ikea? np plyte Folklig

 

Teoretycznie czy praktycznie?

 

Teoretycznie sprzęt Ikea to Whirlpool i Electrolux (po zdjęciu pasuje bardziej Whirlpool)

 

Praktycznie ani Whirlpool ani Electrolux nie robią płyt, tak samo jak Amica, BSH i cała reszta - płyty indukcyjne robi kilka firm oemowych a następnie są one brandowane. Generalnie na większości płyt jest szkło francuskiego SchottCeran a pod spodem cewki niemieckiego E.G.O.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ikeowa płyta to Whirlpool teoretycznie tak jak pisałem

Beko - niekoniecznie - o ile produkcja ta sama co innych indukcji to będzie problem z serwisem...

 

dziekuje

tak, juz teraz wiem ze to whirpool, ale kusi mnie 5 letnia gwarancja...skoro uwazasz ze whirpool jest ok to chyba warto kupic

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem po zakupach sprzętu AGD do nowego domu. Kupiłem płytę Electrolux EHH46540FK, zresztą polecaną na forum.

Ponieważ jest to moja pierwsza indukcja, to mam kilak pytań.

Czy normalne, że płyta na poziomie 8 ledwo smaży cebulkę na patelni (wybaczcie ten dość obrazowy opis, ale nie wiem jak inaczej zmierzyć moc płyty :) )? Zagotowanie wody w dużym garnku na 14 poziomie nawet jest problemem...

No i czy normalne jest, że płyta buczy po włączeniu?

Płytę podłączył mi stolarz od kuchni, domyślam, się że nie robił tego pierwszy raz więc powinien zrobić to dobrze, ale czy można źle podłączyć płytę? Tzn. tak, że płyta działa tylko kiepsko?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam i sobie chwalę AEG AEG HK65425PFB, zdaje się być podobna, a ojciec ten sam :) Tak, to normalne że płyta buczy, ale to raczej nie ona, a korelacja płyta-garnek. W zależności od garnka odgłosy mogą być różne. Wiatraki też w płycie pracują, to również dodaje hałasu całości, choć pracują z różnymi obrotami w zależności od obciążenia. W Tece IR645, jaką kiedyś miałem, było dużo lepiej (czyt. ciszej), ale może dlatego padła (przegrzewanie ?).

Jeżeli mam szybko zagotować wodę to nigdy nie używam 14, tylko P (booster czy też inna nazwa). Kiedy zaczyna wrzeć, zjeżdżam do niższych wartości. Co do szybkości grzania, czego używałeś przed indukcją? Było szybciej? W moich indukcjach (trzy jak do tej pory) było bezkonkurencyjnie szybciej względem gazu i grzewczych, ale zawsze używam P do zagotowania.

Co do smażenia cebulki na 8, o ile pamiętam w instrukcji do AEG wspomniane jest, że zależność mocy od nastawy regulatora nie jest liniowa. Jednym słowem nastawa 7 nie znaczy, że grzejesz połową mocy max. dostępnej przy 14. To raczej zależności logarytmiczne - im bliżej końca tym zmiany są bardziej "widoczne", zresztą podobnie zdaje się odwzorowywać to skala na płycie. Poprzednie płyty, jakich uzywałem, miały nastawy 9+P, 10+P, więc tam miałeś mniej precyzyjną regulację, ale 14+P dostepne w AEG wcale nie jest jakąś super zaletą, Ad rem, jeśli mam smażyć (patelnia z powłoką SKK albo Fissler stalowy), grzeję szybko na P, smażę na 11-13, przy nastawie na 8 "krew zalewa" towarzystwo na patelni, duszeniem bym to nazwał.

Jednym słowem, po mojemu zdaje się być w porządku. Co do nieprawidłowego podłączenia, to albo działa, albo nie. Od jakości instalacji raczej uzależniałbym wydajność płyty, ale zakładam, że domek dość świeży. Teoretycznie, jeśli podłączona jest jednofazowo i zasilanie chałupy jest marne to jest mozliwe, ze wydajność spadnie. Jednak czy da się to zauważyć raczej wątpię. Mieszkam na wsi, zasilanie jest fatalne, zdarzają się wyłączenia, UPSy czasami pokazują zbyt niskie napięcie, ale nie zauważyłem wpływu tych zjawisk na jakość gotowania makaronu z wyjątkiem rzecz jasna całkowitej kaplicy, bo wtedy to "do Ciebie Panie" lub bardziej rozsądnie grill/ognisko (żadnego nie posiadam).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej miałem gaz i póki co wydaje mi się, że gaz był szybszy. Ale z tą mocą płyty rzeczywiście może być tak, że należy najpierw iść na maksa, a później schodzić w dół. Muszę sprawdzić. Co do zasilania w domu to jest na razie słabo, ponoć to wina prowizorki, przez którą jestem podłączony (tak twierdzi elektryk), światła przygasają jak załącza się lodówka, żarówki się przepalają, kicha ... Gorzej jeżeli po przełączeniu na przyłącze docelowe dalej będzie taka kicha. Może więc i indukcja nie pracuje jak powinna na najwyższej mocy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...

No i czy normalne jest, że płyta buczy po włączeniu?

 

 

Mam inny model elektroluxa.

Ma 9 poziomów + power (booster).

Zasadniczo grzeję w czajniku wodę na poziomie 8 (jakieś 3-4 minuty?), na Power to kilkanaście sekund.

Smażę na ok. 5-6

Po wyłączeniu pracuje czasem wentylator

Buczy przy niektórych garnkach (prawdopodobnie wynika to z budowy ich dna)

 

Od gazu zdecydowanie szybsza i bardziej precyzyjna.

Jedyne czego mi brakuje to funkcji szybkie wyłączenia pola (teraz muszę przyciskiem zjechać do 0)

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

światła przygasają jak załącza się lodówka, żarówki się przepalają, kicha ... Gorzej jeżeli po przełączeniu na przyłącze docelowe dalej będzie taka kicha. Może więc i indukcja nie pracuje jak powinna na najwyższej mocy.

 

Słabo to mało powiedziane. To dramat, jeśli klęka napięcie po włączeniu lodówki :) Lodówka pobiera ułamek tego, co płyta, więc jak ta się załącza to strach myśleć, co się dzieje. Myślę, że na docelowym będzie lepiej :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam inny model elektroluxa.

Ma 9 poziomów + power (booster).

...

Jedyne czego mi brakuje to funkcji szybkie wyłączenia pola (teraz muszę przyciskiem zjechać do 0)

 

Jeśli masz + i - do każdego pola, to spróbuj wcisnąć jednocześnie obydwa, pole powinno się wyłączyć (wskoczyć na 0). Tak jest w większości płyt, a niewiarygodne się zdaje, żeby nowoczesna płyta nie miała szybkiego wyłączenia. Ewentualnie vide instrukcja ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...