Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Dokładnie Ci teraz nie podam bo nie mam kompa z danymi pod ręką, ale z pamięci to do -5 to ok 23-27kW, przy -15 ok 45kW/, przy -25 (min mieliśmy -30) to dokładnie nie powiem bo nie byłem w domu i mam spisywane dane co kilka dni, ale jeden dzień spisałem i było chyba coś ok 65kW.

Od 03.01 do 02.02 wyszło 505 zł

Moja pompa (mniejszy model) wg daikina pracuje do -20, ale sprężarka się wyłączała ok -25/-27

Te większe od 11kW mają pracować do -25.

 

dzieki o to mi chodzilo

jak bedziesz mial chwile czy mozesz podac jak to wyglada stosunku rocznym (o ile masz takie dane)

tzn. chodzi mi ile pompa zuzywa miesiecznie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Znaczy temperaturę równowagi masz ustawioną na -10, hmmm....

Ja mam też 8,4kW i zauważyłem to samo tzn. przy -10 miała się włączyć grzałka, ale się nie włączyła nawet przy -18. To wziąłem i przestawiłem temperaturę równowagi na -18 i nic.....włączyła się dopiero przy -23. Temperatura w podłogę przy takim ustawieniu spokojnie dawało 29,8, a w domu 21-22st.

Ja tam jestem zadowolony.

Tak punkt równowagi mam przy -10 wyliczony, ale grzałki się przy tej temp nie załączają zbytnio :D

Jak mam w PC ustawione to nie wiem, musiałbym sprawdzić, ale IMO to bez większego znaczenia, niech PC włącza grzałki jak trzeba, najważniejsze jest, że robi to rzadziej niż zakładałem więc też jestem zadowolony ;)

U Ciebie jest niższa temp w podłogówce więc PC może pracować wydajniej i mniej z grzałek korzystać, ja mam słabą podłogówkę wykonaną jeszcze w ubiegłym wieku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzieki o to mi chodzilo

jak bedziesz mial chwile czy mozesz podac jak to wyglada stosunku rocznym (o ile masz takie dane)

tzn. chodzi mi ile pompa zuzywa miesiecznie

Mam pompę od grudnia ;) ale jak chcesz to mogę podać dokładniejsze dane za 2 mies pod koniec lutego.

PC mam opomiarowaną 3 licznikami z podziałem na taryfy więc można coś tam sobie już wyobrazić ile to będzie rocznie kosztować tym bardziej, że moje zużycie pokrywa się z symulacją daikina dość dokładnie i sądzę, że można się na tym opierać szacując roczne zapotrzebowanie na energię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a swoja droga jeżeli jest coś lepszego w pompach p-w to napisz TO. Nie bierz pod uwagę ceny tylko parametry. Pokaż mi PC P-W, któregokolwiek producenta która będzie pracowala w takich samych warunkach jak mój Zubadan. tzn ŻADNEGO innego żrodła ciepła, żadnych dodatkowych grzałek i w takich temperaturach jak były niedawno u mnie czyli do -36 w nocy. Będę wdzięczna za żeczywiste porównanie. A nie że są "leprze bo to samo tylko w lerzej cenie" Bo jest to wierutnym klamstwem

jesteś najlepszym przykładem że powietrzne się sprawdzają

ale jak prosisz o porównanie do swojej pompy innych to dopisuj cenę swojej 40 tyś za komplet

to dla wyjaśnienia niuansów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pompę od grudnia ;) ale jak chcesz to mogę podać dokładniejsze dane za 2 mies pod koniec lutego.

PC mam opomiarowaną 3 licznikami z podziałem na taryfy więc można coś tam sobie już wyobrazić ile to będzie rocznie kosztować tym bardziej, że moje zużycie pokrywa się z symulacją daikina dość dokładnie i sądzę, że można się na tym opierać szacując roczne zapotrzebowanie na energię.

było by super

a czy masz jakieś dodatkowe źródło ciepła czy pompa jest jedynym?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

było by super

a czy masz jakieś dodatkowe źródło ciepła czy pompa jest jedynym?

Mam kominek - używany sporadycznie bo nie mam miejsca na drewno i czasem kupię 1m3. Sądzę, że można go pominąć w obliczeniach.

Przez 10 lat grzałem olejem i piec olejowy został połączony równolegle z PC.

Blisko miesiąc modliłem się o mróz, żeby móc w końcu przetestować PC w skrajnych warunkach (kiedy grzałki się załączą) oraz żeby pobawić się piecem i PC.

Mam możliwość ustawienia pieca tak, żeby załączał się zamiast grzałek, ale po 2 dniach testów stwierdziłem, że albo sam piec albo sama PC.

 

Piec zostaje awaryjnie, ale wyłączając te 2/3 dni testów to grzeję tylko PC :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kominek - używany sporadycznie bo nie mam miejsca na drewno i czasem kupię 1m3. Sądzę, że można go pominąć w obliczeniach.

Przez 10 lat grzałem olejem i piec olejowy został połączony równolegle z PC.

Blisko miesiąc modliłem się o mróz, żeby móc w końcu przetestować PC w skrajnych warunkach (kiedy grzałki się załączą) oraz żeby pobawić się piecem i PC.

Mam możliwość ustawienia pieca tak, żeby załączał się zamiast grzałek, ale po 2 dniach testów stwierdziłem, że albo sam piec albo sama PC.

 

Piec zostaje awaryjnie, ale wyłączając te 2/3 dni testów to grzeję tylko PC :D

czyli wychodzi na to, że na dzień dzisiejszy jesteś

"szczęśliwym posiadaczem pompy powietrznej"

z jakiego rejonu Polski jesteś?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

wlacze sie w watek o mrozach i pompach powietrze woda. Sam mam taka - Atlantica Excellia Tri 16kW od listopada - obecne zuzycie zawiera sie :

przy cieplejszym grudniu - 25-35 KWh na dobe

przy obecnych mrozach okolo 60 KWh

najmniejsza temp pokazywal czujnik -27 stopni i tej nocy pociaglo 100 KWh (mtsle ze grzaleczki sie zalaczyly)

Dom - 250 m2 podlogowki + 80 m2 nieogrzewanej antresoli, jest raczej dobrze ocieplony:

sciany - 30 cm styro

strop 48-60 cm welny

podloga - 80 cm poliuretanu w proszku

okna 3 szybowe

reku Nikol na EBM-ach

W domu jest kilka dziur:

Brak wiatrolapu - wiec drzwi MS przemarzaja ze szronem na uszczelce

na poddaszu kolejne drzwi bez ocieplenia

garaz ocieplony 5 cm od strony domu + podwojne drzwi.

 

Jak na razie pompa sie sprawdza - zadana temp 23 stopnie jest utrzymywana bez problemu - co budzi mniejsze lub wieksze zdziwienie wszystkich odwiedzajacych - no bo jak przy -20 pompa powietrzna grzeje wode do 50 st ?????????

 

Dopiero jak dotna rure to zaczynaja wierzyc.

 

Mysle ze symulacje Daikina sa Ok - tez taka mialem - podobnie jak Atlantica i przewidywane zuzycie powinno zamknac sie w 6000 KWh. na sezon

 

Poprzedni - pierwszy sezon grzalem kotlem elektrycznym o mocy 16KW i zuzycie sezonowe wyszlo 14 tys kWh- wiec PC powinna sie placic po 10 latach - jednak zamierzam ja wykorzystywac do ogrzewania basenu - wiec okres ten sie skroci.

 

Z wad i porad - przy wiekszym spadku temp - sterowaniu pogodowka - i moim ustawieniu krzywej - pompa wlacza sie juz podczas I taryfy, tak aby na 22H miec zadana temp - w zwiazku z tym komform cieplny w domu waha sie w bardzo malych odchylach. Na piecu mialem zwykly termostat pokojowy i te wahania bylyu minimalnie wieksze - do 0,5 st - ale podloga sie wychaladzala i wieczorem po 22 odczucie zimna bylo wieksze Dopiero po kilku godzina jak sie nagrzala posadzka to sie wyrownywalo - i osiagalo wlasciwa temp na rano.

 

Porada - chcesz PC powietrze woda- im mniej ocieplisz dom - tym predzej co sie splaci :)))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie 6 tylko powinno zamknąć się w 6.Powinno się zamknąć oznacza zawsze ,że nigdy się nie zamyka,więc przyjąłem 7

NIe było takich mrozów w zeszłym roku mówisz,ale to ,że w tym roku zima zaczęła się w styczniu to już zapominasz.Do stycznia była wiosna.Raptem 10 dni mrozu mocnego i już piszą ojojoj ,ale mrozy ,no straszny sezon.W taki sezon nie dziwne ,że pompą wyjdzie drożej niż normalnie.To jest póki co bardzo łagodny sezon jeśli chodzi o temperatury.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie 6 tylko powinno zamknąć się w 6.Powinno się zamknąć oznacza zawsze ,że nigdy się nie zamyka,więc przyjąłem 7

NIe było takich mrozów w zeszłym roku mówisz,ale to ,że w tym roku zima zaczęła się w styczniu to już zapominasz.Do stycznia była wiosna.Raptem 10 dni mrozu mocnego i już piszą ojojoj ,ale mrozy ,no straszny sezon.W taki sezon nie dziwne ,że pompą wyjdzie drożej niż normalnie.To jest póki co bardzo łagodny sezon jeśli chodzi o temperatury.

 

 

Dla mnie wszystko OK!! U Pigeona 14:6 da COP = 2,33. Ja planuję zakup PC PW i zakładam właśnie COP na 7 msc grzania CO i CWU 2,3 a poza sezonem grzewczym CWU ok 3. Średnioroczny COP 2.4 Dla mnie to super!

Ty chyba Tomku131 jednego nie rozumiesz. My tu PC PW z ekogroszkiem czy peletem nie porównujemy (nie porównuj motoroweru z motocyklem). Większość z nas nie ma też gazu ziemnego o czym śmiało i otwarcie piszemy, że w 80% byśmy w niego poszli. Generalnie większość osób wybiera PC bo rozważa system bezobsługowy i ma do wyboru czysty prąd, PC PW, olej, gaz z butli. Tu PC PW wychodzi najkorzystniej. Dla mnie zejście ze zużyciem prądu z 12000 kWh przy COP 2.4 do 5000 oznacza oszczędność ok 3150 zł rocznie. PC PW za 20 tys zwraca się w 6,3 lata (a przy wzroście cen prądu spokojnie w 5 lat). 5 lat to dużo? Chyba nic o ekonomi nie wiesz :(

 

p.s. PC PW za 20 tys może być konkurencyjna spokojnie z np: pelletem. Odlicz koszt budowy komina i co najważniejsze budowy z 5m2 kotłowni i już masz 70% PC za free, ale skoro Ty albo przynajmniej 95% budujących o tym nie pomyślało wcześniej to nic straconego. Wystarczy policzyć choćby sam koszt inwestycji w kocioł Kostrzewy na pellet - 10 tys, dopłata za sondę lambda 2 tys, sterowanie pogodowe 1 tys, wkład do komina z montażem i kominiarzem 2 tys, pompki obiegowe z 1 tys, zbiornik na wodę z 1 tys. Razem: 17 tys kontra PC PW za 20 tys. Też mi duża różnica w cenie za to, żeby nie być palaczem:)

 

p.s. 2. jak chcesz to można taniej: ekogroszek za 7 tys+ 2 wkład komin + 1 tys zbiornik. Razem 10 tys (bez pogodynki, palacz 365 dni w roku) ale ja wtedy na to kupuję PC z Chin za 7 tys. Jak kupie 2 to razem za 10 tys. takie tam mają promocje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe znamy jaki COP wyjdzie,a wy już zakładacie ,że 2.4.Jeśli wyjdzie 7tys kwh to COP wyjdzie 2 .Przestancie pierdzielić o zimie.DO stycznia była wiosna,10 dni mrozu i juz spokój.W zeszłym roku zima od pazdziernika

COP 2 takiej pompy !! .To ile wyjdzie COP tych chińczyków ? Poniżej 1 ,czy może tez 2 ,bo tak samo dziala fizyka ,a tu jest 25 tys zamiast 8 tys bo tu jest marka typu Panasonic,Fujitsu itp a tam marki nie ma

Jedna rzecz powiedziales wlasciwa - nad pompa sie mozna zastananawiac WYLACZNIE nie majac dostepu do gazu i nie chcac palic weglem.Kazdy kto ma gaz w granicy i zaklada pompe (powietrzna czy gruntowa) jest

a.naganiczem

b.idiota

c.chce byc inny ,oryginalny -co w praktyce oznacza i tak podpunkt b

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe znamy jaki COP wyjdzie,a wy już zakładacie ,że 2.4.

Jedna rzecz powiedziales wlasciwa - nad pompa sie mozna zastananawiac WYLACZNIE nie majac dostepu do gazu i nie chcac palic weglem.

 

1. ale na podstawie kilku domów i podanych wyników generalnie wiemy, że COP 2.3-2.4 jest realne. Przecież sam Pigeon już pompę użytkuję ok 2/3 sezonu grzewczego więc śmiało może ocenić jak to będzie, w zasadzie już wie.

2. gaz ziemny - zgadzasz się. Dobrze, że choć na coś się zgadasz. Ale jak zawsze diabeł tkwi w szczegółach. U mnie na wsi krzyczą, że może będzie gaz, ale chcą mieć listę osób chętnych do podpisania umowy i podobno mamy dokładać się 5 tys do dociągnięcia gazu do wsi !! A ja potem mam od drogi do domu 100 mb :) za podłączenie kolejne 8 tys. Kociołek ze zbiornikiem na wodę jakieś 150 l a reszta przepływowo i pogodyna to 13 tys, wkład do komina z kwasówki to 2 tys, montaż 2 tys. Razem 30 tys :( a PC PW 20 tys wsio.

Na szczęście nie ma chętnych we wsi i gazu zapewne nie będzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NIe znamy jaki COP wyjdzie,a wy już zakładacie ,że 2.4.Jeśli wyjdzie 7tys kwh to COP wyjdzie 2 .Przestancie pierdzielić o zimie.DO stycznia była wiosna,10 dni mrozu i juz spokój.W zeszłym roku zima od pazdziernika

COP 2 takiej pompy !! .To ile wyjdzie COP tych chińczyków ? Poniżej 1 ,czy może tez 2 ,bo tak samo dziala fizyka ,a tu jest 25 tys zamiast 8 tys bo tu jest marka typu Panasonic,Fujitsu itp a tam marki nie ma

Jedna rzecz powiedziales wlasciwa - nad pompa sie mozna zastananawiac WYLACZNIE nie majac dostepu do gazu i nie chcac palic weglem.Kazdy kto ma gaz w granicy i zaklada pompe (powietrzna czy gruntowa) jest

a.naganiczem

b.idiota

c.chce byc inny ,oryginalny -co w praktyce oznacza i tak podpunkt b

 

no niech mnie piorun trzaśnie więc jestem idiotą???

 

bo wychodzi mi kWh ciepła (przy cop=2.4) w 2 taryfie 10 groszy??

a 80-90 % zmieszczę w 2 taryfie.

 

i cały sezon ok 3.000 pln za prawie 300 m2 domu ?? Jeszcze z przewiewami bo niepokończone?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...