Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Drzewka i krzewy owocowe do ogrodu


Recommended Posts

  • Odpowiedzi 719
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 2 weeks później...
Z ta jagoda kamczacka to chyba prawda.Kupilam na jesieni takie zdechcniete wiechcie,chyba wyschniete po 3 zl za sztuke i zasadzilam.Mysle,nie przyjma sie,6 zlotych nie majatek.No i wypuszczaja paki.Szkoda,ze nie zrobilam zdjecia po zakupie,pewnie by wiekszosc byla zdania,ze to umarlak,a nie roslina.A jednak zyje:)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy mozna posadzic teraz? Czy juz za pozno i czekac na jesien? Bede w domu dopiero za tydzien...

 

Mysle,ze do konca kwietnia spokojnie mozna(ale niech sie Elfir wypowie).Mowie ci,ja posadzilam na jesien te roslinke wygladajaca jak obraz nedzy i rozpaczy i nie dawalam jej zbyt wielkich szans,a ona sobie rosnie;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A chyba zostane przy jagodzie i zobacze co z tego bedzie;)

Leszczyne moze w innym miejscu posadze, ciezko tylko z miejscem bo maly ogrodek...

Czy tej jagody sa jakies odmiany, ktore polecacie? Trzeba kupic jedna czy dwie odmiany?

Jak ziemie przygotowac przed nasadzeniem- w internecie niby pisze ale chcialbym sie poradzic praktykow:)

 

Z gory dziekuje za odpowiedz i pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jagoda ma małe wymagania - gleba przeciętna ogrodowa jej wystarczy. Chyba, że masz jakieś nietypowe warunki?

Odmiany jagody z grubsza dzielą się na dwa rodzaje - z "mysim" posmakiem (niektóre odmiany rosyjskie) i bez niego. Sama nie uprawiałam, opieram się na wrażeniach użytowników z forum ogrodniczego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie szalu nie ma, niby ziemia czarna, ale piasek...Podrasowac ja czyms?:)

Pozostaje znalezc sklepik z sadzonkami i zobaczyc, co z tego bedzie. Poczytam jeszcze o tej roslince na necie, tak dla uzupelnienia wiadomosci.

Chcialbym miec jakies rosliny, co to zjadliwy owoc wydaja- na razie mam tuje wzdluz ogrodzenia i kwiaty. Ogrodek maly, a jeszcze POS. Nie ma co narzekac, dobrze jest jak jest!

Dziekuje za informacje i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
  • 1 year później...

Odkurzam wątek, wydaje mi się ciekawy i szkoda by zakopał się w zapomnianych wątkach.

W swoim domu mieszkam już siódmy rok i dopiero teraz zaczyna być widać efekty nasadzeń sprzed kilku lat.

Przez ten czas miałem na swoim koncie porażki i sukcesy. A oto moje spostrzeżenia.

 

1. Nie sadzić roślin, których uprawa skazana jest na niepowodzenie (klimat, jakość gleby itd)

Do moich porażek mogę zaliczyć przygodę z brzoskwiniami. Mimo starań nie udało mi się wyhodować ani jednego drzewka. Niestety zawsze po jakieś zimie drzewka przemarzały. W końcu dałem sobie spokój - z klimatem nie wygram, mazowieckie to nie najlepsze miejsce na brzoskwinie. U mojego sąsiada wymarzły wszystkie wieloletnie brzoskwinie. Zatem gdy zabierzemy się do nasadzeń warto porozmawiać z "tubylcami". Oni mają za sobą wiele lat doświadczeń i poradzą co warto, a co nie warto sadzić.

2. Realizować nietypowe marzenia.

Osobiście wyznaję zasadę, że obok pożądanych gatunków sadzę nie pospolite odmiany - takie, których owoców szukać ze świecą na targowiskach.

Dlatego znalazły się u mnie dwie odmiany derenia jadalnego (Bolestraszycki i Szafera), jarzębina z jadalnymi na surowo owocami (Rosina). Myślałem o jadalnych kasztanach, ale w tym przypadku to obowiązkowo dwa drzewka, a na to szkoda było mi miejsca. Dodatkowo posadziłem trzy brzozy pożyteczne (rzadko spotykane). Są one dużo niższe od pospolitych brzóz (do 8m wysokości), mają rozłożyste konary (kojący cień w letnie upały), piękną, bajeczną śnieżnobiałą korę i duże liście.

3. Pozyskiwać materiał od sąsiadów.

Po zakończeniu budowy kupiłem kilka sadzonek porzeczek (czarne i czerwone). Rosły makabrycznie. Przyrosty małe, szybko traciły liście z powodu chorób.

Zrobiłem przechadzkę po sąsiednich ogrodach. Znalazłem tam duże, zdrowe i stare krzewy porzeczek, które były zdrowe i obwieszone owocami. Wystarczyło wyciąć kilka gałązek i wsadzić jesienią wprost w ziemię na mojej działce. Rośliny ładnie się ukorzeniły i zaczęły owocować.

Zatem w pierwszej kolejności staram się pozyskać sadzonki od sąsiadów (np. na zasadzie wymiany) a w ostateczności udaję się do szkółki ogrodniczej.

4. Nie bać się szczepień drzew.

Posadziłem dwa drzewka jabłek. Jedna z nich to papierówka. Po jakimś czasie zrozumiałem, że posadzenie papierówki to był błąd - owoce dojrzewają niemal w jednym czasie i szybko stają się "mączne". Moja rodzina nie da radę ich skonsumować w jednym czasie. U sąsiada odkryłem jakąś odmianę jabłek o dużych, pysznych owocach, do tego miał zaszczepioną starą kosztelę. Mimo braku doświadczenia zaszczepiłem na mojej papierówce te dwie odmiany. Udało się. Teraz jedno drzewko rodzi mi trzy rodzaje jabłek o różnych smakach i w różnych terminach. Ten sam manewr wykonałem na czereśni. Trzy odmiany o różnych terminach owocowania na jednym drzewku. W ten sposób mając jedno drzewko możemy doczekać się różnorodności owoców.

 

pozdrawiam kończących przygodę z budowę i rozpoczynających przygodę z ogrodem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks później...

Właśnie o tej jagodzie kamczackiej też słyszałem. Mi chodzi po głowie jakiś "nietypowy" krzew, na przykład: truskawkomalina: http://www.domisad.pl/krzewy-owocowe/476-truskawko-malina-framberry.html :)

 

Albo nawet...kiwi - http://www.domisad.pl/krzewy-owocowe/186-kiwi-issai.html. Tak serio - sądzicie, ze w naszych warunkach dałoby to kiwi radę?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Pytanie do tych ,którzy mają i zajmują się w swoim ogrodzie małą ilością drzewek owocowych.Posiadam takie rodzaje drzewek.

1.papierówka(stara odmiana)

2.śliwka węgierka w miast brzoskwini

3.grusza klapsa (stara odmiana)

4.orzech włoski w miejsce jabłoni lobo

5.langroda żółta

6.czereśnia szczepiona żółto-różowa

Fotki po kolei numerycznie i pytanie za chwilę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...