Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ŁAZIENKA: oświetlenie, lampy łazienkowe, kinkiety nad lustro - wątek zbiorczy


jacek213

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 436
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

fajne, podobają mi się, tylko dalej się obawiam, że trochę mało światła będzie ;/

moja łazienka ma ze 4m2 i włączając tylko to górne oświetlenie jest... niby nie ciemno, ale do jasności to mi nieco brakuje :) żeby się wymejkapować muszę koniecznie zapalić oświetlenie nad lustrem (a tam są jeszcze 4 takie same halogenki jak w tym górnym + lustro to tafla o pow. 2,20 x 1,20, czyli spora) wprawdzie nie mam okna, ale u ciebie pewnie okno też będzie przysłonięte jakąś żaluzją, roletką czy czymś podobnym...

 

a u ciebie w domu działają jeszcze elektrycy? poproś ich może o radę, jak mocne musiałoby to górne światło być (możesz też pokombinować wkręcając różne moce żarówek, choć akurat moi panowie byli tu w kwestii podpowiedzi dużo bardziej cenni niż metoda prób i błędów)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bardzo dziękuję za wszystkie rady , będę mądrzejsza jak wybuduję następny dom :yes: przeszukałam prawie wszystkie sklepy internetowe ... i chyba kupię tą listwę oświetleniową bo ma 6 żarówek o mocy 50W i wtedy będzie łączna moc 300W

 

http://img15.allegroimg.pl/photos/oryginal/18/74/45/88/1874458876

 

Pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam, czy 2 lampy po bokach lustra (lampy w odległości od siebie ok 150 cm), każda 2x40W wystarczą do jasnego oświetlenia czy jednak lepiej zdecydować się na 2 lampy 3x40W ? Konkretnie myślę o tych lampach i pomiędzy nimi wybieram:

 

http://www.rojswiatel.pl/aqua_massive__oswietlenie_lazienkowe/340091110_victoria,p1170920219

http://www.rojswiatel.pl/aqua_massive__oswietlenie_lazienkowe/340081110_victoria,p2044042468

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months później...
Witam, chciałabym kupić nad lustro do łazienki następującą lampę: http://www.tomix.pl/p/pl/tins11k/kinkiet+thiny+slim+k+60+cm+tins-11-k+kolor+aluminium+-+chors.html, tylko zastanawiam się czy te 24W to nie za mało ??????? Lustro ma 90 cm szerokości, lampę chcemy 60 cm i na suficie będzie plafon 40x40 cm, łazienka jest mała ok. 6 m2. Z góry dzięki za odp, zwłaszcza użytkowników konkretnie tej lampy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, chciałabym kupić nad lustro do łazienki następującą lampę: http://www.tomix.pl/p/pl/tins11k/kinkiet+thiny+slim+k+60+cm+tins-11-k+kolor+aluminium+-+chors.html, tylko zastanawiam się czy te 24W to nie za mało ??????? Lustro ma 90 cm szerokości, lampę chcemy 60 cm i na suficie będzie plafon 40x40 cm, łazienka jest mała ok. 6 m2. Z góry dzięki za odp, zwłaszcza użytkowników konkretnie tej lampy.

 

Ilość światła nad samym lustrem będzie wystarczająca. Oprawa zasilana jest świetlówką liniową z trzonkiem T5 , która daje taki sam efekt jak tradycyjna żarówka o mocy ponad 100W (dla barwy zimnej).

Gorzej jest natomiast ze szczelnością oprawy, która ma zaledwie IP 20. Tego typu oprawa nie powinna się znaleźć w łazience.To typowa oprawa biurowa.

Przy sporej, nawet okresowej, wilgotności w tak niewielkim pomieszczeniu żywotność świetlówki i elektroniki może nie być zadowalająca.

Pomijam całkowicie zlekceważony czynnik bezpieczeństwa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

to prawda, w tak małej łazience świetlówka z pewnością będzie w strefie, która narażona jest na oddziaływanie pary wodnej

 

http://centrumoswietlenia.pl/plugins/content/mavikthumbnails/thumbnails/images-stories-galerie-articles-ip44-2-234x127.jpg

 

Kolejna sprawa, świetlówki nie lubią częstego włączania, jak to jest w łazience, szybciej się zużyją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Gdzieś doczytałem że najlepsze do łazienki są zimne barwy oświetlenia, czy to prawda ?

I tak i nie.

Łazienka to miejsce, które oświetla się dzisiaj tak samo jak każde pomieszczenia wielofunkcyjne, w tym i miejsce "robocze".

Zdecydowanie źle wygląda odbicie w lustrze, oświetlone źródłem światła zimnego. Szczególnie panie powinny unikać takiego światła wykonując choćby makijaż. Efekt może być szokujący po wyjściu z łazienki.

Optymalnym oświetleniem standardowym lustra jest "świetlówka liniowa" o barwie ciepłej ok 3tys Kelwinów i wysokim współczynniku Ra, montowana na boku lustra.

Natomiast do wykonywania zabiegów kosmetycznych używa się źródeł światła zimnego o temp. 5tys i więcej oraz maksymalnym Ra. Jest to jednak światło specjalistyczne, używane sporadycznie i niewielu potrzebuje takiego światła.

Kiepskim światłem jest nawet ciepły halogen w oprawach punktowych, zarówno umieszczany z boku jak i z góry ( obojętnie czy rampa czy zwisy).

Światło wiszące nad lustrem jest modne ale do zabiegów pielęgnacyjno-upiększających, średnio dobre.

 

Kolejna sprawa, świetlówki nie lubią częstego włączania, jak to jest w łazience, szybciej się zużyją.

To nie do końca też prawda.

Współczesne świetlówki , stosuje się z powodzeniem i w łazienkach gdzie światło włączane jest na krótko i nawet się często włącza-wyłącza.

Problem w tym co to znaczy "często" ?

Jeśli będziemy się bawić włącznikiem świetlówki i robić sobie z niej stroboskop, to faktycznie żywotność jej będzie marna.Ale jeśli włączymy, odczekamy aż się trochę rozgrzeje ( czyli tyle ile potrzebujemy zwyczajowo czasu na wejście i wyjście), nic się jej nie stanie i żywotności nie obniżymy.

Inna sprawa ,że im świetlówka starsza tym dłużej się rozgrzewa i żeby osiągnąć swoją wydajność potrzebuje więcej czasu i "słabiej świeci".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to samo napisałam. Długi start i mrużenie to największe minusy tradycyjnych świetlówek, w łazience ma to szczególne znaczenie.

Problemu nie będzie, gdy zastosuje się LED. Oczywiście w ciepłej barwie światła, by nie czuć się potem jak w prosektorium.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie to samo napisałam. Długi start i mrużenie to największe minusy tradycyjnych świetlówek, w łazience ma to szczególne znaczenie.

Problemu nie będzie, gdy zastosuje się LED. Oczywiście w ciepłej barwie światła, by nie czuć się potem jak w prosektorium.

:D

"Dokładnie", to napisałaś coś zupełnie innego.

Czyli co? Mówisz, że świetlówki nie nadają się raczej do łazienki ?

No, skoro ty tak tak mówisz , to musi to być niechybnie prawda.

A powiedz tylko jeszcze,jakie znaczenie w łazience ma wydłużony start do max 0,7-1,0 sek i co to jest mrużenie świetlówki ?

 

Bzdurzysz jak za dawnych , dobrych lat.:)

Poszukaj jeszcze proszę w necie taki LED, który dla barwy ciepłej o tem, 3000K oddaje dobrze barwę chociaż w przybliżeniu jak analogiczna świetlówka.Powodzenia. O lumenach nawet nie wspomnę.

Chyba nawet ledy SeoulSC i Nichie, najlepsze ciepłe LEDy, mają coś poniżej 80.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sam sobie odpowiedziałeś na to pytanie ...

 

Inna sprawa ,że im świetlówka starsza tym dłużej się rozgrzewa i żeby osiągnąć swoją wydajność potrzebuje więcej czasu i "słabiej świeci".

 

w tym tonie nie będę z tobą polemizowała

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Czy nad lustrem praktykuje się umieszczenie powiedzmy dwóch zwisających lamp? A jeżeli tak to może macie jakieś podpowiedzi, jakie?

Pozdrawiam.

 

 

Tak, oczywiście że się praktykuje, bo to pięknie wygląda, zwłaszcza gdy ma się lustro na całą ścianę :yes:

 

http://www.trendecoration.com/wp-content/uploads/beautiful-light-idea-bathroom.jpg

 

http://www.architecturalhousemodels.com/wp-content/uploads/2012/04/Modern-Light-Deluxe-Small-Bathroom-Lighting-Design.jpg

 

Wtedy warto by jednak pomyśleć o toaletce i podświetlanym lusterku kosmetycznym. Dziewczyny na Wizaż.pl przetestowały wiele modeli i radzą, co wybrać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...