Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Opisywana sytuacja ma miejsce przy wydłużonym czasie pracy pompy do maks 8-01=95. Dzisiaj znowu zmieniłam ustawienia 4-03=3 i zostawiłam 8-01=95 oraz 8-03=95. I po godz. kiedy zerknęłam na wyświetlacz chodziła grzałka (nie wiem kiedy dokładnie się włączyła) Za chwilę wyłączyła się i grzałka i pompa. Temp. wody w ziorniku 43st.c. Nie rozumiem dlaczego grzałka włączyła się szybciej niż po 95 min. Nie moge wykorzystać taniej taryfy i nagrzać wody do 50 st.C w ciągu2 godz. przy wysokich temp. zewn. Nie mogę też ponownie uruchomić cyklu podgrzania wody o godz. 14. Może źle ustawiłam temp. wody ale chyba w tym nie ma filozofii.Zaprogramowałam zdarzenia na cały tydzień i ustawiłam temp. wody 49 st.C. Moja pompa EKHBX016BB9WN, ERLQ011CAW1.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,4k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

czarów nie ma. Z tego co piszesz wynika, że pompa pracowała razem z grzałką, a z ustawień wynika, że nie może tak pracować.

Ma pracować 95 min, a pracuje 60 min??

Albo coś nie tak ustawione, albo coś nie tak działa. Nie ma problemu by 11-ka dogrzała taki zasobnik. Skontaktuj się z serwisem.

Pytanie jeszcze skąd ten pomiar. z czujnika pompy czy faktyczny na wylewce - sprawdź i porównaj.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Próbuję ustawić podgrzewanie ciepłej wody i mam problem. Teraz kiedy na zewnątrz jest ciepło i nie chodzi ogrzewanie, wyłączyłam grzałkę w zbiorniku (200l) i zaprogramowałam podgrzewanie wody w godz. 13-15 (z uwagi na II taryfę) do 49 st.C. Chciałam sprawdzić do jakiej temperatury pompa nagrzeje wodę w ciągu tych 2 godz. Nie wiem co zrobiłam nie tak, ale pompa wyłącza się po ok. 1 godz. a woda nie przekaracza temp. 42 st.C. Proszę o podpowiedzi.

 

Nie wiem czy wcześniej pisałeś ale napisz jaka moc pompy, jaki zasobnik CWU z jaką wężownicą i od kiedy jest pompa użytkowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

QUOTE=clarnet;6877088]czarów nie ma. Z tego co piszesz wynika, że pompa pracowała razem z grzałką, a z ustawień wynika, że nie może tak pracować.

Pompa nie pracuje razem z grzałką. Chodziło mi o to, że pompa wyłącza ok 14, włącza grzałka, chodzi trochę i wyłącza się. Do 15 godz. nie pracuje ani pompa ani grzałka (teraz po dłuższych obserwacjach wiem, że nie jest to regułą, ale o tym za chwilę).

 

Ma pracować 95 min, a pracuje 60 min??

Tego właśnie nie mogę zrozumieć najbardziej.

 

 

Pytanie jeszcze skąd ten pomiar. z czujnika pompy czy faktyczny na wylewce - sprawdź i porównaj.

 

Pomiar z czujnika pompy. Nie wiem jak sprawdzić na wylewce. W środę przyjedzie serwis. Ale mam juz kilka swoich wniosków.

 

1.Przy kolejnym dniu zaobserwowałam, że dokładnie po 50 min. pompa wyłączyła się. Temperatura wody w zbiorniku 42 st.C. (wyjściowa ok 26st.C)Włączyła się grzałka i chodziła do 15 godz. Tem. wody w zbiorniku o godz. 15 taka sama 42 st.C

2. Następnego dnia znowu po 50 min włączyła się grzałka. Temp dobiła do 42 st.C (wyjściowa ok 26 st. C.) Czyli jak poprzedniego dnia. Zmniejszyłam zadaną temp. poniżej 42 st.C grzałka wyłączyła się. Następnie podwyższałam zadaną temp. i jak doszłam do 60 st. C pompa włączyła się ponownie. Zostawiłam maks. temp. zadaną 78 st.C i pompa chodziła do 14.35 i natępnie włączyła się grzałka (czyli jak w ustawieniach po 95 min). Temp. wody w zbiorniku 47,5 st.C. Ale jak już wyłączyła się grzałka temp=42st.C. Podczas pracy pompy, gdy woda na wylocie osiagnęła 60st.C włączyło się odszranianie.

3. Kolejnego dnia temp. wyjściowa w zbiorniku 19 st.C. Pompa chodziła do 14.35. (tepm=42 st.C) potem grzalka do 15 (temp bez zmian 42 st. C). Był moment że pompa wyłączyła się i włączyła ponownie, tak jakby zrobiła sobie przerwę. No i również włączyło się odszranianie.

 

Nie wiem dlaczego w pierwszych dniach grzałka włączała się po 50 min. No i jak już się włączyła to dlaczego o godz. 15 temp. wciąż była taka sama.(może tylko ikona grzałki sie włączyła a sama grzałka nie chodziła, albo grzałka chodziła a czujnik coś przekłamuje). Swoją drogą o ile st. C powinna się podnieść temp. wody podczas 25 minutowej pracy grzałki? Ostatniego dnia grzałka włączyła się prawidłowo po 95 min (temp. wyjściowa była niższa - może to ma znaczenie). Wcześniej zdarzało się, jak pisałam powyżej, że pompa wyłączyła się ok 14. Włączyła się grzałka, pochodziła trochę i wyłączyła się. Do 15 godz. nie pracowała ani grzalka ani pompa. (może temp. została osiągnięta tylko znowu czujnik źle wskazywał).

 

Sama teraz nie wiem, jak ustawić podgrzewanie wody, żeby w ciągu tych 2 godz. nagrzała sie maks. Może podwyższyć zadaną temp. wody i włączyć wcześniej grzałkę np po godz. Zgłupiałam. A wydawało się, że to tylko kilka ustawień.

Edytowane przez Rocka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi będzie tak Ci pomóc na odległość. Dużo nieścisłości. 3kW grzałka pracowała przez ponad godzinę i żadnej zmiany temperatury?

Jest jeszcze szereg nastaw związanych z histerezami startu i wyłączenia pompy oraz startu i wyłączenia grzałki. Sprawdzony w praktyce opis nastaw znajdziesz tutaj. Praca grzałki w zasobniku zależy też od tego czy nastawa jest powyżej/poniżej granicznej temp. pracy pompy na zasilaniu i zewnętrznej.

Skonsultuj to z serwisem. Na pewno znajdą przyczynę.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1.Przy kolejnym dniu zaobserwowałam, że dokładnie po 50 min. pompa wyłączyła się. Temperatura wody w zbiorniku 42 st.C.

Nie sugeruj się temperaturą zasobnika, ale zarejestruj jaki temperatury miałeś na rurach wejściowych i wyjściowych z pc - użyj termometrów z sondą zewnętrzną przyciśniętych bezpośrednio do rury i dobrze zaizolowanych. Może pc osiąga wyjściową temperaturę graniczną i stąd się wyłącza ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno mi będzie tak Ci pomóc na odległość. Dużo nieścisłości. 3kW grzałka pracowała przez ponad godzinę i żadnej zmiany temperatury?

Jak na moje oko woda miała temp. wyższą niż wskazywał czujnik. Z kranu leciała naprawdę gorąca woda. Problem w każdym bądź razie rozwiązany. Wina ewidentna czujnika. Był za płytko włożony. Wskazywał 42 st.C a w rzeczywistości jak się okazało 49 st.C. Czyli wszystko ok.

 

Jest jeszcze szereg nastaw związanych z histerezami startu i wyłączenia pompy oraz startu i wyłączenia grzałki.

6 i 7 nie zmieniałam

Sprawdzony w praktyce opis nastaw znajdziesz tutaj.

 

Zanim zaczęłam zmieniać ustawienia przestudiowałam dokładnie powyższy opis kilka razy. Teraz natomiast służy mi jako ściąga :)

 

Praca grzałki w zasobniku zależy też od tego czy nastawa jest powyżej/poniżej granicznej temp. pracy pompy na zasilaniu i zewnętrznej.

 

Grzałka włączała się szybciej niż wynikało z ustawień w bardzo ciepłe dni. Podobno powyżej temp. zewn. 35 st.C włącza grzałka. Pompa znajuje się na południowym zachodzie. Więc cały czas w słońcu. Muszę jeszcze poobserwować.

Dziękuję i pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może pc osiąga wyjściową temperaturę graniczną i stąd się wyłącza ?

 

Wydaje mi się że pompa w bardzo ciepłe dni osiąga temp. graniczną. Stąd robi przerwy albo włącza się ikona odszraniania. Tak jakby chroniła się przed przegrzaniem. Może w upalne dni lepiej podgrzewać wodę rano o 5-6, bo dla sprężarki też nie dobrze, jak pompa włącza się i wyłącza co chwilę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i dobrze, że problem rozwiązany :)

Tak jak pisałem Ci wcześniej warto zawsze zweryfikować temp. odczytywaną z czujnika i faktyczną.

Zdarza się, że czujnik się rozjedzie i podaje błędny odczyt lub nie mierzy tego co ma mierzyć. Wtedy "zmusza" pompę do pracy lub wyłącza za wcześnie.

Natomiast zewn. temp. +35 stopni to sztywne ograniczenie i powyżej tych temp. cwu jest przygotowywana tylko na grzałce.

pzdr

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...
  • 1 month później...
Mam takie pytanko do znawców pomp ciepła a szczególnie Daikina: czy jest jakaś różnica w pracy pompy dla grzania CO i CWU. Chodzi mi dokładnie o to czy tak samo pompa pracuje grzejąc CO jak i CWU. Chce sterować złączem termostatu na zasadzie włącz wyłącz pompę, natomiast rozdziałem na co i cwu ma się zająć zewnętrzne urządzenie. Czy moje rozumowanie jest prawidłowe?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pewnego rodzaju automatyka Althermy w wersji B:

 

Korzystal moze ktos z Was ze zlacza S2S dla przelaczania pompy w taryfe o korzystnej stawce kWh? Zastanawiam sie czy nie mozna tego zlacza uzyc jako pewnego rodzaju sposobu na zautomatyzowane zdalne sterowanie pompa ciepla przy pomocy automatyki domowej (np. skorzystanie z sieci z-wave i przekaznika, ktory sterowany zdalnie by zalaczal lub odlaczal zasilanie na zlacze S2S).

 

Ewentualne inne sugestie majace na celu pozwolenie na zdalne zalaczanie pompy ON/OFF beda mile widziane.

 

Dzieki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam takie pytanko do znawców pomp ciepła a szczególnie Daikina: czy jest jakaś różnica w pracy pompy dla grzania CO i CWU. Chodzi mi dokładnie o to czy tak samo pompa pracuje grzejąc CO jak i CWU. Chce sterować złączem termostatu na zasadzie włącz wyłącz pompę, natomiast rozdziałem na co i cwu ma się zająć zewnętrzne urządzenie. Czy moje rozumowanie jest prawidłowe?

Hydraulicznie pracuje tak samo, aczkolwiek zupełnie inne algorytmy pracy i w oparciu o inne czujniki (zasilania i zasobnika)

Nie ma żadnego sensu takich kombinacji, skoro sterowanie cwu jest w samej pompie (menu, harmonogramy pracy, temperatury itd)

To również proszenie się o uszkodzenie sprężarki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

witam ponownie

W końcu zamontowałem moją pompe. Wygląda na to że działa lecz mam pewne obiekcie i chcę się zapytać użytkowników Daikina czy działa poprawnie.

Otóż pierwsze co wzbudza moje obawy to strasznie długi czas grzania, bufor 500 l z temp 28 do temp 45 stopni grzeje coś koło 5-6 godzin i pochłania dość dużo prądu. Praktycznie podczas pracy moc pobierana wynosi 3do 4 KWh i tak cały czas aż dojdzie do około 44 stopni, zużycie wtedy spada do 1,9 KWh.

Czy taka praca pompy jest właściwa, dodam iż wszystko dzieje sie przy temperaturze zewnętrznej od 4 do 13 stopni a pompa to Atherma LT 8 KW

Dziekuję za wszelkie wskazówki.

Edytowane przez sebapulawy
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a może ktos podpowie co może być nie tak, ponieważ sam montowałem pompę. Kupiłem nówkę z 2009 roku i sam zakładałem.

|Czy może to być niski stan czynnika? ponieważ nie dobijałem, pracuje na tym co był w jednostce.

A podgrzanie taką pompa 500 l jako oriętacyjnie może to wyglądać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

Dzień dobry użytkownicy Althermy!

Czy moglibyście się podzielić informacją i ustawieniami przy sterowaniu zależnym od pogody + ewentualnie harmonogram? Jaka temperatura zasilania przy 15 stopniach a jaka przy -20stopniach. I czy odpala Wam się grzałka przy takiej pracy pompy.?

Ja testuję ustawienia i próbuję tak dobrać parametry, żeby zminimalizować pracę grzałki. Gdyby ktoś chciał się podzielić też wiedzą przy jakiej najniższej temperaturze zasilania pompa nie uruchamia grzałki buh.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ustawienie krzywej grzewczej zależne jest od rodzaju odbiorników, czyli instalacji. na jaka temperaturę była dobrana i wykonana.

Jeśli tego nie wiesz, a masz np. 100% podłogówki, to ustaw na początek niską i płaską krzywą, np. 25 do 30

Jak Ci będzie za zimno, to ją podniesiesz równolegle w górę (lub opuścisz w dół) +/- 10 stopni co 1 stopień.

Jak stwierdzisz, że ciągle musi być podniesiona o kilka stopni, ale wraz ze spadkiem temp. zewnętrznej przegrzewasz budynek, to znaczy, że jest za plaska i podnieś ją wtedy przy -20 do np. 32, 33, 35 itd

harmonogramy ustaw jak Ci wygodnie

Pracę grzałki rozumiesz odwrotnie.

Altherma uruchomi grzałkę, jeśli spełnione będą 2 warunki.

1. Będzie jej wolno, czyli będzie poniżej punktu równowagi

2. W określonym czasie nie jest w stanie uzyskać dostatecznie szybkiego przyrostu temperatury i nastawy.

 

Jeśli więc pkt równowagi jest ustawiony na -15, to grzałka może włączyć się dopiero poniżej -15. Może ale nie musi, bo jeśli przy -17 osiągnie zadaną nastawę, to się nie włączy.

 

Jest jeszcze warunek rozruchowy pracy grzałki. Przy starcie zimnej instalacji. Na powrocie musi być przynajmniej 18 stopni, by PC weszła w tryb grzania PC, a nie samą grzałką.

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o ten trzeci warunek mi chodzi - dwa pierwsze są ode mnie niezależne (chyba).

Przy ustawieniu zasilania na 21-22 stopnie może się zdażyć źe na powrocie będzie zawsze poniżej 18?

Ciekawi mnie jeszcze jedna rzecz: przy zasilaniu bezwzględnym i ustawieniu powiedzmy 26 stopni pompa potrafi uruuchamiać sprężarkę 60-70 razy na dobę. Co jak sądzę nie jest korzystne, czemu zatem tak się dzieje....

 

Dzięki

Ps.tylko podłogówka.

Edytowane przez Korzeń
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...