Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

malux20, dzięki za informacje.

W mojej pompie (Altherma zintegrowana serii BB z 200 litrowym zasobnikiem) grzeję wodę dwa razy na dobę: od 13.00 do 48 stopni na wieczór oraz o 4.00 do 44 stopni na rano. Z CWU korzystają 3 osoby. Chyba u mnie nie da się grzać raz na dobę, za mały zasobnik, nie zmagazynuje dość ciepła.

 

Aluk, grzejesz o 13:00 do 48 stopni, możesz napisać jaką masz temperaturę wody np. o 22:00?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Aluk, grzejesz o 13:00 do 48 stopni, możesz napisać jaką masz temperaturę wody np. o 22:00?

 

mati__, o 22.30 było 27.7 st., a woda leciała naprawdę ciepła. Tu muszę dodać, że do wspomnianej godziny 2 osoby już się myły. Trzeba pamiętać, że woda o różnych temperaturach układa się warstwowo w zasobniku, stąd wskazaniami czujnika temperatury nie zawsze do końca można się sugerować. W każdym bądź razie 200 litrów podgrzane do 48 stopni od 13.00 w II taryfie wystarcza do mycia dla 3 osób.

Edytowane przez aluk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory ogrzewałem dom tylko w nocy między 22.00 a 6.00. Od 13.00 grzałem natomiast CWU do 48 stopni i drugi raz o 4.00 nad ranem do 44 stopni. Teraz zrobię modyfikacje polegające na tym, że dodatkowo będę ogrzewać dom między 13.00 a 15.00, a 200 litrów CWU chcę podgrzewać raz na dobę do 55 stopni o 4.00 rano. Zobaczymy czy to wystarczy dla zapewnienia dostatecznej ilości CWU na ranne i wieczorne mycie. Generalnie chcę wymusić pracę pompy wyłącznie w II taryfie tak długo jak pozwoli na to temperatura zewnętrzna, a już najbliższe noce mają być na minusie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie skoro o wilku mowa - wspominam o tytułowej Pompiea Ciepła firmy Daikin Altherma.

Posiadam nową sztukę, obecnie Chce sprzedać sprawną :

Pompe Ciepła Daikin Altherma podaje model : ERLQ 016 AW 1 - 11 TYS

oraz

DAIKIN model 5MXS90E Klimatyzator - 7 TYS

 

Czy orientują się Panowie gdzie można sprzedać? jak znaleźć odbiorcę? widziałam w internecie że niema typu ogłoszeń albo ja źle szukam i pomimo tego że cena atrakcyjna bo połowa wartości rynkowej jakoś cicho w temacie :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do tej pory ogrzewałem dom tylko w nocy między 22.00 a 6.00. Od 13.00 grzałem natomiast CWU do 48 stopni i drugi raz o 4.00 nad ranem do 44 stopni. Teraz zrobię modyfikacje polegające na tym, że dodatkowo będę ogrzewać dom między 13.00 a 15.00, a 200 litrów CWU chcę podgrzewać raz na dobę do 55 stopni o 4.00 rano. Zobaczymy czy to wystarczy dla zapewnienia dostatecznej ilości CWU na ranne i wieczorne mycie. Generalnie chcę wymusić pracę pompy wyłącznie w II taryfie tak długo jak pozwoli na to temperatura zewnętrzna, a już najbliższe noce mają być na minusie.

 

Witam, zrobiłem tak jak w cytowaniu powyżej i muszę przyznać, że się sprawdza (masz rację ferrit :)). W domu mam 23,0-23,5 st. a wody podgrzanej raz na dobę do 55 st. w nocy wystarcza do mycia dla trzech osób na rano i wieczór.

Policzyłem koszty za listopad br. i wyszło mi 180 zł, w tym 50 zł za CWU i 130 za CO. Taki wynik jak dla mnie jest super. Trzeba oczywiście pamiętać, że listopad był wyjątkowo ciepły. Zobaczymy jakie temperatury będą w grudniu i jak będą wyglądać koszty energii.

 

Pozdrawiam wszystkich Forumowiczów.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie skoro o wilku mowa - wspominam o tytułowej Pompiea Ciepła firmy Daikin Altherma.

Posiadam nową sztukę, obecnie Chce sprzedać sprawną :

Pompe Ciepła Daikin Altherma podaje model : ERLQ 016 AW 1 - 11 TYS

oraz

DAIKIN model 5MXS90E Klimatyzator - 7 TYS

 

Czy orientują się Panowie gdzie można sprzedać? jak znaleźć odbiorcę? widziałam w internecie że niema typu ogłoszeń albo ja źle szukam i pomimo tego że cena atrakcyjna bo połowa wartości rynkowej jakoś cicho w temacie :(

a wystawiasz fakturę ???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Aluk straszny zmarzluch jestes ;-) nastepnym razem koszty wpisz do innego tematu i w synaturze opisz swoj dom tak jak wiekszosc forumowiczow. Dzieki za pozdro.

 

ferrit, niekoniecznie ;) Tak dokładniej to moja żona. Podałem temperaturę na termometrze sterownika ściennego rekuperatora w salonie. Czy jest on dokładny? Nie wiem, bo nie mam rtęciowego termometru laboratoryjnego, żeby to sprawdzić i wiedzieć jaki jest błąd pomiaru. W każdym bądź razie 23,5 stopnia to już jest naprawdę ciepło w domu i właściwie dla mnie ważne jest subiektywne odczucie ciepła aniżeli faktyczne wskazania termometru.

Faktem jest że dziś podeszło już po południu do 24 stopni i jest już za ciepło... Stąd na noc obniżę krzywą grzewczą na poziom -2 (do tej pory było 0, a między 13 a 15 było +3). Zobaczymy co będzie rano i po południu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

w zwiazku z przejsciem na taryfe dwustrefowa orientujecie sie moze czy sterownik Althermy (14kW - wersja B niskotemperaturowa) ustawiony wylacznie na grzanie w godzinach drugiej strefy bedzie mogl podgrzewac wode uzytkowa za pomoca solarow niezaleznie od ustawien w sterowniku?

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aluk spoko spoko najważniejszy komfort a te różne termometry różnie wskazują. U mnie też jest różnica pomiędzy 3 termometrami 0,2'C i 0,3'C. ja też w godz 13..15 podbijam temp domu na 24'C (+2) aby się PC włączyła. W pozostałym czasie 2T mam podbicie 23'C (+1), a za to w 1T godz 6..13 mam 21'C (-1) aby się nie włączyła bo nas znikoma ilość w domu, a w godz 15..22 na 22'C (0) i to jest zadana temp w domu. W rzeczywistości ona się kształtuje w przedziale 22...22,8'C. Dopisz sygnaturę jaki masz dom i jaką PC.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam serdecznie,

 

w zwiazku z przejsciem na taryfe dwustrefowa orientujecie sie moze czy sterownik Althermy (14kW - wersja B niskotemperaturowa) ustawiony wylacznie na grzanie w godzinach drugiej strefy bedzie mogl podgrzewac wode uzytkowa za pomoca solarow niezaleznie od ustawien w sterowniku?

 

Pozdrawiam

 

Czy pompa ciepła p-w i solary to sensowne rozwiązanie? Od razu znaznaczam, ze to pytanie, a nie atak czy cus.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aluk spoko spoko najważniejszy komfort a te różne termometry różnie wskazują. U mnie też jest różnica pomiędzy 3 termometrami 0,2'C i 0,3'C. Dopisz sygnaturę jaki masz dom i jaką PC.

 

Racja, ferrit. Tym elektronicznym termometrom jakoś do końca nie ufam. Zresztą ma być ciepło i tyle :) Sam jestem ciekaw jak długo uda się ogrzewać dom tylko w II taryfie. Na razie w zupełności wystarcza.

P.S. Sygnatura dodana, pozdrawiam :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy pompa ciepła p-w i solary to sensowne rozwiązanie? Od razu znaznaczam, ze to pytanie, a nie atak czy cus.

 

W zwiazku z praca pompy w drugiej taryfie (15-17, 22-6) przeszlo mi przez glowe, ze zalozenie solarow (http://www.gbsbank.pl/Kredyt-z-dotacja-NFOSiGW-na-kolektory-sloneczne.html - 45% dotacji do kredytu) by bylo ciekawym sposobem na wspomozenie pompy jesli chodzi o grzanie wodu uzytkowej. Na dana chwile jest to tylko pomysl stad moje pytanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zwiazku z praca pompy w drugiej taryfie (15-17, 22-6) przeszlo mi przez glowe, ze zalozenie solarow (http://www.gbsbank.pl/Kredyt-z-dotacja-NFOSiGW-na-kolektory-sloneczne.html - 45% dotacji do kredytu) by bylo ciekawym sposobem na wspomozenie pompy jesli chodzi o grzanie wodu uzytkowej. Na dana chwile jest to tylko pomysl stad moje pytanie.

 

W ogóle się tym nie przejmuj;) Zainwestuj jedynie w porządny zbiornik CWU z dużym wymiennikiem, a pompa sobie poradzi:yes: Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bry :) w końcu nauczyłem się sterować tą pompę jakieś 2 tygodnie temu ale jest kolejny problem ustawiłem ją w taryfach tanich no i se jedzie dom mokry 80% wilgotności dziennie wylewam około 20 litrów wody z reku

reku działa ale dziwi mnie jedno czemu tak drastycznie spada temperatura w domu na 7 godz leci w dół około 3 stopni co mnie jeszcze ciekawi to że jak jest odszranianie pompy jedzie na 2 grzałki to normalne ?

Temperatura żądana na pompie to 30 na powrocie na początku jest 24 stopnie ale potem leci w dół dziennie na takich ustawianiach jak mam teraz że chodzi tylko w tanich taryfach sadzi jakieś 30 kwh

 

pozdro

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bry :) w końcu nauczyłem się sterować tą pompę jakieś 2 tygodnie temu ale jest kolejny problem ustawiłem ją w taryfach tanich no i se jedzie dom mokry 80% wilgotności dziennie wylewam około 20 litrów wody z reku

reku działa ale dziwi mnie jedno czemu tak drastycznie spada temperatura w domu na 7 godz leci w dół około 3 stopni co mnie jeszcze ciekawi to że jak jest odszranianie pompy jedzie na 2 grzałki to normalne ?

Temperatura żądana na pompie to 30 na powrocie na początku jest 24 stopnie ale potem leci w dół dziennie na takich ustawianiach jak mam teraz że chodzi tylko w tanich taryfach sadzi jakieś 30 kwh

 

pozdro

 

T3fl0n, gratuluję. Teraz pewnie będziesz troszkę eksperymentował i bawił się ustawieniami jak większość użytkowników Althermy (w tym i ja).

Czyżbyś robił tynki wewnętrzne (a może się mylę)? Jeśli tak, to sam widzisz, ile przy tym wody się zbiera. Parowanie (a tak jest w przypadku schnięcia czegokolwiek) zawsze pochłania ciepło i właśnie dlatego obniża się temperatura w Twoim domu. Będzie to trwało dopóki nie pozbędziesz się nadmiaru wilgoci, a z tego co piszesz to wnioskuję, że trochę to potrwa.

Jako prosty przykład weź chociażby pocenie się. Pot na powierzchni skóry paruje a Ty czujesz że jest ci chłodniej, prawda? Twój dom też się teraz poci, no i się schładza... Niestety, nie przeskoczysz tego. Musisz czekać.

Co do załączania się 2 grzałek podczas odszraniania wymiennika Althermy to jest to jak najbardziej normalne. U mnie jest tak samo. Pompa musi po prostu w ciągu określonego czasu (zdaje się, że jest to maksymalnie 8 minut) pozbyć się szronu (rozpuścić go) na wymienniku. Odwraca wtedy obieg wody i przepuszcza przez wymiennik podgrzaną wodę z podłogówki. Kiedy jednak nie jest ona dostatecznie ciepła wtedy pompa załącza grzałki by podnieść temperaturę wody do tego poziomu aby skutecznie pozbyć się szronu.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam dzieki Aluk za wypowiedz tak tynki juz dawno zrobione zmienilem teraz ustawienie pompy na sztywno 25 na powrocie mam 21,8 i pompa caly czas mieli czy ona sie kiedys bedzie wylaczac sama ile musi byc na powrocie by chodz na chwile przestala mielic

dzis troche siedzialem przy tej pompie i co mnie zdziwilo to ze zbyt czesto sie odszrania w godzine poradzila odszronic sie 2 razy a nawet w calosci nie byla zaszroniona tez tak macie albo bardzo macie zaszronioną

84 % wilgoci reku dziala wyciaga z pomieszczen 16,5c a nawiewa 13,8 ale kanaly mam jeszcze do konca nie docieplone

napiszcie jak to u was ile macie zadaną temp zeby miec okolo 21c w pomieszczeniach czy tez tak czesto wam sie odszrania i ile kwh na dobe poradzi zjesc u mnie okolo 40kwh na dobe idzie

pozdro :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś z Was zauważył następujące zachowanie pompy (Altherma zintegrowana 14kW): mrugają trzy (lub dwie) ikonki naraz - sprężarka, pompka i prysznic (gdy sprężarka się wyłącza mrugają tylko pompka i prysznic). Pół godziny wcześniej skończyła się funkcja dezynfekcji i temperatura CWU jest ok 60 stopni. Być może mruganie tych ikonek oznacza jakiś rodzaj ostrzeżenia, ale nie mogę tego znaleźć w instrukcji. Mój instalator też szuka, ale nie może znaleźć jak do tej pory. Wszystko wydaje się w porządku, pompa działa, grzeje i pewnie takie coś już kiedyś było tylko nie zauważyłem. Jestem ciekawy co to oznacza?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...