Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

ja nie twierdze że daikin to mercedes, chodziło mi tylko o porownanie. ale nie pisz proszę bzdur że atlantic jest bez porównania lepszy od daikina, bo na razie udowodniłeś że jest lepsza tylko w cenie.

 

No, ale jeśli za tą samą cenę można dostać pompę o większej mocy, trzymającą lepsze parametry przy niskich temperaturach, to znaczy chyba, że JEST lepsza.

I nie zgodzę, że nie można porównywać pompy 3-fazowej z 1-fazowa.

Jeśli kosztują tyle samo to jak najbardziej można.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

niech napisza ci co uzywaja atlantica jak to wyglada ze zuzyciem pradu i bedzie git ;)

bo tak to tylko teoria

 

edit - ja kilka osob zapraszalem do siebie zeby zobaczyli jak to u mnie wyglada dla potwierdzenia tego co pisze :)

nikt nie dojechal :(

Edytowane przez QQQQ
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie ze dla uzytkownika najlepej podac ile jaka PCi zuzywa pradu w okreslonych warunkach ( przy jakim ociepleniu domu, kubaturze i wielu innych porownywalnych elementach ),

odjuz uzytkujacych

a zalozenia ( badania producenta czesto sa dla warunkow idealnych ) ... fajne sa ;)

kazdy dom inny, ozc prawdopodobne, jak ktos sam robi moze sie mocno pomylic, jak ma zlecic firmie - szkoda kasy

 

porownywales - pamietam, ale jakies niescislosci powstaly i sie juz nie wypowiedziales

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę szkoda dyskusji z tobą Arturo, konkretów nie podałeś, porównałeś daikina 1 fazowego do atlantica 3 fazowego, a technicznie nie podałeś żadnego za, także to ty czytaj ze zrozumieniem co piszesz. bo nigdzie nie napisałeś czemu jest lepsza, oprócz tego że tańsza ... tylko nie pisz że pisałeś wyżej, bo tam porównałeś 1faz z 3 faz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie ze dla uzytkownika najlepej podac ile jaka PCi zuzywa pradu w okreslonych warunkach ( przy jakim ociepleniu domu, kubaturze i wielu innych porownywalnych elementach ),

odjuz uzytkujacych

a zalozenia ( badania producenta czesto sa dla warunkow idealnych ) ... fajne sa ;)

kazdy dom inny, ozc prawdopodobne, jak ktos sam robi moze sie mocno pomylic, jak ma zlecic firmie - szkoda kasy

 

porownywales - pamietam, ale jakies niescislosci powstaly i sie juz nie wypowiedziales

 

To ty chcesz porównywać pompy dla każdego budynku i dla różnych izolacji??

Można porównywać w takich samych znormalizowanych warunkach.

Czy porównujesz samochody pytając ile spali dziennie czy na 100 km .Może z górki , a może pod górkę ,w lecie ,czy w zimie.A nawet jak byś dostał te informację

To czy wiesz jak długo będziesz jechał w dzień czy w nocy???:confused:

Ja mogę tobie podać ktura więcej spali a ktur mniej w określonych warunkach.

W niskich temperaturach masz wybór albo moc albo cop .Są PC o duże mocy i małym cop Zubadan i o małej mocy i wysokim cop Power inwerter.

I kilka pomiędzy nimi alterma Daikina Alfea S alfea tri.

Zawsze coś za coś -fizyka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wydaje mi sie ze dla uzytkownika najlepej podac ile jaka PCi zuzywa pradu w okreslonych warunkach ( przy jakim ociepleniu domu, kubaturze i wielu innych porownywalnych elementach ),

odjuz uzytkujacych

 

Takie porównanie nie ma sensu, bo co Ci da porównanie dwóch domów wykonanych wg zupełnie innych projektów, różniących się powierzchnią o np 13%, współczynnikiem U ścian o 0.08 [W/(m2 x K)], a stropu o 0.12 [W/(m2 x K)], ilością mostków termicznych wykonanych przez dwie różne ekipy, z inną dbałością podchodzące do swych obowiązków.

 

Jedyne rozsądne porównanie może się odbywać na podstawie oblicznień OZC dokonanych przez jedna osobę, albo najlepiej na osiedlu domków, wybudowanych przez jednego deweloperów wg jednego projektu.

 

Porównywanie sprawności pomp 1-f i 3-f ma, jak już napisałem sens, jeśli należą do tej samej półki cenowej. Jeśli wg danych katalogowych jednostka 3-f wypada lepiej, niż jednostka 1-f innej firmy, a kosztuje tyle samo, to dlaczego mamy zakładać, że akurat TEN producent podaje nieprawdziwe dane ?

Edytowane przez fotohobby
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po przeliczeniach wyszło, że różnica w cenie między pompą altherma 11 kw (trójfazowa jedn zew. i wew.) w porównaniu z 8,4kw (jedn. zewn. jednofazowa, wew. dwufazowa) zwróci się po 10 latach.

 

jak pierwsze dwa sezony grzalem kotlem elektrycznym - inwestycja 2400 netto - koszt na 300m2 4500zl za sezon nr 2

 

dlatego porponuje - dociepl styro do min 20 cm - w podloge tez daj min 20 cm - albo zasyp moim proszkiem na 1 m :)

w strop min 40 cm welny + jakies tam reku + kociolek elektryczny na podlogowke wodna (zawsze mozesz zmienic medium)

 

mysle ze po takiej modyfikacji kazda PC splaci ci sie w 10-12 lat nie predzej

 

po modyfikacji zapal w kominku i ustaw sterowanie na kotle zwyklym termostatem pokojowym ale z podbita temp w drugiej taryfie

w ciagu dnia cieplo od kominka - w 2 taryfie kociolek elektryczny - akumulacja w nocy powoduje ze przez 3/4 dnia temp ci spadnie o 1 st - wtedy na wieczor kominek i bedzie OK

 

 

 

dla wyjasnienia - ja policzylem splate PC na 10 lat - ale po uwzglednieniu faktu ze chce podgrzewac basen - spadnie to do okolo 7 lat

i wziolem Atlantik Excelie TRI 16 kW - wychodzi taniej o jakies 4-6 tys od Daikina (tansza byla tylko Therma LG) - atlantik wygral cena i obsluga (pierwsza istalacja w moim rejonie wiec mialem karte przetargowa)

 

- mysle ze ustalenie ktora jest lepsza - mozliwe jest tylko w laboratorium przy idelnej powtarzalnosci warunkow - a wynik bedzie pewnie lepszy o zero, zero zero iles tam - bo o ile moze byc lepsza dana PC (zakladam ze porownujemy podobne kontrukcje) - na pewno nie 2 razy

 

U mnie w tym tyg marca zuzycie jest srednio 15kWh na dobe w drugiej taryfie - ale w domu ponad 23 stopnie- najwiecej w zimie przy -25 pobrala 100kWh, a od 20 listopada lacznie 4000kWH (symulacja Daikina dawala okolo 6 tys kWh z 90 % w 2 taryfie - mysle ze jest dosc trafna bo do 20 listopada grzalem kotlem elektrycznym)

 

tak wiec - policz - pomysl - i pamietaj ze im bardziej energooszczedny dom - tym gorzec ze ekonomicznoscia PC - no chyba ze bardzo chcesz ja miec

(jak ja)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do QQQQ porównuje nasze domki i wychodzi mi że ocieplenie będziemy mieć praktycznie takie jak Ty, nie wiem jedynie z czego masz ściany. Jesteśmy na etapie stan surowy zamknięty, więc mozemy jeszcze dostosować ocieplenie. U ciebie 100% podłogówki, u nas też. U Ciebie 400 m pow. po podłodze, u nas o polowe mniej. Zastanawiam sie czy faktycznie 8,4 kw by nie wystarczyło. Mozesz napisac konkretnie jaki model masz i czy twoja jedn. zewn. jest trójfazowa? I jak mozesz to ile płaciłeś za pompę +zaobnik?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do Arturo i malux

 

grzejecie juz?

czy tylko zachwalacie produkt?

 

ja absolutnie swojej nie zachwalam

może z dwa miesiące temu mówiłem o dobrej cenie - ja za 10kw z 300litrowym zasobnikiem zmieszczę się razem z montażem faktyczmie w okolicach 16 tyś

ngdy się o parametrach pompy nie wypowiadałem

 

cop to troche takie bajerowanie - większość powietrznych prawdopodobnie w kosztach utrzymania domu są zbliżone do siebie bardziej niż by to chcieli producenci.

rzeczywiście najlepszym odnośnikiem są zużycia prądu w domach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W naszym przypadku inwestycja w 8,4 kw zwróci się pewnie po 10 latach (nie problem) , a jak bysmy zainwestowli w 11 kw to wydłuzy się pewnie o kolejne 10 lat(i tutaj to już zaczynam się zastanawiać powaznie czy warto). PC chcemy bo gazu nie mamy i nie bedziemy miec długo.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...